آغاز هفته جلوه نمایی فناوری و نوآوری ها در نمایشگاه بین المللی تبریز

 پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی بعد از ظهر امروز با برگزاری آیین افتتاحیه و حضور مسئولان کشوری و استانی کلید خورد و تا ۲۴ آبان پذیرای بازدید کنندگان و علاقه مندان به فناوری است.

به گزارش تبریزمدرن ٬پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با  هدف اصلى تجارى سازى تولیدات علمى آذربایجان شرقی به عنوان تنها نمایشگاهى که در تعاملى دو سویه بین تولیدکنندگان علم و طرح هاى علمى و مخاطبان این طرح ها اعم از سازمان ها و عمل مى کند و در این مسیر بسیارى از سازمان ها از جمله ستاد ناتو کشور ، وزارت نفت ، وزارت دفاع و دانشگاه ها مشارکت موثرى دارند و در کنار این ها نیز مشارکت اصولى و محورى بخش خصوصى مشهود است از ۲۰ تا ۲۴ آبان ماه در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار خواهد شد.
این که نمایشگاه شاهد حضور ۷۵۰ طرح علمى ، ۵۰ میهمان خارجى از ۱۰ کشور جهان ،  ۲۸ رویداد همزمان و کارگاه تخصصى و ۲۱ زون تخصصى است .

 

*با وجود پنج میلیون دانشجو باز هم دچار مشکلات اساسی در حوزه‌های اقتصادی و محیط‌زیست هستیم

برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مراسم چالش عمده کشور را بی‌اعتمادی بخش صنعت به بخش دانشگاه و بالعکس دانست و گفت: بر اساس اعلام صنعتگران یکی از استان‌ها تمام بخش‌های صنعتی این استان دچار مشکل فنی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در ایران بیش از کشور چین دانشگاه تاسیس شده است، افزود: ایران با دارا بودن ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارای پنج میلیون نفر دانشجو است، که حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

وی با طرح این سوال که چرا با این میزان دانشجو ما دچار مشکلات اساسی در حوزه‌های اقتصادی و محیط‌زیست هستیم، اظهار کرد: مشکل آن است که دانشگاه و صنعت هر کدام راه خود را می‌روند و هر کدام از طرفین به طرف مقابل اعتماد ندارند.

وی افزود: ما تا به این باور نرسیم که هیچ کشوری توسعه نمی‌یابد، مگر از طریق دانش و کاربردی کردن یافته‌های علمی و همچنین کاربرد فناوری در عرصه‌های مختلف کشور راه به جایی نخواهیم برد.

وی گفت: بر این اساس در دولت تلاش شده است تا رابطه صنعت و دانشگاه یک رابطه دوستانه باشد و درصدد بودیم تا دیوار بی‌اعتمادی میان دو طرف برداشته شود که در این راستا تفاهم‌نامه‌های زیادی برای حضور دانشجویان در بخش‌های صنعتی و حضور صنعت در دانشگاه‌ها به امضا رسیده است.

 

* ایران بیشتر کارخانه داریم، نه صنعت.

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در ادامه آیین افتتاح نمایشگاه استانداردسازی و برندسازی را از ضرورت‌های مهم برای تولید محصولات دانش‌بنیان دانست و گفت: یکی از چالش‌های موجود در کشور وجود کارخانه‌هایی است که بر خلاف صنعت یک موجود مرده به حساب می آید و قادر به جذب فناوری نیست.

وی اقتصاد مقاومتی را از جمله اولویت‌های کشور نام برد و افزود: پایه اقتصاد مقاومتی در اقتصاد دانش‌بنیان است و پایه این دانش بنیان بودن بر علم و فناوری قرار دارد.

وی لازمه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را تولید محصولات دانش‌بنیان با کیفیت بالا دانست و اظهار کرد: در این راستا اگر پژوهش با کیفیت انجام نشود، کپی‌کاری صورت می‌گیرد و این در حالیست که توسعه فناوری بدون توجه به توسعه ملی امکان‌پذیر نخواهد شد.

سرکار با تاکید بر ضرورت توجه به فرآیند تبدیل دانش به ثروت و رسیدن به نوآوری، خاطرنشان کرد: در حوزه تجاری‌سازی دو مقوله تجاری‌سازی نوآوری و فناوری و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان مطرح است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به چالش‌های موجود در کشور در زمینه تجاری‌سازی نوآوری‌ها، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین چالش‌های کشور آن است که ما در ایران بیشتر کارخانه داریم، نه صنعت.

به گفته وی کارخانه یک موجود مرده است، چرا که محصولات کارخانه‌ها بعد از ۱۰ سال با افت کیفیت مواجه می‌شوند، ولی صنعت یک موجود پویا است و خوراک آن فناوری خواهد بود.

وی اضافه کرد: از آنجایی که ما به ندرت از فناوری استفاده می‌کنیم. از این رو با مشکل فروش محصولات فناورانه مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه فناوری‌های تولید شده در کشور در خارج راحت‌تر مشتریان خود را پیدا می‌کنند، ادامه داد: در حوزه تجاری‌سازی محصولات نیز باید به تدوین استانداردها و اجرای آنها در تولید محصولات توجه شود که این امر در بیشتر کشورهای پیشرفته اجرایی می‌شود.

سرکار اضافه کرد: اگر ما به این مقوله توجه نکنیم، شرکت‌های دانش‌بنیان در کوچه بن‌بست گرفتار می‌شوند؛ چرا که بازار ۸۰ میلیونی کشور بازار بزرگی برای محصولات پیشرفته نخواهد بود. از این رو باید در تولید محصولات دانش‌بنیان به توسعه صادرات آن توجه کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو استانداردسازی و برندسازی ساخت ایران را از جمله ضرورت‌ها در این حوزه نام برد و یادآور شد: در این راستا باید وسواس بیشتری نسبت به صادرات محصولات دانش‌بنیان داشته باشیم که این امر منجر به تولید محصولات دانش‌بنیان با کیفیت خواهد شد.

به گفته وی، رویکرد بین‌المللی داشتن در تولید محصولات فناورانه منجر به اجرای اقتصاد مقاومتی خواهد شد.

 

*سازمان توسعه صنعتی ملل متحد آماده حمایت از طرح های فناورانه آذربایجان شرقی

مریم جوان شهرکی نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(نماینده یونیدو در ایران) در مراسم افتتاح نمایشگاه با بیان اینکه این رویداد مهم نام خود را از دو واژه فناوری و نواوری گرفته است که نماد تغییر در روند روش های سنتی است، گفت: توسعه پایدار نیازمند تغییر در افکار است.

وی با تاکید براینکه  توسعه پایدار بدون مشارکت بخش خصوصی شبکه بین المللی ممکن نیست، اظهار کرد: این سازمان با هدف توسعه پایدار و زیرساخت ها تلاش دارد در کشور های در حال توسعه جسارت و تمایل به تغییر برای استفاده از روش های جدید را تشویق کنید.

وی افزود: این سازمان همزمان با سند توسعه تدوین برنامه توسعه را دستور کار قرار داد و به اجرا در خواهد آورد.

نماینده یونیدو در ایران  با بیان اینکه سطح توسعه در کشور های مختلف یکسان نیست و در این راستا توانایی رقابتی در دنیا هم تراز نمی باشد، اذعان داشت: ۵ مولفه سیاست گذاری و خط مشی برای گسترش سیاست های توسعه پایدار مقرون به صرفه برای توسعه اشتغال مطرح است.

وی ادامه داد: رقابت در بازار،شبکه اشتراک گذاری دانش،ترویج توسعه از صنعت سبز بهره وری انرژی و تغییر الگو ی رفتار مصرف، از مولفه های سیاست گذاری هستند.

وی با اشاره به اینکه سازمان صنعتی ملل متحد از بدو تاسیس ۳۶پروژه توسعه صنعتی اجرا کرده است، گفت: برنامه ملل از قبیل کاهش گاز های گلخانه و حفظ لایه ازون، برنامه ملی طرح اشتغال برای فراهم ساختن فرصت کارآفرینی زنان در ۵ استان‌ها، شبکه ارتقای فناوری و همکاری های جنوب جنوب با هند و روسیه، طرح توسعه منطقه علم و فناوری بوشهر و اتصال به بازار جهانی، افزایش شیلات در چابهار، طرح ارتقای کیفیت صنعت سنگ با همکاری ایتالیا،
این سازمان  از برنامه های در حال اجرای این سازمان است.

وی خاطرنشان کرد: این سازمان آمادگی خود را  برای حمایت از طرح های استانی که با امکانات فنی و مشاوری ما امکان پذیر باشد را اعلام می‌کند.

1
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo