بزرگ گویی و کم نمایی عملی مسئولین در تبریز؛ دلخوش به آبنبات چوبی نیستیم!

فکر کنم این مسئولین احساس کرده اند با اطلاق چند لقب و یا دادن از وعده های خوش تغییر در حال شهر اولین ها ایجاد می شود. اگر نیک بنگیریم باید متوجه شویم اگر تبریزی اولین شده چون تک تک اجزای تبریز در اولین شدنش نقش داشته است و آنان هیچ گاه دلخوش به آبنبات چوبی نبوده اند.

 

 میثم عبداللهی

امروز ۶ اسفند یعنی درست ۲ ماه از آغاز تبریز ۲۰۱۸ می گذرد و میبینیم خبری نیست که نیست! حال بماند که چرا واقعه گردشگری کشورهای اسلامی باید مبدا تاریخ میلادی باشد.

هر چند به پیشنهادی خواستند مثلا دل مردم را خوش کنند و گفتند آغاز تبریز ۲۰۱۸ از نوروز ۹۷ بهتر است و نامش را هم تغییر دادند تبریز ۱۳۹۷! کاش همه چیز به سادگی همین تغییر اسم بود! و برای واقعی نمایی این پیشنهاد از حضور جناب پرزیدنت سخن گفتند و اجرای جشن نوروز در تبریز ۲۰۱۸ یا تبریز ۱۳۹۷ با حضور روسای ممالک همسایه، هنوز جوهر نوشتار رسانه ها از این دستاورد عظیم نگذشته بود که فرمودند جناب پرزیدنت آن تاریخ در مسافرت های دیپلماسی هستند و افتتاحیه بماند برای اردیبهشت یا همان اواخر آپریل ۲۰۱۸ یعنی افتتاحیه ای پس از ۵ ماه! فکر کنم قبلش هماهنگ نکرده بودند  و در هوا حرفی زده بودند.

ولی در هر صورت از آن بوق و کرنایی که مسئول سابق و امروز تهران نشین برای دستاوردهای دولتش خبرداد خبر نیست گویا آواز دهل بوده! عیبی ندارد ما به این وعده های سترگ و توخالی عادت داریم!

نمونه ای که در بالا به عرض رسید یکی از چند نمونه وعده های مسئولین محترم است برای دیار اولین ها، رویه ای که به طرز فاحشی در میان مسئولین در تبریز رخنه کرده است و هر کسی که چند روزی میهمان میز مدیریت می شود از این سری القاب و شعارها  سر میدهند و پس از مدتی می روند و بعدی هم می آید همین گونه سخن می گوید. نمی دانم چه بگویم  حیرانم از این همه بی خبری  ولی در پس این اظهارات و وعده ها یک اشتباه فاحش وجود دارد. اشتباهی از جنس بزرگ گویی وعده ها و کوچک بودن عمل ها! کاش برخی مسئولین جنس مردم شهر اولین ها را یشناسند بعد سخن بگویند یا نه بهتر است بگوییم به عمل کار بر آید به سخن دانی نیست! کاش اجرای وعده هایشان هم همچون وعده هایشان دهن پر کن باشد. اینکه تنها در مقام حرف از قطبهای مختلف برای تبریز سخن بگوییم اما مردم این قطبهای کذایی را با پوست و گوشتشان را در زندگی روز مره احساس نکنند بیشتر شبیه افسانه پردازی است تا واقعیت.

فکر کنم این مسئولین احساس کرده اند با اطلاق چند لقب و یا  از گفتن وعده های خوش، تغییری در حال شهر اولین ها ایجاد و مثلا اولینی دیگر به تبریز اضافه می شود. اگر نیک بنگیریم باید متوجه شویم اگر تبریزی اولین شده چون تک تک اجزای تبریز در اولین شدنش نقش داشته است و آنان هیچ گاه دلخوش به آبنبات چوبی  نبوده اند. کاش مردم شهر اولین ها را بهتر می شناختید.

13
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. Arash گفت:

  ارک و مقبره الشعرا واسه عید هم نتونستین درست کنین هر سال مردم تبریز منتظره این انفاق هستن
  ۲۰۱۸ هم در افزایش لیاقت شما هم تاثیر نداشت

  11

  0
 2. Babi492 گفت:

  به واسطه شغلی که دارم برای بازرسی از بهترین و معتبرترین شرکت های تولیدی ایران به مناطق زیادی سفر کردم.
  همین اواخر رفتم یک شرکت دانش بنیان تو شهرک شیخ بهایی اصفهان. یه شرکت تولیدی خصوصی در حد متوسط که حدود ۳۰۰ تا کارمند و … داشت. ولی یک نکته ای خیلی نظرم رو جلب کرد… من و همکارم رو بردند سالن اجتماعات شهرک… اول جلسه حدود ۵ نفر از مدیران دولتی مربوط به همون شهرک اومدند پیشوازمون که هیچ ارتباطی به اون شرکت خصوصی نداشتند. در حدود ۲ ساعت تاریخچه شهرک شیخ بهایی اصفهان، افتخاراتشون و … رو بهم شرح دادند. مدیریت بزرگترین شهرک علمی و تحقیقاتی ایران ۲ ساعت شخصا برامون پرزنت میکرد و از ما میخواست که روابطمون رو با این شرکت خصوصی گسترش بدیم، از سایر شرکت های مرتبط در اون شهرک هم بازدید کنیم، پیشنهاد داد یه دفتر به شرکت ما در داخل همون مجموعه اختصاص بده تا ارتباطات موثرتری با شرکت های اصفهانی بتونیم برقرار کنیم و … همش از ما میپرسید نظر و ایده شما برای پیشرفت بیشتر این شهرک چیه و …
  میدونید در تمام این مدت به چی فکر میکردم؟! به اینکه اگر در شهر خودم تبریز یه مدیر درجه دو از یه شهرک صنعتی درب و داغون رو ببینم آیا اون مدیر نصف این وقت رو برام میذاره و به همین سماجت از ما میخواد که با شرکت های اون شهرک ارتباط بگیریم و … یا اینکه فقط به این فکر میکنه که یجوری بگه من رییس هستم و اینجا همه چیز فوق العادست!!

  6

  1
 3. ناشناس گفت:

  کاش بجای شروع پروژه خیابان ارتش ،بودجه ش رو اختصاص میدادن به ارگ و مقبره الشعرا و تموم میکردن

  0

  2
 4. Babi492 گفت:

  من به ه واسطه شغلی که دارم برای بازرسی از بهترین و معتبرترین شرکت های تولیدی ایران به مناطق زیادی سفر کردم. یه خاطره دوس دارم براتون تعریف کنم و امیدوارم وقت بذارید و تا آخر بخونیدش.
  تقریبا یک ماه پیش رفتم یک شرکت دانش بنیان تو شهرک علمی تحقیقاتی شیخ بهایی اصفهان. یه شرکت تولیدی خصوصی در حد متوسط که حدود ۳۰۰ تا کارمند و … داشت. ولی یک نکته ای خیلی نظرم رو جلب کرد… من و همکارم رو بردند سالن اجتماعات شهرک… اول جلسه حدود ۵ نفر از مدیران دولتی مربوط به همون شهرک اومدند پیشوازمون که هیچ ارتباطی به اون شرکت خصوصی نداشتند. در حدود ۲ ساعت مدیر شهرک تاریخچه شهرک شیخ بهایی اصفهان، توانمندی های شرکت های مستقر در شهرک، افتخاراتشون و … رو بهمون شرح دادند. مدیریت بزرگترین شهرک علمی و تحقیقاتی ایران ۲ ساعت شخصا برامون پرزنت میکرد و از ما میخواست که روابطمون رو با این شرکت های خصوصی گسترش بدیم، خواهش کرد از سایر شرکت های مرتبط در اون شهرک هم بازدید کنیم، پیشنهاد داد یه دفتر به شرکت ما در داخل همون مجموعه اختصاص بده تا ارتباطات موثرتری با شرکت های اصفهانی بتونیم برقرار کنیم و … همش از ما میپرسید نظر و ایده شما برای پیشرفت بیشتر این شهرک چیه و …
  داشت توضیح میداد که این شهرک یکی از اعضای دائم شهرک های دانش بینان جهان هست و یک فیلم برامون پخش کرد که با چه قدرتی و چه میزان چانه زنی در آخرین همایش جهانی شهرک های علمی تحقیقاتی تونسته میزبانی سال آینده رو بگیرن برای اصفهان. داشت توضیح میداد از چند تا مشاور خارجی برای همین کار استخدام کردند، چند تا متخصص خبره مسلط به زبان انگلیسی بردند اسپانیا و چه مقدار مذاکره با نماینده های ژاپن و اسپانیا و کره و ایتالیا و … انجام دادند، میگفت دبیر کل شهرک های صنعتی جهان یک امریکایی بود که علنا روی سن اعلام کرد اگر قرار باشه سال آینده این رویداد تو ایران برگزار بشه اون نمیاد و به همه گفته بود به ایران رای ندید، توضیح میداد چه میزان هزینه صرف ساخت فیلم تبلیغاتی برای ملرفی ایران و اصفهان کرده بودند و چه میزان هدایا و سوغاتی های اصفهان و … رو به همه میدادند که فرهنگ ایران و اصفهان رو برای تمام جهان معرفی کنن. فیلم تبلیغاتیشون رو به یه شرکت معتبر خارجی داده بودند براشون ساخته بود و …
  طوری با آب و تاب همه اینها رو تعریف میکرد و جوری عاشقانه داشتند تبلیغ اصفهان رو میکردند که لذت بردم از اینکه چنین مسئولینی توی این مملکت دارند کار میکنند. با دید باز، با آینده نگری و… در نهایت فیلم انتخابات و رای گیری جهانی رو بهمون نشون داد که اصفهان شد میزبان شهرک های صنعتی جهان در سال آینده، با اینکه فکر میکنم این فیلم رو تاحالا ۱۰۰ بار دیده بود ولی چه کیفی میکردند که این فیلم رو برای بار صدم میدیدند. من هم کیف کردم، من هم افتخار کردم به کشورم و به شهری به اسم اصفهان که حداقل تو دنیا اسم کشورم رو و پرچم مملکتم رو بالا میبره. واقعا کیف کردم…
  ولی در تمام این مدت به یک چیز دیگه هم فکر میکردم! به اینکه اگر در شهر خودم تبریز یه مدیر درجه دو از یه شهرک صنعتی درب و داغون رو ببینم آیا اون مدیر نصف این وقت رو برام میذاره و به همین سماجت از ما میخواد که با شرکت های اون شهرک ارتباط بگیریم، آیا یک مدیر تو شهر خودم پیدا میشه که اینقدر به کارش افتخار کنه، برای مطرح شدن اسم تبریز اینقدر هزینه کنه، چندین مشاور خارجی بگیره و … یا اینکه فقط به این فکر میکنه که یجوری بگه من رییس هستم. تا حالا شما مدیر یکی از شهرک های صنعتی تبریز که همشون درجه دو و سه حساب میشن رو دیدید که در حمایت از شرکت های خصوصی اون شهرک بیاد ۲ ساعت برای یه بازدید کننده سخنرانی کنه؟
  من به عنوان یک تبریزی غیر متعصب اعتقاد صد درصد دارم که شهری مثل تبریز به هیچ عنوان در مسیر پیشرفت و توسعه نیست. این شهر از لحاظ فرهنگ کار و تلاش مشکل داره. اکثر مدیران ریز و درشت این شهر بجای فکر کردن به توسعه شهر و افتخار به عملکرد خارق العاده خودشون به فکر نگه داشتن میز ریاست خودشون به هر بهایی هستند. تنگ نظری توی این شهر بیداد میکنه، حتی یک مدیر که باید خوشحال بشه از توسعه کارخونه ها و سود ده بودن اونها وقتی حجم سود شرکت ها رو میبینه بیشتر دچار حسادت میشه تا اینکه افتخار کنه به وجود چنین افراد و شرکت هایی. به همین دلیل هم سرمایه های کلان توی تبریز جذب نمیشن. بدون تعصب بگم… کاملا بدون تعصب… اگر روزی ۵۰۰ میلیارد سرمایه داشته باشم و مجبور باشم این پول رو داخل ایران سرمایه گذاری کنم آخرین جایی که سرمایه گذاری میکنم تبریزه… نه که شهر خودم رو دوست نداشته باشم، من تبریز رو خیلی هم. دوست دارم ولی هیچ وقت سرمایخپه خودم رو در شهری که چنین فرهنگ کار و کسبی داره وارد نمیکنم. به هیچ عنوان

  9

  0
 5. مسعود گفت:

  تاسفله هچ جدی اراده یوخدی
  گون به گون دالی گدیروخ

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo