سرویس کلانشهرها/شرق اصفهان منطقه ویژه گردشگری مرکز ایران می‌شود

شهررویاها

تفریح باید جایگاه بسیار ویژه‌ای در سبد هزینه هر خانواده داشته باشد، شاید امروزه با توجه به سخت‌بودن معیشت، تفریح اولویت مردم نباشد، اما این دلیل خوبی برای حذف تفریح از سرانه زندگی نیست.

به گزارش تبریزمدرن ، این روزها که زندگی پر هیاهوی ماشینی تمام وقت مردم را پر کرده است، چگونگی گذران اوقات فراغت و تفریح در کنار اعضای خانوده به یکی از مهمترین دغدغه‌های شهروندان تبدیل شده است. بیشتر مردم روزهای هفته را با تلاش به کار و امرار معاش می‌پردازند به امید اینکه پایان هفته خود را در کنار اعضای خانواده در یک مکان تفریحی و گردشگری سپری کنند، شهرداری اصفهان نیز با توجه به اهمیت این موضوع گردشگاه‌ها و مراکز تفریحی زیادی راه اندازی کرده تا بتواند بخشی از نیازهای تفریحی شهروندان را برطرف کند.

شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی سپاهان (وابسته به شهرداری اصفهان) یکی از مجموعه هایی است که با هدف ایجاد و توسعه زیر ساخت های تفریحی و گردشگری از سوی شهرداری اصفهان پایه گذاری شده است، اگرچه علی معینی، مدیر عامل این شرکت معتقد است”با توجه به اینکه اولویت برنامه‌های مدیریت شهری بر گردشگری استوار است این مجموعه نیز عزم جدی دارد که در راستای تحقق این شعار حرکت کند.” اما تصریح می کند ” باید مراحل اداری سرمایه‌گذاری پروژه‌ها به خصوص در بخش گردشگری کوتاه شود تا شاهد رونق گردشگری در شهر باشیم” گفت و گوی او در خصوص نقدهای وارد بر شهربازی رویاها، توسعه مجموعه گردشگری صفه در مجاورت قلعه تاریخی شاه دژ و روند فعالیت‌ها و اقدامات آینده این شرکت را در ادامه می‌خوانید:

هدف و رویکرد اصلی شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی سپاهان چیست؟

این مجموعه وظیفه توسعه مجتمع‌های گردشگری در بخش‌های فرهنگی، ورزشی، سیاحتی و تفریحی در راستای ایجاد تفریحات سالم برای شهروندان و گردشگران را بر عهده دارد، البته اکنون با توجه به تاکید شهردار اصفهان و نبود سازمان گردشگری در شهرداری، هدف اصلی این مجموعه مدیریت بخشی از وظایف حوزه گردشگری شهر است. تاکنون فاز اول تله‌سیژ ناژوان، فاز اول و دوم تله‌کابین صفه،  مجموعه شهررویاها، سینما پنج بُعدی صفه،  پارک آبی کودکان در ناژوان، شهربازی سرپوشیده ارگ جهان نما، باشگاه ورزشی بولینگ صفه و … در کارنامه فعالیت‌های این مجموعه به ثبت رسیده است، البته سعی شده تصدی‌گری آنها به بخش خصوصی واگذار شود.

تفریحات سالم از بخش گردشگری جدا نیست، به نظر شما چگونه می‌توان گردشگری را توسعه داد؟

با توجه به اینکه اولویت برنامه‌های مدیریت شهری بر گردشگری استوار است و در نظر دارد توسعه گردشگری را از شعار زدگی خارج و به مرحله عمل وارد کند، این مجموعه نیز عزم جدی دارد که در راستای تحقق این شعار حرکت کند. یکی از مهم‌ترین مسائل مورد تاکید شهرداری اصفهان، این است که با همکاری بخش خصوصی به ویژه کمیته گردشگری اتاق بازرگانی اصفهان و سرمایه‌گذاران،  نقشه‌راه گردشگری اصفهان را تدوین کند، البته این موضوع به سندهای بالادستی نیاز دارد و باید در مسیر توسعه‌پایدار قرار گیرد. اصفهان به نقشه راه و سند جامع گردشگری نیاز دارد، بنابراین پهنه‌های مختلف شهری باید تقسیم‌بندی و کاربری آنها مشخص شود تا تمام ارگان‌های دولتی و غیردولتی بدانند در یک بازه زمانی بلند مدت در چه نقطه‌ای از شهر باید چه اقداماتی انجام دهند. تلاش بر این است تصدی‌گری شهرداری در این بخش‌ها به حداقل برسد، البته سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی در جهت جذب سرمایه‌گذاران فعالیت می‌کند که در این راستا لازم است یک پنجره واحد تصمیم‌گیری ایجاد شود. همچنین باید مراحل اداری سرمایه‌گذاری پروژه‌ها به خصوص در بخش گردشگری کوتاه شود تا شاهد رونق گردشگری در شهر باشیم،  زیرا در حال حاضر یکی از مشکلات موجود سرمایه‌گذاران، طولانی بودن مراحل اداری است. به هر حال سیستم دولتی و نیمه دولتی موظف است که فعالیت‌های خود را طی مراحل اداری انجام دهد، اما تا زمانی که اصلاح سیستم از سوی مسئولان بالادستی صورت نگیرد، روند فعالیت‌ها همچون گذشته خواهد بود. البته اذعان داریم مراحل اداری سرمایه‌گذاری‌ها بسیار زمان‌بر است و سرمایه‌گذاران،  شهرداری و مجموعه‌های آن را دچار مشکل می‌کند، اما نباید با دید سنگ‌اندازی به آن نگاه کرد، بلکه باید برای رفع مشکلات تلاش شود.

شهربازی رویاها در شرق اصفهان برای ایجاد فضای تفریح و شادی شهروندان راه‌اندازی شد، اما مردم از جانمایی و مسافت طولانی آن گلایه‌مند هستند، چه برنامه‌ای برای استفاده آسان مردم از این مجموعه دارید؟

پروژه شهر رویاها از نظر قرارداد، شیوه اجرا و مکان‌یابی جای نقد زیاد دارد، در واقع با پروژه‌ای مواجه هستیم که با سرمایه‌ای کلان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و اکنون راهکاری به جز رونق و توسعه آن نداریم. در ارتباط با رفت و آمد شهروندان به شهر رویاها، مذاکراتی با معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان و ستاد هماهنگی خدمات سفر انجام شده تا در ایام نوروز حمل و نقل ویژه‌ای برای شهروندان و مسافران در این مسیر در نظر گرفته شود. البته طبق مذاکرات انجام شده با معاونت حمل و نقل قرار است در ایام نوروز تورهای گردشگری شهری برای شهروندان و گردشگران راه‌اندازی شود. به موازات آن با جدیت پیگیر ایجاد مسیرهای ویژه در ورودی‌های مختلف شهر به مقصد شهر رویاها هستیم و سعی می‌کنیم بعد از طی‌شدن پیک سفرهای نوروزی، خط ویژه اتوبوسرانی را نیز برای شهر رویاها راه‌اندازی کنیم.

آیا در حال حاضر از تمام ظرفیت‌های شهر رویاها استفاده می‌شود؟

اکنون در فصل سرد مجموعه‌های تفریحی روباز همچون شهر رویاها با کاهش مراجعه‌کننده رو به رو است. شهر رویاها جای توسعه زیاد دارد، اما مشکلات عدیده‌ای در شهر رویاها به مدیریت جدید شهر به ارث رسیده است؛ به عنوان مثال نوع قرارداد شهرداری اصفهان با شریک چینی، مناسب نبوده و در حال حاضر راه‌های توسعه را بسته است؛ البته طی روزهای گذشته مذاکراتی با سرمایه‌گذاران چینی انجام داده‌ایم تا بتوانیم قرارداد منعقد شده را اصلاح و زمینه توسعه و بهسازی شهر رویاها را فراهم کنیم.

آیا توسعه خط تله کابین صفه، حریم قلعه تاریخی شاه دژ را تحت تأثیر قرار داده است؟

برای توسعه گردشگری در اصفهان محدودیت‌های مختلف فرهنگی، اقلیمی و… وجود دارد، به عنوان مثال انتقاداتی بر توسعه تله کابین صفه در ایستگاه های سه و چهار که از حریم قلعه تاریخی شاه‌دژ عبور می‌کند، وارد شده است، در این راستا درصدد هستیم حریم قلعه تاریخی شاه‌دژ را بیش از پیش محافظت کنیم. در اولین مرحله امیدواریم با همت استاندار و شهردار اصفهان دکل‌های موجود در صفه تجمیع و با جابه‌جایی از محوطه قلعه شاه دژ، گامی مؤثر در حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی اصفهان برداشته شود.

ورود این مجموعه برای مرمت قلعه شاه دژ نقش حمایتی داشت یا بر حسب وظیفه ورود پیدا کردید؟

قلعه شاه دژ یکی از آثار بزرگ تاریخی اصفهان است که مدتها دور از دسترس مردم بوده، اما اکنون می‌توان پس از چندین دقیقه سوار شدن به تله‌کابین صفه، این قلعه ارزشمند تاریخی را مشاهده کرد،  متولی مرمت شاه دژ سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است. البته مرمت بخشی از این قلعه با همکاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان انجام شده و شرکت توسعه برای نوسازی این اثر تاریخی، نقش حمایتی داشته است.

چرا خط یک تله‌کابین صفه مدتی تعطیل بود؟

ایمن بودن تله‌کابین اهمیت زیادی دارد، اما متاسفانه در ادوار گذشته تمهیدات لازم برای تأمین قطعات یدکی و پشتیبانی فنی خط تله‌کابین دیده نشده بود، اما اکنون عملیات فنی، تغییرات و تعمیرات خط یک تله‌کابین انجام شد و اواخر هفته گذشته این خط در اختیار گردشگران قرار گرفت.

ایمنی تله‌کابین صفه از سوی اداره کل استاندارد نظارت می‌شود؟

نظارت‌های اداره استاندارد، شرکت‌های تابعه آن و واحد فنی شرکت توسعه، به صورت مداوم انجام می‌شود. چک لیست‌های استاندارد سالانه دریافت و روزانه در ساعات مختلف طبق آن کنترل‌ها انجام می‌شود، ما بیش از مردم حساسیت به خرج می‌دهیم، زیرا تأمین ایمنی و امنیت شهروندان در اولویت قرار دارد. در واقع با حساسیت‌های اداره کل استاندارد، مجموعه شهرداری و دستورات بالادستی برای حفظ ایمنی مجتمع‌های تفریحی، می‌توان امیدوار بود که مشکلی برای امکانات تفریحی پیش نیاید. تمام تلاش شهرداری این است که تفریح مردم سالم و به دور از خطر یا مشکلی باشد.

چه زمانی خط دوم تله‌کابین صفه برای شهروندان قابل استفاده است؟

بخشی از مجتمع سازی‌ ایستگاه چهارم تله‌کابین صفه باقی مانده است که درصدد رفع موانع موجود در این مسیر هستیم، در حال حاضر خط دو تله‌کابین صفه ۹۵ درصد پیشرفت داشته است، البته پنج درصد باقی مانده از خط دو، مانع از حضور مردم در این مکان نمی‌شود و تنها ایمن سازی محیط با رویکرد ایمنی مردم و حفاظت از آثار تاریخی در قله باید انجام شود، بنابراین تلاش می‌کنیم خط دو تله‌کابین صفه برای نوروز ۹۷ آماده سرویس‌دهی به شهروندان شود.

چه برنامه‌های تفریحی در این فصل سال پیش بینی شده است؟

از یکشنبه ۲۴ دی به مدت ۱۰ روز برنامه جنگ شادی در شهر رویاها برگزار می‌شود، برنامه‌ای ویژه و کم‌نظیر که ترکیبی از موسیقی، کنسرت، تئاتر و استندآپ‌کمدی است. این جنگ روزهای شنبه تا چهارشنبه طی یک سانس ویژه دانش آموزان مقاطع دبستان، راهنمایی، متوسطه و دانشجویان و روزهای پنج شنبه و جمعه در دو سانس صبح و بعد از ظهر ویژه عموم شهروندان در سالن همایش‌های شهر رویاها برگزار می‌شود. اطلاع رسانی‌های لازم درباره این جنگ شاد، از طریق رسانه‌های شهرداری انجام می‌شود و شهروندان در صورت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۳۶۷۵۹۰۱۰ تماس بگیرند.

چشم انداز شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی و ورزشی سپاهان را چگونه می بینید؟

شرکت توسعه در حال تدوین سند استراتژی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت با هدف توسعه مجتمع‌های گردشگری در بخش‌های مختلف است. در شرایط موجود برنامه‌ریزی کوتاهی بر اساس سیاست‌های تدوین شده داریم و بهبود شرایط کیفی مجتمع‌های تحت‌پوشش و ظرفیت‌سازی‌های جدید در اولویت است، در واقع پروژه‌هایی که امکان احداث آنها در مدت زمانی کوتاه فراهم باشد و رونق ویژه‌ای ایجاد کند، مورد تاکید است. در برنامه‌های میان مدت و بلند مدت نیز در حال طراحی چند پروژه هستیم؛ یکی از سیاست‌های بلندمدت شرکت توسعه این است که شرق اصفهان را به منطقه ویژه گردشگری مرکز ایران تبدیل کند که تحقق این مهم، همت و اراده شهرداری و تصمیم اعضای شورای شهر و همراهی ارگان‌های دولتی را می‌طلبد. منطقه ویژه کوه نخودی، احداث فاز یک پارک اشراق، شهر رویاها، شرکت نمایشگاه‌های بین المللی، مرکز همایش‌ها و مجتمع‌های اقامتی اطراف آن از ظرفیت‌های فعلی شرق اصفهان به شمار می‌رود.  سایت شرق اصفهان وسیع و امکان توسعه آن فراهم است، اما برخی موانع از جمله کمبود منابع‌آبی وجود دارد که امیدواریم با همت مسئولان مربوطه برطرف و زمینه توسعه پایدار منطقه شرق فراهم شود. شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی، فرهنگی ورزشی سپاهان از جوانان خلاق اصفهانی که تصور می‌کنند می‌توانند در مجتمع‌های مختلف گردشگری شهر اصفهان باظرفیت‌ها و خلاقیت‌های خود برای توسعه گردشگری شهر خدمت کنند، با روی باز استقبال می‌کند.

 

15
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۶ پاسخ

 1. Envy گفت:

  بسیار زیباست و حسرت آور

  22

  9
 2. اصفهان گفت:

  با تشکر ویژه از مدیریت محترم سایت که اخبار شهر ما رو هم دنبال می کنن
  به شما و مردم محترم تبریز تبریک می گم بخاطر داشتن یه همچین سایت خوب و ارزشمندی که الحق هیچ نمونه دیگری نداره

  30

  2
 3. ناشناس گفت:

  متاسفانه اکثر شهرهای ایران با کمبود آب در سال آینده مواجه هستند منجمله شهر اصفهان، طبق آمارها بارش در کل کشور که توسط سازمان هواشناسی اندازه گیری شده کاهش شدید بارش نسبت به سال گذشته رخ داده است.مثلا آذربایجان شرقی با کاهش۲۹ درصد، استان تهران با۷۰درصد و استان اصفهان با ۹۱درصد نسبت به سال قبل کاهش بارندگی داشته اند.برای حل معضل بحران آب بایستی مردم این منطقه طرح انتقال آب از دریای عمان به استان های کویری را به جد مطالبه کنند.

  10

  3
  • سعيد گفت:

   🛑🛑🛑
   اتفاقا بهترین راه دست برداشتن از سر طبیعت است
   تغییر مسیر رودخانه ها با انتقال اب با لوله به شهرهای دیگر یا زمین های کشاورزی و باغ های میوه باید متوقف شود
   به عنوان مثال شرق اصفهان چندین سال است دچار خشکسالی شدید شده است و تمامی اکوسیستم شرق استان اصفهان و فلات مرکزی ایران در معرض تهدید است،کشاورزی شرق نابود شده است و مسأله اب امنیتی شده است،این در حالیست که در بالا دست زاینده رود اب با لوله های قطور و تعداد بسیار زیاد و بدون هیچگونه کنتور به باغ های گردو و بادام و مزارع برنج می رود
   از طرفی اب زاینده رود به نام کمبود اب شرب در یزد، به یزد می رود اما در یزد کارخانه های فولاد و سنگ و سرامیک ساخته می شود
   تمامی دشت سمیرم خشک شده است و تمامی چشمه ها از بین رفته اند و طرح انتقال اب از سمیرم اصفهان به باغ های پسته رفسنجان کرمان اجرا می شود
   نه تنها حقابه محیط زیست شرق تامین نشده بلکه تمامی ٩٠٠میلیون متر مکعب حقابه فروخته شده به مردم شرق اصفهان که پولش را مردم داده اند تأمین نشده و پشت سد زاینده رود هیچ ابی وجود ندارد و احتمال زیاد این اب تنها کفاف شرب اصفهان را می دهد،طرح بن بروجن و انتقال اب به چهارمحال بختیاری درحال اجراست
   مثل این می ماند که ابی که اصلا وجود خارجی ندارد را بخواهی انتقال بدهی
   اما چرا؟اگر جرعه اب در زاینده رود بود امروز چیزی نمانده که بخواهند انتقال دهند،آیا مسولان نمی دانند؟
   مسأله بسیار سادست،نه مردم اصفهان نه یزد نه چهارمحال و نه کرمان مقصر اند
   مقصر مافیای آبی است که سال های سال عهده دار پیمانکاری طرح های مختلف آبی کشور اند
   خشکی خوزستان به خاطر کمبود اب نیست،به خاطر سودی است که پیمانکاران و مسولان رشوه بگیر از ساخت سدها به دست می آورند،سدهای مثل گتوند و……
   تا دیروز ابی در زاینده رود وجود داشت که جلوی انتقالش را بگیرند،اما امروز همه در این مانده اند که وقتی ابی در زاینده رود نیست،چرا طرح بن و بروجن اجرا می شود،حدود ٢٠٠کیلومتر لوله گذاری و پمپاژ آب به ارتفاعی بسیار بالاتر از سطح زاینده رود،درحالی که در نزدیکی بن و بروجن منابع ابی زیادی برای دسترسی است،اما مافیای اب فوق العاده این طرح را سود ده می دانند برای جیبشان
   ⛔️⛔️⛔️بهترین ابزار برای پیشبرد اهدافشان هم راه انداختن جنگ بین مردم استان هاست،به اصفهان بگویند یزد و کرمان و چهارمحال می برند،به خوزستان بگویند اصفهان می برد

   ⚠️⚠️⚠️ اما این ما مردم هستیم که باید آگاه باشیم و فریب این بازی ها را نخوریم و تمام قد برای افشای دست های کثیف مافیای اب و مسولان خائن به وطن تلاش کنیم

   15

   0
   • سخنگوی جناب واقعیت هستم گفت:

    جناب واقعیت فرمودند : آقا سعید اصفهانی شما که می گی باید از تغییر مسیر رودخانه ها و انتقال آب این رودخانه ها به شهرهای دیگر جلوگیری شود . این کار را باید اول از خود اصفهان شروع کرد. چون اولین بار اصفهانیها بودند که با احداث چند تونل در منطقه کوهرنگ چهار محال وبختیاری مسیر سرچشمه های رود کارون را به سمت اصفهان تغییر دادند و باز هم با احداث تونل بهشت آباد دارند به تغییر مسیر رودخانه ها به سمت اصفهان ادامه می دهند و در واقع اصفهان در تغییر مسیر رودخانه ها به سمت اصفهان در ایران پیشکسوت می باشد. و اول باید از خودتان شروع کنید . البته با عرض معذرت ، چون خودتان این موضوع را مطرح کردید من هم به انتقال آب به اصفهان اشاره کردم . البته با احداث صنایع آب بری مانند فولاد و سرامیک سازی در یزد هم مخالفم. مخصوصا سرامیک سازی که دهها کارخانه در یزد ایجاد شده است .

    3

    14
  • ناشناس گفت:

   هر وقت با آب رود ارس دریاچه ارومیه رو احیا کردن،با آب عمان هم کویر رو احیا می کنن.

   8

   4
 4. ناشناس گفت:

  متاسفانه اکثر شهرهای ایران با کمبود آب در سال آینده مواجه هستند منجمله شهر اصفهان، طبق آمارها بارش در کل کشور که توسط سازمان هواشناسی اندازه گیری شده کاهش شدید بارش نسبت به سال گذشته رخ داده است. مثلا آ آذربایجان شرقی با کاهش ۲۹درصد، استان تهران با ۷۰درصد و استان اصفهان با کاهش ۹۱درصد نسبت به سال قبل کاهش بارندگی داشته اند. برای حل معضل بحران آب بایستی مردم این منطقه طرح انتقال آب از دریای عمان به استان های کویری را به جد مطالبه کنند.

  7

  2
 5. ناشناس گفت:

  اصفهان و تهران و مشهد راهشون جداست
  واقعا خوب کار کردند

  16

  7
  • ناشناس گفت:

   تهران و مشهد راهش جداست. چون ۲ شهر مفت خور کشورند ولی اصفهان و تبریز و شیراز تو یه سطحند.

   16

   8
   • سعید گفت:

    مفت خور؟؟ میشه بپرسم شما در تبریز چه کاری انجام میدید که مردم تهران و مشهد انجام نمیدن؟؟!! مردم این دو شهر از صبح تا شب واسه یه لقمه نون توی این جامعه ی بی رحم سگ دو می زنن!! مفت خور!! دلت خوشه!!

    5

    8
    • ناشناس گفت:

     من چکار به مردم این دو شهر دارم؟ منظورم سرمایه کشور و پول نفته و منابع طبیعی و حرم امام رضاست که سیل سرمایه به طرف این شهرهاست

     3

     0
 6. ناشناس گفت:

  به ما چه!

  11

  10
 7. نصف جهان گفت:

  جناب ناشناس از اونجایی که طرح های انتقال اب ایران با مطالعه دقیق انجام نمی شود و اصولا انتقال اب از مکانی به مکان دیگر باعث خشکسالی بیشتر و اثرات جبران ناپذیری داره. در حال حاضر هم قرارگاه خاتم النبیاء خط انتقال اب از دریای عمان تا نزدیکی کرمان را انجام داده اما متاسفانه این پروژه را رها کردند. به همت چنین متفکران و خدمت گزاران به این مملکت چند سال پیش با اجرای سد گتوند اب شیرین کارون را شور کنن و باعث تغییر شرایط اقلیمی در منطقه وسیعی از ایران شدند. Big Frown

  10

  2
 8. نصف جهان گفت:

  جناب ناشناس از اونجایی که طرح های انتقال اب ایران با مطالعه دقیق انجام نمی شود و اصولا انتقال اب از مکانی به مکان دیگر باعث خشکسالی بیشتر و اثرات جبران ناپذیری داره. در حال حاضر هم قرارگاه خاتم النبیاء خط انتقال اب از دریای عمان تا نزدیکی کرمان را انجام داده اما متاسفانه این پروژه را رها کردند. به همت چنین متفکران و خدمت گزاران به این مملکت چند سال پیش با اجرای سد گتوند اب شیرین کارون را شور کنن و باعث تغییر شرایط اقلیمی در منطقه وسیعی از ایران شدند. در بالا دست دریاچه ارومیه بالای ۹۰ سد ساخته شده بعد علت خشکسالی را تغییرات اقلیمی جهان می نامند. کجای دنیا اندازه ما درگیر خشکسالیه.

  10

  2
  • ناشناس گفت:

   بله با حرف شما موافقم نصف جهان . نمونه اش انتقال سهمیه آب استانهای چهار محال وبختیاری و خوزستان به اصفهان می باشد . که مشکلات بسیاری را برای این ٢ استان ایجاد کرده. البته در مورد دریاچه ارومیه هم مقصر اصلی کشاورزان و نحوه قدیمی آبیاری توسط کشاورزان و کشت محصولات آب بر زیاد مانند چغندر قند توسط کشاورزان می باشد.

   3

   6
   • ناشناس گفت:

    زر مفت نزن اب زاینده رودو از بالا دست هر طور میخوان میبرن نصف چهار محال ساکن اصفهانن یه میلیون خوزستانی

    میخواستین کمتر رو کارون سد بسازین به اعتراف استاندار خوزستان هر سال دو میلیارد متر مکعب تبخیر سطحی اب این استانه رتبه سوم برنجکاری بعد از مازندران و گیلان

    چهارمحال هم که فولاد سفید دشتو راه اندازی کرد

    نه بچه تو و امثال تو از جای دیگه میسوزین اراجیفتونم دیگه خریداری نداره

    5

    3
 9. ناشناس گفت:

  یاشاسین آذربایجان تبریز اردبیل ارومیه زنجان مراغه خوی مرند پارس آباد مشگین شهر

  11

  13
 10. ناشناس گفت:

  من در پست دریاچه ارومیه دوباره زنده خواهد شد؟ مطلبی درمورد نحوه احیای اصولی و کارشناسی شده ی دریاچه اورمیه گذاشتم. که امیدوارم آن مطالب را خوانده باشید. من شخصا از انتقال آب بین استانی و بین حوضه ای مخالفم. در منطقه ی آذربایجان انتقال آب از رود ارس( آر از) به دریاچه اورمیه نه تنها دریاچه احیا نخواهد شد بلکه باعث کمبود آب رودخانه ارس شده و باعث بی آبی شدیدی در استان اردبیل می شود. آب ارس نقش حیاتی و بسیار مهمی برای مردم استان اردبیل ایفا می کند. بهترین گزینه برای جلوگیری از بحران زیست محیطی در استان های جنوب شرقی، شرقی و مرکزی ایران و بعلاوه منطقه ی شمال غرب کشور، شیرین سازی و انتقال آب از حوزه های دریای عمان و خزر می باشد.(به شرطی که با مطالعه دقیق و کاملا کارشناسی شده انجام شود)

  0

  0
 11. ناشناس گفت:

  بهتر بگی یاشاسین ایران .

  6

  5
 12. ناشناس گفت:

  متن دومی که در مورد مسائل زیست محیطی و آب نوشتم سایت جناب قندگر آن را تایید نکردند. از آقایان سعید و نصف جهان ، که اطلاعات و نظراتشان را مطرح کردند تشکر می نمایم. حالا معلوم نیست که این متن منو تایید کنند یا نکنند؟

  2

  0
 13. یسنا گفت:

  سلام من پارسال با تور اصفهان به این شهر زیبا سفر کردم

  0

  0
 14. محسن گفت:

  بسیار عالی اصفهان خیلی زیباست

  2

  1
 15. نیما گفت:

  تشکر بابت انتشار مطالب مفید

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo