رونمایی از مجسمه عباس میرزا در جلفا/لزوم نصب مجسمه این بزرگمرد در ورودی پارک عباس میرزای تبریز

مجسمه عباس میرزا ” نماد ایثار و پایداری ” با ارتفاع شش متر در میدان عباس میرزا جلفا رونمایی شد.

 

به گزارش تبریزمدرن ، پروژه  مجسمه عباس میرزا با ارتفاع شش متری مجسمه و ارتفاع سه متری صخره توسط استاد مهرداد عباس زاده و به همت معاونت فنی و زیربنایی ارس اجرا شد.

طبق اعلام مجری طرح، این مجسمه به وزن هزار و ۲۰۰ کیلوگرم با پایه آهنی و از جنس فایبرگلاس و ۲,۵ برابر اندازه واقعی اجرا شده است.

ولیعهد فتحعلی شاه در دوران حکومت در ایالت آذربایجان اقدامات و اصلاحات اساسی و نوین دیوانی، نظامی، اجتماعی و آبادانی های شهرهای بزرگ انجام داد و با تقویت قوای ارتش و سرکوب یاغیان و شورشیان، فتوحات ارزنده ای انجام داد.

عباس میرزا با رشادت و دلیری در برابر ارتش روس و استبداد ایستادگی کرد و اقدامات وی برگ زرینی در تاریخ ایران است.

وی سالها از بیماری گوارشی رنج می برد. بیماری شاهزاده سرانجام بعد از زیارت امام هشتم در مشهد بیشتر شده و در سن ۴۷ سالگی بر اثر بیماری مرموزی در سال ۱۲۴۹ درگذشت و بنا بر وصیت خودش در بارگاه امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

http://images.tabrizebidar.ir/news/tabrizebidar139610181014341515393874ir25_300x210.jpg

13
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۳ پاسخ

 1. Aydin گفت:

  باید مجسمه و یادبود بزرگان و نامداران آذربایجان همچون باقر خان , شیخ محمد خیابانی , , بابک خرمدین , نظامی گنجه ای , فضولی شاعر بزرگ آذربایجان , خسته قاسم ,مهندس تقی توکلی , مولوی شاعر بزرگ تورک , هاوارد باسکرویل و ……. باقی بزرگان آذربایجان ساخته شود و در مناطق مهم شهر نصب و جانمایی شود ……..
  واقعا مایه ننگه که هیچ نام و نشانی از این بزرگان ر شهر نیست ,, مسئولان باید در این زمینه اقدام کنند , منتظر اقدام آقایان هستیم .

  10

  4
  • واقعیت گفت:

   بابک خرمدین ، نظامی گنجوی ، و مولوی نه ترک بودند و نه آذربایجانی ، بابک خرمدین اهل مدائن و اسمش حسن بود و بعدها به آذربایجان کوچ کرد و اسم خود را از حسن به بابک تغییر داد. دلیل انتخاب اسم بابک هم این بود که نیای امپراتوری ایرانی ساسانیان بابک نام داشت . به اردشیر سرسلسله امپراتوری ساسانی به خاطر این اردشیر بابکان می گویند چون اسم پدرش بابک بود. بابک خرمدین هم چون هنوز خاطره سلسله ایرانی ساسانیان باقی بود ، نام خود را از حسن به بابک تغییر داد .
   نظامی گنجوی هم اهل تالش بوده و تمام اشعارش به فارسی می باشد و در اشعارش به تالشی بودن خود اشاره کرده و هنوز بسیاری تالشی در جمهوری آذربایجان زندگی می کنند . مولوی بلخی هم که از اسمش پیداست اهل بلخ بوده و امروز بلخ جز افغانستان می باشد . ولی در مجموع بلخ جز حوزه تمدن ایرانی محسوب می شود. مولوی تمام اشعارش به فارسی می باشد و در سازمان یونسکو مولوی به نام ایران به ثبت رسیده. البته من موافق ساخت مجسمه های مولوی ، نظامی گنجوی و بابک خرمدین در همه شهرهای ایران هستم .

   10

   15
   • ناشناس گفت:

    آخه مرگ مغزی ایران از وقتی دست شماس هر جعلیات و چرندیاتی رو اینور اونور مینویسین گناه ترکا بوده که به شما رو دادن به احترام شما حتی تو بعضی جاها فارسی رو تو خیلی کاراشون دخالت دادن برو اصلا ببین زبان فارسی تو کل دنیا چند نفر متکلم کننده داره بالای پنجاه میلیون بود من اسممو عوض میکنم! خود فارسیتون بیشتر از نصف کلماتش ترکین
    بوشقاب: بوش ( خالی) قاب(ظرف)
    باتلاق
    آلاچیق
    اوتراق
    خاویار
    قورباغه
    گلن گدن اسلحه
    قاچاقچی
    و…. اصلا خود پسوند ترکی چه که آخر کلماتتون میاد مثل تلفن چی و یا آبدار چی و ..
    ترکی دومین زبان کامل دنیا بعد از عربی و سومین زبان زنده ی دنیا با بیش از ۸۰۰ میلیون متکلم کننده. انتظارت چیه انتظار داری وقتی دولت دست توعه هر چرندی رو اونجا ننویسی؟ نژاد پرستی و جعلیات دروغ محض ویکیپدیا و نویسنده پانفارسش به کسی پوشیده نیس تو کیو با کی مقایسه میکنی نه زبانت در حد لهجس حالا کو تا زبان!
    نه خودت صاحب چیزی هستی فکو فامیلت تو افغانستان و تاجیکستان بهت دست تکون میدن تو میدونی شعرای ترک تو ایران چندین برابر شعرای فارسن؟! و همشون یک زمانی تحت آسمیلاسیون شما به خاطر قوت دادن به زبان فارسی تا زنده بشه و گسترده تر فارسی شعر گفتن راه دور نرو همین شهریار خودمون البته شعرایی داشتیم در حد شهریار و ..که فوق العاده ترین شعرهارو میگفتن مثل دده کاتیب کافیه منظومه اورمو گولو رو بخونید و به ابهت این مرد از دیار قولونجو (قولون =در ترکی یعنی اسب زرد_جو=پسوند مکان یعنی محل نگهداری اسب های زرد) اورمیه که با افتخار یه مصراع هم فارسی شعر نگفت و الان اسمش برا ایرانیا پوشیدس اما با افتخار ترکیه به عنوان بزرگ ترین شاعر ترک که تو جهان ترک دومین شاعر هست بعد از دده قورقود که لقب دده گرفته بله اون هم میتونس فارسی بگه ولی نگفت تا یه افتخار برا آذربایجان و شهر و دیارش اورمیه باشه. خرمدینان به همراه صفویان از طوایف اصلی ترک بودند که مقابل اعراب واستادن .وقتی یک ترک بر فرض مثال جواد خیابانی در کمال بیخیالی میره تو تلویزیون برا خود شیرینی برا دوتا تروریست که تو زلزله کشته شدن اشک میزیزه انتظار میره تو هر چرندیاتی رو اینور اونور بنویسی با خیال راحت و بهت کسی چیزی نگه. ما باید مثل کردها بودیم که به شدت فقط خودشون برا خودشون مهمن تعصب و افتخارشون برا ملت خودشونه نه مثل ما ترکا که فقط نه با خودمون تکلیفمون مشخصه نه با شما الانم شعرامونو یه عده مصرف کننده که فقط بلدن هر سال عین گدا گشته ها بریزن این کشور اون کشور هر گند کاریی انجام بدن بعد برگردن بگن ما برترین نژادی جعل و مصادره کنن!برو بذار سر کوزه آبشو بخور بدبخت!
    من جان بودم گورمو ازین سایت گم میکردم خودت خراب شده نداری اینجا تلپی؟

    11

    10
    • ناشناس گفت:

     خدا وکیل چی میزنی اینقد رفتی بالا؟ Laugh

     5

     6
    • محمدرضا گفت:

     سلام
     ببخشین میشه بپرسم چرا اسم دربند فارسیه یا شهر گنجه یا شهر بادکوبه یا اسم بابک یا اسم مذهب و طریقه وی که خرمدین یا اسم فارسی سرخ جامگان یا اسم دریاچه چیچست اسم قدیم دریاچه أورومیه یا بناب یا حضور ساکنان اصیل و قدیمی تالش و تأت در منطقه را چگونه توجیه میکنی

     4

     5
   • ناشناس گفت:

    میشه بپرسم شما اهل کجا هستی واقعیت جان؟

    3

    3
    • واقعیت گفت:

     هموطن عزیز که سئوال کرده ای من اهل کجا هستم. یک کامنت فرستادم تایید نشد. از اینکه مودبانه سئوال کردی تشکر می کنم. من خودم را ایرانی می دانم. وبه قول معروف همه جای ایران سرای من است. حالا من می توانم سئوال کنم جنابعالی اهل کجا هستید و چرا این سئوال را از من کردید؟ البته در کامنت قبلی چون مودبانه سئوال کرده بودید یک مقدار هم با شما درد و دل کرده بودم که متاسفانه مدیر سایت تاییدش نکرد. البته این بار اول نیست که کامنتهای من تایید نمی شود. باز هم از اینکه انسان مودبی هستید از شما تشکر می کنم.

     3

     4
 2. Tabriz گفت:

  باید مجسمه ای بزرگ و با عظمت هم از بابک خرمدین سردار و آزادیخواه بزرگ آذربایجانی ساخته و در مرکز شهر نصب شود …
  از مسئولان خواهش میکنیم ترتیب ساخت و نصب مجسمه بابک را فراهم کنند ….. این خواست همه مردم تبریز و آذربایجان است .

  12

  1
  • واقعیت گفت:

   زندگی نامه بابک خرمدین ، مولوی ، نظامی گنجوی را بخوان متوجه می شوی که نه ترک بودند و نه آذربایجانی . ناراحت نشوی این را دارم دوستانه به شما می گم .

   9

   11
   • ناشناس گفت:

    ملعون خود ویکیپدیات نوشته اصالتا آذربایجانی هست ولی اینجاشو جعل کرده که ما نه قومی به نام آذر داشتیم نه گروه ترکی به نام آذر آذربایجان حتی خود اسم این آذربایجان در قدیم آذربایجان نبوده که بگیم قومی که اینجا قبل از ما یه هم زمان با ما اینجا بوده آذری بوده یا مخفف آذربایجانی بوده (آزربایجان =آز :یا همون آس نام یک قوم ترک ،ار در ترکی یعنی قهرمان بای در ترکی یعتی مرد یا همون بی هستش قان هم پسوند مکان که میشه آز ار بای قان یا آزربایقان :محل زندگی مردان دلیر قوم ِآس. بعد از حمله اعراب ق جای خودرو به ج میده مثل زنگا ن شده زنجان و الان منطقه ما آذربایجان خونده میشه) اگه بر فرض اینکه بگیم قومی به نام آذر بوده آذر که عربی هست پس این قوم عرب بودند ) برو خودت مطالعه کن مسکو دوبار توسط ترکا فتح شده روسیه رو به تسخیر در آورده بودن ترکا همچنین چین ایران و ۷۰ تا ۸۰ درصد کشور های آسیایی و اروپایی برو دقیق مطالعه کن و ببین کلمه آذری کی به کار گرفته شده!اصلا فارس ها اولین بار این کلمه رو استفاده و یا اختراع کردن؟!
    روسیه زمان تشکیل شوروی برای اشغال چندین کشور ترک قزاقستان قرقیزستان یا آذربایجان سیاست هایی رو به کار گرفته نمونش کلمه آذری برای از بین بردن هویت ترکان آذربایجان ویا کلمه قزاق برا انکار ترکان قزاقستان و یا ازبک برای ترکان ازبکستان و یا تاتار برای انکار ترکان کریمه شمال اوکراین که به شدت این اسامی رو برای جدایی ترکا از یکدیگر استفاده کرد و تنها ترکیه ازین سیاست کثیف در امان ماند چون دست روسیه به آن جا نرسید شما برو اصطلاحی که خود رضا شاه برای آذربایجان به کار میگرفت رو تو نامه ها و دست خطاش رو مطالعه کن هیچ وقت کلمه آذری نبوده ولی بعد ها توسط یکی از دربارش برای از بین بردن هویت آذربایجان کلمه آذری به کار گرفته شد و تغییر اسامی بیشتر امکان آذربایجان مثل قره داغ که الان شده ارسباران مثل سویوق بولاغ که شده مهاباد مثل سایین بالا که شده شاهین دژ مثل خیاو که شده مشگین شهر مثل داش ماکی که شده ماکو مثل بی کندی که شده بوکان و از اون روز به بعد ما تحت فشار این سیاست های کثیف هستیم تو و امثال تو هم تحفه ی همون رضا شاه ملعون هستین ایران سال های ساله که رو پای ترکا سر پاس نه مثل شما دوتا سیلی بخوریم بریم بشینیم به شاعری حس مبارزه و به دست آوردن هر چیزی در ترکا باعث شده الان تو برعکس برادرای افغانیت از خیرو برکات اقدامات ترکا بی نصیب نمونی!

    13

    11
 3. ناشناس گفت:

  والا روسیه اگه خودشم با دست خودش میخواست ایران رو تیکه تیکه کنه دلش میسوخت بیشتر از این بر نمیداشت. این چه مقاومت دلیرانه ای کرده که حالا مجسمه اش هم ساختن😂😂 کل قفقاز از جمله باکو و گنجه و شیروان رو همین داد رفت خدا لعنتش کنه

  8

  13
  • اوخیاق گفت:

   ندادن بره. اشتباه نکن. تمام قوای آذربایجان جلو تزار وایستاد ولی انگلیس نماها باعث شدن ولایت آذربایجان (شما بخوان کشور آذربایجان به مفهوم جدید) دو تیکه شود. یعنی در اصل عباس میرزا و یارانش که لشکر آذربایجان بود و از مناطق مرکزی کسی در آن شرکت نکرده بود از خاک خودشون تا میتونستن دفاع کردند ولی باز روباهان اطراف شاه قاجار (معلومه کین) باز فتنه کردند تا آذربایجان دو تیکه شود و این به نفع روس و انگلیس بود چرا که همزبانان تورک آذربایجان در آناتولی یعنی عثمانی کم کم داشتند رابطه با دولت تورک قاجار رو برقرار می کردند.و این به ضرر انگلیس و روس بود. (حالا این خوانش شاید البته ایراد دار باشد ولی همسو با واقعیت آذربایجان است نه توهم ایران بزرگ).

   7

   9
 4. ناشناس گفت:

  دبیر کنسرسیوم مثلث طلایی گردشگری ایران: مثلث طلایی مقصد اصلی بازدید گردشگران از ایران

  دبیر کنسرسیوم مثلث طلایی گردشگری ایران گفت: بیش از ۵۰ درصد مسافرت تفریحی گردشگران خارجی از سه استان فارس، اصفهان و یزد انجام می‌شود، بنابراین شناسایی و رفع چالش‌های توریسم در این سه استان را در دستور کار قرار داده‌ایم.

  عادل دهدشتی در گفتگو با کسب‌ فردا- اظهارکرد: اساسا این کنسرسیوم یک سازمان یا تشکیلات اداری نیست بلکه نوعی نهاد منسجم برای هدفگذاری در امر سفر توریستها بین سه نقطه پرجاذبه یک کشور است که عمدتا زمان برگزاری تورهای آن بین هفت تا ۱۰ روز تعیین می‌شود.

  وی‌ با بیان اینکه مثلت طلایی گردشگری در هر کشور، از سه نقطه پرجاذبه به عنوان مقصد سفر تعریف می‌شود، افزود: در کشور هندوستان شهرهای( آگرا- جیپور – دهلی) در ایتالیا ( رم-فلورانس -پیزا) و در ایران نیز سه استان (اصفهان، فارس و یزد ) در این تعریف جای دارند.

  متن کامل خبر در
  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjzssuS68jYAhXPxqQKHQyuDRUQFghSMAY&url=http%3A%2F%2Fkasbefarda.ir%2F%25D8%25A8%25D8%25A7%25D8%25B2%25D8%25AF%25DB%258C%25D8%25AF-%25D8%25A8%25DB%258C%25D8%25B4-%25D8%25A7%25D8%25B2-50-%25D8%25AF%25D8%25B1%25D8%25B5%25D8%25AF-%25D8%25AC%25D9%2587%25D8%25A7%25D9%2586%25DA%25AF%25D8%25B1%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2586-%25D8%25AE%25D8%25A7%25D8%25B1%25D8%25AC%25DB%258C-%25D8%25A7%25D8%25B2%2F&usg=AOvVaw0MX87W_KYRIEip1NU2NZQb

  5

  3
 5. ناشناس گفت:

  خیلی خوبه ای کاش همچین مجسمه های بزرگی در خود تبریزم ساخته بشن امیدوارم مسئولین تبریزم به فکر ساخت همچین مجسمه های باشن

  7

  2
 6. ناشناس گفت:

  پیشنهاد خیلی خوبیه امیدوارم مسئولین همچین مجسمه ای در ورودی پارک عباس میرزا بسازن

  8

  2
 7. ali گفت:

  تبلیغ دربار پهلوی بی ریشه جهت بد نام کردن دولت قاجار یک سیاست جدی بود حال اینکه هرکسی نام فتعلی شاه قاجار را می شنود اولین چیزی به ذهنش میرسد عیاشی این شاه قاجار هست اما چرا اصل ماجرا گفته نمیشه !!در زمان قاجار از ده میلیون جمعیت ایران تنها سی درصد در شهرها زندگی میکردند وهفتاد درصد جمعیت یا روستا نشین موقت بودند یا کلا عشایر بودند مثل عشایر شهسون یا قشقایی الیخان ها تورک یا هفت لنگ و چهر لنگ بختیاری یا ترکمن ها یا تالشی ها و کوردها غرب سران این قبایل هر کدام حاکمان مستقل در منطقه محسوب میشدند فتحعلی شاه قاجار برای کنترل این قبایل و به در خدمت در آوردن آنها با خیلی از سران و بزرگان این قبایل ازواج میکرد نه بخاطر عیاشی بلکه صرفا یک سیاست در حکومت داری بود که باعث افزایش خواندان قاجار هم شد . عباس میرزا انسانی فوق العاده کاردان باهوش و دلیر بود و نایب السطنه و والی ایالات آزربایجان و ایشان را شروع کننده و پایه ریز ایران نوین هستند و اگر دسیسه چین ها دربار به کمک روحانیون شیخی و حیدری و بهایی و امثالهم از یک طرف و دسیسه های انگلیس از طرف دیگر عباس میرزا تا مسکو را میگرفت .از کارهای جالب ایشان کوتاه کردن دست درباریان از خزانه دولتی ، بستن حق گمرک سنگین به واردات از خارج برای خارجی ها وبخصوص انگلستان ، ایجاد ارتش به شکل نوین و مدرن درجه بندی در ارتش ایجاد کارخانه جات تولید توپ و اسلحه مدرسه نظامی فرستادن افرادی جهت تحصیل در فرانسه ایجاد چاپ خانه مترجم خانه و ……. اگر ایشان می ماند و بعد فتحعلی شاه ، شاه میشد بجای ناصر الدین شاه مطعمن باشین ایران مدرن همپای غرب وشاید پیشرفته تر از آن را شاهد بودیم . پدر امیر کبیر آشپز عباس میرزا بود و علاقه عباس میرزا به محمدتقی باعث شد محمد تقی تحصیل بکند و چون هم سن ناصر الدین شاه بود در زمان ناصر الدین شاه خواست راه نا تمام وی برد که همان دست های همیشگی موجود در ایران مانع شد کما اینکه همان دست ها دویست سال هست همچنان وجود دارد .

  0

  1
 8. علی شیخ الاسلامی گفت:

  تبلیغ دربار پهلوی بی ریشه جهت بد نام کردن دولت قاجار یک سیاست جدی بود. حال اینکه هرکسی نام فتحعلی شاه قاجار را می شنود اولین چیزی به ذهنش میرسد عیاشی این شاه قاجار هست!! اما چرا اصل ماجرا گفته نمی شود ؟؟!در زمان قاجار از ده میلیون جمعیت ایران تنها سی درصد در شهرها زندگی میکردند وهفتاد درصد جمعیت یا روستا نشین موقت بودند یا کلا عشایر بودند مثل عشایر شهسون یا قشقایی ها تورک الیخان های تورک یا هفت لنگ و چهار لنگ بختیاری یا ترکمن ها یا تالشی ها و کوردها غرب . سران این قبایل هر کدام حاکمان مستقل در منطقه محسوب میشدند فتحعلی شاه قاجار برای کنترل این قبایل و به در خدمت در آوردن آنها با دختران خیلی از سران و بزرگان این قبایل ازواج میکرد نه بخاطر عیاشی بلکه صرفا یک سیاست در حکومت داری بود که باعث افزایش خاندان قاجار هم شد . عباس میرزا انسانی فوق العاده کاردان باهوش و دلیر بود و نایب السلطنه و والی ایالات آزربایجان . ایشان را شروع کننده و پایه ریز ایران نوین باید بدانیم و اگر دسیسه چین های دربار با کمک روحانیون شیخی و حیدری و بهایی و امثالهم از یک طرف و دسیسه های انگلیس از طرف دیگر نبود عباس میرزا تا مسکو را میگرفت .
  از کارهای جالب ایشان کوتاه کردن دست درباریان از خزانه دولتی ، بستن حق گمرک سنگین به واردات از خارج برای خارجی ها و بخصوص انگلستان ، رونق تولید داخل ، ایجاد ارتش به شکل نوین و مدرن و ثابت با مواجب ماهانه ،درجه بندی در ارتش، ایجاد کارخانجات تولید توپ و اسلحه ،پارچه ، یونیفرم یک شکل ، مدرسه نظامی ، فرستادن افرادی جهت تحصیل در فرانسه ایجاد چاپ خانه مترجم خانه و ……. اگر ایشان می ماند و بعد از فتحعلی شاه ، شاه ایران میشد بجای ناصر الدین شاه مطمعن باشین ایران مدرن همپای غرب وشاید پیشرفته تر از آن را الان شاهد بودیم . پدر امیر کبیر آشپز عباس میرزا بود و علاقه عباس میرزا به محمدتقی باعث شد محمد تقی تحصیل بکند و چون هم سن ناصر الدین شاه بود در زمان ناصر الدین شاه خواست راه نا تمام عباس میرزا را تکمیل کند که همان دست های همیشگی موجود در ایران مانع شد کما اینکه همان دست ها دویست سال هست همچنان
  هم وجود دارد .

  0

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo