سرویس کلانشهرها/اجرای پیاده‌راه‌ در ۶ محور تاریخی همدان

 

طرح پیاده‌راه‌سازی ۶ خیابان اصلی شهر همدان با الگوگیری از شهرهای موفق داخلی و خارجی و براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در سال  ۸۵  بارها و بارها مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفته اما این طرح در ابتدای امر به دلیل بررسی نشدن در تمامی ابعاد، موفق به اجرا نشد.
به گزارش تبریزمدرن ، طرح پیاده‌راه‌سازی در دوره چهارم شورای اسلامی شهر به طور جدی‌تر در اولویت اقدامات قرار گرفت؛ به نحوی که پس از بررسی‌های کارشناسی همه‌جانبه، سرانجام در سال جاری در خیابان بوعلی همدان کلید خورد. به عقیده کارشناسان امر، این طرح گامی در جهت بازگرداندن هویت تاریخی میدان مرکزی و ۶ خیابان اصلی شهر است و از این رهگذر بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهر نیز احیا خواهند شد. در طرح پیاده‌راه‌سازی تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر علاوه بر حفظ بافت‌های تاریخی، فضایی به منظور تردد افراد پیاده در ۶ خیابان اصلی را فراهم می‌آورد تا از این جهت ظرفیت‌های معقول در شهر نظیر بازار تاریخی شهر در خیابان اکباتان، یا آرامگاه شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. به گفته کارشناسان مجری طرح، پیاده‌راه‌سازی پیامدهای مثبتی همچون افزایش ضریب ایمنی تردد، رونق اقتصادی و ارتقای ارزش افزوده، ارتقای کیفیت زیست محیطی شهر، ایجاد نشاط و سرزندگی در شهر، بازیابی هویت تاریخی میدان مرکزی، تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر، بهره‌گیری از ظرفیت گردشگری خیابان‌های شهر، افزایش تعاملات اجتماعی، انتقال وسایل حمل و نقل عمومی به پارک‌سوارها و نظم‌بخشی به شهر و پس گرفتن معابر از خودروها را به دنبال دارد.
در همین راستا در ادامه پیاده راه سازی ۶ خیابان اصلی شهر همدان امروز عملیات اجرایی پیاده راه سای خیابان اکباتان  و جمع آوری المان میدان امام(ره) آغاز می شود .

معاونت فنی و عمرانی شهرداری همدان در این باره می گوید:  در طرح تفضیلی شهر همدان ۶ خیابان منتهی از رینگ اول به صورت پیاده راه دیده شده است  همچنین در سال ۸۳ که طرح تفصیلی شهر همدان بازنگری شد این پیاده راه‌سازی مصوب  گردید اما  به دلیل نبود زیرساخت‌ها تاکنون ادامه دارد که در نهایت  سال گذشته با تلاش شهرداری، استانداری و دستگاه‌های مربوطه استارت این پروژه زده شد.
برای فاز ابتدایی در مرحله اول شهرداری خیابان بوعلی را در دستور کار قرار داد پیمانکار را انتخاب کرد و کار در بازه زمانی ۶ ماهه به اتمام رسید در ادامه قرار بر این  شد برنامه آتی و امسال شهرداری همدان  اجرای فاز دوم  باشد که در این مرحله  پیاده راه سازی خیابان اکباتان و جمع آوری المان میدان امام در دستور کار قرار گرفت، طرح و نقشه آماری به تأیید مراجع رسید در شورای شهر مصوب شد و در نهایت  جز پروژه های سال جاری شهرداری همدان قرار گرفت.
موسی رسولی در مورد پیمانکار پروژه
پیاده راه سازی خیابان اکباتان هم توضیح داد : پیمانکار این پروژه  همان پیمانکار طرح  خیابان بوعلی است اما پیمانکار میدان  امام فرد دیگری در نظر گرفته شده است.این پروژه کاملاً آماده اجرا است و با امید خدا امروز کلنگ آغاز عملیات اجرایی آن زده می شود. معاونت فنی و عمرانی شهرداری همدان در مورد زمینه هزینه اجرای این طرح گفت: برآورد اولیه اجرای این دو پروژه ۱۰ میلیارد تومان است  البته هزینه های مبلمان و زیباسازی و… با توجه به سنجش و موقعیت کالبد، شکل و شمایل میدان اکباتان ممکن است بیشتر شود.
همچنین مدت زمان اجرای این پروژه ۶ ماه تعریف شده است  با  اکثر دستگاه های دارای تأسیسات مانند آب، برق هماهنگی لازم صورت گرفته به محض اجرای پروژه اصلاح شبکه صورت می‌گیرد البته با توجه به قدمت خیابان اکباتان و امام ممکن است نیاز به اصلاح شبکه و ترمیم و نوسازی احساس شود. بنابراین به موازت کار عمرانی اقدامات دیگر هم انجام می‌شود تا  بعد از اتمام کار دوباره اقدام خاصی صورت نگیرد.
رسولی افزود: در اجرای پروژه پیاده راه سازی خیابان اکباتان تغییر کاربردی صورت نمی‌گیرد  پوشش و کف  تغییر می کند این طرح جز طرح‌های بالادستی است  و از تکالیف مدیریت شهری محسوب می‌شود.
نه یک خیابان، بلکه ۶ خیابان اصلی شهر همدان به شکل پیاده راه دیده شده است مشاور و مباحث کارشناسی برای حفظ بافت سنتی و قدیمی همدان و حتی احیای این بافت قدیمی مد نظر قرار گرفته است.
معاون فنی و عمرانی شهرداری همدان  در ادامه با بیان اینکه این طرح در آینده نزدیک خود را نشان می دهد و بیشتر مورد استقبال قرار خواهد گرفت گفت: مردم و حتی مغازه‌داران  خیابان بوعلی که در ابتدا از اجرای طرح نگران بودند در حال حاضر  با اجرای موفق طرح معتقد هستند  آرامش و آسایش مردم فراهم شده است.
رسولی در مورد اینکه آیا  پارکینگ خیابان اکباتان با اجرای این طرح بلاتکلیف می ماند هم گفت: با پیاده‌راه شدن خیابان اکباتان شهروندان می تواند از درب دیگر این پارکینگ که در دباغ خانه قرار دارد استفاده کنند.البته لازم به توضیح است که در مدیریت شهری به فراخور تناسب‌های شهری ممکن است تغییرات و اتفاقاتی بیفتد این روند با توجه به توسعه شهر و مدیریت شهری چندان  عجیب نیست  برای مثال در مورد ساماندهی دستفروشان  این خیابان جلسات مختلفی در کمیسیون خدمات شهری و  فرمانداری برگزار شده است  تمامی موارد مورد بررسی قرار گرفته البته   بخش عمده ای از این دستفروشان جز مشاغل مزاحم هستند که باید حذف شوند مابقی در مکان مورد نظر ساماندهی خواهند شد.
سخنگوی شورا نیز در گفتگویی به ورود اصناف و رضایت‌مندی مردم و کسبه از اجرای طرح پیاده‌راه‌سازی اشاره کرد و افزود: طرح پیاده‌راه‌سازی که چند سال به تعویق افتاده بود، به همت شورای چهارم در خیابان بوعلی صورت گرفت.
کامران گردان در ادامه با اشاره به ساماندهی دستفروشان در خیابان اکباتان با توجه به اجرای طرح پیاده‌راه‌سازی، یادآور شد: شاهد چند نوع دستفروشی و بساط‌گستری در خیابان اکباتان هستیم.
گردان انگشترفروشان و ارائه‌کنندگان لوازم مسی و سنتی را از جمله بساط‌گستران در خیابان اکباتان دانست و تأکید کرد: عرضه‌کنندگان لباس‌های کهنه، لوازم خودرو و لوازم ساختمانی که اکثراً دست دوم و سرقتی هستند و ارائه‌دهندگان سلاح‌های سرد در این خیابان ساماندهی خواهند شد.
وی با تأکید بر اینکه فشارهای بسیاری در ساماندهی دستفروشان پیاده‌راه بوعلی وجود داشت اما این طرح اجرا شد، گفت: در اجرای طرح ساماندهی دستفروشان خیابان اکباتان نیز فشارهایی را شاهد خواهیم بود اما با درایت و تجربه این طرح با موفقیت اجرا خواهد شد.
المان میدان امام(ره) جمع آوری
می شود
هفته گذشته  مدیرعامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری همدان نیز در جلسه ای  از انتقال المان کنونی میدان امام به باغ‌موزه دفاع مقدس همزمان با اجرای طرح پیاده‌راه‌سازی این میدان خبر داد.
وحید علی‌ضمیر با بیان اینکه طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان اکباتان، طرح خوبی است، اظهار کرد: طرح میدان امام را کامل کردیم و در خصوص خیابان اکباتان نیز طرح جامع و خوبی داریم. وی به طراحی المان‌ها، مبلمان شهری و… در طرح پیاده‌راه سازی خیابان اکباتان اشاره کرد و گفت: با توجه به مباحث المان میدان امام (ره) طرح تهیه شده مصوب شد که طرح جامع و کاملی بود که مقداری با طرح قبلی مغایر است.
وی در خصوص تعیین تکلیف المان کنونی میدان امام نیز یادآور شد: با توجه به شاخص‌های موجود بر روی المان کنونی این المان به باغ موزه دفاع مقدس منتقل و المان جدید نصب می‌شود.

 

7
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. وحید گفت:

  به نظرم بااستاندارجدیدی که به تبریزاومده ودراین مدت کوتاه حرکتهایی که ازایشان دیده ایم وشهردارجدیدومتخصص،،میشه امیدواربودبه زودی پیاده راه جمهوری شروع بشه.

  10

  0
 2. سپنتا گفت:

  امیدوارم مطالعات هگمتانه هم مجددا آغاز شود. همدان شهری است که نسبت به توانمندیهایش عقب مانده است.

  13

  1
 3. ناشناس گفت:

  بله پیاده راه بازار (خیابان جمهوری) تبریز رو هم اجرا کردن .

  الکی مثلا Frown

  3

  0
 4. Arash گفت:

  همدان هم شروع به پیاده راه بازارش کرد ولی تبریز بی سروسامان ترین بازار ایران رو داره

  3

  1
 5. مجید_تهران گفت:

  ای کاش میشد شهناز رو پیاده راه کنن. قبل از اینکار هم مطالعات تخصصی ترافیکی بکنار چهارتا عکس تو گوگل سرچ کنن ببینن یادبگیرن
  یکم ذوق و سلیقه بخرج بدن

  3

  0
 6. شبنم گفت:

  همدانم کلانشهره مگه؟

  2

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo