شاید کمتر کسی انتظار دیدن چنین زیبایی در دل یک کارخانه صنعتی را داشته باشد. در میان چوب و تنه درخت و بوی تند گوگرد و درست در وسط کارخانه ای به این بزرگی، به ناگاه سالنی سر برمی آورد که بر روی در ورودی آن نوشته موزه کبریت.
به گزارش تبریزمدرن ؛می گویند اولین موزه کبریت کشور در این کارخانه قدعلم کرده است ، درون سالن که قدم میگذاری تصاویری از اولین بانیان کارخانه کبریت ستاره ممتاز دیده می شود و وقتی وارد سالن اصلی می شوی زیبای اصلی را آنجا به تماشا می نشینی.

ویترین هایی که با نور مناسب طراحی شده اند ، عکس های تاریخی که از دیوار ها آویزانند ، یک گاو صندوق قدیمی در گوشه ای از سالن خودنمایی می کند و تا چشم کار می کند کبریت قدیمی با تصویرهای مختلف و دستگاه های ساخت کبریت وجود دارد.
این کارخانه که بنیانگذار آن حاج آقای خویی بوده نسل به نسل چرخیده و در حال حاضر بازماندگان خاندان خویی این کارخانه را نه برای منفعت مالی برای حفظ اشتغال ۲۷۰ نفر پرسنل و همچنین زنده ماندن نام این خاندان حفظ کرده اند.
کبریت نیز در قرن گذشته به عنوان یکی از کالاهای اساسی صنعتی به شمار می رفته و چند کارخانه بزرگ و مجزای کبریت سازی در این شهر وجود داشته است.
حال از آن کارخانه های بزرگ و مجهز کبریت سازی تنها چند مورد باقی مانده است و کبریت ستاره ممتاز نیز از جمله آن کارخانه هاست.
این کارخانه در حال حاضر نه تنها ۶۰ درصد نیاز کبریت کشور را تامین می کند بلکه در راستای حفظ تاریخ این صنعت نیز اقدامات درخور و شایسته ای انجام داده است.
یکی از این اقدامات تاسیس اولین موزه کبریت در محوطه کارخانه کبریت سازی ستاره ممتاز است.

بابک محررزاده مسئول بخش آی تی کارخانه کبریت سازی ستاره ممتاز و طراح و مسئول موزه کبریت می گوید: طرح تاسیس این موزه به دلیل وجود یک سری اشیا و اسناد تاریخی مرتبط با این صنعت در کارخانه پیشنهاد شد و پس از یکسال طرح و برنامه ریزی در سال ۹۱ تاسیس شد.
محررزاده خاطر نشان می کند: ۲۰۰ قطعه عکس مرتبط با افتتاح و خط تولید کارخانه ، عکس های تاریخی بازدید سران وقت و تصاویر مرتبط با صنعت کبریت سازی تبریز ، اسناد و دفاتر حسابرسی های صد سال گذشته ، دو ویترین کلکسیون کبریت جهان و دو ویترین از کلکسیون کبریت ایران ، گاو صندوق و ماشین آلات صنعتی مرتبط با صنعت کبریت سازی در این موزه نگهداری می شود.

وی ادامه می دهد : کارخانه کبریت سازی ممتاز قصد دارد تا با تعامل برگزاری بازدید ها و جلسات مختلف این پتانسیل را به مجموعه داران معرفی کندو مجموعه ها و آثار و اسناد مرتبط با کبریت و کبریت سازی را به این مجموعه جذب کند.
بابک محررزاده همچنین می گوید: ماه گذشته کارخانه کبریت سازی ممتاز میزبان ۳۵ نفر از مجموعه داران کشور بود که بسیاری از آن ها آثار مرتبط با صنعت کبریت سازی را نگهداری می کردند.
او یادآور می شود: اعضای هیئت مدیره کارخانه کبریت سازی ممتاز سعی می کنند که این مجموعه را نه به شکل یک مجموعه اقتصادی صرف ؛ بلکه از این مجموعه منظری فرهنگی نیز ارائه دهند.
وی با اشاره به بازدیدهای انجام یافته توسط سازمان و ارگان های مختلف و همچنین استقبال شهرداری تبریز از این موزه می گوید: مسئولان شهرداری تبریز جندین بار از این موزه و کارخانه دیدن کردند و در راستای ثبت تصاویر آثار تاریخی تبریز بر روی قوطی های کبریت رایزنی هایی انجام شد.
وی ادامه می دهد: کارخانه کبریت سازی ستاره ممتاز آماده تعامل و همکاری با سازمان های مختلف است و در صورتی که این طرح به نتیجه برسد تصاویر تاریخی تبریز بر روی قوطی های کبریت نقش خواهند بست.
گشت و گذار در کارخانه کبریت سازی و بازدید از موزه می تواند ساعت ها طول بکشد، به سختی می توانی از میان عکس و قوطیهای کبریت و چوب های کبریت رنگارنگ عبور کنی و دل بکنی.
در این فضا که هستی گویی برگ هایی از تاریخ را ورق میزنی ….
اینجا تاریخ در میان چوب و گوگرد زنده است.

موزه کبریت تبریز یکی از موزه های موضوعی تبریز میباشد که به همت مدیرعامل وقت کارخانه کبریت سازی ممتاز چند سالی هست در محل کارخانه کبریت سازی ممتاز بنا شده شامل کلکسیونی از کبریت ها ،  عکس و شجره نامه موسس ها و نوادگان و وراث آنها ، عکسهایی از دوران های مختلف کارخانه کبریت سازی که به سلیقه روی تخته شاسی ها جا گرفتند ، یک آلبوم عکس از عکسهای قدیمی کارخانه ، ماشین های تایپ قدیمی ، تلفن ها ، دستگاه های سختی سنجی کبریت ، دستگاه های ساخت و پرس کبریت ، دستگاهی برای ساعت زدن ( مشخص کردن ساعت ورود و خروج کارگران ) ، سنگ تاسیس موزه و…… است که بسیار با سلیقه در مکانی نه چندان بزرگ اما جذاب چیده شده اند.

این موزه در سه راهی اهر و در محل کارخانه کبریت ممتاز احداث شده است

ندا فرشباف

https://scontent-sea1-1.cdninstagram.com/t51.2885-15/e35/c80.0.480.480/13385682_708326599306459_1566090451_n.jpg?ig_cache_key=MTI2NTE3MTE0MzQyNzg1NjUyOQ%3D%3D.2.c&se=7

 

بازدید از موزه کبریت تبریز2