گزارش/ تبریز در قاب تصویر مستندسازان

 

هنرمندان و مستند سازان برگزیده جشنواره بین المللی حقیقت نخستین مهمانان تبریز در سال ۲۰۱۸ شدند تا پیام مهر، دوستی و مهمانوازی این کهن شهر را برای مردم شهر و دیار خود ببرند.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از نصر، ۷۰ نفر از مستندسازان موفق ملی طی سفر سه روزه با بازدید از دیدنی های تبریز سفری کوتاه در تاریخ این سرزمین کردند.

این هنرمندان خوش ذوق با هدف آشنایی با تبریز و ساخت مستند با نگاهی متفاوت به این شهر آمدند تا نسبت به معرفی جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و هنری دیار آذربایجان شرقی اقدام نمایند.

ارتفاعات شور انگیز عینالی؛ آغاز سفر به تبریز

آغاز سفر مستندسازان با ارتفاعات عینالی بود تا لذت اوج و صعود در میان کوه همیشه سرخ عون بن علی تجربه کنن و با بخشی از طبیعت این شهر را در یک روز بارانی آشنا شوند.

در این صعود مهمانان هنرمند تبریز با بخشی از تاریخ و منطقه های معروف این شهر آشنا شدند.

صعود با تله کابین به ارتفاعات عینالی شورانگیز بوده و یکی از مستندسازان حوزه طبیعت در این خصوص گفت: سرخی کوه و اب و هوای تبریز علی رغم سردی برایم جذاب و دلنشین بود و باتوجه به شنیده هایم از این شهر تبریز فرصت مستندسازی در حوزه طبیعت را نیز دارد که می تواند بخشی از پروژه کاروان حقیقت قرار گیرد.

رونق زندگی در موزه مشاغل

http://tripyar.com/uploads/picture/2060/3.jpg

ادامه نخستین روز از سفر مستندسازان به تبریز با سفر به تاریخ و آشنایی با مشاغل ازیاد رفته که روزگاری در این شهر برای خود رونقی داشتند، بود.

موزه مشاغل مستندسازان را در فرصتی کوتاه با فضایی نمادین و کوچک از بازار تبریز برد و آنها را با مشاغل منسوخ شده آشنا کرد.

محل کنونی موزه مشاغل که یخچال صادقیه بوده در سه طبقه ۱۲غرفه از مشاغل، دوربین های قدیمی و تاریخی و نمایشگاه عکس را به نمایش گذاشته که توجه مهمانان تبریزی را بسیار به خود جلب کرد.

امامی مستند ساز اهل دماوند با استقبال از این موزه آنرا در نوع خود بی نظیر دانست و گفت: غرفه های مشاغل با ظرافت خاصی حرف مختلف را به نمایش گذاشته و با نوع ارائه اش به صورت پخش صوت و ابزار چیده شده آنرا برای مخاطب ملموس کرده است.

مستند سازان غرق در غرفه مشاغل چرخی زده و گاه لباس های خیاطان را بر تن کرده و گاه در کسوت قاضی حکمی نوشتند.

در این میان دوربین ها با شاتر زدن بر ابزارالات تاریخی این موزه این روز را به پایان خود نزدیک کردند.

از سوی دیگر عاشیق تبریزی با اواز خوانی پایانی خوش به نخستین روز سفر مستندسازان هدیه داد تا با اواز “کوچه لره سو سپمیشم” هم خوش آمدگویی به مهمانان به دیار شعر و موسیقی گفته باشد و هم به نوای آهنگ از فرهنگی دیگر این سرزمین سخن رانده باشد.

کندوان سرزمین گمشده

http://yastravel.com/wp-content/uploads/2017/05/805771_132.jpg

 

تبریز گردی مستندسازان در دومین روز با سفر به کندوان همراه بود تا با زیبایی و شگفتی های این روستای صخره ای آشنا شوند.

کندوان همچون سرزمینی گمشده برای مستندسازان می نمود که گویی سفری به عمق تاریخ کرده و با معماری و طبیعت بدیعی که متعلق به این روز و روزگار نیست آشنا شدند.

بازدید از کندوان که که با برف در نخستین روزهای زمستانی همراه بود فضایی پر نشاط و جذاب را برای مستندسازان بوجود آورده بود.

رضا گرجی مستندساز شاخص ملی در تماشای روستای صخره ای اظهار داشت: کندوان ظرفیت ویژه ای برای مستندسازی دارد و معماری، طبیعت و ویژگی های منحصر به فردش چشم انداز هنرمندان را تغییر می دهد.

خالدی نژاد دیگر مستندساز برگزیده جشنواره حقیقت، کندوان را روستای منحصر به فردی دانست که مستندسازان از ظرفیت های آن بهره نبرده اند و بسیاری از مردم در نقاط مختلف کشور از پتانسیل گردشگری بی خبرند.

وی مستندسازی و نمایش آن در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی را بهترین فرصت برای معرفی پتانسیل های تبریز عنوان کرد.

همچنین مهرداد اسکویی مستندساز برگزیده جشنواره حقیقت برخاسته از منطقه اسکو مدتهای بسیاری از این منطقه فاصله داشته و از آن بی خبر بوده که در این سفر با تغییرات بسیاری مواجه شده و گفت: مدتهای زیادی بود که به اسکو نرفته بودم و تغییرات محسوسی در آن روی داده از مرمت مناطق روستایی گرفته تا احداث هتل برای توسعه گردشگری تاثیرات چشمگیری در رونق این روستای تاریخی داشته اند.

مستندسازان در کندوان با طبیعت ویژه این منطقه آشنا شده و در خانه های زنده و صخره ای کندو عسلی شکل سیر کردند و از بازارهای سنتی منطقه دیدن کرده و از صنایع دستی مردمانش سوغات بردند.

همچنین در این سفر مستندسازان با بخش دیگری از موسیقی محلی و سنتی منطقه آذربایجان آشنا شدند.

مستندسازان در جستجوی بازار جهانی تبریز

https://media.mehrnews.com/old/Original/1392/07/13/IMG15282091.jpg

کاروان مستندساز یازدهمین جشنواره حقیقت در آخرین روز سفر خود به بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز رفته و ابعاد مختلف مانند سبک معماری بازار، آرایش مغازه‌ها، کثرت تیمچه‌ها، کاروان‌سراها، دالان‌ها، راسته‌ها و همچنین انواع مشاغل و حرفه‌ها، وجود تعداد بسیاری مدرسه و مسجد که عمدتاً از سابقه تاریخی برخوردارند مورد توجه این گروه هنرمند قرار گرفت.

مستندسازان در گشت و گذار در بازار تبریز به ویژگی های خاص آن همچون نمونه‌ عالی تجارت، کسب و کار، زندگی اسلامی و شرقی گواهی دادند و به عقیده موسائیان مستندساز اهل لرستان با بیان اینکه تبریز تنها متعلق به خود نبوده؛ اظهار داشت: کهن شهر تبریز نقش به سزایی در طول تاریخ داشته و در سطح ملی همواره تاثیرات شگرفی گذاشته است.

به عقیده وی؛ زبان و قومیت های مختلف را باعث رنگارنگی و جذابیت در کشور دانست که موسیقی و زبان ترکی نیز رنگی از رنگهای این پهنه زیبایی ها هستند که مستندسازان ملی و منطقه می توانند از این ظرفیت ها بهره ببرند.

سفر مستندسازان با گشت و گذار در موزه های مختلف آذربایجان، موزه عصر آهن و مسجد کبود و مقبره‌الشعرا به پایان رسید تا بخش کوچکی از تاریخ، فرهنگ، جغرافی و طبیعت را در زاویه دوربین های خود به ثبت برسانند.

و این چنین بود که رضا برجی از فیلمسازان و مستند سازان کشور سفیری از تبریز شد و در آیین اختتامیه جشنواره فیلم عمار برای سفر به تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ تمام فیلم سازان و هنرمندان عرصه های مختلف را  دعوت کرده و لذت سفر خود به این شهر نقل کرد.

گزارش: یاسمین مولانا

17
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo