اگر گذارتان به تبریز افتاد… خانه پروین اعتصامی ثبت ملی شد

چند روز پیش خانه هزار و ۳۰۰ متری‌اش در تبریز، ثبت ملی شد. خانه‌اش هم مانند خودش مهجور مانده و آنطور که باید و شاید بازدیدکننده حرفه‌ای ندارد. بیشتر رفت آمدها به این خانه امروزه برای نمایشگاه‌هایی است که در آن برگزار می‌شود.

به گزارش تبریزمدرن، چند روز پیش خانه هزار و ۳۰۰ متری‌اش در تبریز، ثبت ملی شد. خانه‌اش هم مانند خودش مهجور مانده و آنطور که باید و شاید بازدیدکننده حرفه‌ای ندارد. بیشتر رفت آمدها به این خانه امروزه برای نمایشگاه‌هایی است که در آن برگزار می‌شود.

رخشنده اعتصامی معروف به «پروین اعتصامی»، مشهورترین شاعر زن در خانه‌ای در محله ششگلان تبریز چشم به جهان گشود.
خانه‌ای که قدمت آن به دوره اول پهلوی می‌رسد البته خود شاعر تا ۷ سالگی در این خانه زندگی کرده اما جذابیت‌های بصری و حس آرامش موجود در خانه، غیر قابل انکار است.

ساختمان، ساختمانی آجری است. در پایین پله‌ها مجسمه طلایی رنگ اعتصامی را می‌بینید که پشت به حیاط دلباز خانه کرده است.

این خانه دل‌باز که نمادی از معماری ایرانی پهلوی است دوطبقه و یک زیرزمین دارد که یک هشتی ورودی آن به ساختمان است.

در داخل ساختمان دو اتاق و یک سالن با دو ورودی شرقی و غربی وجود دارد که زاویه دید خوبی به حیاط می‌دهد.

خانه اعتصامی دو بهارخواب و سه اتاق دارد که یکی از این اتاق‌ها به آب‌انبار راه دارد. پخت نان در خانه به وسیله که یک تنور پخت نان انجام می‌شده که طی مرمت از زیرخاک بیرون آمده، بازدید از تنور را فراموش نکنید!

کمی پایین‌تر در زیرزمین خانه یک حوض‌خانه با سقف کلیل آذری و پنج اتاق گهواره‌ای وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

اگر گذارتان به تبریز افتاد، بعد از دیدن خانه پروین، سراغ موزه قاجار و مقبره شهریار بروید. فاصله این سه بنا آنقدر کم است که می‌توانید با پای پیاده هم سیاحت را آغاز کنید.

19
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. قارتال گفت:

  مهمترین دلیل مهجور ماندن پروین اعتصامی، شعر گفتن ایشان بزبان فارسی است. اگر در سروده هایش بزبان ترکی هم شعر میگفت کمتر از شهریار نمیشد. حیف!

  2

  4
 2. شیراز دارالعلم گفت:

  ثبت ملی شدن خانه پروین اعتصامی را به هموطنان تبریزی تبریک عرض می کنم . اگر تبلیغات در مورد این خانه وسایر آثار تاریخی تبریز شود ، مطمئن باشید که بازدید کنندگان آن بیشتر خواهد شد . مسئولین میراث فرهنگی وشهرداری تبریز از نظر تبلیغات در مورد آثار تاریخی تبریز بسیار ضعیف عمل می کنند .

  3

  0
 3. خلیج فارس گفت:

  چشم حتما اگر تبریز اومدیم از منزل پروین اعتصامی دیدن خواهیم کرد . در شهر من هم یک خیابان و یک پارک به نام مرحومه خانم پروین اعتصامی نام گذاری شده است .

  6

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo