از سرپاماندن چندین ساعته بیماران تا قهر پزشک متخصص!

در سال‌های اخیر، شیوه‌ی طبابت، رفتار نادرست، دریافت ویزیت‌ و هزینه‌های نامتعارف و مطب‌های غیراستاندارد پزشکان موجب نارضایتی عمومی شده و رسانه‌ای شدن این موارد نیز، اعتراض بسیاری از پزشکان را برانگیخته است.
 به گزارش تبریزمدرن به نقل از ایسنا، پزشکان از جمله کسانی هستند که بیشترین ارتباط را با مردم دارند و اکثر مراجعان پزشکان همگی از مشکل یا بیماری خاصی رنج می‌برند؛ از این رو رعایت اخلاق حرفه‌ای و حفظ کرامت انسانی، درک کردن و گوش سپردن به صحبت‌های بیماران و پذیرش بیمار در مطب و ساختمان‌های استاندارد از جمله مواردی است که انتظار می‌رود از سوی پزشکانی که مبالغ هنگفتی بابت انجام وظیفه خود دریافت می‌کنند، رعایت شود.
در شرایطی که درآمد یک کارمند یا کارگر ایرانی یک پنجم درآمد همتای غربی اش هم نیست، پزشکان متخصص ایرانی چندین برابر همتایان خودشان در کشورهای غربی درآمد دارند، اما آیا خدماتی که بیماران می‌دهند نیز چندین برابر همتایان غربی‌شان هست؟!
برای بررسی وضعیت ارائه‌ی خدمات درمانی به یکی از کلینیک‌های دولتی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تبریز مراجعه می‎کنیم.
 در لحظه ورود به این کلینیک با ساختمانی روبرو می‌شویم که گویی از هجوم بی شمار بیماران بومی و غیربومی در حال انفجار است. علی رغم به اتمام رسیدن زمان اخذ نوبت حضوری و دریافت برگه پذیرش، باجه‌های دریافت نوبت به اصرار بیماران به ویژه بیماران غیر بومی همچنان باز بوده و هر لحظه بر تعداد مراجعان افزوده می‌شود. همچنین پس از دریافت برگه پذیرش هیچ اطلاعی مبنی بر بازه  زمانی دقیق حضور بیمار در مطب پزشک وجود ندارد.
ویزیت چند نفری بیماران توسط برخی پزشکان

 به مطب پزشکان در این کلینیک که مراجعه می‌کنی، تمامی چشم‌ها به در مطب دوخته شده، ترتیب نوبت‌ها رعایت نشده و شاهد ویزیت چهار نفره بیماران از سوی برخی پزشکان هستیم.
یکی از مراجعان در اعتراض به ویزیت چندنفری بیماران توسط یکی از متخصصان خون بیان می‌کند: کجای دنیا چند بیمار را باهم ویزیت می‌کنند! رعایت حریم شخصی، حفظ شان و شخصیت بیمار از جمله مواردی است که باید مورد توجه پزشکان قرار گیرد. مگر پزشکان قسم نخورده‌اند؛ پس چرا شاهد نادیده گرفته شدن اصول اخلاقی و حرفه‌ای از سوی برخی پزشکان هستیم! رفتار نادرست برخی پزشکان سبب منفی شدن دیدگاه مردم نسبت به همه آنان شده است.
 خانم دیگری در این باره می‌گوید: من یک زن هستم. شاید نخواهم مشکلاتم را در حضور یک مرد غریبه مطرح کنم. فکر نمی‌کنم کسی دوست داشته باشد که مشکلاتش را در حضور چند غریبه با پزشک در میان بگذارد.
این در حالی است که چندی پیش “دکتر محمد حسین صومی”، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به زمان استاندارد ویزیت برای هر بیمار گفت: زمان استاندار برای ویزیت هر بیمار حدود۱۰  الی ۱۵ دقیقه است که تلاش می‎کنیم تا این استاندارد در کلینیک‎های دولتی رعایت شود و راه‎اندازی سیستم ارجاع و پزشک خانواده تا حدی این مشکل را برطرف خواهد کرد.
وقتی بیمار ناز پزشک را می‎کشد!
سر و صدا در گوشه ای دیگر از این کلینیک حواس ما را به خود جلب می‌کند، چند تن از بیماران بلافاصله پس از ورود به مطب بازمی‎گردند و پزشک به دنبال آنان در حالی که کلی پرونده زیر بغل دارد، با بیان این که” از قبل اطلاع داده بودم که در این ساعت گرفتار هستم”، بیرون می‎رود.
 بیمار اول در اعتراض به این اقدام پزشک متخصص خون می‌گوید: دکتر با بیمار قبلی حرفش شد. قهر کرد و رفت! هر چه التماسش کردم که مرا ویزیت کند، نپذیرفت. حالا که نوبت گرفته‌ و وقت صرف کرد‌‌ه‌ام، چه کسی پاسخگو است؟ مسئولان کجایند تا از این وضعیت هم بازدید کنند و به حرف ما گوش کنند. پس از طی پروسه‌ای طولانی موفق به دریافت نوبت اینترنتی شده بودم و ۴۵ دقیقه منتظر بودم تا ویزیت شوم که دکتر متخصص خون با بیمار قبلی مشاجره کرد و  با بیان این که از قبل به پذیرش اطلاع داده بود که وقت ندارد، مطب را ترک کرد. مطمئناً کسی از روی دلخوشی به اینجا نیامده، چه کسی پاسخگوی هزینه و وقت تلف شده مردم است.
 فردی دیگری با گلایه از بی نظمی موجود در این کلیک بیان می‌گوید: بیش از نیم ساعت شماره به دست منتظرم تا اسمم را بخوانند. اما هرکس از راه می‌رسد چند کلمه‌ای با مسئول پذیرش ردوبدل کرده و داخل مطب می رود “بین مریض” دیگر چه صیغه‌ای است؟!
 مسئول پذیرش یکی از پزشکان در پاسخ به این ادعا اظهار می‌کند: باور کنید اگر شما جای من پشت این کانتر ایستاده بودید، تا کنون دیوانه شده بودید. اکثر مراجعان ما انگار درک درستی از نوبت و لزوم رعایت آن ندارند. یکی می‌آید و می‌گوید از راه دور آمده و آن دیگری می گوید تازه از اتاق عمل بیرون آمده، باجه‌های نوبت دهی که تابع مقررات بوده و تا الان که ساعت هفت عصر است، همچنان بیمار پذیرش می‌کنند. با این وضعیت پزشک چاره‌ای جز ویزیت چند نفره ندارد.
معاینه‎ی بیمار، حلقه‎ی مفقوده‎ی طبابت برخی پزشکان 
 دختر جوان دیگری با بیان این مطلب می‌گوید: این مورد تنها به این کلینیک اختصاص ندارد و در مراجعاتم به پزشکان، از حدود ۱۰ پزشک تنها نیمی از آنان مرا معاینه کرده‌اند. بسیاری از پزشکان حتی سرشان را بلند نمی‌کنند که بیمار را ببینند و تنها به نسخه‌نویسی بدون معاینه اکتفا می‌کنند.
مرد سالخورده‎ای نیز در ادامه بیان می‌کند: دکتران قدیمی همیشه فشار خون و ضربان قلبم را چک می‎کردند. اما پزشکان امروزی انگار از ارتباط چشمی و دست زدن به بیمار می‎ترسند.
زن بارداری که همراه یکی از بیماران آمده بود در این حین گفت: چنین تصور نکنید وضعیت مطب‌های خصوصی بهتر است، خود من تحت کنترل یکی از مشهورترین متخصصان زن استان هستم، همیشه در مطبش چندین ساعت منتظر آمدنش می‌مانیم و بعد از آمدن پنج نفر را یکجا ویزیت می‌کند، بارها در مورد خود من اتفاق افتاده که پزشک حتی حوصله نداشت جواب آزمایشم را دقیق بخواند، سرسری رد شده و مشکل اساسی من را ندیده بود و چون  خودم قبلا در اینترنت جستجو میکردم، به دکتر یادآوری میکردم این مورد آزمایش من مشکل دارد!!! در حالی که می‌دانید بارداری چقدر دوران حساسی است و یک سهل انکاری پزشک می‌تواند جان مادر و کودک را به خطر بیاندازد.
وضعیت فیزیکی اسفناک برخی مطب‎ها

وضعیت نابسامان مطب‎های پزشکان، پرداخت هزینه‎های گزاف ویزیت و برخی خدمات اجباری و هزینه بر در مطب مانند اسپیرومتری، سونوگرافی و … ، وضعیت نامناسب مراکز درمانی و مطب‎ها و نبود جلوه‎های بصری از دیگر مشکلاتی است که بسیاری از بیماران را به ستوه آورده است.
بیماران حاضر در یکی از مطب‌های غیردولتی با تایید این مطلب می‎گویند: پزشک متخصص ریه در مطبی در زیرزمینی تاریک و نمور بیمار ویزیت می‎کند و این در حالی است که این فضا به هیچ عنوان مناسب حال یک بیمار ریوی با مشکلات تنفسی نیست! باوجود پرداخت هزینه‎ی ویزیت ۴۵ هزار تومانی حتی صندلی پلاستیکی هم به تعداد کافی در این مطب وجود ندارد و بیمار مجبور است تا سررسیدن نوبت، سرپا بایستد.
 نادیده گرفته شدن اصول اخلاقی و حرفه‌ای از سوی پزشکان، استاندارد نبودن کلینیک‌های تخصصی، درمانی و مطب‌های پزشکان، نبود زمانبندی دقیق برای مراجعه‌ی حضوری، معاینه‌ نکردن بیماران از سوی برخی پزشکان از جمله مشکلاتی است که در اکثر بیمارستان‌‌ها، مطب‌ها و مراکز درمانی مشاهده می‌شود و این در حالی است که پزشکان با مباحث روانشناختی آشنا بوده و باید حفظ کرامات انسانی را  در اولویت قرار دهند؛ چنانچه رهبر معظم انقلاب نیز همواره تاکید کرده‌اند که مسئولان کاری کنند، بیمار جز هم و غم بیماری مشکل دیگری نداشته باشد.
البته نا گفته نماند، پزشکان زیادی نیز هستند که با حوصله و با مسئولیت تمام، پای صحبت بیماران می‌نشینند، کرامت آنها را حفظ می‌کنند و مرهم دردهای بیمارانشان می‌شوند، هزینه می‌کنند و فضای مطب‌های خود را در شان مراجعانشان تزیین کرده و فقط به قصد درمان بیماران وارد مطب می‌شوند!، ولی در کنار آنها پزشکانی هم هستند که متاسفانه به این موارد پایبند نیستند و امیدوارم مسئولان حوزه بهداشت و درمان کشور با اتخاذ تدابیری مانع از بروز این مشکلات شوند.
گزارش از نسرین سوار، خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی
10
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۲ پاسخ

 1. تربیز گفت:

  خداییش طرز رفتار پزشکان واقعا بد هستش
  اینم بگم نسل جدید پزشکان بی سواد اومده فارغ التحصیل قبرس شمالی با ۱۵ هزار دلار مدرک گرفتن دارن داروسازی دندانپزشکی و … میکنن بچه پولدارها که کنکورم قبول نشدن اینو جدی بگیرین .

  17

  6
  • ناشناس گفت:

   درست میگی برادر. یکی از دخترهای فامیلمون انقدر پشت کنکور موند تا دندانپزشکی قبول بشه. ۱۰ سال کنکور داد ‌. حتا آزادم قبول نشد. بعد رفت باکو و ۴ سال دیگه برگشت . ۱۲۰ میلیون هم داد تا مدرکشو ایران تایید کنه. حالا هم آبرسان یه تابلو بزرگ زده مطب وا کرده داره پول پارو میکنه . و فارسی حرف میزنه. خخخخخخخ

   6

   2
   • تبریز گفت:

    قبرس رو باید یه کاری بکنن این نمیشه که اینجا کنکور نمیدن پول مفت دارن مدرک میخرن
    بعد به جان این ملت میافتن

    4

    1
  • Arash گفت:

   واقعا خوب اشاره کردی قبرس شده محل دکترهای بی سواد

   7

   1
   • تبریز گفت:

    واقعا ما داریم تو فامیل ۳بار طرف کنکور داد ایران قبول نشد !!! رفت ۲بار ترکیه کنکور داد هیچی با پول مفت مدرک دندانپزشکی خریده باورتون میشه بیسواد به وزارت علوم پول میدن جنایت هستش

    4

    1
   • تبریزلی گفت:

    عزیز من با پول هر درسی یه قیمیتی داره مثلا ۱۰۰۰ دلار میدی بیوشیمی قبول میشی درس نیست فقط پول سواد صفر کسانی هستشن که نه سربازی میرن نه تو مشکلات مملکت هستن یه عده ی ۴ ٪
    یه دانشگاهی زده بانام جعلی دانشگاه آمریکاییها کلا دروغه فقط ایرانی هستش کلا افتضاح هستش
    یکی از آشنایان ما درگیره پزشک جعلی قبرسی کلی پول گرفته تجویز غلط کارشون کشیده دادگاه

    4

    1
 2. Arash گفت:

  دکترها پرو شدن باید محل استراحت محل ویزیت و همه چی واسه مریض ها در نظر بگیرن پارکینگ هم شهرداری از مردم عادی میخواد از پرشک ها نمیخواد

  8

  2
 3. babak گفت:

  دانشگاههای قبرس شمالی خیلی بهتراز دانشگاههای ازاد دههای ایران هستند

  1

  9
 4. تربیز گفت:

  یه بازاری پولدار میشناسم اونم هم سربازی پسرشو دور زد بعد ۳بار کنکور داد حتی تو تربیت بدنی هم قبول نشد فرستاد قبرس الان شده داروساز ۱۵۰ ملیون هم داد مدرکشو قبول کردن
  هر روزم ازش شکایت میشه به دلیل تجویز غلط دارو ملت باید دور پزشک قلابی قبرسی نرن
  قبرس ضربه ی بزرگی داره به مردم میزنه

  2

  2
 5. تبریزلی گفت:

  پزشکی با مدارک قلابی و پول تقریبا با ۱۰۰و۱۵۰ ملیون مدرک پزشکی دندانپزشکی و داروسازی میگیرن و به جون مردم میافتن . بدون هیچ امتحانی از وزارت علوم و ….
  قبرس شمالی / هند/ اکراین /بلاروس / ارمنستان /فیلیپین

  4

  2
 6. یلدا گفت:

  بیشتر حرفایی که تووی متن گفته شد درسته.اما بنظر من این تقصیر پزشکا نیستش.وزارت بهداشت با طرح تحول سلامت تعداد زیادی از بیماران رو راهی درمانگاهای وابسته به دانشگاها میکنه اما نیروی پزشکش ثابته وافزایشی نداشته و مسلما این باعث میشه کیفیت کار پایین بیاد.توو هر شغلی اینطوریه.به ی کفاش بگن توو پنج ساعت باید۲۰۰تا کفش واکس بزنی مطمئنا نمیتونه کارشو خوب انجام بده.تازگیاهم که دزارت ورشکست شده قانون جدیدی گذاشته که هر پزشک فقط روزی ۴۰تا مریض میتونه ببینه از طرفی هم روزانه به ۲۰۰تا مریض میگه برو فلان درمانگاه فلان دکتر ببینتت.در واقع وزارت خودش پزشکا و مردمو به جون هم انداخته و خودش فقط نظاره گره.

  0

  0
 7. یلدا گفت:

  ضمنا اینم بگم که چه خوب چه بد ماها هرچقدر بیشتر پول بدیم اون چیز ارزش پیدا میکنه برامون.اگه مردم عزیز بخاطر یه سرماخوردگی کوچیکم پانشن برن متخصص و یه پزشک عمومی نزدیک محلشونو قبول داشته باشن و سیستم ارجاع رو رعایت کنن حداقل تا حدودی خود مردم میتونن کلینیکارو واس بیمارایی که واجبترن خلوت تر کنن.دیگه الان وضعیت طوری شده که بعضی بیمارا میرن پیش یه متخصص و در کمال راحتی میگن آق پا یا خانم دکتر حالا فعلا یه چیزی بنویس تا یه ماه بعد برم پیش یه دکتر خوب یا مثلا فوق تخصص،دیدم که میگمSmile

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo