بررسی میزان بودجه سال ۹۷ کلانشهرهای کشور

 اختصاصی تبریزمدرن: همانگونه که میدانید مهمترین شرط توسعه شهری بحث اقتصادی و تحقق بودجه آن شهر میباشد که با استفاده بهینه میتواند منجر به توسعه شهری گردد

به گزارش تبریزمدرن، در این گزارش بر آنیم تا بودجه سال ۹۷ کلانشهرهای کشور را بررسی و مقایسه ای بین بودجه های کلانشهرها داشته باشیم

تهران۱۷۵۰۰ میلیارد تومان

بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

شهردار تهران گفت: بودجه شهرداری تهران نسبت به سال گذشته ۲.۲ درصد کاهش داشته است که باید در این کاهش ۱۰ درصد تورم سالیانه را نیز در نظر گرفت. محمدعلی نجفی درجلسه علنی روز یک شنبه در جریان تقدیم بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران به شورا گفت: این اولین بودجه ای است که توسط تیم جدید مدیریت شهری به شورا ارائه می شود. این بودجه نسبت به بودجه سال های قبل تفاوت های جدی دارد.

مشهد ۸۰۰۰ میلیارد تومان

بودجه سال ۹۷ شهرداری مشهد، بیش از هشت هزار میلیارد تومان خواهد بود که شامل سه هزار میلیارد تومان نقدینگی و شش هزار میلیارد تومان تملک سرمایه‌ای است.

شهردار مشهد در خصوص بودجه سال ۹۷ شهرداری این کلانشهر، بیان کرد: برای تدوین این بودجه، پنج ماموریت به معاونین خود محول کرده‌ام.

 

وی ادامه داد: توسعه متوازن سرمایه‌ها با محوریت طرح جامع شهری، هدایت بودجه به سوی اولویت‌ها، زمینه‌سازی برای شهری مولد و شهروندمدار با ارتقاء سرمایه اجتماعی، حذف هزینه‌های غیرضروری و هوشمندسازی شهر، استقرار مدیریت علمی، برنامه‌ریزی و برنامه‌محور، استقرار خزانه متمرکز، شفافیت مالی و کارآمد کردن توزیع منابع مالی و تمرکز بر بازپرداخت بدهی‌ها به پیمانکاران و بانک‌ها جزو اهداف بودجه سال ۹۷ است.

 

تقی زاده ضمن اشاره به ای نکته که تورم و رکود در فضای اقتصادی کشو، جزو تهدیدهای این بودجه است، تصریح کرد: در شرایط رکود، وضعیت توسعه و ساختمان‌سازی بسیار ضعیف است، به طوری که ما از سال ۹۳ تا ۹۶، ۴۷ درصد کاهش درآمد در حوزه پروانه ساختمانی داشته‌ایم.

 

شهردار مشهد درآمد پایدار شهرداری را کم و  فقط ۲۰ درصد از منابع شهرداری مشهد پایدار دانست و اضافه کرد: در ساختار اصلاحی جدید که مورد موافقت وزارت کشور قرار گرفته است، باید ۶۳۳۷ نفر در پست سازمانی شهرداری قرار گیرند، ولی تعداد نیروی حاضر در شهرداری ۱۱ هزار ۳۵۰ نفر است.

شیراز ۳۱۵۰ میلیارد تومان

 لایحه‌ی بودجه‌ی ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز توسط شهردار به شورای این کلانشهر تقدیم شد.

 بودجه‌ی شهرداری شیراز در سال ۹۶ بالغ بر ۳ هزار و ۳۸۳ میلیارد تومان بود که براساس آمارها علی‌رغم گذشت ۱۰ ماه از سال، هنوز درصد قابل توجهی از آن محقق نشده است.براین اساس حجم ریالی بودجه‌ی سال ۹۷ شهرداری در لایحه‌ی پیشنهادی حدود ۶٫۹ درصد کاهش را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.  لایحه‌ی بودجه‌ی ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی شهرداری پس از کسر ۳۰۰ میلیارد تومان شامل ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد ناشی از فروش اوراق مشارکت برای قطار شهری و ۱۰۰ میلیارد تومان تعهدات شهرداری نسبت به بستانکاران، عدد ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان خواهد بود که صرف هزینه‌های جاری و عمرانی می‌شود.

اصفهان ۳۰۰۰ میلیارد تومان

سقف بودجه ۹۷ شهرداری اصفهان با ۱۰ درصد افزایش نسبت به بودجه سال ۱۳۹۶ به میزان ۳ هزار میلیارد تومان تعیین شده است که در ۵ جلد به شورای شهر تقدیم شد.در بودجه سال آینده افزایش سطح کیفیت محیط زیست، توسعه فضای سبز اصفهان با استفاده از تصفیه پساب، ارتقاء برنامه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی مورد توجه قرار گرفته است.

 مقدری خاطرنشان کرد: یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از کل بودجه به حوزه حمل و نقل و ترافیک، ۱۶۷ میلیارد تومان به حوزه فرهنگی، ۷۰۰ میلیارد تومان به حوزه خدمات شهری، ۸۶۰ میلیارد تومان به حوزه معماری و شهرسازی و ۹۴۶ میلیارد تومان به فعالیت‌های جاری شهرداری اختصاص یافت.

مقدری با بیان اینکه ۸۲۵ میلیارد تومان برای توسعه قطار شهری اصفهان در نظر گرفته شده است، گفت: این مبلغ نسبت به بودجه سال جاری ۷۰ درصد رشد داشته است، ۴۰ میلیارد تومان برای بهره برداری از خطوط مترو پس از مراحل ساخت و تجهیز توسط سازمان قطار شهری در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: در سال ۸۲ قرار بود پروژه مترو با سرمایه‌گذار فرانسوی اجرا شود، در آن زمان هر کیلومتر مترو دو میلیارد تومان هزینه بر می‌داشت، اما امروزه این عدد به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

سخنگوی شورا اضافه کرد: با توجه به وجود تفاهم نامه خرید ۳۳۰ دستگاه اتوبوس در سال ٩۶، ۵۰ میلیارد تومان برای خرید اتوبوس با تاکید بر خرید اتوبوس برقی در نظر گرفته شده است.

مقدری خاطرنشان کرد: در راستای کاهش آلودگی هوا، چهار میلیارد تومان برای فیلتراسیون اتوبوس های شهری، ۱۰ میلیارد تومان برای نوسازی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس شهری و شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون برای توسعه خطوط بی. آر. تی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ۶۵ میلیارد تومان نیز برای کمک هزینه‌های جاری شرکت واحد اتوبوسرانی تصویب شده است، گفت: مدیریت شهری اصفهان به دنبال تعطیلی ایستگاه‌های دوچرخه نیست، بلکه جانمایی صحیح بسیاری از ایستگاه‌هایی که مخاطب چندانی نداشتند در دستور کار قرار گرفت، در این راستا دو میلیارد تومان برای تجهیز این ایستگاه‌ها در نظر گرفته شد.

مقدری با بیان اینکه برای دسترسی بهتر و آسان‌تر شهروندان به دوچرخه‌های شهرداری باید شرایط بهتری شکل بگیرد، اظهار امیدواری کرد: شهردار اصفهان برای استفاده بانوان از دوچرخه جلساتی با استاندار و امام جمعه اصفهان داشته باشد.

وی افزود: ۱۹ میلیارد تومان برای مدیریت هوشمند ترافیک در نظر گرفته شده است، اما باید بدانیم که شهرداری تنها تصمیم‌گیرنده این حوزه نیست و احتمال اعمال سلیقه در آن وجود دارد.

سخنگوی شورا ادامه داد: ۵۴ میلیارد تومان برای تملک و احداث رینگ حفاظتی اصفهان تصویب شده تا وسایل نقلیه سنگین وارد شهر نشود.

مقدری یادآورشد: ردیف بودجه ۴۰ میلیارد تومانی برای پروژه زباله سوز و ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای ساخت مشارکتی کارخانه آر. دی. اف در نظر گرفته شده تا سوخت مورد نیاز کارخانه سیمان را تأمین کند.

وی با بیان اینکه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی سایت سجزی در نظرگرفته شده است. اظهارکرد: ۱۵ میلیارد تومان هم برای ساخت کارخانه زباله سوز بیمارستانی پیش بینی شده، این پروژه برای نخستین بار در ایران به منظور بهبود کیفیت هوای شهر اجرا خواهد شد.

سخنگوی شورا در خصوص اعتبارات سازمان آتش نشانی اظهارکرد: ۲۵ میلیارد تومان به منظور خرید تجهیزات این سازمان در نظر گرفته‌ایم که نسبت به سال گذشته پیشرفت ۶۰ درصدی داشته است، این بودجه از محل دو درصد عوارض ارزش افزوده ساختمان های مسکونی بلندمرتبه تأمین می‌شود.

مقدری خاطرنشان‌کرد: ۳۵ میلیارد تومان به منظور کمک به هزینه‌های پرسنلی آتش‌نشانی و یک میلیارد تومان نیز برای تکمیل ساختمان مدیریت بحران شهرداری اصفهان در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان برای به روز رسانی این سازمان ۹۰ میلیارد تومان پیشنهاد داده بود، اما تأمین یک‌جای آن برای مدیریت شهری ممکن نبود، به همین دلیل امیدواریم این بودجه طی سه سال آینده و با اصلاحاتی تأمین شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اصفهان معین تهران در زمان حادثه است، باید این شهر به تجهیزات موتوری سنگین، چادرو … مجهز شود.

سخنگوی شورا اظهار کرد: با توجه به خشکسالی پیش بینی شده برای سال آینده، ۱۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تجهیز شبکه آب شهری پیش بینی شده که ۸۴ میلیارد تومان آن به تصفیه پساب فاضلاب اختصاص یافت که این رقم ۶۲ درصد نسبت به بودجه سال قبل رشد داشته است.

مقدری گفت: ۷۰۰ میلیون تومان برای بازاریابی و برند شهری در حوزه گردشگری در نظر گرفته شده است، زیرا طبق مطالعات، اصفهان به عنوان مقصد گردشگری در دنیا شناخته شده نیست، یک میلیارد تومان نیز برای توسعه مناسبات با خواهرخوانده ها و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تبادل فضای نمایشگاهی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه برای سرزنده سازی چهارباغ عباسی ردیف بودجه مستقلی در نظر گرفته شد، افزود: یک میلیارد تومان برای مدیریت یکپارچه چهارباغ، هشت میلیارد تومان برای پیاده روسازی چهارباغ ، ۲۵۰ میلیون تومان از اعتبارات منطقه یک و ۲۵۰ میلیون از اعتبارات شهرداری منطقه سه برای برنامه های فرهنگی چهارباغ پیش بینی شد.

سخنگوی شورا اضافه کرد: قرار است فضای سینما همایون سابق به تئاتر شهر تبدیل شود که برای تملک آن ۱۱ میلیارد تومان توسط شهرداری هزینه شده است.

مقدری با بیان اینکه کل بودجه فرهنگی سال آینده، ۱۶۷ میلیارد تومان است، گفت: در توسعه فضاهای فرهنگی به دنبال مشارکت بخش خصوصی هستیم، البته برای نوسازی کتابخانه مرکزی یک میلیارد تومان، هنرسرای خورشید ۵۰۰ میلیون تومان، تالار هنر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، برای باغ نور  ۳۵۰ میلیون تومان، برای ساماندهی گنجینه موزه هنرهای معاصر ۲۰۰ میلیون تومان، سه میلیارد تومان برای جشنواره کودک و نوجوان و سه میلیارد تومان هم برای آموزش شهروندان در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای بازسازی ورزشگاه امین، ۱۰۰ میلیون تومان برای تجهیز زمین معلولان و جانبازان در ناژوان در نظر گرفته شده، در سال آینده همچنین ورزشگاه ارزنان، عمان سامانی، دستگرد، شهرک کوثر و پارک مادر و کودک نیز کامل و ورزشگاه‌های گل نرگس، برنا، ابرار، وحید، نیکان و رهنان نوسازی خواهد شد.

سخنگوی شورا گفت: ۵۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای رفع محرومیت مناطق مختلف در نظر گرفته شده است که بخشی از آن توسط مناطق و بخشی توسط شهرداری مرکزی تأمین می‌شود.

تبریز ۲۶۰۰ میلیارد تومان

 تبریز در حالی به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای کشور و گاه توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران نام برده می‌ شود که بررسی‌ها نشان می‌دهد تحقق نقدی بودجه شهرداری تبریز کمتر از سایر کلان‌شهرهاست.

بر اساس آمارهای جمعیتی از تبریز به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای کشور نام‌برده می‌شود و شهرداری برای توسعه این کلان‌شهر سالانه بودجه‌ریزی خود را در این راستا انجام می‌دهد اما در این میان نقطه قابل‌توجه درصد تحقق‌ بودجه شهرداری از محل منابع غیر نقدی نسبت به منابع نقدی است که توسعه کمتر تبریز در قیاس با سایر کلان‌شهرهای کشور از ملموس‌ترین نتایج آن است

 ایرج شهین‌باهر عصر امروز در صحن علنی شورای شهر تبریز، مبلغ لایحه بودجه سال ۹۷ شهرداری تبریز را ۲۶۳۰ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: با محاسبه کمک‌های مرکز به سازمان‌ها و مناطق شهرداری، رقم بودجه به ۳۱۴۶ میلیارد تومان می‌رسد.

شهردار تبریز گفت: بودجه شهرداری‌ها و سایر منابع تأمین اعتبار از حیث هزینه‌ها و سایر پرداخت‌ها در شهرداری مناطق و مرکز، ۲۲۶۳ میلیارد تومان است که سهم شرکت‌ها و سازمان‌ها ۸۸۳ میلیارد تومان است و کمک شهرداری مرکز به سازمان‌ها ۵۱۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به جزئیات درآمدها و هزینه‌های سازمان‌ها ابراز کرد: بودجه شرکت واحد اتوبوس‌رانی با جمع درآمد سازمان برابر ۳۰ میلیارد تومان است که ۴۴ میلیارد تومان به‌عنوان کمک شهرداری و ۱۶ میلیارد برای بحث‌های عمرانی اختصاص می‌یابد که جمعاً ۹۰ میلیارد است.

شهین باهر، بودجه سازمان آتش‌نشانی را با جمع درآمد سازمان، برابر مبلغ ۶ میلیارد تومان دانست و افزود: ۴۸ میلیارد تومان به‌عنوان کمک شهرداری پرداخت خواهد شد که جمعاً به ۵۴ میلیارد تومان می‌رسد.

وی ادامه داد: بودجه سازمان آرامستان‌ها هم بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد ۲۱ میلیارد تومان است.

ایرج شهین‌باهر ادامه داد: بودجه آمار و فن‌آوری، ۷ میلیارد تومان بدون کمک شهرداری است، بودجه سازمان پارک‌ها بدون کمک شهرداری با جمع درآمد خود مبلغ ۳۰ میلیارد تومان است که پارک طبیعت و عون بن علی ۱۳ میلیارد درآمد دارد که ۱۲ میلیارد تومان هم به‌عنوان کمک عمرانی، بودجه آن جمعاً ۲۵ میلیارد تومان می‌شود.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه بودجه شرکت پایانه بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۹ میلیارد تومان است  و بودجه شرکت تاکسیرانی بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۵/۸ میلیارد تومان است گفت: بودجه قطار شهری با داشتن، ۲ میلیارد تومان درآمد، با احتساب ۲۷ میلیارد تومان کمک شهرداری جمعاً به ۲۹ میلیارد تومان می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در بحث بهره‌برداری قطار شهری، درآمد آن پاسخ گوی هزینه‌ها نیست، لذا شهرداری تا زمان به راه افتادن خطوط و جریان یافتن درآمدزایی مجبور به کمک است.

ایرج شهین‌باهر در ادامه گفت: بودجه سازمان ترافیک شهری بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۸ میلیارد تومان است، بودجه شرکت توسعه عمران بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۵۷ میلیارد تومان است، بودجه شرکت خدمات موتوری شهرداری  بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۶ میلیارد تومان است و بودجه زیباسازی بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۵ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه بودجه سازمان عمران  بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد خود برابربا ۴۰ میلیارد تومان است، بودجه سازمان فرهنگی، ۱۰ میلیارد تومان است اضافه کرد: بودجه مدیریت بار بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۴ میلیارد تومان است، بودجه مدیریت پسماند بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۲۸ میلیارد تومان است، بودجه میادین بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۰٫۳ میلیارد تومان است.

شهردار تبریز گفت: بودجه ورزشی، ۲۲ میلیارد تومان است که، ۱۶ میلیارد تومان کمک شهرداری و جمع درآمد خود، ۶ میلیارد تومان است که جمعا، ۲۶۳۰ میلیارد تومان بودجه شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۷ می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به احداث ۲۰ میدان فوتبال و پارک محله ای در سال ۱۳۹۷ گفت: سعیمان بر این است که امسال بیشترین بار را به ورزش همگانی اختصاص دهیم.

ایم مقام عالی شهری تبریز تصریح کرد: برای ورزش نوجوانان و مواقع بحران ۲۰ زمین فوتبال در نظر گرفته ایم و همینطور ۲۰ پارک محله ای نیز در نظر گرفته ایم که کارکرد فعلی آن برای تفریح و کارکرد دوم آن نیز فضای خدمات زمان بحران باشد.

ایرج شهین‌باهر با اشاره به در اولویت قرار داشتن تکمیل پروژه مسیر گشایی‌های نیمه تمام ابراز کرد: مسیرگشایی‌ها با اولویت اتمام طرح‌های نیمه تمام انجام می‌شود و تمامی مسیر‌هایی که کارهای آن انجام شده است و بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته اند در اولویت قرار دارند، لذا بودجه ای بالغ بر ۲۸۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است که ۸ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش دارد.

وی از احداث تراموا به طول ۴ کیلومتر در مسیر میدان قونقا تا میدان راه آهن خبر داد و تصریح کرد: ایجاد تراموا از میدان قونقا به میدان راه آهن به دلیل اینکه خط یک مترو در میدان قونقا مسیر خود را به طرف میدان لاله تغییر می‌دهد، احداث می‌شود.

شهردار تبریز در ادامه، با ارایه گزارشی در خصوص عملکرد ۹ ماهه شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۶ ابراز کرد: مبلغ ۱۵۷۹ میلیارد تومان مصوب برای شهرداری‌های مناطق و مرکز بوده است که وصول شده است که ۶۲۹ میلیارد تومان به صورت نقدی و مبلغ ۳۷۰ میلیارد تومان به صورت غیر نقدی بود.

وی خاطر نشان کرد: حدود ۹۰۰ میلیارد تومان وصولی داشته ایم که جمعا ۷۰ درصد به صورت نقدی و ۳۰ درصد به صورت غیر نقدی بوده و درصد تحقق بودجه ۵۷ درصد است.

شهرداری کرج ۲۲۰۰ میلیارد تومان

بودجه سال ۹۶ شهرداری کرج حدود ۲۱۹۷ میلیارد تومان بود که طبق شنیده ها در سال ۹۷ نیز این رقم به ۲۲۰۰ میلیارد افزایش یافته است

شهرداری اهواز ۱۶۳۰

بودجه ۱۳۹۷ شهرداری اهواز با ۹ درصد افزایش نسبت به بودجه سال ۱۳۹۶ به میزان یک هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان تعیین‌شده است. بودجه سال ۹۶ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد بوده است.

9
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳۸ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  این ها هنوز تایید شورای شهر نشده و امکان تغییر هست به خصوص بودجه غیر منطقی مشهد و غیر منطقی تبریز که میتونه زیاد بشه
  به طور مثال شورای شهر شیراز این بودجه را قرار هست کاهش بده به ۲۷۰۰
  پس قضائت زوده

  9

  7
  • شهر راز گفت:

   چنین قراری نیست دوست عزیز. در روز ارائه ی بودجه ی پیشنهادی شهردار شیراز گفتند به احتمال زیاد در اواسط سال آینده متمم افزایشی بودجه ی ۹۷ شهرداری شیراز نسبت به رقم ۳۱۵۰ میلیارد تومان هم به شورا تقدیم میشه که این نشون میده نه تنها قرار نیست کم بشه بلکه متمم افزایشی هم خواهد داشت. در ضمن همانطور که در متن اشاره شده منظور از کاهش بودجه پرداخت دیون پیمانکاران و اوراق مشارکت پروژه ها می باشد که رقم بودجه ی در دسترس رو به ۲۸۵۰ میلیارد تومان میرسونه.

   4

   2
  • ناشناس گفت:

   بودجه ی مشهد نسبت به سال قبل حدود ۱۰۰۰ میلیارد کاهش پیدا کرده و از حدود ۱۰/۰۰۰ میلیارد تومان به ۹۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده که این به خاطر شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور هست و بودجه ی اکثر شهرها انقباضی شده .

   0

   1
  • احدی گفت:

   بودجه ی مشهد غیر منطقی نیست. سه هزار میلیارد هست قابلیت تحقق داره. همچنین از بودجه سال جاری تبریزکه همین حدود ۲۶۰۰ میلیارد بود با این که ده ماه از سال گذشته بیشتر از ۶۰ درصد محقق نشده و اصلا غیر منطقی نیست این اولین سالی نیست که بودجه ی تبریز از کلانشهر های دیگه کمتره. چند سالی هست که اینطوره. مطمئن باش اگه قرار باشه بودجه ی تبریز رو منطقی تصویب کنند کم تر هم میشه که بیشتر نمیشه.

   3

   1
  • ناشناس گفت:

   🔸بودجه سال ۹۷ شهرداری شیراز به مبلغ سه هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان در صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز تصویب شد.

   🔹پس از کسر مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان مربوط به فروش اوراق مشارکت از بودجه سال ۹۷ شهرداری شیراز، سه هزار و ۱۰ میلیارد تومان جهت تخصیص به هزینه های جاری و عمرانی شهرداری مصوب شده است.

   2

   0
 2. داود گفت:

  طبق معمول اثری بودجه برای فضای سبز و توسعه معابر تبریز اختصاص نیافته است.با این بودجه همین بتونن جیب کارمندان مفت خور رو پر بکنند.

  13

  1
  • محمد گفت:

   دقیقاً . البته همشون مفت خور نیستن
   شهردار قبلی آقای نجفی متاسفانه هر چقدر دوست داشت نیرو جذب شهرداری کرد که الان باید اکثر بودجه برای حقوق اونها خرج بشه

   2

   0
 3. سعیدارشدمعماری گفت:

  زیاد بودن بودجه مهم نیست مهم اینکه اون بودجه رو درست حسابی خرج کنن کل بودجه همه شهرداری ها رو بدن به تبریز وقتی سواد درست حسابی نداشته باشن وقتی کاربلد نباشن روز به روز شهر عقب میمونه پس زیاد بودن بودجه مهم نیست اگه بتونن در جاهای که لازم است بودجه رو خرج کنن حتی از تهرانم میتونن جلو بزنن

  16

  1
 4. Riza.Bulut گفت:

  در سالهای گدشته بودجه شهرداری تبریز اط بودجه شهرداری های اصفهان و شیراز بیشتر بود
  اما این بودجه بیشتر از محل جریمه تخلفات ساختمانی- تغییر کاربری فضاهای سبز و باغات شهر و همچنین پاساژ سازی بی رویه تامین می شد که ضررش بسیار بیشتر از سود کسب شده بود
  بهتر است بودجه شهرداری کاهش یابد تا اینکه از طریق روش های غیراصولی بودجه بالا داشته باشیم
  چرا که این نوع کسب درامد در بلندمدت شهر را دچار پسرفت شدید خواهد کرد

  10

  2
  • ناشناس گفت:

   بودجه ی شهرداری تبریز الآن چند سال است که کمتر از شهرداری های شیراز و اصفهان هست. متاسفانه تبریز دیگر باغی ندارک تا اگر بخواهد هم بتواند تغییر کاربری دهد. کلا این شهر رو به فلاکت انداخته اند.

   4

   0
  • ناشناس گفت:

   متاسفانه با وجود اینکه در سال های گذشته (البته نه هر سال گذشته ای بلکه در زمان نوین و شاید قبل تر از اون) بودجه ی تبریز بیشتر از اصفهان و شیراز بوده ولی اصلا شهر به اندازه ی اونها پیشرفت نکرد. من کاملا با نظر آقا “سعید ارشد معماری” موافقم. اونها بر کار سوار شدند حالا با هر بودجه ای هم که بوده! مثلا در تبریز شاید بیشتر از صد تا تقاطع غیر همسطح داشته باشیم و شاید مجموعا هزینه هاش حتی بیشتر از پل های شیراز و اصفهان هم شده باشه ولی از نظر زیبایی و مدرنیته و کارایی اصلا به پای پلها و تقاطع های اصفهان و شیراز نمی رسند. یک کیلومتر بزرگراه درست و حسابی نداریم و فقط پل و زیرگذر دهه ی شصت و پنجاهی ساختند ولی در شیراز و اصفهان ترکیب تقاطع های زیبا و کارآمد و مدرن با بولوار ها و بزرگ راه هایی که بعضا به ۱۲ تا ۱۰ لاین رفت و برگشت مچ شدند( بعنوان مثال بزرگراه های اصفهان نظیر شهید خرازی و شهید صیاد شیرازی و امام خمینی و ردانی و اردستانی و… بزرگ راه های شیراز نظیر حسینی الهاشمی و رحمت و سرداران و کوهسار مهدی و مولوی و مهدیه و امام خمینی و…) تونستند با حدود نصف پلهای تبریز کارهای بزرگ تر و استاندارد تری انجام بدهند. در زمینه ی مترو از تبریز جلو ترند، در زمینه جذب سرمایه گذار و فضای سبز خیلی جلوترند. اگر دو هزار میلیارد هم بودجه بیشتر از شیراز و اصفهان بدهند به مسئولین تبریز باز کاری از پیش برده نمیشه.

   5

   1
  • ناشناس گفت:

   پاساژ سازی بی رویه !!!! دو سه تا پاساژ سازی اونم نیمه کاره رو میگین پاساژ سازی بی رویه؟ آیا میدونی در شهرهای دیگه چند تا مجتمع تجاری فرهنگی تفریحی ساخته شده؟ا میدونی دبی یا استانبول بخاطر چی مرکز تجارت شدن و تبریز با این همه قدمتش در تجارت در این زمان حرفی برا گفتن نداره؟ مردم برا خرید پوشاک الان از تبریز میرن به ایغدیر یا وان ترکیه که یه ده بیشتر نبودن الان بخاطر پاساژهاشون شدن مرکز تجارت- در دبی بیش از ۵۰۰ و در استانبول بیش از ۲۰۰ مرکز تجاری لوکس و مدرن هست ولی متاسفانه در تبریز ۳ مورد بیشتر نداریم دو سه مورد هم هست که کنسل شده یا نیمه کاره رها شده تبریز پر از مغازه های کوچیک و بی سازمان و کلنگی و خشتی هست

   1

   0
 5. ناشناس گفت:

  بودجه ی مشهد ۹۰۰۰ میلیارد تومان هست ، لطفا اصلاح بفرمایید .

  2

  8
  • شهر راز گفت:

   با سلام. تشکر از اطلاعاتی که دادید ولی لازم به ذکر است که بودجه ی شهرداری مشهد به هیچ وجه این میزان نیست بلکه بودجه ی پیشنهادی ۳۱۰۰ میلیارد تومان هست و ۵۹۰۰ میلیارد تومان هم تکلیف برای تحقق سرمایه گذاری و جذب سرمایه است. گفتنی است که سال گذشته هم بودجه ی شهرداری مشهد ۲۸۵۰ میلیارد تومان بوده که این خودش گویای اشتباه برداشت کردن از لایحه ی پیشنهادی شهرداری مشهد و اختلاف بعیدش با بودجه ی سال جاری این کلانشهر هست. در بین بودجه های پیشنهادی شهرداری ها امسال نیز همچون سال گذشته شهرداری تهران و شیراز بترتیب اول و دوم و شهرداری های مشهد و اصفهان و تبریز در جایگاه های بعدی قرار دارند.

   7

   5
   • مشهدی گفت:

    نمیدونم چرا تو اینجا همه میخوان مشهد رو بزنن و کوچیک جلوه ش بدن حتی با گفتن شرو ورای که منشاء نداره بابا بالا برین پایین بیان بخواین نخواین مشهد دومین کلانشهر ایرانه و با قبول و رد شما هیچ چیزی تغیر نمیکنه و واقعیت سرجاشه مثلا همین جناب راز اول به بودجه مشهد حمله کرد دوم گفت که شیراز بعد تهران بیشترین بودجه رو گرفته خب یکی نیست بگه شما این شرو ور را رو از کجا دراوردی ؟ بعدش هم با تمام وقاهت ادعا میکنی که سال های قبل هم همینطور بوده ؟
    اصلا کسی هم بهش نمیگه که مشهد ۳ برابر شیراز جمعیت داره بعد چطور از شیراز بودجه اش کمتره؟
    برای روشنگری باید بگم بودجه مشهد همه ساله بعد از تهران بیشترین بوده و مدارکش هم موجوده خودتون برین دنبالش اگه قبول ندارین امسال هم بودجه مشهد ۹ هزارمیلیارد هست اینم منبعش( دادش برو با شهرهای هم قد قواره خودت سر شاخ شو)
    https://news.mashhad.ir/index.php?module=cdk&func=loadmodule&system=cdk&sismodule=user/content_view.php&cnt_id=5308371&ctp_id=2&id=144531&sisOp=view&ceo_title=%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87%20%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87%20%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87%209%20%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%20%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%20%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%20%D8%B3%D8%A7%D9%84%2097%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF%20%D8%A8%D9%87%20%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%20/%20%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D8%AF%D9%87%20%D8%B4%D8%AF%D9%86%204%20%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87%20%D8%A8%D9%87%20%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%B3%D8%A7%D9%84%2097

    2

    4
 6. ناشناس گفت:

  قم را اشاره نکردید!

  8

  9
  • احدی گفت:

   همین اهواز و کرج رو هم زیر سیبیلی نوشتند. اولا که بر اساس تقسیم بندی های جهانی فقط شهر های بالای ۵ میلیون نفر کلانشهر هستند و ایران فقط یک کلانشهر داره که تهرانه. ثانیا اگر بر اساس امکانات و شاخص های شهری با تلفیقی از جمعیت بخوان کلانشهر حساب بکنند بجز اون پنج شهر اصلی بقیه ول معتلند. مثلا کرج جمعیتش از تبریز و شیراز بیشتره، ولی اصلا شاخصه ی شهر بودنو هم نداره چه برسه به کلانشهر بودن. در جرم و جنایت که اوله، خیابون هاش که مثل کوچه های تبریز می مونه. پارک و فضای سبز که نداره، اتوبوس های بسیار فرسوده تر از کلانشهر ها و نداشتن خط مترو (البته به خودی خود مترو نداره ولی یکی تهران واسش زده چون خوابگاه تهرانه، عنوان کلانخوابگاه واسش برازنده تره).
   از نظر جمعیتی فقط تهران کلانشهره و از نظر شهریتی فقط تهران و مشهد و شیراز و تبریز و اصفهان والسلام. دیگه قم و کرج و ارومیه و اهواز و کرمان و کرمانشاه و حتی اراک Laugh دیگه الکی واسه خودشون خوشند وگرنه اصلا همه میدونن حساب اون پنج تا کلانشهر جداست با کلانشهر نما ها!

   14

   2
   • ناشناس گفت:

    من جات باشم زود قضاوت نمیکنم مخصوصا راجب اورمیه که از اهواز هم خیلی خیلی زیبا ترو مدرن تره اینو تمام اهوازی هایی که مسافرت داشتن به آذربایجان از همشون شنیدم البته نه اهوازی ها کل مردم ایران میان میگن آذربایجان خیلی خیلی مدرنه اورمیه امکانات زیادی داره به نسبت کرج و اهواز و کرمانشاه از طرفی مخصوصا تبریز واقعا پیشرفته و مدرنه مخصوصا این دو شهر و اینجوری اسم میبرن. ۲۰۰ سال دیگه میفهمی چرا ۱۰۰ ساله عنوان پاریس ایران رو اورمیس .شنیدن کی بود مانند دیدن .

    3

    2
  • ناشناس گفت:

   زیر هزاری هست قم عزیزم البته بهتر بود بگین بودجه های رنج هزار میلیاردی رو دقیق باید میذاشتن!

   1

   0
  • ناشناس گفت:

   در ایران کلانشهر به شهر های بالای یک میلیون نفر اطلاق میشه وگرنه تعریف جهانیش که متفاوته اما نکته ای که هست دوستان عزیز مطمینم حداقل در دوسال گذشته سفری به قم نداشتید اگر نرخ رشد را در نظر بگیرید(نه توسعه یافتگی فعلی) از اکثر کلانشهر هایی که اکنون روند رو به رشدشان کم یا متوقف شده است بیشتر است. و این را مدیون بخش خصوصی بسیار فعال و بازگشت سریع سرمایه است.

   0

   0
 7. شهر راز گفت:

  با سلام. تشکر از اطلاعاتی که دادید ولی لازم به ذکر است که بودجه ی شهرداری مشهد به هیچ وجه این میزان نیست بلکه بودجه ی پیشنهادی ۳۱۰۰ میلیارد تومان هست و ۵۹۰۰ میلیارد تومان هم تکلیف برای تحقق سرمایه گذاری و جذب سرمایه است. گفتنی است که سال گذشته هم بودجه ی شهرداری مشهد ۲۸۵۰ میلیارد تومان بوده که این خودش گویای اشتباه برداشت کردن از لایحه ی پیشنهادی شهرداری مشهد و اختلاف بعیدش با بودجه ی سال جاری این کلانشهر هست. در بین بودجه های پیشنهادی شهرداری ها امسال نیز همچون سال گذشته شهرداری تهران و شیراز بترتیب اول و دوم و شهرداری های مشهد و اصفهان و تبریز در جایگاه های بعدی قرار دارند!

  3

  2
 8. مهدی گفت:

  اگه اقای زنگه کمی وجدان داشته باشه و اون مالیاتی که بابت الودگی هوا به اهواز وارد میکنه پرداخت کنه الان وضعیت بودجه ایه اهواز اینطوری نبود جالبه که سالیانه باید ۷۰۰ میلیارد پرداخت کنه اما این اقا ۳۰ میلیارد میده

  3

  0
 9. پارمیدا گفت:

  البته بودجه رو دولت نمیده، خود شهرها محقق میکنند. انشالله که تمام بودجه شهر تبریز محقق بشه.
  همچنین دولت برای خطه آذربایجان هیچ کمکی نکرده و نمیکنه و ما هم دیگر هیچ چشمداشتی به دولت نداریم.
  علللللی برکت الله ………..

  10

  4
 10. ناشناس گفت:

  تبریز عشق من …😗😗😗

  6

  1
 11. ناشناس گفت:

  خبر اولین قهرمانی تبریز در لیگ ملی بسکتبال رو هم بزنید

  http://www.varzesh3.com/news/1504917/%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%DB%8C%DA%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%A8%D8%B3%DA%A9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84

  5

  0
 12. سعید گفت:

  میشه دقیقا بگید سازمان اتوبوسرانی ۹۰ میلیارد بودجه رو چیکارش میکنه ؟!!! با احستاب در در آمد کرایه ها پول خیلی عظیمی میشه !!!

  4

  0
 13. Arash گفت:

  تبریز سال ۹۷ رو باید بیشتر به فضای سبز پارک ها و تملک باغات باقی مانده و کاشتن درختان در تپه های خالی و خشک تبریز صرف کنه چون وضعیت تبریز اسفناکه
  و این بودجه تبریز ۲۰۱۸ رو که قراره دولت بده فقط برای مرمت اثار تاریخی خرج کنه نه چیزه دیگه

  0

  0
 14. شهر راز گفت:

  پیرو کامنتی که در مورد بودجه ی شهرداری مشهد فرستادم. خواندن بخشی از پست سایت مشهد سیتی هم خالی از لطف نیست. البته در اون پست اشتباها رقم بودجه ۳۲۰۰ عنوان شده که رقم صحیح ۳۱۰۰ هست. شاید هم میزان مصوب ۳۲۰۰ شده باشه نهایتا. بهر حال چیزی که مهم است این است که رقم بودجه ی شهرداری مشهد از ۳۱۰۰ یا ۳۲۰۰ میلیارد تومان بیشتر نیست. نمی دونم دلیل شهرداری و شورای مشهد برای ارائه ی چنین رقم های صرفا عوام فریبانه چیست. این روند به استثنا سال گذشته در خبرساز کردن بودجه ی سال های قبل تر شهرداری مشهد هم بعنوان ابزار مسئولین این کلانشهر مطرح بود.

  ” بودجه ی شهرداری مشهد در سال ۱٣۹۷ چقدر است؟

  طبق پیش بینی ارائه شده، بودجه شهرداری مشهد در سال ۹۷، مبلغ ۳۲۰۰ میلیارد تومان می باشد. یعنی اینکه شهرداری طی سال ۹۷ می بایست ۳۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده و آنرا در شهر هزینه نماید.
  این میزان بودجه نسبت به عملکرد سال قبل از آن یعنی سال ۱۳۹۶، ۹ درصد رشد داشته است.
  این ۹ درصد ما را به یاد نرخ تورم انداخت. ظاهرا شهرداری مشهد همین که بتواند به میزان نرخ تورم بودجه خود را افزایش بدهد راضی است. در دوران رونق ساخت و ساز شهرداری مشهد به افزایش هایی بسیار بیشتر از این نیز راضی نمی شد. این نکته خود نشان دهنده تاثیر پذیری بسیار بالای بودجه شهرداری از رونق ساخت و ساز در کشور است.”

  6

  2
  • مشهدی گفت:

   در پی روسواکردن بیشتر شما و یاوه گویی ها ت اول بگم مشهد سیتی یک وبلاگه که کسای مثل تو میتونن بزنن راستو دروغ هرچی خواستن بگن دوم این وبلاگ از عید ۹۶ بروز نشده سوم لطفا پیشتر از این خودتو با این نوشته هات کوچیک نکن و بعد از این درمورد مشهد جوری حرف نزن که انگار شهر ما رو بهتر از خود ما بیشتر میشناسی
   اینم یه منبع موثق دیگه در مورد بودجه مشهد که به کوری چشم بدخواهاش ۹ هزار میلیارد
   https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/27/1630121/%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-9000-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-97-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

   1

   5
 15. احدی گفت:

  همین اهواز و کرج رو هم زیر سیبیلی نوشتند. اولا که بر اساس تقسیم بندی های جهانی فقط شهر های بالای ۵ میلیون نفر کلانشهر هستند و ایران فقط یک کلانشهر داره که تهرانه. ثانیا اگر بر اساس امکانات و شاخص های شهری با تلفیقی از جمعیت بخوان کلانشهر حساب بکنند بجز اون پنج شهر اصلی بقیه ول معتلند. مثلا کرج جمعیتش از تبریز و شیراز بیشتره، ولی اصلا شاخصه ی شهر بودنو هم نداره چه برسه به کلانشهر بودن. در جرم و جنایت که اوله، خیابون هاش که مثل کوچه های تبریز می مونه. پارک و فضای سبز که نداره، اتوبوس های بسیار فرسوده تر از کلانشهر ها و نداشتن خط مترو (البته به خودی خود مترو نداره ولی یکی تهران واسش زده چون خوابگاه تهرانه، عنوان کلانخوابگاه واسش برازنده تره).
  از نظر جمعیتی فقط تهران کلانشهره و از نظر شهریتی فقط تهران و مشهد و شیراز و تبریز و اصفهان والسلام. دیگه قم و کرج و ارومیه و اهواز و کرمان و کرمانشاه و حتی اراک Laugh دیگه الکی واسه خودشون خوشند وگرنه اصلا همه میدونن حساب اون پنج تا کلانشهر جداست با کلانشهر نما ها!

  3

  2
  • ناشناس گفت:

   تهران که کلا استثنا است ولی بفرمایید شاخص های توسعه یافتگی شیراز یا اصفهان که انها را نسب به شهری مثل قم متمایز می کنه چیه(به لحاظ شهری نه اثار تاریخی)
   شهر فرودگاهی قم که توسط بخش خصوصی داره ساخته می شه، مونوریل،مجتمع های عظیم تجاری که در کشور منحصر به فرده و… به نظر عید یه سر تشریف ببرید هم برای زیارت و هم برای پیشرفت و گسترش شهر

   1

   6
 16. وحید گفت:

  این آمارها واقعیت داره
  یعنی چی بودجه شهرداری کلاتن شهر تبریز حتی از اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی آقای خاوری هم کمتره!

  3

  1
 17. ناشناس گفت:

  لطفا همه ی بودجه های هزار میلیاردی رو بذارید نه فقط چند تا!
  یه چند تا مونده اشتباه نکنم!
  از طرفی اینا بودجه های ۹۷ نیستن
  ۹۶ هستن اکثرا!به جز اهواز که رشد داشته و اصفهان!

  1

  0
 18. ناشناس گفت:

  در تعریف بین‌المللی کلانشهر که توسط سازمان ملل متحد آورده شده کلان‌شهر یا مادر شهر به شهرهایی گفته می‌شود که بیش از ۸ میلیون نفر جمعیت داشته باشند. از این رو از دیدگاه تعریف بین‌المللی در ایران تنها شهر تهران به عنوان کلان‌شهر شناخته می‌شود.
  پس کلانشهری جز تهران نیس تو ایران از طرفی حال حاظر قریب به۱۰ سال هست کلانشهر های رسمی ایران به ۱۰ رسیده یعنی ۱۰ کلانشهر رسمی و ۵ تا ۷ کلانشهر غیر رسمی بعد از این ها افزوده شده
  ۱:تهران
  ۲:مشهد
  ۳:اصفهان
  ۴: شیراز
  ۵ :تبریز
  ۶:کرج
  ۷:اهواز
  ۸:قم
  ۹:کرمانشاه
  ۱۰:ارومیه

  که بنا به بودجه های ۴ سال اخیر بودجه های بالای هزار میلیاردی که مختص شهر های با جمعیت بیشتر از یک میلیون و کلانشهری هستن .
  تهران بالای ۱۰ هزارمیلیارد —>یک شهر
  بالای سه هزار میلیارد و خود سه هزار میلیارد مشهد شیراز با اصفهان->سه شهر
  بالای ۲ هزار میلیارد شامل تبریز با کرج(از امسال)—>۲ شهر
  بالای هزار میلیارد اهواز(۱۶۳۰) و ارومیه (حدود ۱۳۰۰ میلیارد) —> دو شهر
  قم و کرمانشاه بودجه های زیر هزار میلیارد تا هزار میلیارد!

  4

  1
 19. امیرم گفت:

  بودجه شیراز به ۳۲۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است .

  2

  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo