حق آموزش زبان مادری در ایران

سینا یوسفی*

«به عنوان یک انسان، باید بگویم که این موضوع چنان روشن است که جای بحث ندارد.

این یک حق مسلم است. حق استفاده از زبان مادری، به هر طریقی که انسان برگزیند- در ادبیات، در گردهمایی های عمومی، به هر شکلی- یک حق اولیه و اساسی انسانی است. در این مورد جائی برای بحث و جدل بیشتر وجود ندارد»

نوام چامسکی زبان شناس شهیر

حق آموزش زبان مادری به عنوان یکی از حقوق اولیه شناخته می شود که بیشتر قوانین اساسی کشورهای مترقی در به رسمیت شناختن این حق اصول و قواعدی را منظور داشته اند. قانون اساسی هر کشوری عالی ترین سند حقوقی آن کشور و مرجع و منبعی لازم الاتباع است. به عبارت دیگر، قانون اساسی به عنوان قانون مادر اساسی ترین سندی است که حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک ملت و کشور را تضمین می نماید.

اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه مقرر می دارد: «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان باشد ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»

این اصل از قانون اساسی از دو بخش تشکیل یافته است که بخش اول آن در صدد بیان زبان و خط رسمی و مشترک کشور است و بحث و شبهه خاصی در مورد نص آن وجود ندارد. اصلی ترین و چالش برانگیزترین قسمت که نیاز به موشکافی عالمانه حقوقی دارد و تا کنون صرفاً از منظر سیاسی بدان پرداخته شده است و جنبه های حقوقی آن کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، بخش دوم آن است که مقرر می دارد: «… ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.» علیرغم اینکه قسمت اول این بخش از اصل ۱۵ نیز جای بحث و بررسی فراوان دارد و باید در محل خود با رویکردهای حقوقی مورد بررسی قرار گیرد، عمده ترین چالش ها بر روی قسمت پایانی این اصل است که بیان می دارد: «… تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»

بحث و چالش ابتدایی بر روی واژه «تدریس ادبیات» است. گروهی معتقدند که در نص قانون اساسی این حق محدود به «تدریس ادبیات» شده است و بیشتر از آن از نص قانون استنباط نمی شود. در پاسخ به این شبهه باید گفت که قوانین جمهوری اسلامی ایران مستنبط از اصول فقه می باشد و فقه نیز علمی است که فقیه به وسیله ای آن احکام شرعی را از ادله تفصیلی یعنی قران، سنت، اجماع و عقل بدست می آورد. قاعده ای که مربوط به این موضوع است و مسئله را روشن می سازد قاعده «اذن در شی اذن در لوازم آن است» می باشد. یعنی تصور اینکه قانونگذار حقی را به شهروندان داده است ولی ما لوازم و ملزومات آن حق را با استناد به اینکه در نص نیامده است به رسمیت نشناسیم، تصوری غیرعلمی و اشتباه است. اینکه کسی بدون یاد گرفتن زبانی بتواند ادبیات آن زبان را بخواند و یاد بگیرد دور از ذهن می نماید، چرا که لازمه تدریس ادبیات یک زبان در مدارس تدریس یا آموزش خواندن و نوشتن آن زبان می باشد.

مثال حقوقی اینکه، بر اساس قانون، به دولت اذن داده شده است که برای مصارف دارویی تریاک تولید کند. دولت نیز برای اینکه بتواند برای مصارف دارویی تریاک تولید کند، باید خشخاش بکارد. درست است که در نص قانون، به دولت تنها اذن در تولید تریاک برای مصارف دارویی داده شده است اما دولت برای اینکه بتواند تریاک تولید کند باید خشخاش بکارد. یعنی حقی وجود دارد که این حق، حقی دیگر را همراه خودش خود به خود به وجود می آورد. به عبارت دیگر وقتی «ملزم» به وجود بیاید، «لازم» خود به خود به وجود می آید. یعنی بر اساس اصول فقهی و حقوقی زمانی که «حق تدریس ادبیات» وجود داشته باشد، لوازم آن که «حق آموزش زبان مادری» است خود به خود به وجود می آید.

شبهه دیگری که محل بحث است واژه «آزاد است» می باشد که در انتهای اصل ۱۵ قانون اساسی برای تدریس زبان های مادری در مدارس آورده شده است. بحثی که وجود دارد این است که واژه «آزاد است» هیچگونه مسئولیت و تکلیفی را برای دولت ایجاد نمی نماید. باید گفت، قانون اساسی به عنوان عالی ترین سند حقوقی و تضمین کننده حقوق اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ملت جای احکام غیر ضرور و بیهوده نیست. چنانچه عالی ترین حقوقی که در یک نظام دموکراتیک باید اجرا و تأکید شود با واژه «آزاد است» تضمین شده است. مثلاً اصل آزادی مطبوعات که در اصل ۲۴ قانون اساسی مورد حکم قرار گرفته است اینگونه شروع می شود: «نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند…». مسلماً برای فراهم آوردن زمینه آزادی بیان و آزادی اطلاعات در مطبوعات دولت مکلف است لوازم آن را فراهم کرده و هر گونه موانع احتمالی که در این راه وجود را هموار کند.

همچنین در تکمیل پاسخ فوق می توان گفت، رجوع به مذاکرات پیرامون تصویب اصل ۱۵ قانون اساسی می تواند مسئله را روشن نماید. مذاکرات پیرامون اصل ۱۵ قانون اساسی در تاریخ ۲۸ شهریور سال ۱۳۵۸ در جلسه ای به ریاست نائب رئیس مجلس وقت، جناب دکتر سید محمد حسین بهشتی انجام پذیرفته است. در انتهای جلسه مذاکره در خصوص تصویب اصل ۱۵ قانون اساسی، جناب «مولوی عبدالعزیز» از نایب رئیس سئوال می فرمایند: «اگر کسی بخواهد عربی بخواند آیا دولت برای او معلم عربی می گیرد یا خیر؟ و یا اگر کسی بخواهد بلوچی بخواند آیا دولت ملزم است که برای او معلم بگیرد یا خیر». جناب بهشتی در جواب می فرمایند: «بلی! دولت موظف است. یعنی وقتی آن ها حق داشتند این زبان را تدریس کنند دولت موظف است چیزی را که آنها حق دارند برایشان تهیه کند.» دوباره جناب مولوی عبدالعزیز سئوال می کنند: «یعنی هم کتاب و هم معلم باید تهیه کند؟» که جناب بهشتی در مقابل می فرمایند: «بلی!». و این گونه بعد از این مذاکرات متن اصل ۱۵ قانون اساسی به رأی گذاشته می شود که از ۶۷ نفر عده حاضر با ۶۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع تصویب می گردد.

*کارشناس ارشد حقوق بین الملل

 

15
6

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶۳ پاسخ

 1. پارمیدا گفت:

  پیروان کوروش!!!
  آیا در کتیبه کوروش شما که ادعا میکنید اولین کتیبه حقوق بشر جهان است، این حق اولیه هم نوشته شده که:
  حق آموزش به زبان مادری، به عنوان ابتدائی ترین و بدیهی ترین حقوق اولیه انسانها، حق مسلم ماست!!!!!!؟؟؟؟؟
  یاشاسن آنا دیلیم، تورکی گوزل دیلیم…

  54

  26
  • ناشناس گفت:

   گناه تبریز اینه که هیچ وقت از ملتش دفاع نکرد سنگینی کارو گذاشت رو دوش شهرایی که خودش باید ازشون دفاع میکرد .کوروش و این چیزارو ول کن تبریز زمانی بارها پایتخت بوده الان این وابستگی ها چیه چشمداشت از کمک کسایی که اجدادشون روزی دلقک دربار حکام ترک بودن چیه !
   یه نگاه به باکو بنداز از اول پایتخت نبوده یکی از توابع همین تبربز بوده نمیخواییم بیدار شیم؟!
   تبریز به جای در افتادن با چند شهر فارس نشین باید در حد توان اتحاد رو بین شهر های اورمیه اردبیل زنگان و در نهایت تبریز ایجاد و آزربایجان رو نجات بده همون کاری که کرده همیشه انجام دادنو میدن اقلا اگه بد ترین شرایطشونو در نظر بگیریم دارن تو شهرشون از ابتادیی تا دبیرستان و دانشگاه زبان و ادبیات کردی و خوندن نوشتنشو یاد میگیرن. خودمون چون نخواستیم وضعمون این خواهد ماند
   ‌و هویتمون در خطر!

   33

   16
   • پارمیدا گفت:

    جوابتو پایین دادم برو ببین. ضمنا اینجا کشور گل و بلبل نیست همشهری. کشور دشمنان قسم خورده است.

    31

    13
  • ناشناس گفت:

   حالا مگه کسی جلوتونو گرفته. خوب برید آموزش ببینید. برید صحبت کنید به زبان مادریتون.
   مشکل اینجاست که توقع دارید در یک کشوری که قرن ها زبان رسمیش فارسی بوده و پنجاه میلیون فارس داره توش زندگی می کنه زبان رسمی بشه ترکی وگرنه کسی که جلوتونو نگرفته برید دستور و نگارش زبان ترکی رو یاد بگیرید.
   ایران هم مثل هر کشور دیگری وظیفش تدریس زبان رسمی در حد لازم و کافی بعلاوه ی یک یا چند زبان خارجی است که داره انجام میده. مشکل کجاست!

   26

   46
   • ناشناس گفت:

    مشکل اینه که کله ات خیلی پوکه، خیلی هم پوکه، هیچی نمی فهمی. ضمنا قرنها زبان رسمی عربی بوده نه فارسی.

    37

    22
    • ناشناس گفت:

     خانم پارمیدا این زلزله ی ۱۱ ریشتری که میگفتی پیام این همشهری بی ادبت هست ملاحظه کن. فقط کافیه کمی از دنیای کوچکت خارج بشی. مملکت ایران در صده های اخیر زبان رسمیش فارسی بوده جناب خان! نه عربی.
     حتی زبان رسمی ملت هندوستان هم فارسی بود که بدلیل بی کفایتی شاهان نالایق قاجار که پست ترین سلسله ی تاریخ ایران رو رقم زدند از دست رفت و زبان رسمیشون شد انگلیسی. اینقدر خون جلو چشمتو گرفته که حتی تاریخ و آثار ادبی مشاهیر شهر خودتو هم فراموش کردی. خاقانی و شمس به چه زبانی شعر گفتند؟ مولوی و سعدی و حافظ و غزنوی چی؟ شعرای معاصر و قدیمی هند و پاکستان چی؟ به زبان فارسی شعر نگفتند؟ نکنه این ها به زبان محلی شعر می گفتند نه رسمی! Shock

     15

     32
     • پارمیدا گفت:

      در حد و قواره خودت حرف بزن. تو کوچکتر از اون هستی که بخوای در مورد سلسله اصیل قجری حرفی بزنی. تا زمانی هم که حرف مفت بزنین خودم به شخصه پاسخگوی شما خواهم بود. بالاخره لازمه یه روزی یه کسی مغز متعصب شمارو از آکبند دربیاره و با حقایق روبرو بکنه.

      32

      15
      • ناشناس گفت:

       خخخخخخ منظورت از سلسله اصیل قجری فتحعلی شاه و ناصر الدین شاه و اینا هست دیگه. Frown

       9

       18
      • ناشناس گفت:

       باشه همون که تو میگی سلسله ی فاسد قجری خوب، بقیه بد. تاریخ روشنه و عملکرد قاجار اصلا جای دفاع کردن نداره.

       10

       21
      • ناشناس گفت:

       عملکرد قاجار اینقدر سرشار از ذلت بوده که هیچ جایی برای دفاع نذاره و شما هم خودتو بیش از این متوهم نشون نده. از کسی که رو قاجار اینقدر تعصب داره بیش از این انتظار نمیره.

       11

       22
      • ناشناس گفت:

       Kiss Laugh Laugh سلسله اصیل قجر. Grin

       1

       7
   • ناشناس گفت:

    آره تو راست میگی. توقع ما خیللللللیییییی بالاست. خیلللللی ها خیلللللی

    31

    14
  • ناشناس گفت:

   نه که نیست دلیلی هم نداره باشه. تو اعلامیه جهانی حقوق بشر هم نیست. اصلا هیچکدوم از ۳۰ ماده اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل راجع به زبان نیست. تو قانون اساسی هم آموزش زبان مادری اومده و نه آموزش به زبان مادری که اون هم اختیاریه.

   23

   42
  • مجید گفت:

   اینو برید از حکومت که اکثرشون تورک و عرب هستن بپرسین . در مورد اشخاص بزرگ هم نظر بیخود شما مهم نیست و برید یقه خودتون و مقصرین که از خودتون هستن رو بگیرین

   22

   35
   • پارمیدا گفت:

    مشکل دنیا این است که آدمهای متعصب، به خود یقین دارند در حالی که دانایان سرشار از شک و تردیدند.
    نظرات اصفهانی ها همیشه پر از تعصب آتشین بوده و هست . همه هم میدونن، تو همون مزدور پانفارس اصفهانی هستی که فکر پلیدت قادر به حلاجی خیلی چیزها نیست. کمتر بلاف
    تو.

    37

    21
 2. مسعود گفت:

  تمام ملت لر گره اوز دیلینده درس اوخییا ، ترک لر ده هابله

  26

  10
 3. Aydin گفت:

  مورد اول اینکه زبان رسمی ، زبانی است که مردم به رسمی بودن آن رای و اذن داده باشند و دارای اکثریت متکلم باشد ….. در حالیکه نه زبان ، دری (افغانی)با خواست مردم رسمی شده و نه در اکثریت است ……. و تنها توسط رضا پالانی نوکر انگلیس به مردم این جغرافیا تحمیل شد !!!!
  و نکته بعدی اینکه ابتدایی ترین حق هر انسان خواندن و نوشتن به زبان مادری است ، …. ما خواهان تدریس و تحصیل به زبان تورکی آذربایجانی در همه مراکز آموزشی هستیم و هر کس با این خواسته ملت تورک مخالف باشد ، فاشیست است و دشمن مردم آذربایجان و تورک …….
  ما عاشق زبان تورکی هستیم و بی خیال آن نمی شویم چون جز هشت زبان بین المللی و برتر دنیاست و در حدود چهل کشور دنیا زبان رسمی است و تدریس میشود ، زبانی که حدود هفتصد ملیون متکلم در جهان دارد …… من تورکم

  43

  26
  • پارمیدا گفت:

   # من تورکم

   31

   8
  • ناشناس گفت:

   اولا فارسی قرن هاست که زبان رسمی هست نه از زمان رضا شاه بلکه در حکومت های ترک هم فارسی بوده. ثانیا زبان رسمی یعنی فرهنگ، بهتره بگم یعنی یک شاخه ی فرهنگی و از اونجایی که فرهنگ به سرعت قابل تغییر نیست و تغییر کلی مثل زبان رسمی از دست یک شاه بر نمیاد نتیجه میگیریم که همانطور که خودت هم ته دلت قبول داری زبان رسمی رو رضا شاه نیاورده و قطعا می دونی که همیشه زبان رسمی زبان مرکز نشینان ایران بوده. حالا چه زبان پهلوی که زبان ایران باستان هست و چه زبان هایی که بعد از اون از تغییرات زبان پهلوی حاصل شد یعنی فارسی دری و بعد هم فارسی امروزی همیشه از شهر های مرکزی برخواسته بوده و این رو حتی صفویه و قاجاریه و سلجوقیان که ترک هم بودند نتونستند تغییر بدهند.
   بعدشم، حدود پنجاه میلیون فارس در ایران داره زندگی می کنی که نشون میده اگر طی یک اقدام مسخره برای تغییر زبان رسمی که قرن ها همین بوده بخوان رای گیری کنند باز هم فارسی رای می آورد.
   و در آخر اینکه کسی جلو شما رو نگرفته برید ترکی صحبت کنید ولی تغییر زبان رسمی یک ملت که هزاره ها است بعنوان سرزمین پارس در جهان شناخته میشه امری مسخره هست و نشدنی.
   راستی شما که خواهان تحصیل به زبان ترکی هستی تا حالا از خودت پرسیدی که تو مملکتی که فارس ها اکثریت هستند و زبان رسمیش فارسی هست بعدا چطور میخوای وارد جامعه بشی و با هموطنانت و ادارات و ارگان ها ارتباط برقرار کنی؟ Shock

   29

   41
  • ناشناس گفت:

   از کسی که میگه زبان کهن پارسی از زمان پهلوی رسمی شده بیش تر از این توقع نمیره Laugh
   آثار ادبی بزرگان ادبیات ایران و حتی بزرگان ادبیات تبریز هم نشون میده که قدمت رسمیت این زبان در ایران خیلی بیشتره. در ضمن در ایران فقط ۲۵ میلیون ترک داره زندگی می کنی و بزرگ ترین قوم ایرانی قوم فارس هست.

   24

   36
  • ناشناس گفت:

   یعنی الان میخوای بگی فارس زبان ها در اکثریت نیستن!!!؟ یا این که خواست اکثریت مردم زبانی غیر از فارسیه؟ حتی اگر فارس ها رو بزاریم کنار و بین غیر فارس ها یعنی ترک و لر و گیلک و … سر زبون رسمی رای گیری بشه فکر میکنی زبونی غیر از فارسی انتخاب میشه؟ زبان فارسی زبان همه ایرانیان هست نه فقط فارس ها و ضمن این که همه زبون مادریشون رو دوست دارن همگی به زبان فارسی افتخار میکنن و اون رو بخشی از هویت خودشون میدونن نه یک زبان بیگانه ویا تحمیلی. این حقیقتیه که هیچ گاه امثال تو با ادعا های پوچ و خنده دار نمیتونن تغییرش بدن.

   19

   39
 4. پارمیدا گفت:

  دقیقا می خواستم بی ظرفیتی و حقارت فکر پیروان کوروش کویر رو به شما و خودشون نشون بدم.
  ببین با یک سوال من چطور فشار خونشون زد بالای ۱۰۰ و تیک عصبی ۱۱ ریشتری دارن می زنن؟؟؟!!!!!
  منم دقیقا میخواستم بگم اینجا یه کشور عقب مونده است، تو همچین فضای بسته و همجواری با همچین آدمهای حقیری احیای زبان تورکی کار راحتی نخواهد بود.
  پویا بچاپ…

  43

  26
  • ناشناس گفت:

   دوزدی منیم باجیم بیز گرح قانیمیزین سون داملاسینا کیمی ائلیمیزین دیلیمیزین کولتوروموز و تاریخیمیزین آرخاسیندا اولا خ عزیز باجیم تورک لرین ائوین ییخان ساتقین لار فاس شهر لر و آدام لاری اوزلرینه قاتانلار اولوبلار. یالانیم اولماسین من اورمو اوشاغیام ایندی بوردا ایش تبریز اردبیل حتی زنگان نان چتین دی تبریزین سورونو تکجه فارس ولی اورمودا کورد فارس سورونو وار و خالق آز یا چوخ ساواشچی روحیه سینه صاحیب ومیلت چیلیک حرکت لر چوخ اولور فارس و کورد تروریسمینه قارشی اونا گوره اورمودان اوزاخلاشینجا خالق بو چتین لیک لری گورمور حتی ایش ائله یئرلره چاتیر تی هردن فارسی یا کوردو قورویور بیلمیر کی هامیسی بیرلشیب .باش آغری وئرمییم عزیز سوز بودو کی آزربایجان دردین آزربایجان دا اولان بیلر اوزللکیله باتی آزربایجان کی هفته لیخ شهید لری بایکوت خبری ده 😔. اینانیرام آزربایجان قیزی تورک قیزیسان و آزربایجانا الینن گلنی ائلیینلردن سن یاشاسین.

   30

   10
   • ناشناس گفت:

    یاشا عزیز تورک قردشیم. آمان منیم نظریم بودو کی بو چیرکین فاس و کورد تیره سینین قاباغندا گره محکم دوراخ. بیر سوزده دسلر اِله چرپاخ آزلارننان کی بیر ده بو سفه بکیفایت دللرینن بیزیم عزیز دیلیمیزین قاباغندا افاده ساتماسننار. دنیا بو فاسلاری وحشی تانییر. حیف بیزلره کی بو قاممازلارنان هموطنخ. دودان حیف.

    22

    6
    • ناشناس گفت:

     ظفر بیزیمدی عزیز تبریزلی باجیم بو شرط نن کی تبریز فقط و فقط آزربایجان اوچون چالیشسین اتحاد یارادسین شهرلریمیز آراسیندا اورمو اردبیل زنگان دا دوزگون دورسون لار تبریزیمیزین آرخاسیندا اینان کی قلبیم چوخ سانجییر بعضی بوردا تورک قارداش لار واردیلار که حالا ایشیم یوخ هارالی دیلارکلا دیل لرینین کیراسی اولوب اصفهان شیراز فاس ماس بابا والاه بیزیم شناسنامه میز میلتیمیز واریوخوموز تکجه آزربایجان دی اگر بویوگ آدامیخ اگر بتر آدامیخ آزبایجانیمیزی قوغزیاخ هامیمیز بیرلیخده منیمده ان شاءالله خانیمیم تبریزلی بیر عزیز فوق العاده خانیم اولاجاخ اوزوم بو ایشی گورموشم کی ثابت ائلییم هامیا وصلت گرح تورک لرین آراسیندا اولسون که کولتوروموز دیلیمیز قورونسون و اتحادیمیز بو باغلانتی لارینان چوخالا .بیز گرح چوخ شی لری رعایت ائلییخ عزیز باجیم مثلا تورک شهرلریمیزده تبریزین وصلتی آزربایجانلیلارینان چوخ اولماخ دان فاس لارنان چوخ اولوب و بو آیریلیخ لاری چوخادیر اورمو یادا توشمخ دن نئجه کی بوردا گوروسوز فارسی اصطلاح لاری بعضی لر اورگشیب تهران اصفهان ائلیلر اصلا گرح بیزه مهم ده اولمیا که اولار واردیلار بیلمیرم منظورومو یئتیره بیلدیم یا یوخ!

     11

     3
     • پارمیدا گفت:

      دوزدی کاملا…

      13

      2
      • ناشناس گفت:

       فقط گرح بیر بالاجا قاراباغ و باتی آزربایجان دورومونا باخاخ اوندا بیلرسیز کی بو فاسلارنان توشمخ یاخجی اولار یا دوشمن اولماخ اونودمایین کی هر زامان کورد و ارمنی لری فاس لار دستکلییبلر و سیاست لریله بیزیم توپراخ لاری بیزدن آلماخ ایستییلر. باشاریلار آرزیلیرام سیزه عزیز

       8

       2
 5. رسول گفت:

  زبان ترکی در ایران زبانی فراگیر است که در اکثر استانهای کشور با نسبتهای مختلف بدان تکلم می شود. بهتر است عوامل دست اندرکار از کوته بینیهایی که گریبانگیر کشور بوده و ممکلت را به این روز انداخته دست برداشته و به مسائل موجود واقع گرایانه برخورد و رفتار کنند. امروز سالهاست که آذربایجان بعنوان مرکز اصلی سکونت ترکان در ایران در خصوص همه مسائل ملی و فراملی سکوت اختیار کرده و موعد حسابرسی را به بعد مجهول موکول کرده است. چرا؟

  42

  22
 6. ناصر گفت:

  عنوان : مدل پیشنهادی برای تحصیل به زبان مادر ی در مدارس
  ٭ در تمام مناطق ایران، از پیش دبستان تا پایان دوره دبیرستان، تحصیل و لوازم آموزشی به زبان مادر ی مردم آن مناطق خواهد بود.
  ٭ در مناطق غیر فارس زبان، از سال چهارم تا پایان دبستان، هر هفته دو ساعت زبان فارسی به روش نرم در قالب شعر، سرود، آواز، قصه و داستان آموزش داده خواهد شد.
  ٭ جهت رعایت عدالت آموزشی ، در مناطق فارس زبان نیز هر هفته دو ساعت یکی از زبانها ی مناطق دیگر، به انتخاب خود دانش آموزان، از سال چهارم تا پایان دبستان آموزش داده خواهد شد.
  ٭ تحصیل در دبیرستان نیز به زبان مادر ی بوده و آموزش زبان غیر مادر ی (فارسی برای غیر فارس ها و ترکی ، عربی و…برای فارس ها) در جهت کسب مهارت در آن زبان ادامه خواهد داشت.
  ٭ آموزش زبان انگلیسی از سال اول دبیرستان )میتواند زود تر هم باشد( در سراسر ایران آغاز خواهد شد.
  ٭ در مناطق چند ملییتی مثل تهران، مدارس مختص هر ملیت ایجاد خواهند شد.
  ٭ محتوا ی کتابها ی درسی علوم انسانی و اجتماعی هر منطقه با توجه به مختصات تاریخی ، فرهنگی و سنتها و رسوم آن منطقه تهیه و تنظیم خواهند شد.

  38

  17
 7. تورک گفت:

  یاشاسین آنا دیلیم تورکی دیلی….

  29

  6
  • یا صاحب الزمان گفت:

   آشنایی با سایتی به نام آذری هابرای من این اثر رو داشت که افراده معظمی و عزیزی به همراه فرهنگستان محترم زبان و ادب فارسی تنها کمر به قتل زبان های دیگر در ایران عزیز بسته اند ولی باید بدانند هر عملی عکس العملی دارد اگر به زبان ترکی از نام جعلی آذری استفاده کنند نتیجه اش این می شود که در ورزشگاه ۵۰ هزار نفر با هم بگویند خلیج عرب من هم شخصاً به جای تماشای شبکه پویا یک شبکه کاملا پان فارسی می باشد جهت رشد دایره لغات ترکی فرزند عزیزم اقدام به تهیه کارتون ها و کتاب های ترکی نموده ام و تمام تلاش خود را برای گسترش زبان ترکی و ضمناً به آن دسته از افرادی که فکر می کنند همه باید فارسی صحبت کنند به علاوه بر آموزش در مدرسه و تلویزیون به صورت ۲۴ ساعته و از طرفی خانواده ها را مجبور می کنند با طرح هایی از قبیل بسندگی فارسی و پیش دبستانی ها در خانه نیز فارسی صحبت کنند یقین داشته باشید پس از ظهور یگانه منجی عالم بشریت زبان رسمی جهان فارسی نه خواهد بود و حق به حقدار خواهد رسید و در پل صراط از امثال شما و حداد عادل و برادران فرهنگستان زبان و ادب زیبای فارسی اعلاحضرت همایونی تان رضاشاه و محمدرضاشاه ملعون نخواهم گذشت و مدیون تمامی ملت ایران خواهد بود که باعث ایجاد تفرقه درصوف شیعیان گردیده اید

   9

   0
 8. پارمیدا گفت:

  آقا اصن شما فارسها چرا هر جا کم میارید پای سلسله اصیل قجر رو وسط میکشید؟!!!! کمترین خدمت این سلسله آشنایی کردن شما با پدیده ای به اسم حمام بوده تا سر شپش زده بنگی تون رو حسابی صفا بدین.😂
  باشه باشه
  از این به بعد به جای واژه نامانوس ” کراوات” میگیم ” دراز آویز تزئینی”؛ اینجوری کلا مشکل حله.

  27

  11
  • ناشناس گفت:

   پاریمیدا خانوم منظور اینا قاجاره؟
   از بس نفهمن خودشون هیچ کاره بودن الان دنبال نقطه ضعف میگردن اتفاقا تحول کشور از زمان قاجار به اینور بوده اینا چی دادن چی میخوان برن قلمرو ایران قبل از دوره قاجار رو مطالعه کنن میبینن که یک سوم حال کنونی بود استان خراسان و چند استان دیگه هم جزو ایران نبود الان به همت قاجار به این نقشه مینازن .
   ای طلبکاران قاجار آیا قلمرو واحدی وجود داشت که شما به موسس قاجار سپرده بودید و انتظار داشتید آن را به طور کامل عودت نمایند؟

   19

   8
   • پارمیدا گفت:

    آره منظورشون قاجاره. چون میدونن قاحاریه ترک بودند هر جا کم میارن دارن بد و بیراه میگن. سوادشون هم قربونش برم در حد ویکی پدیاست. آدم به اینا چی بگه. فقط اینو می دونم تا قیامت آب فارس و ترک تو یه جوب نمیره و این باعث بسی تاسفه که بریم و برن دانشگاه سالها درس بخونن و درس بخونیم ولی حرف همو نفهمیم.

    25

    7
    • ناشناس گفت:

     به عرضتون برسونم نویسنده ویکیپدیا یک پانفارس دیوانه چشم و گوش و کر بیشتر نیست جدا فوق العاده یک عقده ای محضه اصلا نوشته هاشو بعد خوندن آدم نمیدونه بخنده یا گریه کنه یعنی یه احمق به تمام عیار !

     13

     4
   • ناشناس گفت:

    در کل دوره قاجاریه ایران فهمید که عددی نیست و باید بره حالا حالاها دنبال تکنولوژی جدید. تمام تکتولوژی رو قاجار آورد از اروپا به ایران. وگرنه الان همه گوسفندچرون بودند.

    21

    6
  • ناشناس گفت:

   چی میگی تو! خدا شفات بده.
   معلوم نیست چی زدی که اینطور نا مفهوم صحبت می کنی و طاقت شنیدن نظر مخالف رو نداری

   8

   26
  • ناشناس گفت:

   شما نمیخوای دست از ادعاهای مسخره و بی اساست برداری؟ حمام رو قاجار آورد تو ایران!!!!!؟ ازت خواستن راجع به چیزی که نمیدونی اضهار نظر کنی؟ اگرم منظورت حمام به شکل امروزیه که اونو پهلوی آورد. ماشالا از تربیت و ادبم کم نمیارید.

   10

   28
   • پارمیدا گفت:

    شاید شهر شما حمام دیر راه اندازی شده یعنی دوره پهلوی. واقعا باید دست فرح بانو رو بوسید که حواسش به شما هم بوده. خخخخخ

    25

    8
    • ناشناس گفت:

     فرح بانو ملعون!
     خدا غنی غنی لعنتش کنه هم خودشو و هم پدر مادرشو که ناموس حالیش نبود همین ها بزرگ ترین ضربه رو به آذربایجان زدن هرچی از دستشون اومد کم نذاشتن تیشه زدن به ریشه آذربایجان
     الان هم یک حرام زاده پانفارسیسم رو ول کرده افتاده جون ما
     آخر بی ناموسی بعضی از ترکا !
     اینه

     5

     20
    • ناشناس گفت:

     تقصیر خودت نیست . کلا دیر میگیری. من چی گفتم تو چی جواب میدی!

     5

     17
  • شناس. شیراز گفت:

   عجب Question

   4

   11
  • ناشناس گفت:

   وا! چه عصبی!
   نترکی یه وقت! Grin

   4

   26
   • پارمیدا گفت:

    اینطور که شما می ترکی کک ما نمی گزه… Grin
    آره اینطوریه دیگه،
    بعضی هارو هم اصلا نمیشه قانعشون کرد، باید به نفهمیدنشون احترام گذاشت. Laugh

    25

    2
 9. نه دیلده یازسان او دیل ده دوشونرسن گفت:

  نظرلرین هاممی سین اوخودوم هئش بیری تورکجه دییردی.
  اوزوموزدن باشلامالیییق. ایری دن دوزدن تورکجه یازین اوخویون دانیشین بیر ایل چکمز اثرین گوررسیز
  گوج سنده دیر. سن ایستسن اولار. ایسته گور.
  تلگرام دا تورکجه یاز
  تورکجه ماهنی لارا گولاخ آس
  تورکجه کیتاب اوخو
  تورکجه یارات هر نه اولورسا اولسون یارات. تیکراردا فایدا چوخ آزدی.

  10

  1
 10. آیا در کتیبه کوروش شما که ادعا میکنید اولین کتیبه حقوق بشر جهان است، این حق اولیه هم نوشته شده

  12

  3
 11. ناشناس گفت:

  زبان مادری اذرریهاپهلوی است که باحمله ترکان مغول عثمانی عوض شداذریهای اریایی نسب نجیبزاده اندوعلق میهن دارنداصالت باتغییرزبان عوض نمیشه ترکان عثمانی درکشورماازاقلیت هم کمترندوبایدبهوطن خودشان برگردندآذریهازبا ن اصلی خودشان پهلوی راپاس بدارند

  0

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo