بررسی میزان بودجه سال ۹۷ کلانشهرهای کشور

 اختصاصی تبریزمدرن: همانگونه که میدانید مهمترین شرط توسعه شهری بحث اقتصادی و تحقق بودجه آن شهر میباشد که با استفاده بهینه میتواند منجر به توسعه شهری گردد

به گزارش تبریزمدرن، در این گزارش بر آنیم تا بودجه سال ۹۷ کلانشهرهای کشور را بررسی و مقایسه ای بین بودجه های کلانشهرها داشته باشیم

تهران۱۷۵۰۰ میلیارد تومان

بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

شهردار تهران گفت: بودجه شهرداری تهران نسبت به سال گذشته ۲.۲ درصد کاهش داشته است که باید در این کاهش ۱۰ درصد تورم سالیانه را نیز در نظر گرفت. محمدعلی نجفی درجلسه علنی روز یک شنبه در جریان تقدیم بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران به شورا گفت: این اولین بودجه ای است که توسط تیم جدید مدیریت شهری به شورا ارائه می شود. این بودجه نسبت به بودجه سال های قبل تفاوت های جدی دارد.

مشهد ۸۰۰۰ میلیارد تومان

بودجه سال ۹۷ شهرداری مشهد، بیش از هشت هزار میلیارد تومان خواهد بود که شامل سه هزار میلیارد تومان نقدینگی و شش هزار میلیارد تومان تملک سرمایه‌ای است.

شهردار مشهد در خصوص بودجه سال ۹۷ شهرداری این کلانشهر، بیان کرد: برای تدوین این بودجه، پنج ماموریت به معاونین خود محول کرده‌ام.

 

وی ادامه داد: توسعه متوازن سرمایه‌ها با محوریت طرح جامع شهری، هدایت بودجه به سوی اولویت‌ها، زمینه‌سازی برای شهری مولد و شهروندمدار با ارتقاء سرمایه اجتماعی، حذف هزینه‌های غیرضروری و هوشمندسازی شهر، استقرار مدیریت علمی، برنامه‌ریزی و برنامه‌محور، استقرار خزانه متمرکز، شفافیت مالی و کارآمد کردن توزیع منابع مالی و تمرکز بر بازپرداخت بدهی‌ها به پیمانکاران و بانک‌ها جزو اهداف بودجه سال ۹۷ است.

 

تقی زاده ضمن اشاره به ای نکته که تورم و رکود در فضای اقتصادی کشو، جزو تهدیدهای این بودجه است، تصریح کرد: در شرایط رکود، وضعیت توسعه و ساختمان‌سازی بسیار ضعیف است، به طوری که ما از سال ۹۳ تا ۹۶، ۴۷ درصد کاهش درآمد در حوزه پروانه ساختمانی داشته‌ایم.

 

شهردار مشهد درآمد پایدار شهرداری را کم و  فقط ۲۰ درصد از منابع شهرداری مشهد پایدار دانست و اضافه کرد: در ساختار اصلاحی جدید که مورد موافقت وزارت کشور قرار گرفته است، باید ۶۳۳۷ نفر در پست سازمانی شهرداری قرار گیرند، ولی تعداد نیروی حاضر در شهرداری ۱۱ هزار ۳۵۰ نفر است.

شیراز ۳۱۵۰ میلیارد تومان

 لایحه‌ی بودجه‌ی ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز توسط شهردار به شورای این کلانشهر تقدیم شد.

 بودجه‌ی شهرداری شیراز در سال ۹۶ بالغ بر ۳ هزار و ۳۸۳ میلیارد تومان بود که براساس آمارها علی‌رغم گذشت ۱۰ ماه از سال، هنوز درصد قابل توجهی از آن محقق نشده است.براین اساس حجم ریالی بودجه‌ی سال ۹۷ شهرداری در لایحه‌ی پیشنهادی حدود ۶٫۹ درصد کاهش را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.  لایحه‌ی بودجه‌ی ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی شهرداری پس از کسر ۳۰۰ میلیارد تومان شامل ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد ناشی از فروش اوراق مشارکت برای قطار شهری و ۱۰۰ میلیارد تومان تعهدات شهرداری نسبت به بستانکاران، عدد ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان خواهد بود که صرف هزینه‌های جاری و عمرانی می‌شود.

اصفهان ۳۰۰۰ میلیارد تومان

سقف بودجه ۹۷ شهرداری اصفهان با ۱۰ درصد افزایش نسبت به بودجه سال ۱۳۹۶ به میزان ۳ هزار میلیارد تومان تعیین شده است که در ۵ جلد به شورای شهر تقدیم شد.در بودجه سال آینده افزایش سطح کیفیت محیط زیست، توسعه فضای سبز اصفهان با استفاده از تصفیه پساب، ارتقاء برنامه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی مورد توجه قرار گرفته است.

 مقدری خاطرنشان کرد: یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از کل بودجه به حوزه حمل و نقل و ترافیک، ۱۶۷ میلیارد تومان به حوزه فرهنگی، ۷۰۰ میلیارد تومان به حوزه خدمات شهری، ۸۶۰ میلیارد تومان به حوزه معماری و شهرسازی و ۹۴۶ میلیارد تومان به فعالیت‌های جاری شهرداری اختصاص یافت.

مقدری با بیان اینکه ۸۲۵ میلیارد تومان برای توسعه قطار شهری اصفهان در نظر گرفته شده است، گفت: این مبلغ نسبت به بودجه سال جاری ۷۰ درصد رشد داشته است، ۴۰ میلیارد تومان برای بهره برداری از خطوط مترو پس از مراحل ساخت و تجهیز توسط سازمان قطار شهری در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: در سال ۸۲ قرار بود پروژه مترو با سرمایه‌گذار فرانسوی اجرا شود، در آن زمان هر کیلومتر مترو دو میلیارد تومان هزینه بر می‌داشت، اما امروزه این عدد به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

سخنگوی شورا اضافه کرد: با توجه به وجود تفاهم نامه خرید ۳۳۰ دستگاه اتوبوس در سال ٩۶، ۵۰ میلیارد تومان برای خرید اتوبوس با تاکید بر خرید اتوبوس برقی در نظر گرفته شده است.

مقدری خاطرنشان کرد: در راستای کاهش آلودگی هوا، چهار میلیارد تومان برای فیلتراسیون اتوبوس های شهری، ۱۰ میلیارد تومان برای نوسازی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس شهری و شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون برای توسعه خطوط بی. آر. تی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ۶۵ میلیارد تومان نیز برای کمک هزینه‌های جاری شرکت واحد اتوبوسرانی تصویب شده است، گفت: مدیریت شهری اصفهان به دنبال تعطیلی ایستگاه‌های دوچرخه نیست، بلکه جانمایی صحیح بسیاری از ایستگاه‌هایی که مخاطب چندانی نداشتند در دستور کار قرار گرفت، در این راستا دو میلیارد تومان برای تجهیز این ایستگاه‌ها در نظر گرفته شد.

مقدری با بیان اینکه برای دسترسی بهتر و آسان‌تر شهروندان به دوچرخه‌های شهرداری باید شرایط بهتری شکل بگیرد، اظهار امیدواری کرد: شهردار اصفهان برای استفاده بانوان از دوچرخه جلساتی با استاندار و امام جمعه اصفهان داشته باشد.

وی افزود: ۱۹ میلیارد تومان برای مدیریت هوشمند ترافیک در نظر گرفته شده است، اما باید بدانیم که شهرداری تنها تصمیم‌گیرنده این حوزه نیست و احتمال اعمال سلیقه در آن وجود دارد.

سخنگوی شورا ادامه داد: ۵۴ میلیارد تومان برای تملک و احداث رینگ حفاظتی اصفهان تصویب شده تا وسایل نقلیه سنگین وارد شهر نشود.

مقدری یادآورشد: ردیف بودجه ۴۰ میلیارد تومانی برای پروژه زباله سوز و ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای ساخت مشارکتی کارخانه آر. دی. اف در نظر گرفته شده تا سوخت مورد نیاز کارخانه سیمان را تأمین کند.

وی با بیان اینکه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی سایت سجزی در نظرگرفته شده است. اظهارکرد: ۱۵ میلیارد تومان هم برای ساخت کارخانه زباله سوز بیمارستانی پیش بینی شده، این پروژه برای نخستین بار در ایران به منظور بهبود کیفیت هوای شهر اجرا خواهد شد.

سخنگوی شورا در خصوص اعتبارات سازمان آتش نشانی اظهارکرد: ۲۵ میلیارد تومان به منظور خرید تجهیزات این سازمان در نظر گرفته‌ایم که نسبت به سال گذشته پیشرفت ۶۰ درصدی داشته است، این بودجه از محل دو درصد عوارض ارزش افزوده ساختمان های مسکونی بلندمرتبه تأمین می‌شود.

مقدری خاطرنشان‌کرد: ۳۵ میلیارد تومان به منظور کمک به هزینه‌های پرسنلی آتش‌نشانی و یک میلیارد تومان نیز برای تکمیل ساختمان مدیریت بحران شهرداری اصفهان در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان برای به روز رسانی این سازمان ۹۰ میلیارد تومان پیشنهاد داده بود، اما تأمین یک‌جای آن برای مدیریت شهری ممکن نبود، به همین دلیل امیدواریم این بودجه طی سه سال آینده و با اصلاحاتی تأمین شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اصفهان معین تهران در زمان حادثه است، باید این شهر به تجهیزات موتوری سنگین، چادرو … مجهز شود.

سخنگوی شورا اظهار کرد: با توجه به خشکسالی پیش بینی شده برای سال آینده، ۱۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تجهیز شبکه آب شهری پیش بینی شده که ۸۴ میلیارد تومان آن به تصفیه پساب فاضلاب اختصاص یافت که این رقم ۶۲ درصد نسبت به بودجه سال قبل رشد داشته است.

مقدری گفت: ۷۰۰ میلیون تومان برای بازاریابی و برند شهری در حوزه گردشگری در نظر گرفته شده است، زیرا طبق مطالعات، اصفهان به عنوان مقصد گردشگری در دنیا شناخته شده نیست، یک میلیارد تومان نیز برای توسعه مناسبات با خواهرخوانده ها و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تبادل فضای نمایشگاهی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه برای سرزنده سازی چهارباغ عباسی ردیف بودجه مستقلی در نظر گرفته شد، افزود: یک میلیارد تومان برای مدیریت یکپارچه چهارباغ، هشت میلیارد تومان برای پیاده روسازی چهارباغ ، ۲۵۰ میلیون تومان از اعتبارات منطقه یک و ۲۵۰ میلیون از اعتبارات شهرداری منطقه سه برای برنامه های فرهنگی چهارباغ پیش بینی شد.

سخنگوی شورا اضافه کرد: قرار است فضای سینما همایون سابق به تئاتر شهر تبدیل شود که برای تملک آن ۱۱ میلیارد تومان توسط شهرداری هزینه شده است.

مقدری با بیان اینکه کل بودجه فرهنگی سال آینده، ۱۶۷ میلیارد تومان است، گفت: در توسعه فضاهای فرهنگی به دنبال مشارکت بخش خصوصی هستیم، البته برای نوسازی کتابخانه مرکزی یک میلیارد تومان، هنرسرای خورشید ۵۰۰ میلیون تومان، تالار هنر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، برای باغ نور  ۳۵۰ میلیون تومان، برای ساماندهی گنجینه موزه هنرهای معاصر ۲۰۰ میلیون تومان، سه میلیارد تومان برای جشنواره کودک و نوجوان و سه میلیارد تومان هم برای آموزش شهروندان در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای بازسازی ورزشگاه امین، ۱۰۰ میلیون تومان برای تجهیز زمین معلولان و جانبازان در ناژوان در نظر گرفته شده، در سال آینده همچنین ورزشگاه ارزنان، عمان سامانی، دستگرد، شهرک کوثر و پارک مادر و کودک نیز کامل و ورزشگاه‌های گل نرگس، برنا، ابرار، وحید، نیکان و رهنان نوسازی خواهد شد.

سخنگوی شورا گفت: ۵۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای رفع محرومیت مناطق مختلف در نظر گرفته شده است که بخشی از آن توسط مناطق و بخشی توسط شهرداری مرکزی تأمین می‌شود.

تبریز ۲۶۰۰ میلیارد تومان

 تبریز در حالی به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای کشور و گاه توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران نام برده می‌ شود که بررسی‌ها نشان می‌دهد تحقق نقدی بودجه شهرداری تبریز کمتر از سایر کلان‌شهرهاست.

بر اساس آمارهای جمعیتی از تبریز به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای کشور نام‌برده می‌شود و شهرداری برای توسعه این کلان‌شهر سالانه بودجه‌ریزی خود را در این راستا انجام می‌دهد اما در این میان نقطه قابل‌توجه درصد تحقق‌ بودجه شهرداری از محل منابع غیر نقدی نسبت به منابع نقدی است که توسعه کمتر تبریز در قیاس با سایر کلان‌شهرهای کشور از ملموس‌ترین نتایج آن است

 ایرج شهین‌باهر عصر امروز در صحن علنی شورای شهر تبریز، مبلغ لایحه بودجه سال ۹۷ شهرداری تبریز را ۲۶۳۰ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: با محاسبه کمک‌های مرکز به سازمان‌ها و مناطق شهرداری، رقم بودجه به ۳۱۴۶ میلیارد تومان می‌رسد.

شهردار تبریز گفت: بودجه شهرداری‌ها و سایر منابع تأمین اعتبار از حیث هزینه‌ها و سایر پرداخت‌ها در شهرداری مناطق و مرکز، ۲۲۶۳ میلیارد تومان است که سهم شرکت‌ها و سازمان‌ها ۸۸۳ میلیارد تومان است و کمک شهرداری مرکز به سازمان‌ها ۵۱۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به جزئیات درآمدها و هزینه‌های سازمان‌ها ابراز کرد: بودجه شرکت واحد اتوبوس‌رانی با جمع درآمد سازمان برابر ۳۰ میلیارد تومان است که ۴۴ میلیارد تومان به‌عنوان کمک شهرداری و ۱۶ میلیارد برای بحث‌های عمرانی اختصاص می‌یابد که جمعاً ۹۰ میلیارد است.

شهین باهر، بودجه سازمان آتش‌نشانی را با جمع درآمد سازمان، برابر مبلغ ۶ میلیارد تومان دانست و افزود: ۴۸ میلیارد تومان به‌عنوان کمک شهرداری پرداخت خواهد شد که جمعاً به ۵۴ میلیارد تومان می‌رسد.

وی ادامه داد: بودجه سازمان آرامستان‌ها هم بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد ۲۱ میلیارد تومان است.

ایرج شهین‌باهر ادامه داد: بودجه آمار و فن‌آوری، ۷ میلیارد تومان بدون کمک شهرداری است، بودجه سازمان پارک‌ها بدون کمک شهرداری با جمع درآمد خود مبلغ ۳۰ میلیارد تومان است که پارک طبیعت و عون بن علی ۱۳ میلیارد درآمد دارد که ۱۲ میلیارد تومان هم به‌عنوان کمک عمرانی، بودجه آن جمعاً ۲۵ میلیارد تومان می‌شود.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه بودجه شرکت پایانه بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۹ میلیارد تومان است  و بودجه شرکت تاکسیرانی بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۵/۸ میلیارد تومان است گفت: بودجه قطار شهری با داشتن، ۲ میلیارد تومان درآمد، با احتساب ۲۷ میلیارد تومان کمک شهرداری جمعاً به ۲۹ میلیارد تومان می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در بحث بهره‌برداری قطار شهری، درآمد آن پاسخ گوی هزینه‌ها نیست، لذا شهرداری تا زمان به راه افتادن خطوط و جریان یافتن درآمدزایی مجبور به کمک است.

ایرج شهین‌باهر در ادامه گفت: بودجه سازمان ترافیک شهری بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۸ میلیارد تومان است، بودجه شرکت توسعه عمران بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۵۷ میلیارد تومان است، بودجه شرکت خدمات موتوری شهرداری  بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۶ میلیارد تومان است و بودجه زیباسازی بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۵ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه بودجه سازمان عمران  بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد خود برابربا ۴۰ میلیارد تومان است، بودجه سازمان فرهنگی، ۱۰ میلیارد تومان است اضافه کرد: بودجه مدیریت بار بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۴ میلیارد تومان است، بودجه مدیریت پسماند بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۲۸ میلیارد تومان است، بودجه میادین بدون کمک شهرداری و با جمع درآمد، ۱۰٫۳ میلیارد تومان است.

شهردار تبریز گفت: بودجه ورزشی، ۲۲ میلیارد تومان است که، ۱۶ میلیارد تومان کمک شهرداری و جمع درآمد خود، ۶ میلیارد تومان است که جمعا، ۲۶۳۰ میلیارد تومان بودجه شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۷ می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به احداث ۲۰ میدان فوتبال و پارک محله ای در سال ۱۳۹۷ گفت: سعیمان بر این است که امسال بیشترین بار را به ورزش همگانی اختصاص دهیم.

ایم مقام عالی شهری تبریز تصریح کرد: برای ورزش نوجوانان و مواقع بحران ۲۰ زمین فوتبال در نظر گرفته ایم و همینطور ۲۰ پارک محله ای نیز در نظر گرفته ایم که کارکرد فعلی آن برای تفریح و کارکرد دوم آن نیز فضای خدمات زمان بحران باشد.

ایرج شهین‌باهر با اشاره به در اولویت قرار داشتن تکمیل پروژه مسیر گشایی‌های نیمه تمام ابراز کرد: مسیرگشایی‌ها با اولویت اتمام طرح‌های نیمه تمام انجام می‌شود و تمامی مسیر‌هایی که کارهای آن انجام شده است و بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته اند در اولویت قرار دارند، لذا بودجه ای بالغ بر ۲۸۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است که ۸ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش دارد.

وی از احداث تراموا به طول ۴ کیلومتر در مسیر میدان قونقا تا میدان راه آهن خبر داد و تصریح کرد: ایجاد تراموا از میدان قونقا به میدان راه آهن به دلیل اینکه خط یک مترو در میدان قونقا مسیر خود را به طرف میدان لاله تغییر می‌دهد، احداث می‌شود.

شهردار تبریز در ادامه، با ارایه گزارشی در خصوص عملکرد ۹ ماهه شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۶ ابراز کرد: مبلغ ۱۵۷۹ میلیارد تومان مصوب برای شهرداری‌های مناطق و مرکز بوده است که وصول شده است که ۶۲۹ میلیارد تومان به صورت نقدی و مبلغ ۳۷۰ میلیارد تومان به صورت غیر نقدی بود.

وی خاطر نشان کرد: حدود ۹۰۰ میلیارد تومان وصولی داشته ایم که جمعا ۷۰ درصد به صورت نقدی و ۳۰ درصد به صورت غیر نقدی بوده و درصد تحقق بودجه ۵۷ درصد است.

شهرداری کرج ۲۲۰۰ میلیارد تومان

بودجه سال ۹۶ شهرداری کرج حدود ۲۱۹۷ میلیارد تومان بود که طبق شنیده ها در سال ۹۷ نیز این رقم به ۲۲۰۰ میلیارد افزایش یافته است

شهرداری اهواز ۱۶۳۰

بودجه ۱۳۹۷ شهرداری اهواز با ۹ درصد افزایش نسبت به بودجه سال ۱۳۹۶ به میزان یک هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان تعیین‌شده است. بودجه سال ۹۶ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد بوده است.

16
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶۲ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  این ها هنوز تایید شورای شهر نشده و امکان تغییر هست به خصوص بودجه غیر منطقی مشهد و غیر منطقی تبریز که میتونه زیاد بشه
  به طور مثال شورای شهر شیراز این بودجه را قرار هست کاهش بده به ۲۷۰۰
  پس قضائت زوده

  11

  7
  • شهر راز گفت:

   چنین قراری نیست دوست عزیز. در روز ارائه ی بودجه ی پیشنهادی شهردار شیراز گفتند به احتمال زیاد در اواسط سال آینده متمم افزایشی بودجه ی ۹۷ شهرداری شیراز نسبت به رقم ۳۱۵۰ میلیارد تومان هم به شورا تقدیم میشه که این نشون میده نه تنها قرار نیست کم بشه بلکه متمم افزایشی هم خواهد داشت. در ضمن همانطور که در متن اشاره شده منظور از کاهش بودجه پرداخت دیون پیمانکاران و اوراق مشارکت پروژه ها می باشد که رقم بودجه ی در دسترس رو به ۲۸۵۰ میلیارد تومان میرسونه.

   6

   3
  • ناشناس گفت:

   بودجه ی مشهد نسبت به سال قبل حدود ۱۰۰۰ میلیارد کاهش پیدا کرده و از حدود ۱۰/۰۰۰ میلیارد تومان به ۹۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده که این به خاطر شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور هست و بودجه ی اکثر شهرها انقباضی شده .

   1

   1
   • ناشناس گفت:

    بودجه ی مشهد پارسال ۲۸۰۰ میلیارد بوده و امسال شده ۳۱۰۰ که افزایش داشته. البته اگر تصویب بشه.

    0

    1
  • احدی گفت:

   بودجه ی مشهد غیر منطقی نیست. سه هزار میلیارد هست قابلیت تحقق داره. همچنین از بودجه سال جاری تبریزکه همین حدود ۲۶۰۰ میلیارد بود با این که ده ماه از سال گذشته بیشتر از ۶۰ درصد محقق نشده و اصلا غیر منطقی نیست این اولین سالی نیست که بودجه ی تبریز از کلانشهر های دیگه کمتره. چند سالی هست که اینطوره. مطمئن باش اگه قرار باشه بودجه ی تبریز رو منطقی تصویب کنند کم تر هم میشه که بیشتر نمیشه.

   3

   4
  • ناشناس گفت:

   🔸بودجه سال ۹۷ شهرداری شیراز به مبلغ سه هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان در صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز تصویب شد.

   🔹پس از کسر مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان مربوط به فروش اوراق مشارکت از بودجه سال ۹۷ شهرداری شیراز، سه هزار و ۱۰ میلیارد تومان جهت تخصیص به هزینه های جاری و عمرانی شهرداری مصوب شده است.

   5

   0
 2. داود گفت:

  طبق معمول اثری بودجه برای فضای سبز و توسعه معابر تبریز اختصاص نیافته است.با این بودجه همین بتونن جیب کارمندان مفت خور رو پر بکنند.

  15

  1
  • محمد گفت:

   دقیقاً . البته همشون مفت خور نیستن
   شهردار قبلی آقای نجفی متاسفانه هر چقدر دوست داشت نیرو جذب شهرداری کرد که الان باید اکثر بودجه برای حقوق اونها خرج بشه

   2

   0
 3. سعیدارشدمعماری گفت:

  زیاد بودن بودجه مهم نیست مهم اینکه اون بودجه رو درست حسابی خرج کنن کل بودجه همه شهرداری ها رو بدن به تبریز وقتی سواد درست حسابی نداشته باشن وقتی کاربلد نباشن روز به روز شهر عقب میمونه پس زیاد بودن بودجه مهم نیست اگه بتونن در جاهای که لازم است بودجه رو خرج کنن حتی از تهرانم میتونن جلو بزنن

  18

  1
 4. Riza.Bulut گفت:

  در سالهای گدشته بودجه شهرداری تبریز اط بودجه شهرداری های اصفهان و شیراز بیشتر بود
  اما این بودجه بیشتر از محل جریمه تخلفات ساختمانی- تغییر کاربری فضاهای سبز و باغات شهر و همچنین پاساژ سازی بی رویه تامین می شد که ضررش بسیار بیشتر از سود کسب شده بود
  بهتر است بودجه شهرداری کاهش یابد تا اینکه از طریق روش های غیراصولی بودجه بالا داشته باشیم
  چرا که این نوع کسب درامد در بلندمدت شهر را دچار پسرفت شدید خواهد کرد

  11

  2
  • ناشناس گفت:

   بودجه ی شهرداری تبریز الآن چند سال است که کمتر از شهرداری های شیراز و اصفهان هست. متاسفانه تبریز دیگر باغی ندارک تا اگر بخواهد هم بتواند تغییر کاربری دهد. کلا این شهر رو به فلاکت انداخته اند.

   6

   0
  • ناشناس گفت:

   متاسفانه با وجود اینکه در سال های گذشته (البته نه هر سال گذشته ای بلکه در زمان نوین و شاید قبل تر از اون) بودجه ی تبریز بیشتر از اصفهان و شیراز بوده ولی اصلا شهر به اندازه ی اونها پیشرفت نکرد. من کاملا با نظر آقا “سعید ارشد معماری” موافقم. اونها بر کار سوار شدند حالا با هر بودجه ای هم که بوده! مثلا در تبریز شاید بیشتر از صد تا تقاطع غیر همسطح داشته باشیم و شاید مجموعا هزینه هاش حتی بیشتر از پل های شیراز و اصفهان هم شده باشه ولی از نظر زیبایی و مدرنیته و کارایی اصلا به پای پلها و تقاطع های اصفهان و شیراز نمی رسند. یک کیلومتر بزرگراه درست و حسابی نداریم و فقط پل و زیرگذر دهه ی شصت و پنجاهی ساختند ولی در شیراز و اصفهان ترکیب تقاطع های زیبا و کارآمد و مدرن با بولوار ها و بزرگ راه هایی که بعضا به ۱۲ تا ۱۰ لاین رفت و برگشت مچ شدند( بعنوان مثال بزرگراه های اصفهان نظیر شهید خرازی و شهید صیاد شیرازی و امام خمینی و ردانی و اردستانی و… بزرگ راه های شیراز نظیر حسینی الهاشمی و رحمت و سرداران و کوهسار مهدی و مولوی و مهدیه و امام خمینی و…) تونستند با حدود نصف پلهای تبریز کارهای بزرگ تر و استاندارد تری انجام بدهند. در زمینه ی مترو از تبریز جلو ترند، در زمینه جذب سرمایه گذار و فضای سبز خیلی جلوترند. اگر دو هزار میلیارد هم بودجه بیشتر از شیراز و اصفهان بدهند به مسئولین تبریز باز کاری از پیش برده نمیشه.

   8

   2
  • ناشناس گفت:

   پاساژ سازی بی رویه !!!! دو سه تا پاساژ سازی اونم نیمه کاره رو میگین پاساژ سازی بی رویه؟ آیا میدونی در شهرهای دیگه چند تا مجتمع تجاری فرهنگی تفریحی ساخته شده؟ا میدونی دبی یا استانبول بخاطر چی مرکز تجارت شدن و تبریز با این همه قدمتش در تجارت در این زمان حرفی برا گفتن نداره؟ مردم برا خرید پوشاک الان از تبریز میرن به ایغدیر یا وان ترکیه که یه ده بیشتر نبودن الان بخاطر پاساژهاشون شدن مرکز تجارت- در دبی بیش از ۵۰۰ و در استانبول بیش از ۲۰۰ مرکز تجاری لوکس و مدرن هست ولی متاسفانه در تبریز ۳ مورد بیشتر نداریم دو سه مورد هم هست که کنسل شده یا نیمه کاره رها شده تبریز پر از مغازه های کوچیک و بی سازمان و کلنگی و خشتی هست

   1

   0
 5. ناشناس گفت:

  بودجه ی مشهد ۹۰۰۰ میلیارد تومان هست ، لطفا اصلاح بفرمایید .

  4

  9
  • شهر راز گفت:

   با سلام. تشکر از اطلاعاتی که دادید ولی لازم به ذکر است که بودجه ی شهرداری مشهد به هیچ وجه این میزان نیست بلکه بودجه ی پیشنهادی ۳۱۰۰ میلیارد تومان هست و ۵۹۰۰ میلیارد تومان هم تکلیف برای تحقق سرمایه گذاری و جذب سرمایه است. گفتنی است که سال گذشته هم بودجه ی شهرداری مشهد ۲۸۵۰ میلیارد تومان بوده که این خودش گویای اشتباه برداشت کردن از لایحه ی پیشنهادی شهرداری مشهد و اختلاف بعیدش با بودجه ی سال جاری این کلانشهر هست. در بین بودجه های پیشنهادی شهرداری ها امسال نیز همچون سال گذشته شهرداری تهران و شیراز بترتیب اول و دوم و شهرداری های مشهد و اصفهان و تبریز در جایگاه های بعدی قرار دارند.

   9

   10
   • مشهدی گفت:

    نمیدونم چرا تو اینجا همه میخوان مشهد رو بزنن و کوچیک جلوه ش بدن حتی با گفتن شرو ورای که منشاء نداره بابا بالا برین پایین بیان بخواین نخواین مشهد دومین کلانشهر ایرانه و با قبول و رد شما هیچ چیزی تغیر نمیکنه و واقعیت سرجاشه مثلا همین جناب راز اول به بودجه مشهد حمله کرد دوم گفت که شیراز بعد تهران بیشترین بودجه رو گرفته خب یکی نیست بگه شما این شرو ور را رو از کجا دراوردی ؟ بعدش هم با تمام وقاهت ادعا میکنی که سال های قبل هم همینطور بوده ؟
    اصلا کسی هم بهش نمیگه که مشهد ۳ برابر شیراز جمعیت داره بعد چطور از شیراز بودجه اش کمتره؟
    برای روشنگری باید بگم بودجه مشهد همه ساله بعد از تهران بیشترین بوده و مدارکش هم موجوده خودتون برین دنبالش اگه قبول ندارین امسال هم بودجه مشهد ۹ هزارمیلیارد هست اینم منبعش( دادش برو با شهرهای هم قد قواره خودت سر شاخ شو)
    https://news.mashhad.ir/index.php?module=cdk&func=loadmodule&system=cdk&sismodule=user/content_view.php&cnt_id=5308371&ctp_id=2&id=144531&sisOp=view&ceo_title=%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87%20%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87%20%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87%209%20%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%20%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%20%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%20%D8%B3%D8%A7%D9%84%2097%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF%20%D8%A8%D9%87%20%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%20/%20%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D8%AF%D9%87%20%D8%B4%D8%AF%D9%86%204%20%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87%20%D8%A8%D9%87%20%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%B3%D8%A7%D9%84%2097

    3

    9
    • شهر راز گفت:

     نیازی به زدن مشهد نیست. شما هم میتونی خوش باشی واسه خودت. ولی من حقیقتو واست روشن کردم. هرچند که کامنت شما خارج از حیطه ی ادب هست و ارزش پاسخگویی ندارد اما برای روشن شدن مطلب برای سایر دوستان بخشی از متن موجود در لینک خودت را کپی پیست می کنم در پایین.

     ” معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: بودجه سال ۹۷ شهرداری مشهد ۳۱۰۰ میلیارد تومان است و ۵۹۰۰ نیز رقم بودجه اقتصادی می‌باشد.”
     این کجاش با صحبت من مغایرت داشت؟ مشهد جمعیتش بیشتر از شیراز هست درسته. ولی شما هم بالا بری پایین بیای نه جمعیت مشهد سه برابر شیرازه و نه بودجش بیشتر از شیرازه. دقیقا سوال من هم همین جاست؟ کرج هم جمعیتش بیشتر از شیراز و تبریز هست ولی ببین چقدر بودجش کمتره؟ یکی از دلایل این مسئله اینه که شهر مشهد بیش از یک سوم جمعیتش حاشیه تشین هست. سرانه ی درآمدی شهرداری شیراز بسیار بیشتر از مشهد هست. به همین دلیل امسال و سال آینده بودجه ی کلش هم بیشتره.

     5

     4
    • ناشناس گفت:

     عزیز خب امام رضا رم در نظر بگیر مطمئن باش امام رضا و مسافرای زیارتی مشهد نبودن اینو یقین بدون از شهری مثل قزوین هم بودجه و امکانات کمتری داشت!
     چون وجود حرم امام رضا یکی از در آمد های کشور هست برا همین مجبورا بودجه زیادی بهش اختصاص داده میشه!

     5

     2
 6. ناشناس گفت:

  قم را اشاره نکردید!

  9

  11
  • احدی گفت:

   همین اهواز و کرج رو هم زیر سیبیلی نوشتند. اولا که بر اساس تقسیم بندی های جهانی فقط شهر های بالای ۵ میلیون نفر کلانشهر هستند و ایران فقط یک کلانشهر داره که تهرانه. ثانیا اگر بر اساس امکانات و شاخص های شهری با تلفیقی از جمعیت بخوان کلانشهر حساب بکنند بجز اون پنج شهر اصلی بقیه ول معتلند. مثلا کرج جمعیتش از تبریز و شیراز بیشتره، ولی اصلا شاخصه ی شهر بودنو هم نداره چه برسه به کلانشهر بودن. در جرم و جنایت که اوله، خیابون هاش که مثل کوچه های تبریز می مونه. پارک و فضای سبز که نداره، اتوبوس های بسیار فرسوده تر از کلانشهر ها و نداشتن خط مترو (البته به خودی خود مترو نداره ولی یکی تهران واسش زده چون خوابگاه تهرانه، عنوان کلانخوابگاه واسش برازنده تره).
   از نظر جمعیتی فقط تهران کلانشهره و از نظر شهریتی فقط تهران و مشهد و شیراز و تبریز و اصفهان والسلام. دیگه قم و کرج و ارومیه و اهواز و کرمان و کرمانشاه و حتی اراک Laugh دیگه الکی واسه خودشون خوشند وگرنه اصلا همه میدونن حساب اون پنج تا کلانشهر جداست با کلانشهر نما ها!

   18

   5
   • ناشناس گفت:

    من جات باشم زود قضاوت نمیکنم مخصوصا راجب اورمیه که از اهواز هم خیلی خیلی زیبا ترو مدرن تره اینو تمام اهوازی هایی که مسافرت داشتن به آذربایجان از همشون شنیدم البته نه اهوازی ها کل مردم ایران میان میگن آذربایجان خیلی خیلی مدرنه اورمیه امکانات زیادی داره به نسبت کرج و اهواز و کرمانشاه از طرفی مخصوصا تبریز واقعا پیشرفته و مدرنه مخصوصا این دو شهر و اینجوری اسم میبرن. ۲۰۰ سال دیگه میفهمی چرا ۱۰۰ ساله عنوان پاریس ایران رو اورمیس .شنیدن کی بود مانند دیدن .

    7

    12
    • امید بختیار گفت:

     در زیبا بودن تبریز که شکی نیست ! اما ارومیه ، من که تنها از ارومیه شهری بدون نظارت بر ساخت اپارتمان های مسکونی ، چند پارک متوسط و یک مرکز خرید نسبتا خوب یادم میاد ، زیبایی انچنانی نداشت ، شهر هایی مثل کرمانشاه و همدان که همرده ارومیه حساب میشن خیلی خیلی زیبا تر از ارومیه هستند ، از لحاظ مدرن بودن هم ما که چیز مدرنی ندیدیم ، نه فرودگاه درست حسابی داره ، نه ایستگاه قطار ، نه ترمینال مسافر بری خوبی ، اتوبوس های درون شهری خیلی کم به طوری که هر نیم ساعت یک بار، یک اتوبوس که تا سقفش پر بود رد میشد و بعضا نمی ایستاد تا ادم سوار بشه ، تاکسی های فرسوده که اکثر پیکان و پژو های قدیمی بودن با راننده های بی ادب و بی اعصاب ، واقعا نمی دونم شاخص های مدرنیته بودن از نظر شما چیه ! ممنون میشم برای ما هم توضیح بدید !!

     9

     12
     • ناشناس گفت:

      همدان رو تو خوابت ببینی یا کرمانشاه رو پسرک همدان رو به من توضیح نده برو پی کارت برو دهنتو آب بکش ببین کجا رو داری با کجا مقایسه میکنی اگه هم آپارتمان سازی بدون نظارته چون همه اینجا یه جورایی آپارتمان سازن به مجتمع های مسکونی عقب افتاده و غیر استاندارد دولتی علاقه ندارن اینجا یا مردم ویلای بالا ده هزار متری دارن با چند هزار متر باغ و استخر و تجهیزات یا تو آپارتمان هم باشن باید تک واحدی با سلیقه شخصی ساخته شده باشه زندگی راحت در اولویته اینجا!
      از طرفی بله تبریز بودجه ۲۶۰۰ میلیاردی داره بنابه مرز نبودنش حق تاسیس کارخانه های زیاد که صنعتی تر و بودجشو بالا میبره از ۲۶۰۰ و میرسونه تا حدودای ۳۱۰۰ میلیاردو مجتمع های تفریحی تجاری مسکونی به مراتب بیشتری خواهد داشت !
      اورمیه به عنوان کهن ترین شهر آذربایجان با ۹۰۰۰ سال قدمت الان حتی بین شهرای هم زبونشم غریبه چه برسه شما!
      شیرازیا اصفهانیا مشهدیها اگه هر جایی حضور دارن باهم و رقابت و پیشرفت رو بین شهرای خودشون به حد اعلا میرسونن ولی متاسفانه از هم زبان های تبریزی انتظار نمیره که آذربایجان رو با تمام مشکلاتش رها کنن آذربایجانی که زمانی واحد بود با چند شهر فارس نشین بیفتن از جایگاه دوم بعد از تهران سقوط کنن بیان جایگاه ۵ یا ششم!
      من باز هم میگم به عنوان یک ترک اگه تبریزی داریم اگه آزربایجانی داریم خودمون ساختیم ملت آزربایجان به این درجات رسونده ستارخانی که اهل قره داغ بود دو نماینده الان تبریز فرماندار جدید تبریز استاندار سابق تبریز اهل اورمیه بودن استاندار الان تبریز اهل اردبیل تو سالن ها تو اجتماعات تو ورزشگاه تبریز و اورمیه اردبیل و زنجان معنی نداره همه یک صدا آزربایجان واحدی رو صدا میزنیم که حاظریم حتی از خانواده و جونمونم براش بگذریم تا آزاد تروموفق تر بشه !
      اینم بگم آقا پسر شهر ماهم عین بعضی شهرا!پاچه خواری تهران و مرکز نشینارو میکرد الان خییییییلی وضعش بهتر بود اینو یقین بدون روح و فکر و ذکر ما جدای از ایرانو اونور مرز ها تو ترکیه و اروپا سیر میکنه !
      اگه غیر این بود وضع خیلی بهتری داشتیم! ولی وابسته تر!

      4

      14
   • AHVAZ گفت:

    شما کی هستی تعیین تکلیف کنی.. تحصیلاتت چنده عمو دادا هههههه مگه دست خودته… الان اینو گفتی خلاص دیگه دولت هن گوش به فرمان تو ههههه Laugh

    0

    0
  • ناشناس گفت:

   زیر هزاری هست قم عزیزم البته بهتر بود بگین بودجه های رنج هزار میلیاردی رو دقیق باید میذاشتن!

   1

   2
  • ناشناس گفت:

   در ایران کلانشهر به شهر های بالای یک میلیون نفر اطلاق میشه وگرنه تعریف جهانیش که متفاوته اما نکته ای که هست دوستان عزیز مطمینم حداقل در دوسال گذشته سفری به قم نداشتید اگر نرخ رشد را در نظر بگیرید(نه توسعه یافتگی فعلی) از اکثر کلانشهر هایی که اکنون روند رو به رشدشان کم یا متوقف شده است بیشتر است. و این را مدیون بخش خصوصی بسیار فعال و بازگشت سریع سرمایه است.

   1

   0
 7. شهر راز گفت:

  با سلام. تشکر از اطلاعاتی که دادید ولی لازم به ذکر است که بودجه ی شهرداری مشهد به هیچ وجه این میزان نیست بلکه بودجه ی پیشنهادی ۳۱۰۰ میلیارد تومان هست و ۵۹۰۰ میلیارد تومان هم تکلیف برای تحقق سرمایه گذاری و جذب سرمایه است. گفتنی است که سال گذشته هم بودجه ی شهرداری مشهد ۲۸۵۰ میلیارد تومان بوده که این خودش گویای اشتباه برداشت کردن از لایحه ی پیشنهادی شهرداری مشهد و اختلاف بعیدش با بودجه ی سال جاری این کلانشهر هست. در بین بودجه های پیشنهادی شهرداری ها امسال نیز همچون سال گذشته شهرداری تهران و شیراز بترتیب اول و دوم و شهرداری های مشهد و اصفهان و تبریز در جایگاه های بعدی قرار دارند!

  5

  4
  • ناشناس گفت:

   دوست عزیز ، بودجه به کل منابع پیش بینی شده گفته میشه ، سالهاست بودجه ی مشهد با اختلاف نسبت به سایر کلانشهرها بیشتره ، تمام مستندات در اینترنت هست . چنانچه جذب سرمایه آسونه ، چرا شهرداری شیراز این کارو نمیکنه و بگه کل بودجه مثلا ۵ هزار که ۲۵۰۰ تاش از محل جذب سرمایست ؟؟؟ نمیکنه چون کشش چنین جذب سرمایه ای رو نداره . بودجه ی مشهد عجیب نیست ، نصف تهران وسعتشه و جمعیتش هم نزدیک به نصف جمعیت تهران هست ، پس وقتی تهران ۱۷ هزاتاست ، ۹ هزار یا ۱۰ هزار برای مشهد کاملا طبیعیه . اینکه چرا بودجه ی سایر شهرها کمتره دقیقا به خاطر همون کشش جذب سرمایه ی هر شهر هست ، مثلا هر کی قرار باشه در شهری سرمایه گذاری کنه اولین شهر مشهد به ذهنش میرسه و در درجات بعد شیراز و … اونم به خاطر نسبت بازده سرمایه هست . پس صرف یدک کشیدن لقب کلانشهر باعث نمیشه همه ی کلانشهرها بودجه ی یکسانی رو بتونن جذب کنند و در ایران فقط تهران به خاطر رانت پایتخت بودن و مشهد به خاطر شرایط مناسب سرمایه گذاریش نسبت به سایر شهرها بودجه ی منطقی تری دارن … در مورد مشهد کافیه به امار سالهای قبل نگاه کنید و می بینید که از ۸ ، ۹ سال قبل حداقل همین اخلاف نسبی سه برایری و ۴ برابری رو نسبت به سایر کلانشهرها داشته از نظر بودجه و چیز جدیدی نیست . این موردی هم که شما گفتی فقط یک قسمت از کل اون چیزی هست که بودجه نامیده میشه و شما اومدی یک قسمت از بودجه ی مشهد رو فقط در نظر گرفتی . میتونی راجع به مفاهیم بودجه ی شهرها تحقیق کنی تاببینی هر بودجه از چند بخش نقدی و غیر نقدی و اعتبارات خاص و … تشکیل شده و به کلش مشگن بودجه ! بعید میدونم شما چیز به این واضحی رو ندونی … حرفهای شما بیشتر شبیه عوام فریبی و گمراه کردن دیگرانه . همه چیز کاملا واضحه در اینترنت پیدا میشه .

   1

   3
   • شهر راز گفت:

    من فکر می کنم که شما عوام فریبانه صحبت می کنید نه من. البته شاید بهتر باشه بگم شما فریب خورده اید!
    به چند دلیل. یکی اینکه میگید مشهد جمعیتش نصف تهرانه در حالی که اصلا اینطور نیست. و جمعیتش خیلی کمتر از نصف تهران هست. دوم اینکه بودجه ی اقتصادی و سرمایه گذاری شهرداری مشهد هم هیچگاه به میزانی که قرار هست محقق نمیشه سوم و مهمتر از همه اینکه درآمد شهرداری مشهد در بودجه ی سال ۹۶ فقط و فقط ۲۸۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود که بقول شما در اینترنت قابل دسترسی هست ولی این سوال پیش میاد که اگر بر فرض محال بودجه ی ناشی از جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی جزو بودجه ی شهر باشد و شهرداری مشهد اینقدر سرمایه ی بخش خصوصی را جذب می کند پس چرا درآمدش کمتر از شهرداری شیراز هست؟ حتما شما این نکته رو می دونید که پروژه های سرمایه گذاری مشمول پرداخت عوارض هستند و عوارض مهمترین راه درآمد شهرداری مشهد هست. اگر مثلا در مشهد بقول دروغ مسئولین مشهد ۵٩٠٠ میلیارد پروژه ی سرمایه گذاری جذب می شود باید عوارض ناشی از اون هم در شهر مشهد باعث افزایش اعتبارات عمرانی و جاری مشهد (درآمد شهرداری یا همون بودجه) نسبت به شهر شیراز بشود در حالی که اصلا اینطور نیست و مثلا در سال گذشته شاهد این بودیم که طبق اصلاح بودجه ی شهرداری این دو کلانشهد شهرداری شیراز ۲۷۰۰ میلیارد تومان یعنی ۹۷ درصد بودجه رو محقق کرد درحالی که شهرداری مشهد بیش از ۸۰ درصد بودجه ی ۲۴۵۰ میلیارد تومانی سال گذشته ی خودش رو نتونست محقق کنه. به عبارتی :
    سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی = پرداخت عوارض بیشتر = درآمد بیشتر
    اما نتایج اصلا با صحبت های شما همخوانی نداره.

    شما بهتره که حقیقت رو قبول کنید چراکه من دارم مستند با شما صحبت می کنم و پافشاری بر چیز هایی که خلاف منطق هست اصلا کار درستی نیست. در آخر هم لینک پی دی اف بودجه ی پیشنهادی سال ۹۷ شهرداری مشهد رو میذارم که اگه مایل به دریافت حقائق بودید بهش مراجعه کنید. بودجه ی شهرداری مشهد در سال ۹۷ ۳۱۰۰ میلیارد تومان و تکلیف جذب سرمایه گذاری که همانند سال های گذشته بخش قابل توجهی از اون محقق نمیشه ۵۹۰۰ میلیارد تومان هست که اصلا جزو بودجه هم نیست.
    دریافت بودجه ی پیشنهادی سال ۹۷ شهرداری مشهد:
    http://www.mashhad-city.ir/wp-content/uploads/2018/02/%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%8797-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF.pdf

    4

    3
    • ناشناس گفت:

     شما فقط به من بگو بودجه ی جذب سرمایه گذاری شیراز چقدره ؟ اصفهان چی ؟ کرج چی ؟ هر شهر دیگه ای کلا ؟ شیراز چرا نمیتونه چنین حجمی رو در بودجش در نظر بگیره ؟ بودجه شامل تمام این قسمت ها میشه !!! تهران که ۱۷ ، ۱۸ هزار میلیارد بودجه میبنده فکر میکنید تماما نقدی هست و سرمایه گذاری توش لحاظ نشده ؟؟؟ این چیزی که شما میگی در مورد تقسیم بندی بودجه رو بنده سالها پیش مطالعه کردم و ازش باخبرم و چیز جدیدی نیست . شما هم یه نگاه قوانین بودجه ریزی بکنید لطفا و اخرش بگید از نظر شما ایا بودجه ی غیر نقدی و سرمایه گذاری های آتی طبق اصول بودجه ریزی باید ذیل بودجه بیاد یا نه ؟ یک کلام بگید اره یا نه . اگر نه که خب این نظر شماست و دارید یک بحث جدید در بودجه ریزی معرفی میکنید !!! اگر آره پس بگید چرا شیراز نتونسته اینو تو بودجش بیاره ؟ غیر از اینه که حجم سرمایه گذاری در شیراز به مراتب پایینتر ازشهری مثل مشهد هست ؟ در مورد جمعیت هم طبق اخرین سرشماری جمعیت مشهد ۳ میلیون و ۵۰ هزار نفر و جمعیت شهر تهران ۸ میلیون و حدود ۵۰۰ هزار نفر ، مساحت مشهد طبق اخرین اطلاعات ۳۶۰ کیلومتر مربع و مساحت تهران ۷۲۰ کیلومتر مربع ، اصلا ۸۰۰ تا . من دیگه بحث رو ادامه نمیدم چون به نظر تعریف شما از کل بودجه با چیزی که طبق تعاریف رسمی و علمی هست متفاوته . اینکه شما ذکر کردید مسیولین مشهد دروغ میگن اصلا دیگه جای ادامه بحث رو نمیذاره ، چون طبق گفته ی شما اونا همه دروغ گو هستن و مسیولین شیراز راستگو . بیخیال دیگه .

     0

     1
    • شهر راز گفت:

     شما که دیگه قصد ادامه ی بحث رو نداری البته که منم نداشتم. ولی شما بدون پاسخ به سوال من داری سوال می پرسی. من گفتم بر فرض محال که شما و مسئولین مشهد کااااملا دارید در این مورد درست میگید که سرمایه گذاری هم جزو بودجه هست و بودجه ی مشهد هشت هزار میلیارد تومان هست اما این سوال مطرحه که با این حجم عظیم سرمایه گذاری (البته فقط روی کاغذ) چرا درآمد مشهد از شیراز کمتره. اگر توی مشهد اینقدر سرمایه گذاری جذب میشه پس چرا اینقدر درآمدش که رابطه ی مستقیمی با عوارض سرمایه گذاری داره کمتره؟
     ضمن اینکه سال گذشته هم بودجه ی شهرداری مشهد بر خلاف سال های قبل و سال بعدش بصورت مجزا از سرمایه گذاری و با رقم ۲۸۵۰ میلیارد مصوب شد و بقول شما قابل سرچه و این هم دلیل دیگری است که نشون میده اصلا چنین رقم های سرمایه گذاری برای مشهد محقق نمیشه.

     راستی مشهد جز اینکه متروش از با کمک مالی پنج برابری دولت نسبت به مترو شیراز جلو تره چرا هیچ چیز خاص بیشتری نسبت به شیراز نداره؟ اگر اینقدر بودجه داره پس چرا بزرگراه های کمتر، پلهای کمتر، فضای سبز کمتر، مراکز تجاری تقریبا برابر داره؟ چیه مشهد سه برابر شیراز هست که بودجه اش سه برابره؟
     آره بودجه ۱۷۵۰۰ میلیاردی تهران هم کاملا از جنس بودجه ی شیراز و بقیه ی شهر هاست و تنها شهری که مطابق قوانین بین المللی و بقول شما رسمی بودجه ارائه میده فقط مشهده Shock
     بازم میپرسم که عوارض سرمایه گذاری های چندین هزار میلیاردی مشهد کجاست؟ چرا بودجه (درآمد شهرداری مشهد کمتره) یعنی من نباید بپرسما. شما خودت باید از خودت اینو می پرسیدی.

     2

     3
     • ناشناس گفت:

      اصلا حوصله ندارم تایپ کنم دیگه واقعا ، هر چی ما میگیم بودجه راه و روش داره شما هی حرف خودتو تکرار میکنی ، زیر چنتا لینک میفرستم از صبحت های مختلف شهردارهای اخیر مشهد ، معاونت مالی مشهد ، یکی هم از بودجه ی امسال تهران که توش ذکر شده درامدهاش برای مثال ۷۸۰۰ میلیارد هست و کل بودجش ۱۷۵۰۰ میلیارد ، در ضمن چه بودجه ی تهران چه بودجه ی مشهد تو سایت ها بگردید میبینید که ذکر شده بودجه شامل سرفصل های مختلفی هست مثل دارایی های سرمایه ای ، تملک سرمایه ، بودجه ی سرمایه گذاری ، بودجه ی اقتصادی و … حتی برای مشهد بعضی جاها از بودجه اقصادی استفاده شده بعضی جاها تملک سرمایه بعضی جاها مشارکت اقتصادی و … مهم اینه که پول و سرمایه گذاری وارد شهر میکنه حالا شما میخوای بگو هیچیش محقق نمیشه و مسِولین عقلشون مشکل داره که هرسال این همه میشینن محاسبه میکنن و گزارش میدن … بحث یه سال دو سال هم نیست ، یک دهه ی که اینطوری تا به امروز که شما کشف کردی همش الکیه و سرمایه گذاری در مشهد نمیشه ، هر چی هم که پرسیدم اگه بودجه نوشتن راحته چرا شیراز مثلا بودجه مشارکت اقتصادی نداره که جواب نمیدی . آقا مهم نیست ، شما میگی بودجه ی مشهد دروغه و در تمام این سالها جهت گمراه کردن ملت نوشته شده … ! منم میگم مملکت دیگه انقدر خر تو خر نشده که دومین شهر کشور که انقدر زیر ذره بین هست هر ساله واسه خودش آمار دروغین منتشر کنه . بیشتر از این درست نیست اینجا بحث بشه چون سایت تبریز هست ، شما برو سایت مشهد یا شیراز این بحث رو ادامه بده اگه خواستی ، چون وقتی میگی مگه مشهد از شیراز چی بیشتر داره که نمیشه واست با مثال اثبات کرد ، گزارش های مالی هر دو شهر هست مستند و معتبر ، بعد میگی مال مشهد دروغه . به هر حال نظر من این بود . پایین لینک میفرستم دوستان مطالعه کنن که همه جا توش ذکر شده بودجه ی مشهد سرفصل های مختلف داره و بودجه ی اقتصادی هم یکیشه ، به کلش میگن بودجه . من نمیگم ، شهردار و معاونت مالی و غیره گفتن تازه از جناح های مختلف سیاسی که اگر غیر این بود اونا مو رو از ماست بیرون میکشیدن و قبلیا رو رسوا میکردن به اصطلاح . اصلا همه ی اینها به کنار ، شما تو بودجه ی تهران هم نگاه کنید سرفصلهای مختلفی میبینید مثل همین تملک سرمایه ای ، منابع غیر نقد و …
      خلاصه ی کلام ، ایشون مگه گزارش های مالی شهرداری مشهد دروووغه ! و ایشون حرفش درسته … و این همه پروژه های مشارکتی و موقعیت های سرمایه گذاری که به صورت بسته های اماده توسط شهرداری هر سال آماده میشه و در نمایشگاه به سرمایه گذاران اراِیه میشه دروغه ووو … منم میگم حرف با سند و مدرک رو که تو همه ی رسانه ها و طی سالهای مختلف منعکس میشه رو نسبت به حرف ایشون بیشتر قبول دارم … هر چی باشه قابلیت اتکاش بیشتره تا اینکه راحت بیایم بگیم اونا همه دروغ پخش میکنن و ایشون داره راست میگه . ببخشید که متن طولانی شد . دیگه کامنت نمیذارم ، هر کی خواست لینک های زیر رو بخونه تاببینه یک بخش از بودجه ی کل شهرداری مشهد ، مربوط به سرفصل سرمایه گذاریهاست .
      در ضمن منظور از بودجه ی حوزه ی اقتصادی یکی مشارکت های اقتصادی هست و دیگری نوسازی باف های فرسوده خصوصا اطراف حرم و مترو و … هست و حداقل مشهدیها دارن میبینن که تمام این بخش ها سال به سال داره روشون کار انجام میشه در حالی که طبق استدلال ایشون اگر دروغ باشه و پولی نیاد باید هیچ پیشرفتی نداشته باشن این پروژه ها … در ضمن در یکی از لینک ها خود شهردار مشهد میگه بودجه ی مشهد دو سند مالی داره ، یکی بودجه ی خود شهرداری و یکی بودجه ی حوزه ی اقتصادی و بعد ذکر میکنه بودجه ی مشهد ، به مجموع این دو سرفصل گفته میشه چرا که برای خرجکرد هر دو برنامه ریزی و بودجه ریزی شده . در تمام متن ها ذکر شده بودجه ی مشهد به کل سرفصل ها اطلاق میشه ، نه فقط یکی . دوستان خودشون تو لینک های زیر مطالعه کنن . ایشالا که شهرهای دیگه هم از مسیولینشون بخوان بودجشونو به تدریج افزایش بدن ، نه اینکه بودجه ی شهرهای دیگه رو دروغ قلمداد کنن . پیشرفت اینه که حودمونو بکشیم بالا ، نه اینکه بخوایم دیگران رو بیاریم پایین .

      http://mashhadomran.ir/org/sha/item/1764-1764.html

      http://www.baladiye.com/fa/doc/news/18381/%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

      https://www.jamaran.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%B4%D8%B1-59/842799-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

      http://razavi.farsnews.com/news/13961102000653

      http://khorasan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=129753

      http://mashhad.irib.ir/-/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-98-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-95-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%AA%D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D8%AF

      از نویسنده محترم سایت عذرخواهی میکنم چرا که جای چنین بحث هایی اصلا در این سایت نبود . موفق باشید

      0

      1
 8. مهدی گفت:

  اگه اقای زنگه کمی وجدان داشته باشه و اون مالیاتی که بابت الودگی هوا به اهواز وارد میکنه پرداخت کنه الان وضعیت بودجه ایه اهواز اینطوری نبود جالبه که سالیانه باید ۷۰۰ میلیارد پرداخت کنه اما این اقا ۳۰ میلیارد میده

  9

  0
 9. پارمیدا گفت:

  البته بودجه رو دولت نمیده، خود شهرها محقق میکنند. انشالله که تمام بودجه شهر تبریز محقق بشه.
  همچنین دولت برای خطه آذربایجان هیچ کمکی نکرده و نمیکنه و ما هم دیگر هیچ چشمداشتی به دولت نداریم.
  علللللی برکت الله ………..

  10

  12
 10. ناشناس گفت:

  تبریز عشق من …😗😗😗

  6

  2
 11. ناشناس گفت:

  خبر اولین قهرمانی تبریز در لیگ ملی بسکتبال رو هم بزنید

  http://www.varzesh3.com/news/1504917/%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%DB%8C%DA%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%A8%D8%B3%DA%A9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84

  6

  0
 12. سعید گفت:

  میشه دقیقا بگید سازمان اتوبوسرانی ۹۰ میلیارد بودجه رو چیکارش میکنه ؟!!! با احستاب در در آمد کرایه ها پول خیلی عظیمی میشه !!!

  5

  0
 13. Arash گفت:

  تبریز سال ۹۷ رو باید بیشتر به فضای سبز پارک ها و تملک باغات باقی مانده و کاشتن درختان در تپه های خالی و خشک تبریز صرف کنه چون وضعیت تبریز اسفناکه
  و این بودجه تبریز ۲۰۱۸ رو که قراره دولت بده فقط برای مرمت اثار تاریخی خرج کنه نه چیزه دیگه

  0

  0
 14. شهر راز گفت:

  پیرو کامنتی که در مورد بودجه ی شهرداری مشهد فرستادم. خواندن بخشی از پست سایت مشهد سیتی هم خالی از لطف نیست. البته در اون پست اشتباها رقم بودجه ۳۲۰۰ عنوان شده که رقم صحیح ۳۱۰۰ هست. شاید هم میزان مصوب ۳۲۰۰ شده باشه نهایتا. بهر حال چیزی که مهم است این است که رقم بودجه ی شهرداری مشهد از ۳۱۰۰ یا ۳۲۰۰ میلیارد تومان بیشتر نیست. نمی دونم دلیل شهرداری و شورای مشهد برای ارائه ی چنین رقم های صرفا عوام فریبانه چیست. این روند به استثنا سال گذشته در خبرساز کردن بودجه ی سال های قبل تر شهرداری مشهد هم بعنوان ابزار مسئولین این کلانشهر مطرح بود.

  ” بودجه ی شهرداری مشهد در سال ۱٣۹۷ چقدر است؟

  طبق پیش بینی ارائه شده، بودجه شهرداری مشهد در سال ۹۷، مبلغ ۳۲۰۰ میلیارد تومان می باشد. یعنی اینکه شهرداری طی سال ۹۷ می بایست ۳۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده و آنرا در شهر هزینه نماید.
  این میزان بودجه نسبت به عملکرد سال قبل از آن یعنی سال ۱۳۹۶، ۹ درصد رشد داشته است.
  این ۹ درصد ما را به یاد نرخ تورم انداخت. ظاهرا شهرداری مشهد همین که بتواند به میزان نرخ تورم بودجه خود را افزایش بدهد راضی است. در دوران رونق ساخت و ساز شهرداری مشهد به افزایش هایی بسیار بیشتر از این نیز راضی نمی شد. این نکته خود نشان دهنده تاثیر پذیری بسیار بالای بودجه شهرداری از رونق ساخت و ساز در کشور است.”

  8

  3
  • مشهدی گفت:

   در پی روسواکردن بیشتر شما و یاوه گویی ها ت اول بگم مشهد سیتی یک وبلاگه که کسای مثل تو میتونن بزنن راستو دروغ هرچی خواستن بگن دوم این وبلاگ از عید ۹۶ بروز نشده سوم لطفا پیشتر از این خودتو با این نوشته هات کوچیک نکن و بعد از این درمورد مشهد جوری حرف نزن که انگار شهر ما رو بهتر از خود ما بیشتر میشناسی
   اینم یه منبع موثق دیگه در مورد بودجه مشهد که به کوری چشم بدخواهاش ۹ هزار میلیارد
   https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/27/1630121/%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-9000-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-97-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

   2

   9
   • شهر راز گفت:

    شما منو رسوا نمیکنی. بیشتر داری خود زنی می کنی.
    خودت حتی متن لینک هایی رو هم که می فرستی نمی خونی. کاری به عنوان پر زرق و برق لینکت نداشته باشیم که فقط برای … کردن آدم هایی مثل شما خوبه میریم متنشو می خونیم. بخشی از متن لینک شما از قرار زیر هست که کپیش می کنم.

    “معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: بودجه سال ۹۷ شهرداری مشهد ۳۱۰۰ میلیارد تومان است Mad و ۵۹۰۰ نیز رقم بودجه اقتصادی می‌باشد Confused . ”

    بودجه ی همه ی شهرداری ها و استانداری ها و تمام شرکت های خصوصی و دولتی و نیمه دولتی= هزینه های جاری+ اعتبارات عمرانی.

    بودجه ی شهرداری مشهد= هزینه های جاری+ هزینه های عمرانی + تکلیف جذب سرمایه گذاری(من دراوردی شهرداری مشهد) Confused
    این دیگه ساده ترین بیان ممکن برای شما بود تا متوجه بشی چرا عنوان لینکت با سخنوری های مسئولین تناقض داره و چطوری …ت کردند.
    بری بالا بیای پایین بودجه ی شهرداری مشهد طبق پیشنهاد شهرداری این کلانشهر ۳۱۰۰ میلیارد تومان هست. تمام.

    6

    3
    • ناشناس گفت:

     لازم به ذکره شما در مباحث بودجه دانش لازم رو ندارید و براتون سوتفاهم پیش اومده ، بودجه شامل چندین بخش میشه تحت نامهای مختلف مثل بودجه ی عمومی و بودجه ی اقتصادی و … ، چنانچه شهری ظرفیتش رو داشته باشه میتونه بودجه ی اقتصادی هم تعریف کنه . میشه بگید بودجه ی اقتصادی شهر شما چقدر هست ؟ چون طبق صحبت های شما مسولین مختلف شهر مشهد حدود یک دهه هست که دارن مردم رو فریب میدن و دروغ میگن و طی این سالها هیچ اقتصاددان و مدیر مالی و … یا حتی رسانه ای اونها رو رسوا نکرده یا متهم به دروغ گویی نکرده و فقط شما چنین کشفی داشتید . منطقی به نظر نمیرسه .

     2

     2
     • شهر راز گفت:

      نیازی به رسوا کردن شهر مشهد در بودجه ی اقتصادی نیست چراکه این بودجه صرفا یک هدفگذاری هست و رسانه ای نمیتونه خرده بگیره که چرا بودجه ی اقتصادی محقق نمیشه. این نشون میده که شما درک درستی از بودجه ندارید. سال گذشته هم بودجه ی شهرداری مشهد بصورت همون ۲۸۵۰ تا تصویب شد. ضمن اینکه لینک فایل بودجه ی سال ۹۷ شهرداری مشهد را هم در پیام های بالا گذاشتم که صد البته اون سایتی که این لینک رو گذاشته بوده بقول شما یک رسانه بوده که بدون قصد و غرض بودجه ی سال آینده ی مشهد رو تشریح کرده.

      1

      1
    • شهر راز گفت:

     خیر.سال گذشته هم بودجه ی مشهد جداگانه و با رقم ۲۸۵۰ میلیارد ارائه شد.
     شما که تسلط کافی دارید و میدونید بفرمایید که عوارض پروژه های چندین هزار میلیاردی سرمایه گذاری های موجود در مشهد کجا میره که بودجه ی بقول شما عمومیش که همون درآمدش هست کمتره. Question
     و اینکه مشهد چه چیزی بیش تر از شیراز یا اصفهان داره که معتقدید اینقدر بودجه اش بیشتره!!

     2

     1
  • ناشناس گفت:

   آش شورتر از این حرفاست برو وقتتو صرف چیز دیگه ای بکن:
   قرارداد۲۵۰ میلیونی شهرداری شیراز برای اجاره الاغ! +تصاویر
   https://www.fardanews.com/fa/news/789380/%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DB%B2%DB%B5%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%BA-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1

   2

   0
   • ناشناس گفت:

    واقعا نفهم تر از شما من ندیدم تا حالا. پیمانکار شهرداری شیراز برای حمل بار در پروژه های موجود در کوه و صخره های اطراف شیراز که وسیله ی نقلیه ی موتوری قادر به حرکت نیستند از الاغ استفاده کرده. تو چه می فهمی ساماندهی ارتفاعات یعنی چی. اینو مدیر پروژه ی پارک دراک هم گفت.
    از عرضه ی شهرداری شیراز همان بس که هر سختی را حتی برای حمل بار متحمل می شوند اما اجازه نمی دهند کار بر روی زمین بمونه.
    حتما شهرداری مشهد توان اجرای چنین پروژه هایی رو نداره یا شاید از اجاره ی بالگرد های ارتش برای چنین منظوری استفاده می کنه.
    من پیشنهاد می کنم که شما برو خودتو درست کن. لازم نکرده نظر کارشناسی بدی. کارشناس آشپزی Laugh

    4

    2
 15. احدی گفت:

  همین اهواز و کرج رو هم زیر سیبیلی نوشتند. اولا که بر اساس تقسیم بندی های جهانی فقط شهر های بالای ۵ میلیون نفر کلانشهر هستند و ایران فقط یک کلانشهر داره که تهرانه. ثانیا اگر بر اساس امکانات و شاخص های شهری با تلفیقی از جمعیت بخوان کلانشهر حساب بکنند بجز اون پنج شهر اصلی بقیه ول معتلند. مثلا کرج جمعیتش از تبریز و شیراز بیشتره، ولی اصلا شاخصه ی شهر بودنو هم نداره چه برسه به کلانشهر بودن. در جرم و جنایت که اوله، خیابون هاش که مثل کوچه های تبریز می مونه. پارک و فضای سبز که نداره، اتوبوس های بسیار فرسوده تر از کلانشهر ها و نداشتن خط مترو (البته به خودی خود مترو نداره ولی یکی تهران واسش زده چون خوابگاه تهرانه، عنوان کلانخوابگاه واسش برازنده تره).
  از نظر جمعیتی فقط تهران کلانشهره و از نظر شهریتی فقط تهران و مشهد و شیراز و تبریز و اصفهان والسلام. دیگه قم و کرج و ارومیه و اهواز و کرمان و کرمانشاه و حتی اراک Laugh دیگه الکی واسه خودشون خوشند وگرنه اصلا همه میدونن حساب اون پنج تا کلانشهر جداست با کلانشهر نما ها!

  6

  4
  • ناشناس گفت:

   تهران که کلا استثنا است ولی بفرمایید شاخص های توسعه یافتگی شیراز یا اصفهان که انها را نسب به شهری مثل قم متمایز می کنه چیه(به لحاظ شهری نه اثار تاریخی)
   شهر فرودگاهی قم که توسط بخش خصوصی داره ساخته می شه، مونوریل،مجتمع های عظیم تجاری که در کشور منحصر به فرده و… به نظر عید یه سر تشریف ببرید هم برای زیارت و هم برای پیشرفت و گسترش شهر

   1

   11
   • ناشناس گفت:

    شما بفرمایید تهران بجز بزرگی چه استثنائی داره که می فرمایید تهران یک استثنا هست! بنظرم تهران هم چندان تفاوتی با اون چهار شهر دیگه نداره. می خوای بدونی شیراز یا اصفهان چه تفاوت هایی با قم دارند؟ بشمار: ۱-فضای سبزشون خیلی بیشتر هست. ۲-حمل و نقل عمومیشون خیلی توسعه یافته تر هست چه از نظر اتوبوس رانی و چه از نظر ریلی از نظر اتوبوسرانی اصفهان از شیراز هم جلوتره (بقول شما قم فقط منو ریل داره ولی اونها قطار سنگین شهری یعنی مترو دارند که اصلا با منو ریل قابل مقایسه نیست. منو ریل را باید با خطوط اتوبوسرانی مقایسه کرد نه مترو)، ۳- فرودگاهی هم که بخوای حساب بکنی شیراز و اصفهان جلو تر از قم هستند و برای شهر فرودگاهی قم هم هیچ چیزی وجود نداره بجز حرف. در این شاخصه شیراز از اصفهان هم پیش هست. ۴-از نظر مراکز تجاری و تفریحی و مگامال ها که خودت گفتی همین یه سیتی سنتر اصفهان یا یک مجتمع خلیج فارس شیراز ارزش داره بر کل مجتمع های تجاری قم. هرچند که این دو شهر در این شاخصه هم مجتمع های بسیار دیگری دارند که خیلی بهتر از نمونه های مشابه در قم هستند. ۵-از نظر توسعه ی زیرساخت های حمل و نقلی هم که این دو شهر پیشرو در ساخت تقاطع های غیر همسطح عظیم و بزرگراه های درون شهری هستند و از این نظر بجرئت می تونم بگم اصفهان و تهران و شیراز با بقیه فرق دارند. ۶-از نظر دانشگاهی هم این دو شهر بهتره بگم این پنج شهر اصلا قابل قیاس با قم نیستند و خیلی جلو تر و با اعتبار تر هستند. ۶- شما یه نگاه به بودجه های شهرداری ها هم که بکنی متوجه میشی که شهر های اصفهان و شیراز با ۳۰۰۰ و ۳۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار قطعا و منطقا باید خیلی جلوتر از قم با هزار میلیارد بودجه باشند. چراکه شاخصه ی توسعه یافتگی و همچنین عامل اصلی افزایش توسعه یافتگی یک شهر توان اقتصادی اون شهر هست.

    14

    0
   • ناشناس گفت:

    اینو به جد میگم پارسال راهی مشهد بودیم قبلش چند روزی قم مستقر شدیم به خدا یه روزش برام یه سال می گذشت فوق العاده دلگیر مذهبی افراطی فارغ از هرگونه طبیعت من اهل آذربایجانم ولی من مشهدو بیشتر با افغانیاش میدونستم ولی قم هم دست کمی ازونجا نداره حتی بیشتر هم بود به شدت کویری و گرم اصلا یه جوری بود فک کنم بیشترین بودجه رو هم بدن قم بازم به درد نخوره جو خیلی دلگیری داره متاسفانه قابل زندگی به هیچ عنوان نیست واقعا شما چهجور تحمل میکنید اونجارو؟!
    مونوریل و … هم باور کنید حد اقل جاش قم نبود که هیچ پتانسیلی نداره
    امیدوارم خواهشا و خواهشا از حرفم ناراحت نشید ولی جدا اونجا دلم گرفت

    4

    1
 16. وحید گفت:

  این آمارها واقعیت داره
  یعنی چی بودجه شهرداری کلاتن شهر تبریز حتی از اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی آقای خاوری هم کمتره!

  3

  1
 17. ناشناس گفت:

  لطفا همه ی بودجه های هزار میلیاردی رو بذارید نه فقط چند تا!
  یه چند تا مونده اشتباه نکنم!
  از طرفی اینا بودجه های ۹۷ نیستن
  ۹۶ هستن اکثرا!به جز اهواز که رشد داشته و اصفهان!

  1

  0
 18. ناشناس گفت:

  در تعریف بین‌المللی کلانشهر که توسط سازمان ملل متحد آورده شده کلان‌شهر یا مادر شهر به شهرهایی گفته می‌شود که بیش از ۸ میلیون نفر جمعیت داشته باشند. از این رو از دیدگاه تعریف بین‌المللی در ایران تنها شهر تهران به عنوان کلان‌شهر شناخته می‌شود.
  پس کلانشهری جز تهران نیس تو ایران از طرفی حال حاظر قریب به۱۰ سال هست کلانشهر های رسمی ایران به ۱۰ رسیده یعنی ۱۰ کلانشهر رسمی و ۵ تا ۷ کلانشهر غیر رسمی بعد از این ها افزوده شده
  ۱:تهران
  ۲:مشهد
  ۳:اصفهان
  ۴: شیراز
  ۵ :تبریز
  ۶:کرج
  ۷:اهواز
  ۸:قم
  ۹:کرمانشاه
  ۱۰:ارومیه

  که بنا به بودجه های ۴ سال اخیر بودجه های بالای هزار میلیاردی که مختص شهر های با جمعیت بیشتر از یک میلیون و کلانشهری هستن .
  تهران بالای ۱۰ هزارمیلیارد —>یک شهر
  بالای سه هزار میلیارد و خود سه هزار میلیارد مشهد شیراز با اصفهان->سه شهر
  بالای ۲ هزار میلیارد شامل تبریز با کرج(از امسال)—>۲ شهر
  بالای هزار میلیارد اهواز(۱۶۳۰) و ارومیه (حدود ۱۳۰۰ میلیارد) —> دو شهر
  قم و کرمانشاه بودجه های زیر هزار میلیارد تا هزار میلیارد!

  8

  2
 19. امیرم گفت:

  بودجه شیراز به ۳۲۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است .

  3

  0
 20. ناشناس گفت:

  هیچ شهری ارث بابای کسی نیس اون پولام مال شهردارین یه عده الاف جمع شدن من تهرانم من شیراز من تبریزم من ارومیم من ال من بلم جمع شین باو خودتون چی دارین این مهمه یا اگه زیاد ادعات میشه تو چهقد به درد شهرت خوردی؟!

  5

  0
 21. ناشناس گفت:

  فک نکنم این بودجه رو هم بدن 😐

  0

  0
 22. امیرم گفت:

  دوست عزیز جمعیت زیاد حسن محسوب نمیشه . چون هر چه جمعیت بیشتر بشه سرانه فضاها کمتر میشه و در عین حالی که میبینیم هر سال افزایش فضاهای سبز و ورزشی و فرهنگی و …. رو داریم باز سرانه تغییر نمیکنه چون جمعیت در حال افزایش هست و این در مورد تهران بیشتر صدق میکند .

  1

  0
 23. ناشناس گفت:

  یکی از دوستان به اسم شهر راز به شدت اصرار داشتن بودجه ی مشهد دروغه …! و در یک دهه ی گذشته که شهرداری مشهد کلی آمار و ارقام میداده اونم در دوره های مختلف توسط جناح های مختلف و حتی بعضا شهرداران غیر مشهدی که تعصبی هم روی شهر قطعا نداشتن ، تماما دروغ بوده و ایشون نشسته اونور کشور فکر کنم تو شهر شیراز و از پشت سیستم تایپ میکنه که شهرداری مشهد آمار دروغ ارایه میده … عجب … میگن کسیو که خودشو به خواب زده نمیشه بیدار کرد ، اما من چند مثال عینی میزنم با لینکش که ایشونم کمی بیدار بشه و در ادعاهاش بیشتر تفکر کنه . دوست عزیز هرساله بخش قابل توجهی از بودجه ی شهر مشهد ، بودجه ی مشارکتی یا همون اقتصادی هست که حاصل مشارکت شهرداری با سرمایه گذاران بخش خصوصی هست ، خب شما میفرمایید این بودجه دروغه و عملی نمیشه ، اوکی . تا حالا اومدید مشهد ؟ اکثر پروژه های معروف مشهد خصوصا در اطراف حرم مشارکتی هست ، سال به سال که بیاید مشهد میبینید که اطراف حرم کلی تغییر کرده و پروژه های جدید ساخته شده ، همچنین نوسازی باف فرسوده اطراف حرم و ساخت و تکمیل خطوط مترو هم نمونه های دیگری از سرفصل مخارج و هزینه کرد بودجه ی اقتصادی هستن که در قالب های مختلفی مثل اوراق قرضه و … که مجوزش رو شهرداری مشهد میگیره اجرایی میشن . مثلا میگم پروژه ی آبان در هاشمیه ، پروژه مگامال اطلس در سیدی ، کلی پروژه در اطراف حرم که اسمهاشونو نمیدونم چون زیادن ، برج آرمیتاژ در هفت تیر و … تماما از همین بودجه ی اقتصادی طراحی ، ساخته و افتتاح شدن … دقت کردید ؟ افتتاح شدن ! اگه شک داری تو نت سرچ کن همین چنتارو … حالا دیدی چی شد ؟ شما میگی ما داریم تو پروژه هایی قدم میزنیم که بودجشون دروغی بوده و هیچ وقت به سرانجام نرسیدن …! من فقط از بعد فیزیکی مثال زدم چون ابعاد آماریش بالا تو کامنت ها بود دیگه … زیر یک لینک میدم که جزییات بودجه اقتصادی رو داره تشریح میکنه ، همون بودجه ای که گفتی دروغه ، البته پیدا کردن این لینک ها یکم سخته واسه همین شاید با خودت گفتی بذار بگم الکیه ، کی به کیه !در این لینک دقیقا توضیح داده بودجه ی اقتصادی و پروژه مشارکتی چیه و حتی چند مثال هم زده با حجم سرمایه گذاری مربوطه ، حتی داره میگه چند هزار نفر کار میکنن در این پروژه های دارای بودجه ی دروغین به قول شما ، لینک زیر رو دوستان بخونن .

  http://www.farsnews.com/13950123000767

  یه لینک دیگه بدم که داره مسیول مربوطه میگه تا فلان تاریخ حدود ۶۰ درصد از بودجه ی اقتصادی رو محقق کردیم ، بودجه ای که به قول اون دوستمون از بیخ و بن دروغه !!!
  http://sahebkhabar.ir/news/7492020/%DB%B5%DB%B9-%DB%B7-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D9%82%D9%82-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF
  اینم یه لینک دیگه بدک نیست اگه خواستید بخونید

  http://tabnakrazavi.ir/fa/news/97305/%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-80%D9%AA-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C

  در پایان بازم میگم دوست عزیز ، شما یک بار تشریف بیار مشهد و در پروژه هایی که به گفته ی خودت با بودجه های مشارکتی و اقتصادی دروغین ساخته و افتتاح شده یه گشتی بزن … شاید باعث بشه دفعه بعد با تامل بیشتری نظر بدی و انقدر راحت آمار یک دستگاه مثل شهرداری یک کلانشهر رو زیر سوال نبری ، امیدوارم به جای تلاش برای کم نشون دادن توان جذب سرمایه ی شهری مثل مشهد ، به فکر شهر خودت باشی و از راهکار های شهرهای دیگه مثل تهران و مشهد و اصفهان و تبریز … استفاده کنی تا کیفیت شهرت بالاتر بره و ما همه به عنوان یک ایرانی به تک تک شهرهای آبادمون بیشترافتخار کنیم . این بحث به نظرم تموم شدست ، همه چی مشخصه . بنده دیگه جواب نمیدم و از مدیریت سایت تبریز برای شکیباییش تشکر میکنم .
  به امید ایرانی آباد و توسعه یافته

  3

  0
 24. مهرداد گفت:

  سلام دوستان امنای ک میگن بودجه قم هزار میلارده بدونن از پارسال شده دوهزار ویس صد اماسالم ک شده دوهزارو دویست میلارد با اوراق مشارکت ب بیش از چهار هزار میلیارد میرسه لطفاً اطلاع ندارین راجب شهر قم ضاوت نکنین

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo