جاذبه ای که به دافعه گردشگری تبدیل شد؛ برگ پائیزی در بهار گردشگری تبریز/دفن مقبره‌الشعرا در مزار وعده‌ها

تبریز – مقبره‌الشعرا یکی از داشته‌های بزرگ گردشگری تبریز به شمار می‌آید که سال‌هاست به بهانه توسعه و سامان‌یافتن دستخوش تغییراتی شده و در بهار گردشگری تبریز مانند برگی پاییزی جلوه می‌کند.

 بهنام عبداللهی:

به گزارش تبریزمدرن به نقل از مهر، سال ۸۶ بود که مجموعه تلویزیونی «شهریار» از شبکه دو سیما پخش شد و استاد شهریاری که دیگر نبود، توانست در قالب بازیگرانی چون اردشیر رستمی و سیروس گرجستانی برای میلیون‌ها نفر شعر بخواند.

نوروز همان سال غوغایی در مقبره‌الشعرای تبریز برپا شد؛ جای سوزن انداختن نبود! مردمی که از سراسر ایران شیفته شهریار و شعرهای عاشقانه‌اش شده بودند آمدند به دیدار استاد. مثل جوان‌هایی که وقتی از یک رمان یا کتاب شعر خوش‌شان می‌آید برای حضور در جشن امضا مولف سر و دست می‌شکنند.

هرچند بنای مقبره‌الشعرای تبریز جایگاه امن ۴۰۰شاعر و عارف برای سرودن شعر مرگ‌شان هست، اما باز همه، آن‌جا را با استاد شهریار می‌شناسند و از در و دیوارهایش صدای خسته استاد در اواخر عمرش را می‌شنوند.

فکری که به ذهن شهردار رسید…

از آن روزهای پرشکوه مقبره‌الشعرا چندسالی نگذشته بود که  پنجاه و پنجمین شهردار تبریز تصمیم گرفت اَبروی مقبره‌الشعرا را درست کند، به‌گونه‌ای که نه‌تنها از سراسر ایران، بلکه از سراسر دنیا به دیدنش بیایند. نه‌تنها عموم مردم از دیدنش لذت ببرند، بلکه هنرمندان و اهالی فرهنگ بتوانند گرد آن بنا، همچون استادی که شاگردان دورش جمع می‌شوند، دورهم باشند؛ اما شهروندان تبریزی معتقدند شهردار تبریز نه تنها ابرو را درست نکرد بلکه زد چشم بنا را هم درآورد!

بر اساس تصمیم شهردار، قرار بود مقبره‌الشعرای تبریز به یک مجموعه کامل تاریخی و فرهنگی تبدیل شود که چیزی از حافظیه و مزار سعدی شیراز کم نداشته باشد. از همان زمانی که طرح معماری به‌نام غلامرضا فرزان‌مهر در مسابقه معماری برای ساخت مقبره‌الشعرا در اوایل دهه پنجاه برنده شد؛ قول ساخت یک پردیس فرهنگی داده شده بود تا این مکان محلی باشد برای تجمع هنرمندان و هنردوستان. قرار بود صادق نجفی، شهردار سابق تبریز کاری که قرار بود در دهه پنجاه انجام شود را به سرانجام برساند.

نقشه‌ای که برای مقبره‌الشعرا ریخته شده بود، تغییراتی در ساختار و شکل ظاهری آن به‌وجود می آورد. پله‌هایی که به عقیده بسیاری از کارشناسان جزئی از بنا بود، تخریب شد. رئیس سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز تعبیر خود از پله‌های آن مجموعه را با خبرنگار مهر درمیان می‌گذارد: «درواقع پله‌های سیاه‌رنگ در این پروژه، دارای معنا و مفهوم بودند. انسان وقتی از آن پله‌ها بالا می‌رود و سختی‌ها را تحمل می‌کند به رنگ سفید بنای اصلی برمی‌خورد که نشانی از اوج و عروج عرفانی است و معانی عمیقی می‌توان در تعبیر آن جست.»

«می‌شد با نگاهی کارشناسانه‌تر طرح زیباتری برای پروژه ارائه کرد به گونه‌ای که به ساختار اصلی آن که دارای معنا و مفهوم است خدشه‌ای وارد نشود.» رضا خلیلی می‌گوید می‌شد با نگاهی کارشناسانه‌تر طرح زیباتری برای پروژه ارائه کرد به گونه‌ای که به ساختار اصلی آن که دارای معنا و مفهوم است خدشه‌ای وارد نشود.

۵سال گذشت و عملی نشد

به عقیده وی، حالا که این پروژه شروع شده باید حداقل برای گردشگران رویداد «تبریز۲۰۱۸» آماده شود. این درحالی است که صادق نجفی وعده تکمیل پروژه مقبره‌الشعرا را تا سال ۹۱ داده بود. یعنی بیش از ۵سال از عملی‌نشدن یک وعده می‌گذرد و حالا چند روز است که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام، سال ۲۰۱۸ میلادی را آغاز کرده است.

عده زیادی همچون استاندار آذربایجان شرقی معتقدند مسافرانی که به تبریز می‌آیند قطعا بخاطر ساختمان‌ها و برج‌های بلندقد و مدرن این شهر نیست، بلکه مکان‌های فرهنگی و تاریخی بیش‌ترین جذابیت را برای گردشگران داخلی و خارجی دارد.

«انتظار داشتم تبریز آماده مهمانانش باشد»

یک جهانگرد ایتالیایی که با او در محوطه پارک مقبره‌الشعرا آشنا می‌شویم از تاسف خود بخاطر دیدن بنای زیبای مقبره‌الشعرا در این حال و روز می‌گوید: «وقتی به تبریز می‌آمدم انتظار داشتم تمام مکان‌های تاریخی و فرهنگی‌شان کاملا آماده باشد چون آن‌ها چندمدت است که می‌دانند شهرشان به عنوان پایتخت گردشگری بین ۵۷کشور اسلامی انتخاب شده است.»

پروژه سنگینی مثل مقبره‌الشعرا، با توجه به اهداف گسترده ملی و بین‌المللی، نمی‌تواند صرفاً با ورود شهرداری تبریز حل شود و در این خصوص، حضور و پشتیبانی دولت، ضروری استاو کم و بیش با اشعار استاد شهریار آشنایی دارد و ابراز می‌کند انتظار داشته محل دفن استاد شلوغ و بسیار آبادتر باشد اما حالا می‌بیند که نه مسافری در آن حوالی هست و نه راهنمایی برای گردشگران.

بااینکه چندمدت پیش پارک مقبره‌الشعرا را حصارگشایی کردند و حتی با احداث مسیری پارک‌موزه قاجار را به آن مربوط ساختند اما این‌روزها همچنان مقبره‌الشعرا خلوت‌ترین روزهایش را می‌گذارند. به‌غیر از صدای غار غار کلاغ‌ها، گاهی صدای پیرمردان بازنشسته‌ای می‌آید که برای شطرنج بازی کردن مقبره‌الشعرا را پاتوق خود کرده‌اند.

محمدحسین اسحقی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز تکمیل پروژه مقبره‌الشعرا، میدان آذربایجان و مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز را که قرار بود هر۳ خیلی زودتر از اینکه «تبریز۲۰۱۸» فرا برسد تکمیل شوند در این روزها بسیار ضروری می‌داند.

او همچنین در گفتگو با خبرنگار مهر از ضرورت پشتیبانی دولت از پروژه مقبره‌الشعرا سخن به میان می‌آورد: «پروژه سنگینی مثل مقبره‌الشعرا، با توجه به اهداف گسترده ملی و بین‌المللی، نمی‌تواند صرفاً با ورود شهرداری تبریز حل شود و در این خصوص، حضور و پشتیبانی دولت، ضروری است.»

مسئله پول است که نیست

درحالی که بین عموم مردم حرف از اختصاص ۴۰میلیارد تومان توسط شهرداری برای پروژه مقبره‌الشعرا به میان می‌آید، معاون عمرانی شهرداری منطقه ۱۰ در تابستان امسال گفته بود: «برای ضلع جنوبی این پروژه ۳میلیاردتومان و برای ضلع شمالی آن ۸میلیاردتومان اختصاص یافته است اما هنوز تمام این مبالغ پرداخت نشده‌اند و همین باعث توقف پروژه می‌شود.»

به گفته مهندس اسکویی، مدیر پروژه مقبره‌الشعرا در مردادماه امسال، موزه شعر و ادب این پروژه نیز با مساحت ۱۱هزار متر مربع بخاطر کمبود منابع مالی آنطور که باید پیشرفت نکرده و تنها ۲۲درصد آن تکمیل شده است.

اختصاص بودجه از طرف دولت برای پروژه مقبره‌الشعرا چیزی است که ایرج شهین باهر، شهردار جوان و جدید تبریز بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از آن سخن گفته است. او در مراسم معارفه خود از بدهی ۵۰۰میلیارد تومانی شهرداری خبر داد که حکایت از اوضاع نامساعد مالی این مجموعه دارد.

شهین‌باهر در جلسه ستاد استانی «تبریز۲۰۱۸» نیز از دولت خواستار تخصیص بودجه ملی برای این رویداد و پروژه‌های آن شده بود: «همانطور که به مشهد بخاطر پایتختی فرهنگی‌اش بودجه تخصیص یافت باید برای تبریز هم بودجه‌ای در نظر گرفته شود.»

چیزی که امروز در خارج از اتاق جلسات می گذرد ، فرا رسیدن رویداد «تبریز۲۰۱۸» است و تا افتتاحیه رسمی آن که در نوروز ۹۷ خواهد بود چیزی حدود ۲ماه باقی مانده است. شاید تکمیل مقبره‌الشعرا تا آن زمان، یک خواسته نه‌چندان معقول باشد همانطور که افتتاح رویداد بین‌المللی «تبریز۲۰۱۸» بدون اینکه نماد اصلی شهر یعنی مقبره‌الشعرا سامان یافته باشد نیز چندان کار معقولی بنظر نمی‌رسد.

بسیاری بر این باورند پروژه‌های عمرانی شهرداری تبریز باعث شد این مجموعه نتواند آنطور که باید به پروژه‌های فرهنگی رویداد «تبریز۲۰۱۸» بپردازد. نتیجه کار فرهنگی خوب چیزی بود که در سال ۸۶ دیدیم: «غوغای مسافران در مقبره‌العشرا»؛ و نتیجه کار عمرانی نه‌چندان حساب‌شده چیزی است که امروز می‌بینیم.

12
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۹ پاسخ

 1. سعید اسدی اصل گفت:

  بند درهمسایگی مقبرالشعرا مغازه دارم واز نزدیگ شاهد باز تاب وعکس العمل همشهری ها واللخصوص مسافران داخلی و خارجی هستم که اتفاق نظر همه ای آنها تاسف برای این مجموعه با ارزش وبی نظیر در سطح بین الملل می باشد واقعا وقتی اضهار نظر میکنند من که خجالت می گشم که اهل تبریرم اینجا اطاق مهمان ماست آیا… Big Smile

  18

  0
 2. الهه گفت:

  تو رو خدا از نجفی بد نگین بعضیا ناراحت میشن!!!!!!!!!!!!!!!!

  11

  0
 3. orhan گفت:

  شهرداری که پول نداره ، نمایندگان مجلس که در خواب زمستانی ۴ ساله تشریف دارن ، دولت هم که کلا آزربایجانو بیخیال شده و بابت هیچ کاری اعم از دریاچه اورمیه ، راه آهن اردبیل و اورمیه ، اتوبان تبریز بازرگان ، تبریز اهر ، مقبره الشعرا و … بودجه نمیده ، پس سه راه بیشتر نداریم ، اول اینکه از طریق نماینده ولی فقیه بتونیم پیگیری کنیم و شاید زور ایشون برسه! یا اینکه مجموعه را در اختیار یک بخش خصوصی قوی بگزارن که بسازه و با بلیط فروشی و یکسری معاملات مالی دیگه ، به سودش برسه ، پویا راه سومم نمینویسم چون مجبور میشی سانسور کنی!

  10

  3
  • ناصر گفت:

   دوست عزیز راه سوم اینست که عطایش را به لقایش به بخشند وبه همان زیرزمین ساخته شده کفایت کرده ومحوطه را سریعا به حال اولش برگردانند.

   7

   2
 4. ناصر گفت:

  ساختن هر بنایی در حریم یک بنای تاریخی یا فرهنگی با هر نیتی حاصلی به جز ضربه زدن به آن بنا نخواهد داشت. و به مثابه کور کردن چشم با نیت درست کردن ابرو است. نمونه اش ارک و همین مقبره‌العشرا است.

  6

  0
 5. ناشناس گفت:

  این واقعیت الاناس بیاد اینجارم به گند بکشه یه خواهش اومدنی احدی بهش رو نده هر چند از رو نمیره عین جدو آباد سگیش. از مدیر هم خواهش میشه هیچ پیام اینو تایید نکنه تا ان شاءالله گمشه ازین سایت به حالت عادی برگرده سایتمون دور هم به فکر پیشرفت آذربایجانمونو ارتقعاش باشیم. امثال این واقعیت تو افغانستان تو گروه های القاعده و طالبان دارن هر روز ترور میکنن به خودشونم رحم نمیکنن الانم انتظار دارن ایران با تفکرات چرند فاشیسمی اینا پیشرفت کنه اصلا صد سال سیاه نکنه آذربایجانمون رو عشقه .آدمشون کردیم الان زبونشون دراز شده !

  15

  5
  • ناشناس گفت:

   درسته. پررو میگه هر چی من بگم درسته. یعنی قدرتی نداره داشته باشه یه نسل کشی درست و حسابی راه میاندازه. زیر هر پستی هم قسم خورده یه کامنت حتما بزاره

   9

   1
 6. Arash گفت:

  طرح رو یکم‌تغییر بدین مابقی کارهای مونده رو انجام بدین از شکل کارگاهی دربیاد

  0

  0
 7. تربیز گفت:

  متاسفانه تمامی وعده ها باسه ۲۰۱۸ تو این سالها دروغ بود هیچ کدوم عملی نشد
  نجفی ارتقا درجه هم پیدا کرد

  11

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo