به مناسبت رویداد بین‌المللی «تبریز۲۰۱۸» صورت می‌گیرد تلاش برای ثبت محوطه باستانی ربع رشیدی تبریز در فهرست یونسکو

سرپرست هیات باستان‌شناسی و دانشیار باستان‌شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی تبریز به‌منظور فراهم کردن مقدمات پیشنهاد ثبت این محوطه باستانی دارای لایه‌هایی از دوران‌های ایلخانی تا میانه صفویه و قاجاری در فهرست میراث جهانی یونسکو انجام شد.

به گزارش تبریزمدرن، بهرام آجورلو اظهار داشت: در فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی، علاوه بر گمانه‌زنی باستان‌شناختی، نمونه‌برداری‌های باستان‌سنجی و آزمایشگاه مواد و مصالح مرمتی، مطالعات ژئورفرنس، ژئوفیزیک، لیزر اسکن سه‌بعدی و مطالعات مرمتی برج بزرگ جنوبی به روش برداشت رلووه و آندوسکوپی سازه انجام شده است.

وی افزود: محوطه باستانی معروف به ربع رشیدی یا رشیدیه در مجاورت محلات عباسی و یوسف‌آباد در شمال شرقی تبریز با وسعت حدود ۱۳ هکتار یک اثر ملی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

این باستان‌شناس اظهار کرد: ابعاد واقعی اراضی آن با حساب بخش‌هایی که بیرون از حصار قرار داشته و در چهار دهه اخیر زیر ساخت‌و‌سازهای شهری و یا تصرفات غیر قانونی رفته، حدود ۳۰ هکتار است.

آجورلو افزود: هیات بین‌المللی ربع رشیدی با مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مؤسسه باستان‌شناسی آلمان در ربع رشیدی  پس از یک وقفه ۱۰ ساله و بر اساس چهار تفاهم‌نامه همکاری متقابل  اولین فصل کاوش و مطالعات بلند‌مدت بین‌المللی چندجانبه را شروع کرد.

سرپرست هیات باستان‌شناسی، فراهم کردن مقدمات برای پیشنهاد ثبت محوطه باستانی ربع رشیدی تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو تا افق ۱۴۰۴ با توجه به ثبت وقف‌نامه ربع رشیدی در فهرست میراث معنوی یونسکو و فراهم‌کردن مقدمات برای آزادسازی اراضی تحت تصرف غیرقانونی و گسترش محدوده تحت حفاظت و تملک اداره‌‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی را از اهداف راهبردی هیات بین‌المللی ربع رشیدی اعلام کرد .

وی افزود: معرفی اثر ملی ربع رشیدی در ابعاد جهانی به‌مناسبت رویداد بین‌المللی تبریز۲۰۱۸ و تبدیل کاربری اثر در بلند‌مدت و پس از تکمیل گام به گام عملیات‌های کاوش و مرمت به یک پارک موزه گردشگری در شهر تبریز نیز چشم‌انداز و دیگر اهداف راهبردی هیات بین‌المللی ربع رشیدی را تشکیل می‌دهد.

فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی تبریز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگردی انجام شد.

تلاش برای ثبت محوطه باستانی ربع رشیدی تبریز در فهرست یونسکو
10
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. تبریز گفت:

  مگه قرار نبود با آلمانیها تو این محوطه کار بشه احیا بشه ؟؟؟
  مردم رو چی فرض کردن چندتا آلمانی مفت خور آوردن تبلیغ رسانه ایی کردن چند هفته تبلیغ شد روزنامه ها رسانه خبری نیست کسیم نیست بپرسه چی شد

  6

  0
 2. مینا گفت:

  واقعا خجالت نمیکشن نماینده یونسکو را میارن اینجا بجز خاک چیزی هم مگه داره

  4

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo