تبریز میزبان اختتامیه شعر فجر/ “ادبیات ترکی” بخش ویژه دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر در تبریز

تبریز – ایرنا – دبیر اجرایی دوازدهمین دوره شعر فجر گفت: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر فجر در تبریز برگزار می شود.

مهدی قزلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: طبق مصوبه ای که بر اساس آن رویدادهای فرهنگی باید در تبریز برگزار شوند، اختتامیه شعر فجر نیز ششم اسفند ماه امسال در تبریز برگزار می شود.
وی ‘ادبیات ترکی’ را بخش ویژه‌ جشنواره‌ دوازدهم معرفی کرد و گفت: بر همین اساس روز پنجم اسفند شب شعری در تبریز برگزار می شود که ‌شاعران آذربایجانی اشعار خود را می خوانند.
قزلی ادامه داد: در این راستا ۲۰۰ اثر ترکی به جشنواره ارسال شده است که پس از داوری آثار برگزیده معرفی می شوند.
وی خاطرنشان کرد: جشنواره از چهار سال گذشته تغییر رویه داده و به جای بررسی اثر، به کتاب‌های منتشر شده در سال گذشته می پردازد.
دبیر اجرایی دوازهمین جشنواره‌ شعر فجر با اشاره به سه بخش اصلی جشنواره، گفت: در حدود سه هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب شعر در حوزه ‘بزرگسال’، ۶۷۰ اثر در حوزه ‘کودک و نوجوان’ و ۲۰۰ اثر در بخش ‘درباره‌ شعر’ مورد بررسی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه تبریز و آذربایجان در شعر فارسی و ترکی جایگاه ویژه‌ای دارند و مهد ادبیات ترکی در بین کشورهای ترک زبان، بطور قطع ایران است، افزود: پس از انقلاب اسلامی بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب شعر به زبان ترکی در کشور منتشر شده است.
قزلی از حضور مهمانانی از کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و ترکمنان عراق در اختتامیه جشنواره شعر فجر در تالار پتروشیمی تبریز خبر داد.
جشنواره بین‌المللی شعر فجر با آرمان بالندگی گونه‌های شعر امروز از سال ۱۳۸۵ هر ساله میزبان شاعران است.
در دوازدهمین دوره شعر فجر، آثاری که سال گذشته با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌ اند؛ در گروه‌­های ‘شعر بزرگسال’، ‘شعر کودک و نوجوان’، ‘درباره شعر’ مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

“ادبیات ترکی” بخش ویژه دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر در تبریز

دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با بیان این‌که ادبیات ترکی بخش ویژه ی این جشنواره خواهد بود، گفت: طی دوره های قبلی جشنواره حدود ۲۰۰ اثر در بخش شعر ترکی ارسال شده که در این جشنواره مورد بررسی قرار گرفته است.
 مهدی قزلی در نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر فجر با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، اظهار کرد: امسال اختتامیه این جشنواره در تبریز برگزار می شود و با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام ما نیز از اولین لبیک گویان هستیم که در این راستا جهت برگزاری جشنواره در تبریز حضور داریم.
وی از بررسی کتاب های منتشر شده در سه بخش ” بزرگسال” “کودک و نوجوان” و “درباره ی شعر” خبر داد و گفت: در این جشنواره سه هزارو چهارصد عنوان کتاب شعر در حوزه ” بزرگسال” و حدود ۶۷۰ اثر در حوزه ی “کودک و نوجوان” و ۲۰۰ اثر در حوزه ی “درباره ی شعر”  توسط دبیر خانه بررسی شده و آثار ترکی ارسال شده نیز بیش از ۲۰۰ عنوان بوده که بعد از بررسی های اولیه، بهترین آثار برگزیده و معرفی می شوند.
وی با بیان این‌که اختتامیه ی دوازدهمین جشنواره شعر فجر در ششم اسفند ماه در ساعت ۱۶ در تالار پتروشیمی تبریز برگزار می شود، گفت: در اختتامیه جشنواره از برگزیدگان سه بخش ” بزرگسال” “کودک و نوجوان” و “درباره ی شعر”با اعطای سرو بلورین جشنواره تجلیل خواهند شد.
دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر از برگزاری شب شعر در تبریز در پنجم اسفند ماه خبر داد و گفت: یک روز قبل از اختتامیه، اکثر شاعران تبریزی و آذربایجانی در شب شعر، شعر خوانی خواهند کرد و امسال نیز در جشنواره علاوه بر انتخاب ناشر برگزیده، بخشی ویژه به نام “ادبیات ترکی ایران در این جشنواره اضافه خواهد شد که در این بخش، آثار منتشر شده ی زبان ترکی در حوزه ی شعر بررسی و برگزیدگان آن در اختتامیه معرفی می شوند.
وی با اشاره به این‌که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، انتشار آثار ترکی به صورت عمومی ممنوع و غیر قانونی محسوب می شد، تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب شعر به زبان ترکی منتشر شده است و امسال نیز در آستانه ی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با مروری به این آثار چاپ شده بهترین آثار و شاعران را در دوازدهمین جشنواره شعر فجر انتخاب خواهند شد.
وی با بیان این‌که در دوازدهمین جشنواره ی شعر فجر مهمانان خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق نیز شرکت می کنند، اضافه کرد: مهمانان حاضر در این جشنواره به ادبیات ترکی تسلط دارند و برنامه های جانبی را  با محوریت  حضور مهمانان خارجی در نظر گرفته ایم.
قزلی افزود: مهمانان شامل هئیت علمی، داوران و نامزدهای این جشنواره هستند که از جغرافیای مختلف کشور انتخاب شده اند و همچنین متناسب با بخش ادبیات ترکی نیز مهمانانی دیگر خواهیم داشت.
وی به نقش موثر رسانه جهت توسعه و گستره ی ادبیات اشاره کرد و گفت: رسانه ها می توانند با اطلاع رسانی در این جشنواره ارتباط خوبی بین مردم و ادبیات برقرار کنند و امیدوارم روز ششم اسفندماه یک رویداد  ادبی بی نظیر در کشورمان رقم بخورد.
دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر با بیان اینکه ایران مهد ادبیات ترکی در بین کشورهای ترک زبان است، گفت: تبریز و مناطق ترک نشین کشور در شعر فارسی و ترکی وضعیت بسیار خوبی دارند و علی رغم این‌که زبان ترکی، زبان رسمی کشور نیست ولی معتقدم ایران مهد ادبیات ترکی در بین کشورهای ترک زبان است و می توان به وضوح لمس کرد که شعرهای استادانی مانند استاد شهریار در بین مردم کشورهای ترک زبان همچنان زمزمه می شود و امیدوارم با برگزاری این جشنواره نیز پیامی به خارج مرزهای کشور منتقل شود.
وی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که رشد ادبیات در کشور متناسب با کتاب و کتابخوانی افراد جامعه است، عنوان کرد: حدود ۷۰ درصد کتاب های منتشر شده در کشورها، کتاب های ادبیات است و ایجاد سبک زندگی توام با کتاب خوان شدن، در سنین پایه و کودکی میسر می شود که در این راستا کودکان و نوجوانان می توانند با قرار گرفتن در این مسیر نقش موثری ایفا کنند.
وی از حذف پیک نوروزی دانش آموزان و جایگزینی داستان نویسی به جای آن ابراز امیدواری کرد؛ اگر تنها یک درصد از دانش آموزان ما به داستان نویسی علاقمند شود، طی ۱۵ سال آینده ادبیات کشور دگرگون خواهد شد و این تصمیم عالی را به فال نیک می گیریم.

خبرنگار: نعمت مرادپور**انتشار: عزیزی راد

2
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo