درباره تبریز ۲۰۱۸ و مواجهه مستقیم با واقعیت‌های شهری؛ تبریزی که پاره‌پاره و مدرن شده است!

هویت شهری تبریز شرحه شرحه شده؛ گویی سرمای سرد مدرنیزه شدن ظاهری چنان یخ‌هایی را بر پیکر این شهر بر جای گذاشته که تکه‌تکه شدن آن‌ها به‌مثابه گسست کالبدی شهر و دور شدن طبقات اجتماعی از زیست خود است.

 

یک لحظه تصور کنید به عنوان گردشگری داخلی و خارجی تحت نام پرطمطراق “تبریز ۲۰۱۸”؛ پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام چرخ هواپیمایتان زمین این شهر را لمس کرده و اینک چند روزی شما میهمان تبریزی ها خواهید بود.

اولین مقصد شما، اسکان و هتل محل اقامتتان خواهد بود و به دلیل مکان یابی عمده هتل های شهر در غرب شهر، از اتوبان شمالی تبریز یعنی پاسداران راهی میان گذرهای داخلی شهر خواهید شد. در این شرایط اولین مواجهه شما با تبریز ۲۰۱۸، بوی نامطبوع فاضلاب در مسیر میدان آذربایجان خواهد بود که علی رغم اصلاح بخش عمده ای از آن، همچنان مشامتان از آن دل زده خواهد شد.

دومین مواجهه مستقیم و تکان دهنده با تبریز ۲۰۱۸، در اتوبان رقم خواهد خورد و شاهد منظره ای از تبریز خواهید بود که انگاره های پیشینی خود از این شهر مدرن و تاریخی را به پستوی کتابخانه ها و لای پوسترها و مجلات پرطمطراق آژانس های گردشگری و سایت های خبری احاله دهید.بافت های فرسوده، متراکم، آسیب پذیر، بدمنظر و دارای کم ترین امکانات که سکونتگاه یک پنجم شهروندان کم درآمد این شهر است به اندازه ای می تواند بر تصویر ذهنی گردشگر یا مسافر از مقصد اثر بگذارد که تمام سفر او را تحت تاثیر قرار دهد.

اما این پایان راه نیست و گردشگر نیز قرار نیست تنها شاهد مصائب و سختی های شهری باشد، سومین مقصد او گذر از شهرک های مدرن با زیبایی ظاهری و چینش های مرتب هندسی است که قرار است در هتل های مجلل همسایه گردشگران و مسافران باشند. چهارمین مقصد او نیز عمدتا بافت های تاریخی و گردشگر پذیر در مرکز شهر و بازار، موزه ها و خانه های تاریخی است که از پیشنه و هویت تاریخی این شهر خبر می دهد.

اگر شما به جای این گردشگر خارجی بودید چه تصوری از هویت این “شهر اولین ها” می داشتید؛ شهری تاریخی_تجاری، مدرنیزه یا سنت زده؟! شهروندان تبریز به دلیل تکرار روزانه این هویت شهری و کنش متقابل با پیامدهای این واقعیت اجتماعی شاید چندان برایشان ملموس نباشد و از نگاه یک عابر نه ساکن تعینی تر باشد.

حاشیه نشینی تبریز

تبریز این روزها حال خوشی ندارد؛ از یک سو در زیر بمباران های خبری تبریز ۲۰۱۸ و بالا رفتن سطح انتظارات شهروندان کمر خم کرده و از سوی دیگر در زیر بی توجهی برخی مسئولین در توسعه شهری، از گود رقابت با شهرهای کشور عقب مانده و همچنان در ظاهر بر آن “اولین” بودن خود در جا می زند.

هویت شهری اش نیز شرحه شرحه شده؛ گویی سرمای سرد مدرنیزه شدن ظاهری چنان یخ هایی را بر پیکر این شهر بر جای گذاشته که تکه تکه شدن آن ها به مثابه گسست کالبدی شهر و دور شدن طبقات اجتماعی از زیست خود است. به این دلیل است که در تبریز ۲۰۱۷، ولیعصر و فروغی آدمی را به یاد سیتی غربی، بازارهای تاریخی و تجاری مرکز شهر به یاد بورگ های عصر بورژوازی و حیدرآباد و سیلاب فرد را به یاد مدینه کشورهای عربی بیندازد.

این افتراق هویت شهری در بخش کالبدی، هویت های اجتماعی و شهروندی متفاوت و عمیق تری را در سبک زیستار شهری سبب شده است که هر کدام تیپ های اجتماعی منحصر به فرد خود را دارند؛ سرمایه داران، کارگران، طبقه متوسط مدرن، متوسط سنتی و مستضعفین شهری از جمله این طبقات هستند که هندسه شهروندان تبریز را تشکیل می دهند و کنش های جالب و قابل توجهی در مقاطع مهمی از قبیل انتخابات دارند که بررسی آن بحث مجزایی می طلبد.

منبع تبریز بیدار

11
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۶ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  اصلا ضابطه درست شهری در تبریز نداریم. مثلا یه جا کوی مانداناست. با خونه هایی متری ۱۰ میلیون تومان و به فاصله ۵ دقیقه پیاده بری می رسی به قازان داغی با خونه هایی متری ۷۰۰ هزار تومان. آخه اینم شد شهر سازی؟!

  14

  0
  • ناشناس گفت:

   این هم اضافه کنم٠ علاوه برروح کوروش و پدر و مادرش٠ روح درگذشتگان همه مردم ایران شاد باشد انشاالله٠

   8

   1
  • ناشناس گفت:

   نوشتم کوی ماندانا چه اسم زیبایی است . ماندانا اسم مادر کوروش بزرگ بوده است . روح کوروش وپدر ومادرش شاد باشد . ولی جنابعالی تاییدش نکردید . یعنی در تبریز انقدر از کوروش وخانوادهاش نفرت دارند . خدا راشکر که کامنت مرا تایید نکردید . تا این موضوع را متوجه شوم البته می دانستم عده ای در آذربایجان از کوروش خوششان نمی آید . ولی تا این حد نفرت داشتن را نمی دانستم . باز خدا راشکر که کامنت دوم مرا که برای روح کوروش وپدر ومادرش وروح در گذشتگان مردم ایران طلب شادی کرده بودم را منتشر کردید . حتما اگر مردم تبریز می فهمیدند ماندانا اسم مادر کوروش بوده . کوی ماندانا را با خاک یکسان می کردند . مدیر محترم سایت شما کامنتهای تجزیه طلبانه وخائنانه مردم آذربایجان را منتشر می کنید . ولی کامنتی که از نام کوی ماندانا تعریف کردم را متتشر نمی کنید . باز هم خدا را شکر که تایید نشد . تا متوجه شوم در تبریز چه خبر است . با این طرز تفکرات که بعضی ها در تبریز دارند . خدا آخر وعاقبت تبریز را به خیر کند . مطمئن باشید از تبریز ٢٠١٨ هیچ خیری مردم تبریز نخواهند دید .

   6

   11
   • ناشناس گفت:

    ناراحت نباش کاکا ، شما هم در بی جنبه گی دست کمی از ما ندارید. Laugh پیشگام هم هستید.
    ضمنا من تا بحال نمیدونستم ماندانا اسم مادر کورش هست. آره روحش شاد…

    6

    2
   • ناشناس گفت:

    مدیر محترم سایت از اینکه کامنت مرا منتشر کردید . تشکر می کنم . واقعا اسم ماندانا اسم بسیار زیباییست .

    7

    1
 2. ab گفت:

  تا زمانی که مردم و مسئولان به خصوص مسئولان همه چیز را در پول خلاصه کرده و فقط شعارهای خوب خوب می دهیم . انتظار بهبود اوضاع را کسی نباید داشته باشد.
  مثلا” کسی ملک کلنگی با ۵۰۰ متر حیاط را برای ساخت چند واحد آپارتمان به خاطر پول بیشتر خراب می کند و مسئولان به خاطر اجازه ساخت از او پول گرفته و اجازه تخریب خانه قدیمی با حیاط پر از درخت و گل را می دهند .

  10

  0
 3. رومی . گفت:

  باید این بافت فرسوده رو با خونه های عصر حجری و دهاتی با خاک یکسان کرده مراکز شیک گردشگری تفریحی و فضایی سبز تبدیل کنند حاشیه اتوبان پاسداران تمام زیبایی تبریز رو خراب کرده هر مسافری که از فرودگاه میااد احساس میکنه وارد افغانستان شده

  10

  2
 4. اردبیلی گفت:

  تبریز یه کمی شبیه شهرهای عربیه ! مثل صنعا … یا مدینه و بغداد و ….
  در لایه هایی هم یه کمی شبیه تهرانه مخصوصا خیابان کشی ها و جدول گذاریهاش!
  این خیلی بده که یه شهر اینچنین اشفته باشه از لحاظ معماری .حتی خود تهران هم یکدست و زیبا نیس
  مثلا باکو و استاتبول خیلی یکدست و با اصالت هستن تا شهرهای ایران!

  11

  11
 5. اردبیلی گفت:

  تصویری از شهر مدینه عربستان که شبیه تبریزه
  شهری در مجاورت چند کوه ولی خشک و خاکی!

  http://www.otaghnews.com/wp-content/uploads/2015/09/9999-27.jpg

  5

  6
 6. ناشناس گفت:

  یکی از ایرادات بزرگ این سایت عدم اطلاع دقیق از اوضاع و احوال شهر های دیگر گویی اینکه از دیدگاه این سایت تبریز کراچی یا کابل افغانستان است و تهران اصفهان و شیراز باریس لندن نیویورک نه دوست عزیز از این خبرها نیست بافت حاشیه نشین در تمام نقط ایران وجود دارد و تبریز بعد از تهران و مشهد و اصفهان و شیراز در رتبه چهارم قرار دارد ای کاش دوستان طراح این وب سایت از بشت میز کاری خود بیرون امده و سری هم به نقاط دیگر ایران یزنند تا با عقب ماندگی ها و محرومیت هایی که ده برابر از تبریز عزیز ما بیشتر است اشنا شوند خصوصیت بارز تبریز رشد و توسعه چشمگیر برنامه های عمرانی در ده سال اخیر است اینکه این سایت فقط قصد تخریب هویت تبریز را دارد و شهرهایی مانند شیراز و اصفهان و تهران را که تیریلیاردها برابر بیشتر از بودجه های دولتی منتفع هستند به رخ تبریز می کشد کاری به دور از انصاف باشد بهتر است که از گوشی و لب تاب های خود بیرون امده به سایر شهرهای ایران مراجعه نموده و سبس قضاوت کنیم تبریز از دیدگاه تمام مسافرین داخلی توسعه یافته ترین و مدرنترین شهر ایران است از دیدگاه مسافرین جهانی نیز تبریز نیاز به رشد و توسعه بیشتر دارد تا خود را شهر های مهم دنیا همگام کند باشد که مقایسه تبریز با شهرهای مدرن دنیا اشتباهی بس بزرگ محسوب می شود

  8

  12
 7. تبریز گفت:

  مدرن به اون میگن که همه از امکانات یکسان بهره مند بشه !!! نه اینکه یکی با رشوه و ….
  یک شبه میلیاردر بشه ماشین ۱.۵ میلیاردی سوار بشه و یکی محتاج نان شب. شدیم عین برزیل
  و هنوستان وقتی برین عینالی فرق و فقر واضح دیده میشه
  از لحاظ شهری هم افتضاح یکی ۱۲ طبقه زیر میزی داده تراکم خریده یکی نما مرمر یکی آجری عین پاکستان و هند

  10

  4
 8. تبریز گفت:

  تو این سالها اگه دقت بکنید . هیچ یک از مسولین ساکن شهر تبریز نیستن . وقتی دوران مسولیتشون تموم میشه میرن تهران. یعنی من اومدم ۴ سال و میرم . هیچ تعصبی نیست هستش اندک ولی همشون ساکن تهران هستن

  15

  1
 9. Nadir گفت:

  درسته و قبول .حاشیه نشینی و چهره ی غیرقابل قبولی که به شهر داده نمیشه کتمان کرد. ولی از همین بافت حاشیه نشین میشه به عنوان جذب توریست اقدام کرد بایک راه کار ساده ، چون پتانسیلش رو داره ، هر اقدامی در این منطقه(دامنه ی کوه عینالی) مستلزم هزینه ی سنگینی هست و از عهده ی همه خارجه ، ولی حساب کنید بایک رنگ آمیزی ساده ی در و دیوارها، این منطقه صاحب چه جذابیتی خواهد شد و هزینه ی آنچنانی هم نداره.

  4

  0
 10. رسولی گفت:

  مکالمه عربی را در شهر زیبای تبریز برای علاقه مندان اموزش میدم ۰۹۱۴۶۵۵۸۰۴۹

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo