یک مقایسه تطبیقی از تجربه انتخاب بین‌المللی یک شهر؛ تجربه ناکام «مشهد ۲۰۱۷» پیش روی «تبریز ۲۰۱۸»!!

 در رقابت بین‌شهری و بین‌المللی تبریز ۲۰۱۸ و همدان ۲۰۱۸، تجربه پیشینی مشهد ۲۰۱۷ می تواند نگاهی گسترده‌تر، دقیق‌تر و عمیق‌تر را به رویمان بگشاید نشان دهد که انبوه وعده‌ها و برنامه ها برای این رخداد همچون ورق‌های یک تقویم روی‌هم تلنبار شد و به تاریخ پیوست.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از تبریز بیدار،این روزها هرچند نام تبریز ۲۰۱۸ بلندتر از همیشه در فضای رسانه‌ای و افکار عمومی برای جذب گردشگران شنیده می‌شود اما تلاشی عینی، اثرگذار و مداوم برای جذب اعتبارات دولتی از سوی مسئولین کشوری، استانی و شهری دیده نمی‌شود.

توگویی لفظ «تبریز ۲۰۱۸» صرفاً به نقل محافل سخنرانی مسئولین تبدیل گشته است تا همگی از اهمیت این رخداد بین‌المللی و فواید بی‌پایان آن سخن بگویند! اما دراین‌بین رقیب دیگری نیز برای سال تبریز پیدا شد و آن نیز شهر همدان و انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی است.

شاید در این رقابت بین‌شهری و بین‌المللی یک تجربه پیشینی بتواند نگاهی گسترده‌تر، دقیق‌تر و عمیق‌تر را به رویمان بگشاید.  همین سال ۲۰۱۷ میلادی، شهر مشهد از سوی سازمان اسلامی آیسسکو شهر به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام تعیین شد و با توجه به صبغه فرهنگی چندین قرن آن، بسیاری این رخداد را فرصتی بی‌نظیر برای توسعه فرهنگی مشهد و تبدیل‌شدن به قطبی در جهان اسلام قلمداد کردند، اما سال ۲۰۱۷ فرارسید و انبوه وعده‌ها و برنامه ها همچون ورق‌های یک تقویم روی‌هم تلنبار شد و به تاریخ پیوست.

برای بررسی این تجربه زیسته نزدیک، بهتر است نگاهی گذرا به این رخداد و نقاط ضعف آن بیندازیم. واقعیت آن است اگر مشهدی‌ها فرصتی ۷ ساله برای برنامه‌ریزی اقدامات مشهد ۲۰۱۷ در اختیار داشتند، اما در حقیقت ۲ سال مانده به آن به فکر این رخداد افتادند و زمانی از این رخداد سخن گفتند و برایش کار کردند که دیگر دیر شده بود.

ساختار ناکارآمد در اجرا
راس ساختار مشهد ۲۰۱۷ به وزارت خانه ای سپرده شد که همواره در جذب اعتبارات و اقدامات ضربتی لازم در حوزه اجرا موفق نبود. به گمان بسیاری از پژوهشگران مشهدی، سپردن راس این هرم به شخص رئیس جمهور یا معاون اول او، قطعا قدرت بیشتری را در به خط کردن حوزه های مختلف وزارتی در بدنه دولت به همراه می داشت که فی نفسه برگزاری جلسه بررسی رویداد بین المللی «تبریز ۲۰۱۸» با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور اقدام مناسبی بوده است.
مشهد 2017 تبریز 2018
جای خالی رسانه ها
از سیمای خراسان رضوی و رسانه های محلی بگیرید تا سیمای ملی و رسانه های مکتوب کشور، هیچ یک نگاه جدی به این رویداد بین المللی نداشته و شمار ارجاعات جدی و تولیدی آن ها به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسید.

بحران مخاطب شناسی
نگاهی گذرا به برنامه های پیش بینی شده برای سال ۲۰۱۷ از سوی مسئولان، گویای آن بود که هیچ تلاش جدی و اثرگذار بین المللی صورت نگرفته و رنگ و بوی بین المللی این رخداد، در سطح و نمایشی بوده است و بسیاری از برنامه های اجراشده و پیش بینی شده مصرف داخلی داشت که این نکته ضعف برای رخداد تبریز ۲۰۱۸ نیز صدق می کند

خلأ مردمی!
مردم مشهد چقدر از برگزاری این رویداد بین المللی در شهرشان آگاه بودند و نقش آن ها در این میان چیست؟ این نیز یکی از نکات ضعفی است که مردم تبریز در جزئیات کلان تبریز ۲۰۱۸ با آن دست و پنجه نرم می کنند و نقش مردم در اتفاقات این سال در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

امید به تدبیر دولت !
اگر از نقش دولت در راهبری مطلوب کلان رویداد مشهد۲۰۱۷ نتوان کرد، چراکه نگاه متفاوت دولت به سیاست حاکم در مشهد و تلاش برای ایجاد دوقطبی و دوگانگی با امام جمعه این شهر مجال توجه جدی به این شهر را گرفت و سیاست را بر فرهنگ شهر چیره ساخت.

هرچند خوشبختانه چنین نگاه سیاسی از سوی دولتمردان به رخداد تبریز ۲۰۱۸ مشاهده نمی شود، اما شاید تفکرات محدودانه  قومیتی منجر به بی توجهی دولت به این رویداد مهم گردیده و حمایت مالی از سوی دولیت برای مهمترین رویداد گردشگری کشور دیده نمی شود. اعتبار تبریز ۲۰۱۸ در لایحه بودجه از ۷۰۰ میلیارد به ۱۰ میلیارد و سپس با لابی نمایندگان به ۵۰ میلیارد رسید که نشانگر کاهش بیش از یک چهاردم بودجه اعلامی است!

نخبگان از یاد رفته!
دست اندرکاران برنامه ریزی برای کلان رویداد مشهد۲۰۱۷ یا به سراغ نخبگان فرهنگی شهر نرفتند و یا خیلی دیر این کار صورت گرفت؛ زمانی که آردشان را بیخته و الکشان را هم آویخته بودند. این امر نیز در تبریز ۲۰۱۸ هنوز در هاله ای ابهام قرار دارد.

آمارزدگی و دیگر هیچ!
بلای آمارزدگی در حوزه اجرا و فدا کردن کیفیت برای کمیت را نیز شاید بتوان دیگر ایراد مشهد ۲۰۱۷ دانست که کارکردش فقط بلندتر کردن سیاهه رزومه و پر کردن صفحات گزارش هایی است که معلوم نیست چقدر با واقعیات تطبیق دارند. امیدواریم این بلا برای تبریز ۲۰۱۸ رخ ندهد!

این ها تنها گوشه ای از خلأها و نقایص اجرایی و محتوایی کلان رویداد مشهد۲۰۱۷ بود که از نظر گذرانده ایم، شاید نتوان اقدام بنیادین و اساسی برای برطرف ساختن نقاط ضعف اجرایی تبریز ۲۰۱۸ انجام داد، اما می توان با درس گرفتن از آن ها، این مشکلات را اصلاح نمود.

 

9
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۵ پاسخ

 1. شیرازی گفت:

  این عناوین کلا الکی هست. شیراز ۲۰۱۷ هم داشتیم، مشهد ۲۰۱۷ هم داشتیم و هیچ اتفاقی نیفتاد و نه گردشگری فرق کرد و نه چیز دیگری اتفاق افتاد. من نمی دونم تبریز مدرن چه توقعی از تبریز ۲۰۱۸ دارد اما این مثل روز برام روشنه که چنین القابی نه برای اصفهان و شیراز و مشهد و… و نه برای هیچ شهری و در هیچ سالی کوچکترین پیامد مثبت قابل لمسی نداشه.
  ببخشید که اینو میگما! بر اساس تجربه می گم، تبریز ۲۰۱۸ کلا چیزی نیست، چه برسه به اینکه بخواد اصلا منجر به کامروایی یا ناکامی بشه! خیلی نمیخواد شور بزنید. یه روز افتتاحیشو برگزار می کنند و یک روز هم اختتامیشو برگزار می کنند و اصلا در گردشگری تبریز و ایران تاثیر نمیذاره که بخواید نگران آبرو ریزیش باشید.
  ممکنه بعضیا حرف منو الآن قبول نکنند و برانگیخته بشند ولی زمان مشخص میکنه.

  22

  4
  • ناشناس گفت:

   تبریز ۲۰۱۸ هر چی هم برای تبریز نداشته باشه همین که باعث خارش بعضی ها امثال شما شده ما راضی هستیم. اگر چیزی نبود اونطور تو سایت شیراز ۱۴۰۰ المشنگه راه نمیانداختین؟ نکنه شیراز پایتخت جوانان رو با پایتخت گردشگری یکی گرفتی؟! خخخخخ

   10

   14
  • شیرازی گفت:

   ضمنا اگه خارش و سوزش و این چیز هایی که شما میگید برای امثال من ایجاد شده بود نمیومدم با این نام کاربری کامنت بذارم که شما این حرف رو بهم بزنید. اگه از حسادت اینا رو می گفتم مطمئنا خودمو شیرازی معرفی نمی کردم. المشنگه ای هم که بوجود اومد ناشی از درج لینک شیراز۱۴۰۰ توسط مدیر سایت تبریز مدرن بود وگرنه این حساسیت ها هم ایجاد نمیشد به اون پست ها و صرفا در حد انتقاد به مسئولین تمام می شد و می رفت. در مورد پایتخت جوانان جهان اسلام هم بله، کاملا قابل مقایسه با پایتخت گردشگری هست چراکه قرار بود با برگزاری برنامه ها و همایش های مهیج به اصطلاح شیراز رو مقصد سفر جوانان جهان اسلام بکنند. البته ما شیرازی ها واکنشی به این سخنان گزاف مسئولین نشان ندادیم و امیدی هم به اون نداشتیم. اتفاقی هم در سال گذشته برای شیراز و مشهد رقم نخورد.
   البته اینو هم اضافه کنم که شما کافیه در ابتدای سال ۲۰۱۹ تعداد گردشگران خارجی ورودی به استان آذربایجان شرقی را مثلا با فارس یا اصفهان مقایسه کنی و ببینی که همچنان این دو استان در صدر گردشگری ایران خواهند بود. این مسئله که قرار نیست در ۲۰۱۸ اتفاقی بیفته هرچند کم اما توسط مسئولین تبریز هم بعضا عنوان شده. همانطور که قبلا هم گفتم فقط کافیه یک سال دندان بر جگر بگذارید و تحمل کنید تا ببینید که همانطور که برای شهر بیت المقدس و قونیه در گذشته اتفاقی از این عنوان حاصل نشد همچنان رکود تاثیر این عناوین بر شهر ها باقی مانده است…
   علی ایحال شما مختاری که به این عناوین و تاثیرات شگرفشون دل ببندی.

   6

   3
   • ناشناس گفت:

    اینکه شما موفق نبودید دلیل نمیشود که ما هم ناموفق باشیم. ضمنا انقدر آمار آمار نکنید. بیشترین گردشگر مال مشهد و استان گیلان و مازندرانه اینطور مثل شما گردشگر گردشگر نمیکنند. همش بهار چند هزار نفری به خاطر هوای به نسبت گرم شهرهای جنوبی میان یه فال میگیرن برمیگردن. ضمن اینکه یادآور بشم ادمین سایت ما سعه صدرشون از صبر ایوب بالاتره ، دسته دسته تنگ نظران ایرانی میان کامنتهای تند میزارن میرن همشو منتشر میکنه حتا جوابشونم نمیده. اونوقت مدیر سایت شما و سایت اصفهان بقدری دل کوچک و مزاج تندی دارن که به اصطلاح بهشون میگی بالای چشت ابروئه حکم ارتدادتو صادر میکنند. سوء تفاهم نشه ولی هر کس دیگه ای غیر من هم کامنت شما رو ملاحظه بکنه میفهمه شما زیاد انگار راحت نیستین تبریز تو زمینه گردشگری پایتخت شده!

    7

    7
    • شیرازی گفت:

     منظورم گردشگری خارجی هست. مازندران از نظر گردشگری خارجی اصلا در حد استان فارس نیست و استان خراسان رضوی هم فقط گردشگر عرب داره. اما اکثر گردشگران شیراز و اصفهان اروپایی هستند و در صدر گردشگری خارجی ایران.
     این مورد رو هم اضافه کنم که در فصل تابستان هم شیراز جزو شهر های گردشگر پذیر هست نه فقط در بهار. به گزارش مرکز آمار ایران در فصل تابستان، شیراز بعد از مشهد و تهران و رشت رتبه ی سوم گردشگران داخلی و حافظیه و تخت جمشید و سعدیه سه بنای پربازدید کشور در این فصل بوده اند. حالا بهار هم که بماند. اینم لینکش. اگه جوابتو دادم دال بر حسادت نیست، فقط چون یکسری مطالب بی اساسی رو مطرح کردی پاسخ دادم.
     http://www.ghatreh.com/news/nn39927136/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%86%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%81%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C

     5

     5
    • شیرازی گفت:

     بقیه ی کامنتت هم جوابش فقط دو جمله است:
     ۱- انشالله که در راستای میزبانی در سال ۲۰۱۸ برخلاف سخنان اخیر مسئولین تبریز و همچنین تجربیات ناموفق شهر های بیت المقدس و قونیه و عناوین مشابه در اصفهان و شیراز و مشهد، موفق باشید.
     ۲-گفتم که اگر حسادت می کردم یا راحت نبودم با نام شیرازی کامنت نمی گذاشتم.

     6

     0
    • شیرازی گفت:

     راستی مسافران شیراز چند هزار نفر نیست و چند میلیون نفره. شیراز پس از مشهد و شمال بیشترین تعداد گردشگران داخلی رو داره و سال گذشته رتبه ی اول گردشگران خارجی رو هم داشت که اون مد نظرم بود.

     5

     5
 2. ناشناس گفت:

  تازه مشهد سوگلی دولته، اونوقت تبریز مغضوب دولته، ببین چه شود؟!!!

  10

  14
  • ناشناس گفت:

   به هیچ شهری اندازه تبریز نمیرسن

   8

   8
  • واقعیت گفت:

   تبریز هم سوگلی و نور چشمی دولت و نظام است . این را قبلا هم گفتم . خوش به حال شما تبریزیها .
   تبریز اگر سوگلی و نور چشمی دولت و نظام نبود این همه کارخانجات دولتی در آن احداث نمی شد. این همه بودجه از طرف دولت به ورزش تبریز خصوصا تراکتور اختصاص داده نمی شد و…………. به هر حال خوش به حالتان که نورچشمی دولت و نظام هستید .

   4

   6
 3. خلیج فارس گفت:

  مهمترین مسئله این هست که نشانی اشتباهی ندیم. یک عنوان و یک لگو باعث پیشرفت گردشگری در هیچ شهری در جهان نشده، بلکه عوامل و عناصر سخت افزاری و نرم افزاری دیگه در سطح محلی، ملی، منطقه ای و جهانی است که منجر به گسترش و رونق صنعت گردشگری خواهد شد پس توقع نداشته باشیم در سال ۲۰۱۸ یا ۱۳۹۷ اتفاق خاصی رخ دهد. همانطور که در سال ۲۰۱۷ در مشهد اتفاق خاصی رخ نداد حتی با توجه به درگیری ایران و عربستان شمار گردشگران عرب به مشهد به شدت کاهش هم داشت.

  5

  4
  • خلیج فارس ١ _ شیراز گفت:

   دوست عزیز من چند ماهی می شود که از نام کاربری خلیج فارس در این سایت استفاده می کنم. البته قبلش هم با نام دیگری در این سایت حضور داشتم و وقتی تصمیم گرفتم نام خلیج فارس را انتخاب کنم . تصمیم گرفتم که پیامهای تحریک آمیز ، وتنش زا نفرستم و وارد بحث با موضوعات تنش زا نشوم و تا به حال هم تقریبا تمام پیامهایم جنبه تبریک ، تعریف و تمجید گفتن داشته. حتی تا به حال از شیرازی بودن خودم هم نام نبردم . البته بعضی از کاربران تبریزی متوجه شده بودند که شیرازی هستم و بابت پیامهای تبریکی که خودم وبعضی از شیرازیها در بعضی پستهای مربوط به پروژه های تبریز فرستاده بودم تشکر کرده بودند . پیام شما را که با نام خلیج فارس فرستاده بودید دیدم و تعجب کردم . معمولا کسی از نام کاربری شخص دیگری استفاده نمی کند. که متاسفانه شما این کار را کردید. من هم تصمیم گرفتم که یک ١ وشیراز را به نام کاربری خودم اضافه کنم که کامنتهای ما با هم اشتباه نشود. البته باز هم می گم که بیشتر پیامهای من فقط تبریک گفتن بوده و یک مورد هم پیام تسلیت بوده بابت فوت مرحوم ریز علی خواجوی که حالا به چند مورد از آنها اشاره می کنم تا کاربران ما را با هم اشتباه نگیرند . راستی من که گفتم شیرازی هستم شما اهل کجا هستید؟

   5

   2
   • خلیج پارس گفت:

    به این مسئله دقت نکرده بودم !!!!! ازیی به بعد از نام کاربری خلیج پارس استفاده خواهم کرد.

    5

    1
    • خلیج فارس ١ _ شیراز گفت:

     از همکاری جنابعالی تشکر می کنم و اسم جدیدتان راتبریک عرض می کنم. در واقع نام پارس که شما انتخاب کردید صحیح می باشد. فارس عربی شده پارس می باشد که از این بابت هم به شما تبریک عرض می کنم. آن چند تا کامنت هم که به شما نشان دادم برای نمونه بود تا به جنابعالی ثابت شود که با نام خلیج فارس قبلا در این سایت بوده ام. وگرنه تعداد کامنتهای ارسالی من بیشتر می باشد. برای شما آرزوی موفقیت می کنم .

     4

     1
   • ناشناس گفت:

    میگم شما بافرهنگ و باادب بودین؟! پس بگو! اون یکی دیگه بود!!!!

    5

    1
 4. شیراز دارالعلم گفت:

  مردم تبریز هم از الان نا امید نباشند. تبریز ٢٠١٨ تازه شروع شده و از الان نمی شود پیش بینی کرد که آیا موفقیت آمیز می شود یا نمی شود. من قبلا گفتم و باز هم میگم که امیدوارم تبریز ٢٠١٨ موفقیت آمیز باشد . البته برای همدانیها هم آرزو می کنم همدان ٢٠١٨ را با موفقیت پشت سر بگذارند٠

  4

  2
 5. babak گفت:

  تبریز۲۰۱۸طبل توخالی از اب دراومد!

  6

  1
 6. ناشناس گفت:

  با تصویب معافیت پرداخت پول آب و برق و گاز مدارس، حدود ۷۰۰میلیارد تومان برای کل مدارس ایران جور شد، اونوقت انتظار دارید که ۷۰۰میلیارد تومان برای یه برنامه خاص یه شهر هزینه کنند؟! پول همه چیز نیست، باید دنبال اصلاح مدیریت بود

  6

  0
 7. ناشناس گفت:

  شده یه چیزی تو مایه های برجام، یجوری تبلیغات کردن که مردم بدبخت فکر میکنن با شروع تبریز ۲۰۱۸ حالا مثلا چه اتفاق خاصی میخواد تو تبریز بیفته.
  اینم میاد و میگذره و هیچ چیزم عوض نمیشه
  به نظرم عامل همه این ناکارامدی ها هم ناکارامدی رسانه هاست که مسئولین ازشون نمیترسن

  0

  1
 8. تارا گفت:

  سلام من پارسال با تور مشهد به این شهر زیارتی سفر کردم و از سفرم بسیار لذت بردم

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo