ظهور تمدنی تخریبگر مُدرن در تبریز !

 
 
پینه شلوار شادآباد مشایخ ، قبرستانی تاریخی در تبریز که فراموش نشده بلکه در حال تخریب شدید است!
به گزارش تبریز مدرن به نقل از تبریز ویکیلینکلر ،تبریز بارها و بارها مورد هجوم و حمله و جنگ بوده اما اینبار شدت تخریب با ظهور تمدنی تخریبگر که حتی به میراث و گورستان های تاریخی آن هم رحم نمیکنند!
نه تنها به باغشهر و درختان تبریز رحم نشد به آثار تاریخی و میراث مردم تبریز نیز رحم نمیشود!
 
گورستان
 
 
مغولان در حمله به آذربایجان و ایران ، اماکن فاخری مثل رصدخانه مراغه ، گنبد سلطانیه ، ربع رشیدی و شنب غازان ساختند ولی تمدن باصطلاح مدرنی که حالا در قرن ۲۱ داریم بیشتر آثار ما را نه تنها فراموش کرده بلکه نابود میکند!
ارک علیشاه ، چهارمنار ، خلعت پوشان ، آنچه که از بقایای شنب غازان و تونلها و … مانده همگی نمونه و میراث جلوی چشم ما هستند که پرپر شده اند!
اما گورستانی مثل پینه شلوار که میشد از آن بعنوان میراثی خاص و جذاب برای توریستهای جهانی استفاده کرد، جلوی چشم نیست تا ببینیم چه بلایی سر آن میاید!
 
در زمان پهلوی آثار بسیار تنها در شهر تبریز تخریب شدند از عالی قاپو تا کاخها و باغهای تاریخی باغشمال و…   ولی متاسفانه این تخریبات همچنان در دوره فعلی نیز  بنحوی آرام ادامه دارند.
تمدن کنونی ما در تبریز سازنده عمل نمیکند.
 
تجدید نظر کنید در رفتارها…
 
گورستان پینه شلوار شادباد مشایخ تبریز
قبرستان قدیمی
شادباد مشایخ
مقبره سلطان اویس
هم راز و همسان گورستان پینه شلوار تبریز ، گورستان و زیارتگاه بسیار تاریخی خالد نبی گلستان است که اخیر در سال ۱۳۹۶ مورد بی مهری (عمدی) در سایه بی توجهی میراث فرهنگی قرار گرفت ولی اینجا در تبریز در سکوت مطلق و ناشناخته بتدریج این گورستان در حال نابودی کامل است.
 
 
اگر خود بنده شخصا بودم و یک تصمیم گیرنده ، این گورستان را بازسازی و آنقدر تبلیغ و معرفی میکردم که قطبی گردشگری برای ایران در سطح جهان تبدیل شود و این پتانسیل را هم بعلت شرایط خاص این گورستان ، بخوبی دارد ولی مدیران ما کج فهم و کج سلیقه و بیخیال هستند با تمدن مثلا پیشرفته ای که ادعای آنرا دارند.
 
میراث فرهنگی آذربایجان پس کجاست چرا هیچ کسی صدایش درنمیاید؟!
در ادامه با تصاویر دردناک از تخریب بی سر و صدای پینه شلوار تبریز همراه با توضیحات و گزارشی از گورستانها ، هستیم.
قبلا به توضیحات کامل گورستان پینه شلوار پرداخته ایم:
 
پینه شالوار
 
 
نمونه هایی از بی مهری تمدن مدرن تخریبگر!
 
گورستان و سنگواره های تمدن ۹۰۰۰ ساله آذربایجان در شهریئری مشگین شهر اردبیل
این محوطه باستانی بسیار مهم بحال خود رها شده و بیشتر سنگواره ها و آثار در باد و باران و حتی آدمیزاد در حال ترخیب جدی هستند!
 
پیرازمیان
 
 
گورستان خالدنبی گلستان ؛
گورستان تاریخی و منحصر به فرد «خالد نبی» در شرق استان گلستان که پیشتر نیز بارها مورد دست درازی قرار گرفته و خسارت‌هایی به آن وارد آمده بود، بار دیگر مورد دست درازی قرار گرفت و در اتفاقی بی سابقه، به آتش کشیده شد.

حریقی که در واپسین ساعات پنجشنبه به وقوع پیوست و فردای آن روز با تلاش خادمان زیارت گاه خالد نبی(ع) و کمک اهالی روستاهای منطقه مهار و خاموش شد؛ اما مراتع خشک لابلا و پیرامون گورستان را بلعید و آثاری تلخ بر پیکره سنگ قبرهای گورستان بر جای گذاشت.
سنگ قبرهایی منحصر به فرد که تا یکی دو دهه پیش شمارشان بسیار بیشتر بود؛ اما کوته نظری برخی موجب شد، شمارشان روز به روز کاهش پیدا کرده و آسیب های فراوانی متوجه شان شود. سنگ های استوانه ای بلندی که به باور کارشناسان، مردانی کلاه بر سر و زنار بسته بر کمر بودند و قدمتشان به دوران پارینه سنگی برمی‌گردد، ولی تا کنون سن دقیقشان بررسی و مشخص نشده و از این روی بهتر است در بیان سن و سالشان احتیاط کرد.

کوتاهی که تأمل در آن برای شگفت زده نشدن از حال و روز وخیم این گورستان کفایت می‌کند؛ گورستانی که هرچند سالانه شمار بسیاری از زائران و گردشگران ایرانی و خارجی را به خود جلب می‌کند و در سایه جذابیت های فراوانش، اسم و رسمی یافته، کوچکترین محافظتی از آن نمی شود و به همین دلیل، تهدیدات فراوانی متوجه آن است.

خالد نبی
حال تصاویر کامل گورستان پینه شلوار تبریز را میبینیم…
 
پینه شلوار تبریز
از مندرجات کتیبه های قبور معلوم میشود که عده ای از مشایخ و عرفا و امرای قرون هفت و هشت و نه و همچنین سلطان اویس  در این گورستان به خاک سپرده شده اند.
سلطان اویس جلایری، دومین پادشاه از سلسلۀایلکانی یا آل جلایر است وی در سال ۷۵۷هجری قمری در بغداد به تخت نشست.آل جلایر یا ایلکانیان از نواده های ایلکانویان بن جلایر یکی از سران سپاه هلاکو خان بودند که در عراق و آذربایجان به مدت هفتادو سه سال حکومت کردند مؤسس این سلسله حسن بن حسین بن(آق بوغا)بن ایلکابن جلایر بودکه در سال ۷۴۰ قمری دربغداد به فرمانروایی رسید.
سلطان اویس پس از تصرف تبریز این شهر را مقر حکومت خود قرار داده و نوزده سال حکم راند.خانقاهی در شاد آباد داشت که محفل بسیار مجللی فراهم میاورد که عرفا و هنرمندان و شعرا را گرده هم میاورد.در مورد نام این روستا عامۀ مردم و خود روستاییان «پینه شلوار»می نامند.
در وقفنامۀ ربع رشیدی متعلق به ربع اول قرن هشتم،ص ۳۷۴و کتب مزارات تبریز مانند روضات الجنان و جنات الجنان حافظ حسین کربلایی و روضۀ اطهار ملا حشری تبریزی،نام این روستا شاد آباد و در الواح قبور متعلق به قرن هفت و هشت هجری موجود در شاد آباد مشایخ قید گردیده است.اما غیاث الدین،مؤلف تاریخ حبیب السیر،سه قرن بعد،نام این قریه را «پیران شروان»درج کرده(۲۴۳ص ـ ج ۳)که پیران شروان در تلفظ عام اکنون به پینه شلوار مبدل شده.

گورستان شادآباد مشایخ که مدفن برخی از شیخان و عارفان شهر تبریز در سده‌های هفت، هشت و نه هجری است، در جوار این روستا و در دامنهٔ تپه‌ای واقع شده‌است.
گورستان شادباد مشایخ یا پیر شروان، گنجینه‌ای از مقبره عرفای نامی، بزرگان، سلاطین و مشایخ ایران توسط سازمان میراث فرهنگی استان در حال مرمت است! (مشخص نیست)
این گورستان از قرن پنجم هجری قمری محل دفن بوده و در طول چند قرن سلسله‌ای از عرفا در آنجا مدفون شده‌اند.

 
 
وضعیت پینه شلوار در سال ۱۳۹۵ – ۱۳۹۶
پینه شلوار
 
پینه شلوار تبریز
ظلم مسئولان امر را میبینید که سنگ قبرهای تاریخی به چه روزی افتاده اند!
قبور تبریز
آرامستانهای تبریز
گورستان تاریخی تبریز
قبرستان تاریخی تبریز
 

امروزه گورستان های قدیمی در شهرهای مهم جهان، بخشی از هویت تاریخی محسوب می شوند و دولت ها برای معرفی آنها، به عنوان خانه ابدی اعضای جامعه به ویژه شخصیت های برجسته، به گردشگران می کوشند.
بر همین اساس گورستان پرلاشز پاریس و نوودویچی مسکو از جمله مقاصد مهم گردشگران است و شهرداران این کلان شهرها با اتخاذ تمهیدات ویژه برای آراستگی این مکان های تاریخی می کوشند.
کهن شهر تبریز نیز به دلیل قدمت تاریخی بالای چهار هزار ساله آن و واقع شدن در مسیر جاده تاریخی ابریشم، از زمان های دور تا به امروز، گورستان های فراوانی داشته است که قدمت برخی از آنها مانند ‘دوه چی قبرستانی’ به عصر آهن می رسید.
‘گجیل’ (بوستان گلستان باغی)، ‘نوبر'(محل فعلی عمارت شهرداری)، ‘قاسم خان والی'(دبیرستان طالقانی)، شاوا، حسینی، چرنداب، طوبائیه (بوستان فعلی کنار اداره کل اوقاف و امور خیریه کنونی)، گورستان چرنداب تبریز (مقبره الوزرا) ، گورستان سرخاب (مقبره الشعرا) ،  قوم تپه و… از دیگر گورستان های قدیمی و تاریخی تبریز و شاهد زنده و گویای بسیاری از اتفاقات و رویدادهای مهم این کهن شهر هستند که در هشت دهه اخیر به دلیل توسعه شهری از میان رفته اند.

 
تخریب آثار تبریز
پینه شلوار
تخریبگران
میراث فرهنگی
گور تبریز
میراثیمیز
میراث تبریز
وضعیت قبر سلطان اویس در پینه شلوار !
اوقاف تبریز
 
گورستان های تاریخی، زمینه ساز توسعه گردشگری شهری است
مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز نیز می گوید: گورستان های تاریخی در کشورهای گردشگر پذیر مانند فرانسه، اسپانیا، آمریکا و روسیه از مکان های ارزشمند برای گردشگران است و این کشورها با صیانت از گورستان های تاریخی علاوه بر حفاظت از تاریخ شان، برای معرفی درگذشتگان سرشناس خود به جهانیان نیز تلاش می کنند.
رضا خلیلی خاطره جالبی از اهمیت مکان های تاریخی و یا مرتبط با رویدادهای تاریخی، نقل و اضافه می کند: تصور کنید گردشگران در پاریس برای بازدید از کانال های فاضلاب شهر که در طول انقلاب کبیر فرانسه مورد استفاده انقلابیون بوده است، پول پرداخت می کنند.
وی با بیان اینکه تبریز نیز به دلیل قدمت تاریخی خود به ویژه از دوره مشروطه به این سو، شخصیت های خفته زیادی در گورستان های خود دارد، یادآور می شود: بدیهی است که رسیدگی به گورستان های تاریخی و سنگ قبرهای موجود در آن علاوه بر تکریم بزرگان درگذشته در حوزه های مختلف مذهبی، تاریخی، علمی و ادبی، زمینه ساز شناساندن آنان در سطح بین المللی است.
وی از ‘آرامگاه امامیه’ به عنوان یکی از گورستان های تاریخی تبریز یاد می کند که به گفته او با اندکی رسیدگی و آراستگی می تواند سالانه میزبان شمار زیادی گردشگر از اقصی نقاط کشور و خارج از ایران باشد.
مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز تشریح می کند: رسیدگی به گورستان های تاریخی و معرفی شخصیت های خفته در آن همچنین زمینه ساز تحکیم و تقویت خودباوری در بین جوانان است تا آنان بدانند که وارث چه انسان های بزرگی در این مرز و بوم هستند.
وی با اشاره به علاقه مندی سازمان متبوع خود به ورود به حوزه های مرتبط با مقوله گردشگری شهری ادامه داد: بدیهی است که گورستان های تاریخی نیز بخشی از داشته های میراثی هر اجتماع انسانی از جمله کهن شهرهایی مانند تبریز هستند و کمک به زیباسازی و نگهداری آنها می تواند به رونق گردشگری شهری از یک سو و صیانت از تاریخ از سوی دیگر کمک شایانی کند.
 
 
برخی قبور نبش قبر و نیز محلی برای زباله و معتادین شده است!
آلت پرستی
 
شادآباد تبریز
خالدنبی
قبرستان
مسئولان آذربایجان شرقی
گورها
پینه شلوار شادباد مشایخ تبریز
اکثر آثار تاریخی از بین رفته اند!!!
پینه شلوار
 
اظهار تاسف محقق تبریزی از تخریب مزارات تاریخی
اصغر فردی، نویسنده و محقق تبریزی نیز از منتقدان تخریب گورستان های تاریخی تبریز است و می نویسد: میرزا محمدعلی تربیت، شهردار فاضل و مشروطه‌طلب و کتاب شناس تبریز که بر حسب ازبر بودن محل، مکان، ردیف و نوع نسخ خطی بی‌شمار در کتابخانه‌های مختلف و متعدد دنیا ماده‌تاریخ وفاتش ‘فهرست‌الکتب الناطق’ ساخته شده است و هزاران بار بیش از من و ما بر اهمیت تاریخی قبرستان گجیل واقف بود؛ هکذا تقریبا هویت یکایک مدفونین آن قبرستان را می‌دانست، نخستین پروژه اجرائی خود را به تخریب گورستان بی‌نظیر ‘گجیل’ و تبدیل آن به باغ گلستان اختصاص داد.
وی اضافه می کند: شهرداری دیگر به تخریب گورستان تاریخی ‘چرنداب’ اهتمامی بلیغ فرمود که فقط یکی از اعداد هزاران مدفون مشتهر و جلیل‌القدوه در آن گورستان، خواجه عطاملک جوینی صاحب دیوان بود؛ بر جای آن قبرستان هنرستان صنعتی ساخته شد که اگر کسی معترض شود، بگویند چه تبدیل به احسنی خوشتر از این که مرده‌خانه‌ای دارالفنون گردید، خوب.
وی یادآور می شود: آن دیگری قبرستان ‘خیاوان’ را با خاک یکسان کرد و دبیرستان منصور را به جایش برافراخت؛ آن دیگر بر سر مزار شیخ محمد خیابانی، مدرسه ثقه‌الاسلام را ساخت؛ خلاصه، ستمی که این شهرداران فاضل در درویدن مرغزاران انسانی بر تبریز روا داشتند، هیچ دشمنی بر عضوی از پیکره ایران روا نداشت.
محقق تبریزی تصریح کرد: کم کم نوبت به گورستان‌های دیگر رسید؛ گورستان ‘شاوا’ در محاذات کوی شهریار و گورستان ‘دوه‌چی’ در پشت ‘دوه‌چی بازارچاسی’ و گورستان ‘سرخاب’ و گورستان ‘آقاجان‌آباد’ و دیگر گورستان‌های شهر را که فقط در یکی از آنها، اعنی گورستان ‘شاوا’ مزار سلطان آواز ایران ‘ابوالحسن‌خان اقبال السلطان’ بود؛ گورستان طوبائیه هم که مزار باقرخان و اخوین نخجوانی و … در آن بود.
 

در شش کیلو متری جنوب شرقی تبریز، در دو کیلو متری جنوب آن گردشگاه تاریخی شاهگولی (ائل گلی) ، روستای زیبا و تاریخی پینه شلوار واقع شده است.
این روستا گورستانی دارد تاریخی و باستانی و بزرگ با سنگ قبرهای درشت و میلهای عظیم و پا بر جا که اکنون تعدادی از این سنگهای تاریخی و میلها شکسته شده اند. تمام تخته سنگها از سنگ کبود یا خارای سیاه هستند در روی تخته سنگها یا پای میل، اسم و تاریخ فوت صاحب قبر به خط کوفی یا ثلث کنده شده است.

22
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۴ پاسخ

 1. Arash گفت:

  پست فوق العاده ای هست
  من یک بار اینجا رفتم ۱۰ سال پیش تو این وضع نبود
  واقعا اوضاعش بده
  نمیدونم‌تبریز چرا استاد نابود کردن اثار تاریخی هست
  قوم‌تپه هم داره نابود میشه
  یه اولین دیگه واسه تبریز شهر نابود گره اثار تاریخی
  تو تبریز غیر ۵ طبقه و برج چیزه دیگری نباید بمونه این تفکرات مدیران شهر تبریزه

  17

  0
 2. اردبیلی گفت:

  گورستان شهر یئری مشکین شهر ( که اصلش خیاوه) ثابت کرد که اذربایجان ما حداقلش تمدن ۹۰۰۰ ساله داره !
  از تغییر نام شهرهای ما گرفته تا قلع و قمع تمدن ما همش جعلی بوده !
  اسیمیلاسیون شدید فرهنگی و مخصوصا اقتصادی ، مناطق ما رو به شدت عقب نگه داشت و حالا داریم تاثیراتش رو میبینیم!
  بدتر از اون با خشک شدن دریاچه اورمو کلی تاثیرات مخرب زیست محیطی و معیشتی کل اذربایجان رو در خواهید نوردید!
  حالا ما همگی خوش خیالیم که برج های کهکشانی ۹۰ طبقه برامون میسازن ! اخه با کدوم اقتصاد! با کدوم بیزینس بین المللی و فرا سرزمینی؟
  خیلی از مردم ما تو مشاغل کاذب کار میکنن که بهره وری اقتصادی چندانی نداره ! از اونور وضعیت شهرهامون طوری نیس که سبب ماندگاری مردم برای پیشبرد اهداف کلان اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و … باشه!

  17

  10
 3. عرفان گفت:

  عالیییی بود. واقعا همچین جاهایی تو نزدیکی تبریز داریم متاسفانه خیلیامون خبر نداریم.حیف

  12

  0
 4. tabriz گفت:

  این تخریبها و خیانتها برنامه ریزی شده است ….. برای نابودی جز به جز آذربایجان و تاریخ و اقتصاد و صنعتش برنامه ریزی کرده اند ……..
  میخواهند آذربایجان را از ریشه نابود کنند و تاسف که موفق هم شده اند ……..
  آیا بعضی احمقها نمیخواهند این ظلمها و خیانتها به آذربایجان را باور کنند ؟؟؟ تا به کی استعمار و نژادپرستی ؟؟؟

  18

  10
 5. حسین گفت:

  من با تخریب مخالفم اما یک نفر منو قانع کنه از یک گورستان خوفناک قدیمی که چه روز چه شب کسی جرئت نمیکنه نزدیکش بره چه منبع توریستی و گردشگری میتونه داشته باشه.که حالا هم بریم روی قبرها میلیارد میلیارد پول بریزیم که معلوم نیست کسایی که دفن شدن چه کاره بودن و چه کار خیری واسه مردمشون کردن.داخل تبریز خودمون کم گورستان داریم حالا بریم اینکه خارج شهره ساماندهیش کنیم.

  3

  6
 6. tabrizim گفت:

  فقط میخان تاریخی واسه این شهر و آزربایجان نمونه .با کارهاشو هم نیت کثیفشون مشخصه .پینه شلوار و صدها جای دیگه تو این خطه قطب گردشگری هستن قبرسلطان اویس تو این قبرستون هست .به نطر من اسم میراث فرهنگی رو به میراث تخریب فرهنگی عوض کنن خوبه .واقعه خاک تو سرشون

  4

  3
 7. tabrizim گفت:

  فقط میخان تاریخی واسه این شهر و آزربایجان نمونه .با کارهاشو هم نیت کثیفشون مشخصه .پینه شلوار و صدها جای دیگه تو این خطه قطب گردشگری هستن قبرسلطان اویس تو این قبرستون هست و قبر گذشتگان این سرزمین با عظمت تو اینجا هست.این سیاست نابودی آثار تاریخی از دوره پهلوی بوجود اومده و الان هم ادامه داره .به نطر من اسم میراث فرهنگی رو به میراث تخریب فرهنگی عوض کنن خوبه .واقعه خاک تو سرشون

  4

  2
 8. شوالیه گفت:

  منطق این کشور رو نمیفهم ارک علیشاه و میدان صاحب اباد گورستان هایی که در بالا اشاره کردید دارن نابود میشن ولی اثار تازه ساخت مثل قبر حافظ و فردوسی و ابوعلی سینا میشن نماد اثار تاریخ کشور . جالبه برام اگر اهرام مصر ایران بود کسی نمیشناختش

  7

  4
  • ناشناس گفت:

   منطق این کشور معلومه چیه، دور نگه داشتن چشم دنیا از دیدن آذربایحان. در عرض ۶۰ سال رتبه تبریز از دومین کلانشهر ایران پریده به چهارمی و بنابر قولی به پنجمی و این روند همچنان ادامه دارد

   5

   5
 9. ناشناس گفت:

  سلام دوستان عزیز تاریخ همیشه ماندگاره عوض تخریب میتوان با کمک همدیگه میتوان انجا را ترمیمی کرد و با تبلیغات اصالت اذربا یگان یگانه را بدنیا معرفی نمایبم کوچک ترین منفعت ان بازدید داخلی و خارجی است که میتوان با افتتاح کافی شاپ و کافه و غذاهای محلی ب کل منطقه در امد زایی کنیم با پتانسیل محلی مثل شاهگلی و اب هوایی منطقه و…غیره تمدن چندین هزار ساله را هم معرفی کنیم بماند یکعده نادان که نظرات سفیحانه که قابل بذکر نیست .

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo