چگونه با برف فرصت گردشگری درست کنیم؟ برف راه گردشگران تبریز را نمی‌بندد/ گردشگری زمستانی در آذربایجان

تبریز – آذربایجان شرقی و در راس آن تبریز، دارای ظرفیت‌های بسیاری برای میزبانی از گردشگران زمستانی است اما مسئولان برای کتاب «تبریز۲۰۱۸» فصل زمستان را نادیده گرفته‌اند.

بهنام عبداللهی: با آغاز سال نو میلادی از ۱۱دی امسال، تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی شد؛ یعنی شهری نمونه بین شهرهای ۵۷کشور اسلامی در حوزه گردشگری. این رویداد فراملی گردشگری که با عنوان «تبریز۲۰۱۸» شناخته می‌شود یک‌سال است و در واقع ۴فصل از سال را در برمی‌گیرد.

با اعلام خبر برگزاری افتتاحیه رسمی رویداد «تبریز۲۰۱۸» در سوم فروردین ۹۷ توسط سازمان میراث فرهنگی، معلوم شد مسئولان برای برگزاری برنامه‌های «تبریز۲۰۱۸» ۳ فصل بهار، تابستان و پاییز را در نظر گرفته‌اند و چشم‌شان را بر روی زمستان بسته‌اند.

عده‌ای از شهروندان معتقدند چون زمستان‌های تبریز کم‌رونق و سرد و خلوت است، موکول کردن افتتاحیه و برنامه‌های «تبریز۲۰۱۸» به بهار چندان هم بد نشد. مسئولان نیز در این فرصت ۳ماهه می‌توانند کم‌کاری‌های خود را جبران کنند و برنامه‌ها را به جمع‌بندی برسانند.

یک سال طلایی منهای ۹۰روز سفید

اما چیزی که در این میان زیر پا گذاشته می‌شود، یک فصل است. یک فصل ۹۰روزه از سالی که در آن تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی شده. به گفته خود مسئولان شهرهای ایران بعد از ۵۷سال دوباره فرصت این را خواهند داشت که مدعی دریافت عنوان پایتختی گردشگری جهان اسلام باشند.

«زمستان‌های تبریز هرچند نسبت به بسیاری از نقاط کشور روزهای سردی را در برمی‌گیرد و نیز در بسیاری از مواقع همراه با بارش است، اما در عین حال می‌تواند برای عده‌ای جاذبه‌های خود را داشته باشد.» این را محمد عیاری، کارشناس گردشگری به خبرنگار مهر می گوید.

او همچنین به برخی داشته‌های تبریز در زمینه برف و زمستان اشاره می‌کند که کم‌یاب هستند و با ساماندهی آن‌ها و با الگوگیری از کشورهایی که برنامه‌های خوبی برای گردشگران زمستانی اجرا می‌کنند، تاکید می‌کند که می‌شود زمستان سبزی به لحاظ حضور گردشگران داشت.

شهری که هم به کولر نیاز دارد و هم بخاری

تبریز و آذربایجان شرقی ۴فصل را به معنای رنگارنگ خود تجربه می‌کند. سال‌هاست در خانه اهالی آذربایجان هم می‌توانید کولر پیدا کنید و هم بخاری و این یعنی باید تمام فصول را در این خطه به رسمیت شناخت و از مزایای هرکدام بهره جست.

برف با زمستان‌های تبریز و استان غریبه نیست؛ هرچند در سال‌های اخیر کم‌رنگ‌تر شده اما هم‌چنان رنگ سفید را می‌توان در ارتفاعات استان مشاهده کرد که در نوع خود یک رنگ بسیار ارزشمند در بساط رنگ‌آمیزی طبیعت به‌شمار می‌آید.

برف در دومورد از نقاط کوهستانی تبریز دوجاذبه استوار گردشگری و تفریحی به‌وجود آورده است که اغلب برای گردشگرانی که به تبریز سفر می‌کنند ناآشناست. همانطور که وجود کویری به‌نام قوم‌تپه در این استان برای گردشگران دور از انتظار بنظر می‌رسد؛ اما حقیقت این است که با تکیه بر توانایی‌های این خطه می‌توان در هر فصلی میزبان گردشگران بود.

در این گزارش بیش‌تر به معرفی دو پیست اسکی سهند و پیام می‌پردازیم. پیست اسکی سهند، در جنوب شرقی شهر تبریز و در دامنه‌های کوه سهند واقع شده است.

پیست اسکی سهند از امکاناتی همچون تله اسکی، مدرسه اسکی به‌منظور آموزش و فراگیری خردسالان و بزرگسالان، یک‌دستگاه خودرو برف کوب، اقامتگاه و دیگر تأسیسات رفاهی و امکانات پذیرائی نیز برخوردار می باشد.دامنه های سهند در زمستان به دلیل وجود اراضی کوهستانی و دامنه‌های برف‌گیر مورد توجه ویژه علاقه‌مندان به ورزش مفرح اسکی بوده و در تابستان نیز به‌لحاظ آب و هوای مطبوع و خنک منطقه و همچنین امکان طبیعت گردی و استراحت در روستاهای زیبای همجوار با رودخانه‌های پر آب و خروشان، گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. پیست اسکی سهند در استان آذربایجان شرقی، بزرگترین پیست اسکی شمالغرب کشور است که با توجه به وسعت منطقه و امکانات داخل پیست از جمله طول ۱۲۰۰ متری مسیر اسکی، ورزشکاران بسیاری را جهت انجام ورزش‌های زمستانی، به خود جلب کرده است.

پیست اسکی سهند از امکاناتی همچون تله اسکی، مدرسه اسکی به‌منظور آموزش و فراگیری خردسالان و بزرگسالان، یک‌دستگاه خودرو برف کوب، اقامتگاه و دیگر تأسیسات رفاهی و امکانات پذیرائی نیز برخوردار می باشد. پیست اسکی سهند، حدود ۶ ماه از سال مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان و علاقه مندان به ورزشهای زمستانی است. چندی پیش با برپائی دومین تله اسکی پیست اسکی سهند، سرعت و ظرفیت نقل و انتقال اسکی بازان در مسیر اسکی افزایش چشمگیری یافته و  ضمن برخورداری از سیستم ایمنی پیشرفته و استاندارد، ظرفیت اسکی استان را به دو برابر افزایش داده است.

بمنظور تأمین رفاه هرچه بیشتر گردشگران و طبیعت‌دوستان، امکانات زیرساختی این منطقه در دستور کار سازمان های ذیربط بوده و در بسیاری موارد عملیاتی و به مرحله بهره برداری رسیده است. عملیات گازرسانی و آبرسانی پیست اسکی سهند نیز که از مشکلات اساسی این منطقه بود، با مساعدت سازمان های مربوطه در شرف تکمیل شدن می باشد. مجموعه پیست اسکی سهند به عنوان یکی از بزرگترین دهکده‌های  ورزش‌های زمستانی کشور شناخته شده و با نهائی شدن عملیات زیرساخت، این منطقه  به یکی از مناطق مهم گردشگری استان آذربایجان شرقی تبدیل خواهد شد.

پیست اسکی سهند تبریز ازسوی فدرسیوان جهانی اسکی  به عنوان پیست اسکی بین اللملی ثبت جهانی شده و اصلی ترین منطقه استان بمنظور انجام ورزش و تمرین ورزشکاران رشته اسکی بشمار می‌آید.  پیست سهند، با افتخار میزبانی بسیاری از مسابقات داخلی، قهرمان کشوری و بین اللملی را بعهده داشته است.

پیست اسکی پیام را رقیب و رفیق پیست اسکی سهند می‌توان دانست. منطقه «پیام» یکی‌ از زیباترین و مهمترین تفرجگاه‌های‌ مردم آذربایجان شرقی می‌باشد که در طول سال مورد توجه جهانگردان داخلی و خارجی است و در طول فصل سرما کمتر خانواده‌ای‌ در تبریز و دیگر شهرهای‌ آذربایجان شرقی و استان های همجوار را می‌توان یافت که برای‌ انجام ورزش‌های زمستانی‌ و نیز استفاده از طبیعت بکر و زیبای زمستانی پیام به این منطقه نرفته باشد.

زمستان های‌ سرد و برف گیر از دیگر ظرفیت‌های‌ بسیار مناسب جلب گردشگر به منطقه پیام است که داشتن پیست اسکی‌ در این منطقه باعث شده است سالانه عده کثیری از گردشگران داخلی و خارجی به این سمت روانه شوند.پیام منطقه‌ای‌ روستایی‌ را شامل می‌شود که در بخش مرکزی‌ شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته کوه میشو واقع شده و از مرتفع ترین گردنه‌های‌ حد فاصل تبریز به ماکو در استان آذربایجان غربی‌ است که تنها با مرکز استان ۵۶ کیلومتر فاصله دارد و نام محلی پیام (یام) می‌باشد که هم اکنون نیز همین نام در گفت و گوهای‌ محاوره‌ای‌ مردمان آذربایجان بر زبان‌ها جاری‌ است.

زمستان های‌ سرد و برف گیر از دیگر ظرفیت‌های‌ بسیار مناسب جلب گردشگر به منطقه پیام است که داشتن پیست اسکی‌ در این منطقه باعث شده است سالانه عده کثیری از گردشگران داخلی و خارجی به این سمت روانه شوند.

پیست اسکی پیام که در ارتفاعات این منطقه واقع شده است در روزهای تعطیل پذیرای بسیاری از خانواده های آذری است. البته تابستان های پیام نیز به دلیل مطبوع بودن آب و هوا و داشتن طبیعت زیبا، آبهای‌ روان و چمنزارهای چشم‌نواز همه‌روزه علاقه‌مندان طبیعت و گردشگری‌ را به خود جلب می کند.

البته گردشگری زمستانی در آذربایجان شرقی تنها به دو پیست اسکی محدود نمی‌شود و نباید فکر این را بکنید که با سوار شدن به اسکی می‌توانید تمام جاذبه‌های زمستانی تبریز و آذربایجان را زیر پا بگذارید.

روستاهای زیادی اطراف تبریز و سایر شهرستان‌های آذربایجان شرقی وجود دارند که طبیعت بکرشان زمانی که به برف و سرما آمیخته می‌شوند و درختانشان بی‌وزنی را در قالب بی‌برگی تجربه می‌کنند، صحنه‌های زیبایی به‌وجود می‌آورند.

البته وقتی حرف از طبیعت می‌شود، نمی‌توان «شمال کوچک» آذربایجان شرقی را نادیده گرفت که جنگل‌های ارسباران نام دارد. این جنگل‌ها جزو بهترین مناطق سبز ایران به شمار می‌آیند و همانطور که بهار و تابستان‌شان مورد توجه گردشگران داخلی  و خارجی قرار می‌گیرد، دارای زمستان‌های بسیار زیبا و دیدنی نیز هستند.

حتی در داخل تبریز نیز مکان‌هایی همچون پارک بزرگ ائل‌گلی که یکی از نمادهای این‌شهر به شمار می‌آید، بخش قابل‌توجهی از شهرت خود را به تصاویر خود از زمان سرما و زمستان مدیون هستند. عده بسیاری از کودکان و جوانان با تجمع در ائل‌گلی رسم برف‌بازی را به‌جای می‌آورند و علی‌رغم سرما باز شور و نشاط را برقرار می‌سازند.

یکی از گردشگران اهل تهران بعد از بازدید از تبریز و آذربایجان شرقی در سردترین روزهای زمستان سال پیش، بخاطر یک موضوع بسیار تعجب کرده بود: «این‌همه سوز و سرما و برف، باز مانع جریان زندگی عادی در تبریز نمی‌شود.» و البته دلیل این موضوع را می‌توان در آن دید که ریشه شهروندان نیز همچون درختان بر سرما و برف کاشته

شده است.

7
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۳ پاسخ

 1. مش ممد گفت:

  پیام نه یااااااااااام

  11

  3
 2. احمد گفت:

  پیست اسکی یام

  8

  0
 3. صمد گفت:

  اینجا فارسستان نیست بلکه اذربایجان و اسم مناطق مادری ما رو لطفا جعل نکنید پیام اسم جعلی هست اسم واقعی یام و ارسباران نه آراز بار یا قره داغ

  13

  6
  • ناشناس گفت:

   دقیقا یاشاسین .خدا لعنت کنه به رضا شاه ملعون خسارت های زیادی به آذربایجان وارد کرده زمانی و بد جور به هویت آذربایجان ضربه وارد کرده الان هم بدبختانه نوچه های اون هستند که تو ویکیپدیا یا تو دولت و … فعالیت زیادی علیه ترک ها انجام میدن و چون ترکا تو کار نیستند هر دروغ و افطرا و هر چیزی بدی و چرندی رو علیه ترکا مینویسن حیف که اینهمه حکومت ترک مردم ترک برای این مملکت سوختند و همش باد فنا رفت و ازشون چیزی نموند 😔 چه بدونم باید تا میشه مردم رو آگاه کرد از ریشه و هویت اصلیشون متاسفانه تو ایران ترکا هستند که با بحران هویتی و زبانی و آسمیلاسیون شدید علیه ترکا سرو کار دارن بلاخره بین مردم خودمونیمو میبینیم. بیشتر از صنعت و علم و نوآوری و سرمایه گذاری برای راه حل اقتصاد مثل زمان شاه تو همین عصر هم به آسمیلاسیون شدید ترکا دست میزنند و تاریخ ۹۹درصدی جعلی رو به زور به مردم تحمیل میکنن تا به زور هم شده تابع افکار شومشون کنن. ولی همه اقوام تو ایران هویت و دارایی فرهنگیشون حفظ میشه. خدا به دادمون برسه همین

   5

   3
 4. نیما گفت:

  باور کنین میشه رو همین کوه های قرمز و بی آب و علف هم با سرمایه گذاری و هموار کردن کوه و حتی ساخت برف مصنوعی بهترین پیست اسکی کشور رو ساخت فقط کمی خلاقیت میخواد

  1

  0
 5. نیما گفت:

  باور کنین میشه رو همین کوه های قرمز و بی آب و علف تبریز هم با سرمایه گذاری و هموار کردن کوه و حتی ساخت برف مصنوعی بهترین پیست اسکی کشور رو ساخت فقط کمی خلاقیت میخواد

  7

  1
  • ناشناس گفت:

   فکر کنم شما تبریزی نیستی که اینطور بی خبر حرف میزنی

   1

   1
  • تبریزلی گفت:

   بله خیلی کارها میشه کرد مرتع کاری و ….. ولی لطفا سری به ادارات بزنید ببینید با چه کسانی سرو کار دارید

   5

   0
  • اورمولویام گفت:

   ائله من قاداااااان آلاردیییییییییییییییم اوغلاااان.
   اینجور نگو پسر تبریز خیلیم خوشگله بیچاره تبریز یک پدیده هست برمیگرده به چند دهه قبل که دریاچه اورمیه از سمت تبریز شروع شد به خشک شدن اگه از تبریز به سمت اورمیه بیایید بعد از رد کردن ایلخچی و خاصبان میرسید به سارای وگمیچی و شاهی و روستای خور خور و آغ گنبد و اون اطراف که فاصله حالا نسبتا زیادی با اصل دریاچه داره دریاچه از چند دهه قبل آبش تا اونجا قشنگ میومده و مردم آذربایجان شرقی هم به راحتی شنا و قایق رانی میکردن ولی اون قسمت های خشک شده تبدیل شده به شوره زار وحشتناک چون از طرفی مسیر باد از غرب به شرقه یکی از علل به هم خوردن اکو سیستم تبریز قطعا این پدیده میتونه باشه و اگر خدای نکرده کاملا خشک شه کل آذربایجان قابل زیست نخواهد بود .
   از طرفیم متاسفانه تو تبریز اصل توسعه شهری تقریبا میشه گفت به نابودی فضای سبز و ساختن مجتمع های مسکونی هست و اعتدال رعایت نمیشه در صورتی که باید دونست اصلیت زیبایی شهر به فضای سبز متعددشه در کنار ساختمان های شیک.

   2

   0
 6. Arazli گفت:

  نکنه شما هم می ترسین از ” یام ” که نام واقعیشه استفاده کنین ؟

  4

  0
 7. Tabrizim گفت:

  ای ننگ و نفرین بر کسانی که با بی کفایتی ها و رانت بازی ها و با تصاحبه پست ها و مراکز تصمیم گیریه مهم , فرصت و امکانه استفاده ملت از منابع و سرمایه ها و پتانسیل های عظیم و سرشاره این خاک داره رو از انها و این سرزمین گرفته اند ..منابع طبیعی و انسانی و ….و پتانسیله عظیمی که داره حرام میشه ولیکن در کشورهای دیگری که حتی یک سومه این ظرفیت ها رو هم ندارن , باز نهایته استفاده رو ازشون میبرن و از طریقه جذب گردشگر و توریست و سرمایه های خارجی پول و ارز و ثروت وارده کشورشون میکنن…امروز دنیا به این نتیجه رسیده که وروده هر یک گردشگره خارجی به کشورشون برابر است با اشتغاله چندین نفر و رفاه و بهرمندیه همه قشرها و مشاغل …. در حالی که امروز صنعت گردشگری و توریست تو دنیا از هر تجارت و صنعت و هر فعالیته دیگری پر سود تر است و مثلا یک سال که ایتالیا برف نمیباره میان با تمام قوا برف مصنوعی تولید میکنن که مبادا از تعداده توریستی که وارده کشورشون میشده کم بشه ..اونوقت تبریز و ازربایجان که در یک منطقه کوهستانی واقع شده و قطعا یکی از ورزش های مهمش اسکی میتونه باشه و از تمام دنیا میشه هزاران نفر رو برای لذت بردن از اسکی تو کوه های سهند و میشو (یام) جذبشون کرد و ده ها و صدها شغل ایجاد و ارز وارده مملکت کرد …… ! حتی یه تله کابین هم ندارن و سیستمه بالا رفتنه به بالای کوه سیستمه چهل پنجاه سال پیشه و از تله بشقابی استفاده میشه ! دیروز خانواده بهم گفتن مارو هم ببر یه بار سهند ببینیم چطوره … گفتم کجا ببرم که جتی یک رستوران برای نشستن و یه جای خوردن وجود نداره … ادم دلش میسوزه از این همه خیانت و بی کفایتی و …. و این یکی از ده ها و صدها سرمایه ایست که داره حرام میشه و به فنا میره و نمی تونیم ازش بهرمند شیم …. چی بگم

  2

  0
 8. Tabrizim گفت:

  در حالی که میشه بهترین استفاده و درامد زایی رو از اسکی و ورزش های کوهستانی تو تبریز و ازربایجان بدست اورد و با خلق امکانات و زیرساخت هایی که فقط کمی درایت و کفایت و تعقل و دلسوزززی میخواد , گردشگرانه داخلی و خارجیه بیشماری رو جذب کرد …واقعا نمبشه درک کرد چقدر باید بی کفایت و خیانت کار وکوتاه فکر بود که این هجم از منابع طبیعی و انسانی و پتانسیل های وسیعی که در اختیارمان هست رو با وجوده گرفتاری های بیشماره اقتصادی و معیشتی و روحی و ….. مردم , بدین صورت حرام کرد و هیچ استفاده ای از انها نبرد …. امروز به لطفه این کوتاه اندیشی و کج فهمی و خیانته کسانی که پست های مهم رو هم قبضه کردن و بین خودشون رد و بدل میکنن ,گردشگره خارجی که سهله گردشگره داخلی هم تو شهر های کشور نمیان … برای کدام زیرساخت بیان … همه پول و ارزه اندکی هم که دسته مردم هست رو میبرن کشورهای اطراف خرج میکنن …. حتی دوتا توریست تو خیابون های شهرهای این مملکت نمیشه دید ..با وجوده همه این منابع و پتانسیل های طبیعی و انسانی , تبدیل شده ایم به آدمهای منزوی با درهایی بسته به روی دنیا با جوان های افسرده و بیماری که شور و هیجان شان را فرو خورده اند ودر فضای اقتصادیه فاسد و به بن بست رسیده مملکت , تحته فشارهای مادی و معنوی , له شده اند و مجال و فرصت و بستری برای پیشرفته خود و دیارشون رو دست نیافتنی می بینند ا اونوقت یه عده که شوربختانه تصمیم گیرنده هم هستن می نشینند و جلسه می گذارند و تصمیم میگیرند و وقت و انرژی و بیت المال را صرفه تبلیغات در رسانه ها و ساختن برنامه ها و برگزاریه سمینارها و … میکنن تا چطور نحوه پوشش زن و بچه مردم رو همان طور که می پسندن تایین کنند و با انها مقابله کنند و چطور جلوی وروده بانوانه این سرزمین رو به ورزشگاه ها بگیرن ! .. ایا اینها می خواهند و اصلا می توانند حتی پای دو تا خارجی و توریست رو به این سرزمین باز کنند …کسانی با ایجاده محدودیت های غیرمعقول و سلیقه ای نظر خود رو با اجبار به میلیون ها نفر تحمیل می کنند و شرایطی رو برای ملته خود میسازند که در اولین فرصت مسافرته خارجی بره و کمی نفس بکشن و چه هزاران و ملیون ها نفری که برای فرار از این شرایط مهاجرت کردن که غالبااز قشره نخبه ها و افراده تحصیل کرده این مملکت بودن ..با این حال ایا میشود حتی کوچکترین امیدی به رونق صنعته توریسم و وروده ثروته عظیمی که می تونه از این فرصت وارده کشور بشه داشت؟/ واقعا این انصاف نیست خدا رو خوش نمیاد این هجم از بی کفایتی در استفاده از منابع طبیعی و حیف و میل شدن و عدمه استفاده از نعمات و سرمایه های خدادادی …..

  1

  0
 9. !!!!!!!!!!!!!!! گفت:

  واقعا متاسفم واسه این سایت که وقت میزاری و نظر مینویسی و ده روز دیگه تایید میشه خوب اون هم تایید نکن دیگه …. خوب این وضعه اسفناکه پیست های اسکی مون و باقی چیزامون باشه , از سایتش هم انتظاره بیشتری نمیره

  4

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo