تبریز ۲۰۱۸ و مسئولیت اجتماعی شهروندان

طاهر خیری

 ناهماهنگی بین مسئولان استانی و شهری،ضعف در اطلاع رسانی بهنگام به افکار عمومی،عدم آمادگی زیرساخت های شهری برای گردشگران و فرصت سوزی دو ساله دلایل موجه و قابل قبولی هستند که به نظر می رسد می توانند در سال آینده به میزبانی شایسته کهن شهر تبریز از گردشگران اسلامی خدشه وارد کنند.

ناهماهنگی بین مسئولان استانی و شهری،ضعف در اطلاع رسانی بهنگام به افکار عمومی،عدم آمادگی زیرساخت های شهری برای گردشگران و فرصت سوزی دو ساله دلایل موجه و قابل قبولی هستند که به نظر می رسد می توانند در سال آینده به میزبانی شایسته کهن شهر تبریز از گردشگران اسلامی خدشه وارد کنند.

با وجود این اما نمی توان دست روی دست گذاشت و از این فرصت طلایی بهره نبرد.شاید این رویداد فرهنگی موتور محرکه ای برای اقتصاد کم رونق سرزمین اطلسی ها باشد.

حال که شهر اولین ها، شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است شهروندان تبریزی در قبال این رویداد بین المللی و میزبانی شایسته از گردشگران مسئولیت بزرگی بر عهده دارند و نمی توانند از بار این مسئولیت شانه خالی کنند.

هرچند نظافت محیط شهری، حفظ فضای سبز و جمع آوری زباله از وظایف شهرداری است اما مردم نیز وظیفه دارند شهرداری تبریز را در آماده کردن شهر برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ کمک کنند.اگر هر شهروندی محیط زندگی و کسب و کار خود را تمیز و آراسته نگه دارد،زباله نریزد و در نگهداری از مبلمان شهری کوشا باشد به واقع سهم خود را در این میزبانی به خوبی ادا خواهد کرد و چه بسا باعث خواهد شد شهرداری خدمات و امکانات در خور شان تبریز به گردشگران و میهمانان خارجی ارائه کند.

شهروندان تبریزی در هر شغل و پیشه ای که هستند، از راننده تاکسی گرفته تا اصناف و کسبه موظف اند برخورد خوب توام با اخلاق و ادب اسلامی و ایرانی با گردشگران و میهمانان این رویداد داشته باشند چرا که پای آبروی کشور و سرزمینی در میان است که پیشینه فرهنگ و تمدنی چندین هزار ساله را در دل تاریخ خود دارد.

شایسته است شهروندان تبریزی در مدت میزبانی از گردشگران این رویداد دانسته ها و اطلاعات خود را از آثار باستانی، مکان های دیدنی و زندگینامه شخصیت های علمی و ادبی گذشته و حال تبریز افزایش دهند تا در موقع لزوم به گردشگران ارائه کنند.

 

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  “شهروندان تبریزی در هر شغل و پیشه ای که هستند، از راننده تاکسی گرفته تا اصناف و کسبه موظف اند برخورد خوب توام با اخلاق و ادب اسلامی و ایرانی با گردشگران و میهمانان این رویداد داشته باشند چرا که پای آبروی کشور و سرزمینی در میان است که پیشینه فرهنگ و تمدنی چندین هزار ساله را در دل تاریخ خود دارد”
  ظاهرا فقط برای گردشگران خارجی میخواهید احترام قائل شوید،ولی این را بدانید وقتی همطونتان هم به تبریز می اید خوبه بهش احترام بگذارید

  5

  0
 2. نم کیم گفت:

  شهری که توریست میخاد باید فرهنگ گردشگری محور رو آموزش ببینه، بخش مهمی از مقصد توریسم رو آدماش تشکیل میدن، که باید به خودشون زحمت بدن.
  خانم دکتری که دستمال کاغذی تو میندازی زمین، آقای مهندسی که ته سیگارتو میندازی زمین،
  شما که همینطوری رو زمین پشکل میریزین حق اعتراض ندارین، شما که چه راننده چه عابر، قوانین راهنمایی و رانندگی رو فقط واسه فیلما میدونید، حق اعتراض به هیچ مسئولی رو ندارید.
  چقدر سعی داشتین جلو خونتون درخت یا گل داشته باشین؟میخای آقای شهردار برات زحمتشو بکشه؟
  چقدر در شبکه اجتماعی به زبان های خارجی به توریست های دنیای اسلام و بقیه توریست ها پیام دادین و شهرتون و رویدادتون رو معرفی کردین؟ از هجونامه و جفنگ نوشتن خسته نشدید؟
  متاسفانه ملل ایران راحت طلب هستن‌‌‌‌‌، و مسئولان هم مشکل خاصی ندارن، فقط مثل همه مردم راحت طلبن و تقصیر خاصی ندارن.
  و اما دوستان تورک، کی شد که برای کانال های ماهواره ای و حتی ویدئو فیلم کمپین زده بشه که آزاد بشن، اما امروز اکثر مردم با این رسانه ها آشنایی دارند. آیا منتظرید برای زبانتان با فرش قرمز پذیرایی کنند؟ آن زمان نمی‌رسد مگر آنکه، خودتان که توانایی یادگیری دارید، از کتاب خود آموز یادبگیرید و به پنج نفر دیگر یاد دهید، اینگونه است که به شکل تصاعدی، زبان آموزش داده می‌شود و تابوی زبانهای مادری می‌شکند.
  خداوند سرنوشت قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنها خودشان بخواهند، حال ببینید در عمل از خدا چه می‌خواهید

  2

  0
 3. ab گفت:

  شما اینها را می گویید و همه مردم وقتی صحبت از فرهنگ می کنند همیشه اروپا را مثال زده و می گویند آنها فرهنگشان بالاست ولی تا وقتی خودمان متوجه نشویم نمی شود . بعضی از ما با توجه به اینکه می دانیم نظافت و رعایت حقوق شهروندی و …. درست است ولی متوجه کارهای خودمان نیستیم که این کار ما منافی حقوق شهروندی است و سطح درک ما پایین است.

  3

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo