شهردار منطقه ۹ تبریز تشریح کرد؛ طراحی شهرک خاوران، مطابق ضوابط مدرن /تسریع در ایجاد زیرساخت‌های عمرانی و اجتماعی

شاهوردی

 شهردار منطقه ۹ تبریز با اشاره به بسترسازی‌ها و کاربری‌های شهرک خاوران، گفت: توسعه۵۰ سال آتی کلان‌شهر تبریز به لحاظ شهرسازی و اقلیمی، مطابق چشم‌انداز شهرک خاوران خواهدبود.

به گزارش تبریزمدرن ، حمید شاهوردی، با بیان این مطلب اظهار داشت: تا سال ۹۳ از نظر تاسیسات زیربنایی و راه دسترسی، اقدام خاصی در شهرک خاوران صورت نگرفته‌بود، اما امروزه، با احداث جاده شهدای غواص و تامین برخی زیرساخت‌ها، زمینه توسعه این شهرک، فراهم شده است.

وی یادآور شد: در سال نخست مسئولیت در این شهرک، با توجه به رکود اقتصادی حاکم، سرمایه‌گذاری در این شهرک دشوار بود و عموم شرکت‌های خدمات‌رسان، هزینه‌گذاری در این شهرک را مشروط بر استقرار ۶۰ درصد جمعیت، ایجاد راه دسترسی و تامین کاربری‌های عمومی می‌دانستند.

شهردار منطقه ۹ تبریز با بیان این‌که این مشکل، با هماهنگی مدیریت استان و از طریق حساب‌های فی‌مابین حل شده‌است، افزود: در سایه این همکاری، شهرک خاوران، دارای زیرساخت‌های اولیه گاز، آب و برق شده و ۲۰ خانوار نیز در این شهرک، اسکان یافته است.

وی با اشاره به این‌که شهرک خاوران از همان ابتدا، با ضوابط مدرن طراحی شده‌است، گفت: اشرافیت و سایه‌اندازی در شهرک خاوران مفهوم ندارد؛ «کوچه» در شهرک خاوران، به گذر ۱۲ متری گفته می‌شود و کم‌عرض‌تر از آن، بی‌معنی است.

شاهوردی، با قدردانی از اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی اظهار داشت: با همکاری این اداره‌کل، برای اولین بار هشت سند، مربوط به ۲ میلیون و ۸۵۰ مترمربع زمین در قالب ۳۵۰ هکتار از اراضی شهرک خاوران، یکپارچه شده که این امر، به گفته مسئولان ثبت اسناد و املاک، در سطح کشور بی‌سابقه است.

شهردار منطقه ۹ تبریز ادامه داد: با یکپارچه‌سازی این اسناد،مشکل ۱۶۶۰ قطعه زمین شامل معارض، مسیرها و مشکلات و اختلافات سنوات گذشته، حل شده و اسناد آن، در ماه‌های آتی تقدیم شهروندان خواهد شد.

وی به نمونه‌ای از تسهیلات توسعه مسکن‌سازی در شهرک خاوران اشاره و خاطرنشان کرد: عوارض پروانه‌های ساختمانی در شهر تبریز برای یک پیلوت و ۵ طبقه در ۱ هزار مترمربع زیربنا، چیزی حدود ۸۰ میلیون تومان است اما عوارض همین شرایط در شهرک خاوران حدود ۳۵ میلیون تومان است؛ این ضابطه، یکی از بسترهایی است که برای تشویق مردم به حضور در شهرک خاوران در نظر گرفته‌شده است.

شاهوردی، مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز را مهم‌ترین دستادرود سال‌های اخیر کلان‌شهر تبریز در حوزه فرهنگی دانست و افزود: این مرکز در نوع خود، بی‌نظیر است و به امید خدا تا پایان امسال به بهره‌برداری کامل رسیده و در گشایش برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ به کار خواهد رفت.

وی ادامه داد: پروژه‌هایی نیز به عنوان مکمل مرکز همایش‌ها پیش‌بینی شده که از آن‌جمله می‌توان به احداث پردیس سینمایی خاوران اشاره کرد.

شهردار منطقه ۹ تبریز با اشاره به این‌که تملک شهرک خاوران از دوره‌های گذشته، در دو فاز صورت گرفته است، تصریح کرد:  فاز اول، مربوط به کاربری‌های مسکونی، ورزشی، آموزشی و فرهنگی است؛ فاز دوم نیز در ۷۰۰ هکتار، شامل بافت ویلایی یا کاربری‌های گردشگری، زیست‌محیطی و سلامت با ضوابط مشخص است.

وی اضافه کرد: طرح کلی شهرک ویلایی خاوران، به کارگروه‌های زیربنایی استان ارسال شده‌ و امیدواریم در طرح جامع شهر تبریز نیز لخاظ شود.

شاهوردی در ادامه با اشاره به سایر زیرساخت‌ها و کاربری‌های اجتماعی شهرک خاوران، اظهار داشت: مجوز تاسیس دانشگاه علوم هسته‌ای در شهرک خاوران، از وزات علوم اخذ شده و عملیات اجرایی ساختمان آن، سال آینده آغاز می‌شود.

شهردار منطقه ۹ تبریز، احداث بزرگترین پارک آبی خاورمیانه با همکاری بخش خصوصی و  با هزینه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومان را از زیرساخت‌های ارزشمند تفریحی و ورزشی در شهرک خاوران خواند و افزود: این پارک کم‌نظیر، قابلیت ارائه خدمات به روزانه به ۵ هزار نفر  را خواهد داشت؛ هم‌اکنون اسکلت ساختمان پارک تمام شده و پیش‌بینی می‌شود، پروژه، سال ۹۹ به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان این که شهرداری تبریز با در اختیار قرار دادن ۵۲ هزار مترمربع زمین رایگان، در احداث این بیمارستان۵۵۰ تختخوابه تخصصی زهرا مردانی‌آذر مشارکت داشته‌است، خاطرنشان کرد: مراحل عمرانی این پروژه، سرعت گرفته و تکمیل و بهره‌برداری از آن تا دو سال آینده، نقش چشمگیری در رفع نیازهای درمانی بیماری‌های کودکان خواهد شد.

شاهوردی همچنین از احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی تامین اجتماعی در شهرک خاوران خبر داد و افزود: این مرکز، توسط شرکت‌های خارجی و با نظارت دانشگاه علوم‌پزشکی مطالعه و طراحی شده و احداث آن، تا سه ماه آتی آغاز می‌شود.

شهردار منطقه ۹ تبریز با اشاره به این‌که  مرکزی نیز به وسعت ۲ هکتار در شهرک خاوران، برای جامعه سرطانی در نظر گرفته شده‌‌است، گفت: این مرکز  توسط وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلنگ‌زنی شده و به صورت فرامنطقه‌ای در شهرک خاوران اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد: با تکمیل این پروژه‌ها شهرک خاوران، در سال‌های آتی، یکی از قطب های مهم حوزه سلامت در استان و منطقه خواهد بود.

20
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۹ پاسخ

 1. ab گفت:

  شهرداری باید اول فکراشون را بکنند بعد به مرحله اجرا بگذارند. چند سال پیش قطعات را به صورت ۲۰۰ متری فروختند و بعد گفتند باید چند نفری باهم یک قطعه بزرگتر داشته باشید و طبق محاسبات ما قطعه ۲۰۰ متری نداریم و باید به صورت مجتمع باشد. حالا این حرفها را می گویند فردا چه اتفاقی می افتد و چه چیز در خواب می بینند خدا می داند.

  8

  0
 2. n گفت:

  خسته نباشین ولی عوارض میلیونی و پارک آبی و دانشگاه انگیزه برای مردم نمیشه بیان سرمایه گذاری کنن و سکنی بشن! وضع اقتصادی مملکت خیلی وخیم تر ازون چیزی هست که فکر میکنین! اون جا تا بیست سال آینده امکان نداره آباد بشه!نرخ رشد جمعیت رو به کاهش است!و قدرت خرید مردم هر روز کاهش پیدا میکنه! هزینه مصالح هر روز بالاتر میره! اون مطلبی هم که میفرمایید تجمیع اسناد خب اگه زمینی معارض نداشته باشه زیاد کار سختی نیست که تجمیعش کرد برای سازمان اسناد کلا سوده و شهرداری هم بهرشو میبره کار اداری است دیگه این افتخار نداره!مردم پول دادن زمین خریدن معارضی هم وجود نداره.اگه تونستی وام ساخت بدی و بافت فرسوده و حاشیه شهر رو با تشویق های مالی بکشونی اونجا و مدرسه و زیرساختهای لازم اولیه رو فراهم کنی هنر کردی.منکر احداث پارک ابی و بیمارستان نیستیم ولی همه میدونن برای کشاندن مردم به اون ناحیه باید بحث شرکت واحد و تاکسی و مترو و مدرسه و سایر امکانات فراهم باشه!اتفاقی که برای سهند افتاد نیوفته

  14

  3
 3. بهزاد احمدی گفت:

  با این اوضاع باید به زودی شاهد رونق این منطقه و بالا رفتن قیمت زمین های آن باشیم

  4

  3
 4. همشهري گفت:

  لطفا در مورد فاز دوم خاوران که اکثر همشهری ها در ان سرمایه گذاری کردن اطلاعات بدین کی قرار تفکیک بشه ؟ بالاتر از گاز یا پایین گاز اصلا صحت دارد ؟ کلا برنامه در مورد فاز ۲ چی هست؟

  19

  2
 5. حسن كچل گفت:

  تبریز مدرن قرار بود در مورد فاز دوم خاوران با مسولین محترم مصاحبه کنید و به مردم در مورد برنامه شهرداری نسبت به فاز دوم اطلاع رسانی کنید پس چی شد…؟؟

  9

  0
 6. محمد گفت:

  امیدوارم این شهرک واقعاً کارشناسی شده و به صورت علمی ساخته بشه .
  یه سوال : خرید امتیاز شهرک خاوران در حال حاضر به نظرتون درسته یا نه ؟ فاز یک به نظرتون بهتره یا فاز دو ؟
  ممنون میشم ادمین و یا بقیه کسانی که اطلاعاتی در این مورد دارن کمک کنن . ممنون

  8

  6
 7. ناشناس گفت:

  فقط ادعاست کسی به فکر مردم و اینکه خرید و فروش دربازار چگونه است و آینده مثلا فاز ۲چه خواهد شد نه احساس مسولیت مبکنند که جواب بدن نه به فکرش هستن الکی برای حفظ میز خود تبلیغ میکنن اسکان ۲۰خانوار بعداز ۲۵سال که چی ؟کسی نیست جواب بده که شما این قراردادها را بستی و تو بازار خرید وفروش میشه چه کسی مسولش است و کی کنارل میکنه که کلاهبرداری نشه و تا کی مردم باید پولشان تو اون مکان رویایی خیالی باید بمونه

  3

  1
 8. Taha گفت:

  شهرک سلامت تبریز که قرار بود در شهرک خاوران اجرا بشه و مطب های دکترها به صورت مجتمع به همراه مراکز اقامتی در آنجا احداث شود چی شده؟؟؟
  اصفهان شهرک سلامت خود را افتتاح کرده
  مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و تامین اجتماعی و استانی وشهری باید هرچه زودتر نسبت به تاسیس بیمارستان های جدید و شهرک سلامت اقدام بکنند
  در ضمن شهردار منطقه ۹ از احداث پارک در این شهرک حرفی نزدند. یعنی برای چنین شهرکی قرار نیست پارک و شهربازی احداث شود؟؟؟

  7

  2
 9. زیر تیغ شهرداری گفت:

  شهرداری منطقه ۹ بطور اشکار و نهان کلاه برداری میکنه.
  سال ۹۳ به نام فاز ۲ خاوران سهم مالک (۱۹۰ متری ) خریداری کردیم. هر کدام بمبلغ ۳۳ میلیون تومان.
  حال می خواهم بفروشم. شهرداری میگه این قرارداد شما از بالای لوله گازه و مالکین آنجا زمین های خود را تحویل ندادند.
  و در حال حاضر ما این نوع قردادها را به رسمیت نمی شناسیم. و قیمت هر سهم آنجا ۵ میلیون تومنه.
  نکته اینجاست که قرادارد فی مابین مالک و شهرداری مهر و امضاء شده. و حال شهرداری میگه بالای لوله گاز هیچ کاری اعمال نشده. و مشکلتان را با مالک اولیه حل کنید.
  شهرداری قرارداد میبنده فروش سهم میکنه ، پیچیده گی بوجود میاره. به چندین نفر از روی کپی قرارداد سهم میفروشه ، ارزش قیمت و نابود میکنه و در نهایت مشکل ایجاد میکنه و در انتها میگه بروید مشکلتان را کدخدا منشی حل کنید.
  یک هفته است که خواب از سرم پریده. چکار کنم من با این گند کاری هاتون؟
  ۱۰۰ میلیون تومن من شده ۲۰-۱۵ میلیون.

  9

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo