پارک‌های خصوصی در تبریز راه‌اندازی می‌شوند

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تبریز از برنامه‌ریزی برای راه اندازی پارک‌های خصوصی در سطح شهر خبر داد.

به گزارش تبریز مدرن علی مدبر در جلسه شورای مدیران فضای سبز مناطق دهگانه تبریز اظهار کرد: مناطق باید از طریق شناسایی زمین‌های بایر روی این موضوع کار کرده و بر روی نقشه‌ها زمین‌های بایر را شناسایی کنند.

مدبر با بیان اینکه این پارک‌های خصوصی می‌توانند باغات ما را نجات دهند، گفت: در این خصوص باید با معاونت شهرسازی و معماری جلسه مشترکی برگزار کنیم و سپس مالکان این زمین‌ها را پیدا کنیم.

وی پارک‌های خصوصی را فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری و درآمدزایی دانست و افزود: از طریق ایجاد کاربری‌های سرمایه‌گذاری و با همان هزینه اجاره بتوانیم از فضای سبز آن باغ‌ها نیز نگهداری کنیم. همچنین در تعدادی از پارک‌ها نیز به طور مستقل باید خودمان وارد سرمایه‌گذاری و درآمدزایی شویم.

مدبر با تاکید بر اینکه چهره، ویترین و زیبایی شهر به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری وابسته است، تشریح کرد: در نخستین جلسه با مدیران فضای سبز سیاست‌های کلی طرح می‌شود، چرا که اگر آمار، اطلاعات و برنامه نداشته باشیم و نتوانیم با سیاست پیش برویم، دچار روزمرگی می‌شویم.

وی اظهار کرد: باید اولویت‌های فضای سبز تبریز را مشخص کرده و بدانیم که اولویت ما فضای سبز مرکز شهر، کمربند سبز شهری، کمربندهای دوم و سوم و یا تعدادی مراکز تفریحی، پارک‌های کوچک محلات و یا پارک‌های بزرگ است و بر این اساس موارد را طبقه‌بندی کنیم.

مدبر همچنین با اشاره به موضوع گلکاری و خرید گل، یادآور شد: در خصوص کاشت نهال و گل باید از اقدامات دیمی پرهیز کرده و در فضای سبز نباید کیفیت را فدای کمیت کنیم؛ توجه صرف به موضوع کمیت، با توجه به شرایط آبی منطقه بدون مطالعه و امکان سنجی این حجم کاشت درست نیست.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تبریز با تاکید بر اینکه امسال گل‌های پیازی اختر جلوه‌ای خاص و زیبا به سطح شهر بخشیده بود، گفت: علی‌رغم این موارد، ما در زمینه آرایش و پیرایش فضای سبز موفق نبوده‌ایم، در حالی که باید وحدت در کثرت را خلق کرده و در این زمینه از طبیعت الهام بگیریم.

وی با اشاره به الگوگیری از سبک‌های جدید احداث پارک‎ها و فضای سبز در دنیا، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید طبیعت محور باشیم که به همین منظور دفتر مطالعات و برنامه ایجاد شود و دیگر با سنگ، جدول‌گذاری و… اقدام به احداث پارک نکنیم، چرا که باید تلاش کنیم تا محوریت دیدگاه های عمرانی را در پارک‌ها و فضای سبز ایجاد کنیم.

https://behpin.com/blog/wp-content/uploads/2017/11/Jurassic-park-tehran-9.jpg
http://topnop.ir/uploads/201402/tpn8710/large/1wkM2APpnt.jpg
16
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. شبنم گفت:

  اگه اجرایی بشه عالی میشه چون اونقدر زمین بایر تو بالا و پایین شهر هست که بعضا ادم فکر میکنه تو روستا زندگی میکنه . اگر این زمینها به پارکهای کوچیک تبدیل بشن هم چهره اون مناطق کلی عوض میشه و هم از الودگی بصری آزار دهنده کم میشه

  7

  0
 2. امير گفت:

  برای باغهای داخل شهر وچایکنار مجوز باغ رستوران با تخفیف ومعافیتهای ویژه داده شود تا این باغها از بین نرود و باغهای از بین رفته احیا. شود.

  11

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo