نام گذاری تقلیدی معابر تبریز از تهران همچنان ادامه دارد؛ هویت عاریتی برای شهر اولین ها!!

با وجود این مزیت ها در تبریز که عنوان اولین ها را با خود به یدک می کشد علیرغم برخی تصمیمات مناسب ، مساله تاثیر پذیری در نام گذاری از تهران و دیگر شهرها همچنان به چشم می خورد.

به گزارش تبریزمدرن به  نقل از تبریز بیدار،اسم گذاری مقوله بسیار مهمی است از این جهت که با اعطای کلمه ای به آن شخص یا مکان هویت داده می شود و از آن پس هویت شخص یا مکان مورد  را با توجه اسمی که بر روی آن گذارده اند می شناسند و این  شناخت تنها به حد ظاهر کفایت نمی کند.

از این محل همواره نام گذاری مساله ای مهم در میان جوامع بوده است که حتی برای نام گذاری نوزادان در میان فرهنگ های مختلف  آئین هایی خاص برگزار می شده است از این رو حساسیت ها برای انتخاب اسامی در میان مردم ملل مختلف بسیار بالا بوده است.

البته  انتخاب اسمی خارج از عرف و نامتناسب با شخصیت و هویت یک فرد یا منطقه همواره به عنوان یکی از آسیب های جدی در انتخاب اسم مطرح بوده است.

در این میان حساسیت نام مکان ها و معابر که در قانون بر عهده شهرداری ها محول شده است اهمیت ویژه ای دارد. البته برخی اسامی متناسب با نام بزرگان و شخصیت های ویژه ای است که در آن جامعه حضور دارندهمچنین نام گذاری خیابان ها و کوچه ها با اسامی شهدای گرانقدر ۸ سال دفاع مقدس و انقلاب بوده  اقدامی ارزشمند در جامعه ما بوده  و یا  نام گذاری معابری همچون پل شهید شیخ نمر روحانی مبارز شیعی عربستانی و یا بلوار شهدای غواص در تبریز اقدام قابل تقدیر و همگام با تحولات جامعه اسلامی است.

با وجود این مزیت ها در تبریز که عنوان اولین ها را با خود به یدک می کشد علیرغم برخی تصمیمات مناسب ، مساله تاثیر پذیری در نام گذاری از تهران و دیگر شهرها همچنان به چشم می خورد.

وقتی به نقشه شهر تبریز نگاه می کنیم برخورد با نام هایی چون  زعفرانیه، منظریه، ونک، کوی فرشته، الهیه، پارک نیاوران، خاوران و… در نگاه نخست این حس را به بیینده می دهد که احتمالا نقشه شهر تهران را به اشتباه در دست گرفته است! اما نه به واقع این اسامی امروز نام مکان هایی در تبریز شده اند.

اینکه نام برخی معابر پس از انقلاب به اسامی دیگر تغییر کرده اند امروز برای مردم کاملا جا افتاده است اما نام گذاری تقلیدی معابر شهری، که به اذعان بسیاری از مسئولین مهد تمدن و فرهنگ است راه خطایی است. از سوی دیگر اسامی ذکر شده هر کدام معرف هویتی از منطقه ای در تهران است و اعطای این گونه اسامی به معابر تبریز گویا هویتی عاریتی به آنها می دهد! کاش مدیران شهری تبریز به جای این حرکت ها عزم مدیران پایتخت نشین در حفظ هویت تهران را سر لوحه کاری خود قرار میدادند به عنوان نمونه در تهران اگر روزگاری مکانی به واسطه حضور شخصی سیدخندان نام گرفته است امروز همان محل نام سید خندان را با خود یدک می کشد حال همین مساله را با تبریز مقایسه کنید مکان هایی همچون اسماعیل بقال و … امروز در نقشه رسمی تبریز کجا هستند؟

علاوه بر این به واقع اعطای  نام های محلی چه ایرادی دارد که برخی مدیران شهری از ان ابا دارند، نام هایی که امروز به خودی خود نه تنها یک نام بلکه یاد آور پشتوانه های فرهنگی و تاریخی است برای همین است که هنوز مردم بسیاری از معابر را با نام های قدیمی صدا می زنند و همین مساله برای مسافرین و مراجعه کنندگان غریبه در شهر مشکل آفرین شده است. تبریز و آذربایجان مهد پرورش بزرگان و فرهنگی غنی است که نام گذاری معابر به اسامی آنها می تواند در ماندگاری آنها نقش به سزایی داشته باشد.

با این تفاسیر امید است اعضای شورای شهر و مسئولین شهری تبریز دقت بیشتری در این خصوص به خرج دهند.

20
6

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳۰ پاسخ

 1. فرزاد گفت:

  شهیدان راه وطن برای ما عزیز . ولی برای هر کوچه و خیابان اصلی . بزرگراه که اسم شهید نمی گذارند.اسم اون منطقه رو باید استفاده کننداونهم در مناطق تاریخی و قدیمی شهر.مثلا اسم تپلی باغ چه مشکلی داره که مجدادا نام گذاری کردند شهید غلامی.

  25

  0
  • Taha گفت:

   به نظر شخص خودم باید هرچه زودتر شهردار جدید و شورای شهر جدید جلوی این تغییر اسامی را بگیرند و نسبت به برگرداندن اسامی عوض شده به اسامی اصلی هرچه زودتر اقدام کنند
   شورای گذشته با اینکه میخواست عمارت شاه گولی از ائل گولی به شاهگولی تییر بیابد اما نتونست
   عمارت شاهگولی برای پهلوی نیست که باید عوض می شد
   این عمارت نشان دهنده عمق قدرت تبریز در دوران قاجار بود که شهری ولیعهد نشین بود و این عمارت با فضای سبزش مخصوص خوش گذرانی اینها بود

   تعدای از اسامی تغییر یافته کلانشهر تبریز در زیر میارم ( داخل پرانتز اعم از اسم خیابان و جهارراه و..)
   شاه گولی به ائل گولی ( عمارت – منطقه – خیابان – میدان )
   شهناز به شریعتی ( خیابان – چهارراه )
   منصور به شهید بهشتی ( خیابان – میدان )
   یوسف آباد به شهید رجائی ( منطقه – خیابان )
   آبرسان به هفت تیر ( خیابان )
   کوچه حسن به کوی فروردین ( منطقه – خیابان )
   ۴۰ متری به انقلاب ( منطقه – خیابان )
   قره آغاج به قدس ( منطقه – خیابان )
   نصف راه به جهاد ( چهارراه )
   جامیش آوان به جمشید آباد ( منطقه )
   شام غازان به شنب غازان ( منطقه )
   باغ گلستان به باغ فجر ( باغ – پارک – چهارراه )
   منجم به نیروی هوایی ( خیابان – منطقه – میدان )
   کمربندی به آزادی ( خیابان )
   راه آهن به ۲۲ بهمن ( خیابان – منطقه )
   کوره باشی به قطران ( خیابان – منطقه )
   گرو و دوه چی به شتربان و شمس تبریزی ( خیابان – منطقه )
   حلمه سازاندا دربندی به شهید جدیری ( خیابان – منطقه )
   مارالان به شهید منتظری ( خیابان – منطقه – چهارراه )
   راسته کوچه به شهید مطهری ( خیابان – محله – میدان )
   میدان توپ خانه به میدان شهدا
   خیابان توپ خانه به جمهوری اسلامی
   دارایی به شهید مدنی ( خیابان – منطقه )
   یکه دوکان به ستارخان ( خیابان – منطقه – میدان )
   داش کورپوسی به پل سنگی ( پل – منطقه )
   میدان چایی به مهرانه رود ( رودخانه )
   آجی چای به تلخه رود ( رودخانه )
   عینالی به عون ابن علی ( کوه – منطقه )
   ورزشگاه باغ شمال به ورزشگاه تختی
   خیابان ژاندارمری به خیابان نیروی انتظامی
   میدان ساعت به میدان شهرداری
   ملل متحد به فلسطین
   امامیه به مشروطه ( خیابان – منطقه )
   بزرگراه چایکنار به علامه طباطبایی و بلوار فارابی و بلوارآزادگان
   فلکه دانشگاه به چهارراه جانبازان
   چهارراه آبرسان به چهارراه آزادی
   گوموش قیه به دمشقیه ( خیابان – منطقه )
   قورد میدانی به میدان قطب
   و …
   که خیلی زیاد هست
   مانند حکم آباد و اره گر و اهراب و سرخاب و چرنداب و امیر خیز و …

   در ضمن اسامی کوچه های ارامنه نشین اصلا عوض نشدند که جای بسی سوال هست

   شهدا برای ما عزیزند
   اما عوض کردن اسامی معابر و چهارراه ها و میادین قدیمی به نام شهدا و … هویت تاریخی را از شهر می گیره
   برای معابر و چهارراه ها و میادین تازه احداث شده هم می توان از شهدای دلاور و نام اور مثل شهیدان باکری و شفیع زاده و … استفاده کرد و هم از نام بزرگان و مفاخران و ادیبان آذربایجان استفاده کرد
   در شهر ترک نشین تبریز استفاده از نام بزرگان ترک و آذربایجان ندیدم
   نسیمی – کوراوغلو – دده قورقود – شهید خیابانی – …
   در ضمن میشه از اسم شهرهای بزرگ ترک نشین مثل استانبول و ازمیر و باکو و … استفاده کرد و شهرداران آن شهرها را هم ملزم به نام گذاری تبریز برای معابر آن شهرها کرد

   3

   0
 2. هادی گفت:

  من نمی دونم اخه توی دنیای به این بزرگی شهر قحطه که می خوایم از تهران تقلید کنیم بابا شهری که به نظرم بدترین جا برای زندگیه که تقلید نداره اگه می خواهیم تقلید کنیم حداقل از برلین، مادرید، لندن،مسکو،یا از همین استانبول خودمون تقلید کنیم که به یه جایی برسیم نه به زندانی مثل تهران

  24

  16
  • ناشناس گفت:

   جدی؟؟ولی خیلی عجیبه که اینقدر شماها برای اومدن به بدترین شهر سر و دست میشکنید🤔☹️

   6

   10
   • ناشناس گفت:

    آی کیو از لحاظ اقتصاد و بیکاری فلج کننده میرن اونجا ولی دوستمون بدترین رو از لحاظ معماری و فرهنگی و هویتی بکار بردن. مغذت اینارو تفکیک نمیده؟

    5

    2
  • سعید گفت:

   در فهرستی که یکی از معتبرترین موسسات بین المللی همه ساله درباره بهترین شهرهای دنیا برای زندگی اعلام می کنه، تهران با حفظ روند جهش سالانه ش در فهرست سال ۲۰۱۶ به رتبه ۱۰۶ رسیده بود. اما تبریز حتی جزو ۲۵۰ شهر هم نبود.
   تهران یه دریاچه ای داره. یه پیست اسکی ای داره. پارک های جنگلی و فضای سبزی داره. یه امکانات تفریحی ای داره. اگر تهران زندانه پس اسم تبریز چیه؟!! سلول انفرادی؟؟!! شهر بتن؟! مطمئن باش تا وقتی تبریز هست نوبت به هیچ شهری تو دنیا برای کسب عنوان بدترین شهر دنیا برای زندگی نخواهد رسید.

   4

   10
 3. ناشناس گفت:

  خب که چی؟؟؟!!! اسامی زیبایی هستن

  7

  15
 4. شبنم گفت:

  خب که چی؟؟؟!!! اسامی زیبایی هستن

  7

  14
 5. Aydin گفت:

  ما خواستار استفاده از اسامی اصلی و قدیمی خیابانها و محلات و معابر در تابلوها و نوشتار هستیم ……
  دیگر جعل و تحریف تاریخ تبریز و آذربایجان کافیست ……. منتظر اقدام آقای شهردار و شورای شهر در برگرداندن اسامی اصلی و قدیمی معابر تبریز هستیم ..
  دزدی فرهنگی و نابودی هویت آذربایجان را متوقف کنید 👊👊👊👊

  22

  9
  • ناشناس گفت:

   ی جوری میگی تحریف تاریخ آذربایجان انگار توشیراز اسما اصلا به این سبک نیس…
   فعلا همه جا همینه

   4

   6
   • ناشناس گفت:

    هویت شیراز فارس هست تو تهران هم فارسی گذاشته میشه حالا اگه همون اسم فارسی اگه برداشته بشه به شیراز گذاشته بشه مثلا قراره برا شما چه مشکلی ایجاد کنه!به قول ما ترکا نه شیت سن!
    مشکل ما اینه که اسامی چند دهه قبل محلات ما ترکی بودند و همونارم بلدیم و الان عوض شده و چون ما اسامی قبلی رو حفظیم با هویت اصلیش هم سوء تفاهم تو آدرس دادن ایجاد میشه و هم اینکه این اسامی گذاشتنش خیلی خیلی نرم سر هویت تبریز و آذربایجان رو جوری میبره که آب از آب تکون نخوره تو اورمیه یه حرکت جالب ایجاد شده که حد اقل جلو تحریف اسامی اصیل گرفته شده رو تابلوهایی بسیار شکیل و سنتی اسامی ترکی و قدیمی محلات نصب شدن در محل هاشون و باید باقی شهر های آذربایجان هم اقلا یه همچین کاری رو انجام بدم تا ضربه بزرگی رو متحمل نشدیم که البته داریم میشیم!

    5

    1
 6. Babek گفت:

  آذربایجان مسول لاریننان ایسته ییمیز بودی کی آذربایجانین گچه جاغین، کولتورون و هویتین قوروسونلار
  اوز دانیشیخ لاریندا، داورانیشلاریندا و….
  نییه کی آذربایجان بویوک تاریخه صاحیب دی
  مسول لار الییه بیله للر بو آد قویمالاردا اصالت لی تورک آدلاری دا ایشله تسینلر، نه چوخ شاعیریمیز،نه چوخ یازیچیمیز،نه چوخ عاریفیمیز و نه بویوک کولتوروموز

  12

  4
 7. n گفت:

  گزارش خوبی بود اقای قندگر این جا هست که عرضه مسولین شهری و استانی خودشو نشون میده ببینیم چی کار میکنن میتونن جرات داشته باشن و تغییر بدن ؟ میتونن هویت در خطر تبریز و اذربایجان رو به موطن برگرودنن یا نه؟! کاسه داغ تر از اش نباشیم!

  10

  1
 8. Bir Azerbaycanli گفت:

  تا زبان و فرهنگ تورکی آذربایجان در این کشور رسمی نشود، آسیملاسیون فارس محور که یک نمونه اش هم تغییر اسامی و یا نامگذاری به فارسی است ادامه خواهد داشت. قبل از این که این اتقاق رسمی شدن بیافتد (باور کنید که به زودی خواهد افتاد) تنها راه چاره، ورود شورای شهر و اصرار بر نامگذاری اماکن به تورکی و یا شخصیت های آذربایجانی است چرا که این خواسته مردم کل آذربایجان است.

  17

  14
 9. شهروند گفت:

  با سلام بنظرم اکثریت مردم اسمهایی مانند الیهه و ونک و نیاوران را به اسمهایی همانند شیخ نمر عربی و اسماعیل بقال ترجیح می دهند اگر به دنبال هویت می گردیم اسمهایی همچون شیخ نمر و فلسطین هویت ما نیستند نیاوران ایرانی بهتر از شیخ نمر و سایراسمهای عربی است

  19

  5
  • Babek گفت:

   عزیز شهروند سیز اکثریتین طرفینن دانیشماساز یاخچی اولار
   بیز اصیل تورک آدلاردان دانیشیریخ سن شیخ نمردن
   بیز ایران یا فارس بحثیمیز یوخدی بیز اصیل تورک آدلاردان دانیشیریخ،اوز کولتوروموزدن

   7

   3
 10. ناشناس گفت:

  الان چند قرن از اولین بودن تبریز گذشته بیدار شو

  10

  5
 11. ناشناس گفت:

  تنها تبریز گرفتار این وضعیت نیست شیراز و تمام شهر ها اینگونه شدند

  10

  3
 12. ناشناس گفت:

  فقط باید اسامی ترکی و مفاخر تورک باشه و لاغیر

  17

  9
 13. babak گفت:

  مسولین تبریز لایق این شهر نیستند…

  12

  3
 14. ناشناس گفت:

  واقعا که کار خیلی زشتیه خیلی یعنی به این کار میگین چه میدونم ندید بدید بودن یا تابع یه جایی بودن به جای فرق کردن و خاص بودن سعی میکنیم شبیه جاهای دیگه باشیم و این بده من همیشه از مسئولین تبریز و بعضی مردم تبریز انتقاد میکنم که چرا همش با چند شهر تبریز رو مقایسه میکنن اللخصوص شیراز و اصفهان اصلا نباید به این چیزا فکر کرد هر شهری باید با سلیقه و طرز فکر خودش به شهرش برسه و پیش ببره و نه به داشته های دیگران غبطه بخوره و نه تو یه عنوان خاص بودنش مغرور باشه و دیگران رو پایین تر بدونه ولی باید سعی کرد بهترین باشیم

  14

  1
 15. رضا گفت:

  من قبلا در همین مورد مطلبی در تبریز مدرن چند سال پیش نوشتم و دوست عزیزم پاراگراف هایی ازش برداشته و نوشته ولی کو گوش شنوا

  8

  0
 16. مهدی گفت:

  این سایت تبریز بیدار هم در بخشی از متن عجب مطلبی منتشر کرده. اینکه نام گذاری معابری همچون پل شهید شیخ نمر روحانی مبارز شیعی عربستانی “اقدام قابل تقدیر و همگام با تحولات جامعه اسلامی است”، جای تعجب دارد. آیا مشاهیر دیگری در این منطقه نبوده که به دلایل سیاسی باید برای نامگذاری سراغ شیخ نمر باقر النمر برویم؟! من به شخصه نامهایی مانند زعفرانیه و الهیه رو به اسمهایی مثل شیخ نمر ترجیح می دهم. حتی نام بلوار شهدای غواص رو به دلیل عبور از کنار برج خلعت پوشان می توانستند بلوار خلعت پوشان اسم گذاری کنند و نام جای دیگری رو “شهدای غواص” بگذارند. اگر خیلی علاقه داشته باشند، می توانند نام یک مدرسه علوم اسلامی یا حوزه علمیه را “شیخ نمر” انتخاب کنند. بعنوان یک نمونه نامربوط در سایر شهرها، در شهر قزوین میدان یا بلواری دیدم به اسم “سید حسن نصرالله”! خوشبختانه در تبریز همچین جایی نداریم! ضمناً نامهای برخی معابر که پس از انقلاب به اسامی دیگر تغییر کرده اند، همگی برای مردم کاملاً جا نیفتاده است. مانند خیابان و چهارراه شهناز، سه راه امین، خیابان منصور، خیابان بهادری، شکلّی، آبرسان، شاهگلی و …

  15

  1
 17. Arash گفت:

  اینا درست از تهران تقلید میکنن ولی ادرس های تبریز و اسم هاش ۳ مشکل عمده دارن
  ۱ تکراری بودن مثل این اسم قحطی شده شهید بهشتی شهریار بعثت خیام باکری عرف با این اسم های تکراری نمیشع ادرس داد
  ۲ الان باکری کجاست؟
  تو مترو تبریز باکری سمت لاله منظورشه درست
  ولی اومدن جاده شاهگلی رو تابلو زدن باکری یعنی چی؟مسخره کردین همه رو تو تبریز
  کنار گذره غربی هم باکریه؟
  هتل مرمر اسمش چیه الان؟شهریاره؟
  جلوی باغلارباغی هم شهریار
  فلکه مابین رجایی شهر و زعفرانیه هم شهریار؟؟
  اینارو حل کنین عوض کنین زشته

  5

  0
 18. نادر گفت:

  چرا از نام های ترکی استفاده نشود؟
  در تمام مناطق فارس زبان ایران شهر تبریز را به زبان ترکی اش می شناسند.نه چیز دیگر

  7

  2
 19. ناشناس گفت:

  خوب چرا از خواب بیدار نمی شوید انقلاب شده!

  0

  2
 20. واقعیت گفت:

  یک پیام من در این پست تایید نشد . هر کدام از پیامهای من که تایید نشود اعلام می کنم .

  0

  0
 21. alireza khan گفت:

  زعفرانیه !؟
  این دیگه اخرشه !!
  فک کن اسم یه منطقه رو تو تهران بزارن مارالان !!! هیچ احمقی همچین کاری نمیکنه

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo