تبریز ۲۰۱۸ هم تکانی به تبریز نداد؛ رتبه هشتم برای فرودگاه پنجمین شهر ایران!

شرکت فرودگاه‌ها آمار عملکرد فرودگاه‌های کشور در سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد که براین اساس همچنان فرودگاه تبریز با انجام ۳,۲ درصد از کل پروازهای کشور رتبه هشتم کشور را دارد.

رتبه هشتم برای فرودگاه پنجمین شهر ایران!

به گزارش تبریزمدرن، طبق آمار منتشر شده فرودگاه مهرآباد تهران مانند سال‌های گذشته فعال‌ترین فرودگاه کشور در انجام پروازهای مسافری بوده و در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز به تنهایی ۲۸.۹ درصد از کل پروازهای کشور را انجام داده است. در رتبه دوم این‌ آمار فرودگاه مشهد قرار دارد که حدود ۱۵ درصد از پروازها را انجام داده و پس از آن فرودگاه امام خمینی ‌تهران با ۱۱.۸ درصد پروازها رتبه سوم را در این آمار به خود اختصاص داده است.

به این ترتیب این سه فرودگاه ایران در کنار هم بیش از ۴۵ درصد از پروازها را در سال ۲۰۱۷ انجام داده‌اند و حدود ۵۰ فرودگاه باقی‌مانده ۵۰ درصد دیگر را مدیریت کرده‌اند. فرودگاه شیراز با ۶.۹، اهواز با پنج، اصفهان با ۴.۹، کیش با ۴.۸ و تبریز با ۳.۲ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

فرودگاه‌های ساری، خرم‌آباد، ارومیه، زاهدان، اردبیل، بیرجند، رشت، شهرکرد و ایلام فرودگاه‌های دیگر مراکز استان هستند که سهم پروازی هر یک از آنها کمتر از یک درصد کل آمارهای کشور است.

در میان فرودگاه‌هایی که کمترین فعالیت را داشته‌اند نیز فرودگاه‌های اردبیل، رامسر، بیرجند، نارستان، چابهار، شهرکرد و ایرانشهر قرار دارد که هر یک از آنها کمتر از نیم درصد کل سفرهای هوایی را به خود اختصاص داده است.

در این میان سهم فرودگاه سمنان از کل پروازهای انجام شده صفر بوده است و این به این معنی است که فرودگاه این مرکز استان عملا هیچ فعالیت قابل توجهی را در سال ۲۰۱۷ میلادی به ثبت نرسانده است.

 

10
4

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۰ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  یعنی اصفهان و تبریز از اهواز هم عقب ترند؟
  خاک بر سر مسئولین بی کفایت.

  6

  0
 2. Aydin گفت:

  این آمار یک ننگ و آبرو ریزی است برای تبریز ……
  فرودگاه تبریز از همه جهات مایه سرافکندگی است …..
  زشت و قدیمی و فرسوده بودن فرودگاه تبریز ، عدم وجود امکانات اولیه برای مسافران ، مخصوصا در زمستان ، برخورد زشت و توهین آمیز ماموران فرودگاه تبریز ،، عدم توسعه و طرحهای توسعه برای فرودگاه ، عدم توان کنترل برای فرود همزمان دو یا چند هواپیما که فاجعه است !!.. عدم ساخت و نوسازی ترمینالها …….تنها فرودگاه کشور که میگن کیف و چمدونتو بریز زمین تا بگردیم بعدش جمع کن ، اگرم اعتراضی بکنی یا بازداشت میشی یا توهین میشنوی ؟؟؟!!!!!!! علت این رفتارهای وحشیانه چیست ؟؟؟
  مدیریت فرودگاه تبریز باید استعفا دهد … مدیر بی لیاقت نمیخوایم No No No No

  5

  0
 3. من گفت:

  فرودگاه تبریز حتی نصف فرودگاه شیراز هم پرواز نداشته و این خیلی زشته واسه مسئولین این فرودگاه البته فرودگاه اهواز و اصفهان هم نسبت به فرودگاه شیراز با اختلاف ۳۰ درصدی در پرواز ها به میزان قابل توجهی سهم کمتری در حمل و نقل هوایی کشور داشتند.
  تهران بواسطه ی جمعیت بسیار بیشتر و مشهد بواسطه ی مسافران داخلی خیلی بیشتر پرواز های بیشترشون توجیه داره ولی این عملکرد ضعیف اصفهان و تبریز در بحث فرودگاهی هیچ توجیه درستی جز بی کفایتی نداره. جالبته که تنها فرودگاه های مهرآباد، مشهد، امام خمینی و شیراز فرودگاه های سود ده هستند و بقیه ی حدود پنجاه فرودگاه کشور زیاده هستند.

  5

  0
 4. امیرم گفت:

  همین امار میزان ورود توریست رو مشخص میکنه .

  4

  1
 5. ناشناس گفت:

  یعنی همدان و زنجان و کرمانشاه و(قم رو نمیدونم )قزوین ومرکز استان کهکیلویه بویر احمد یاسوج که متأسفانه هواپیماش سقوط کرد یعنی اینا کلا فرودگاه نداشتن یا غیر فعال بودن؟!
  آمار یه جورین
  البته الان به لیست فرودگاه های بین المللی نگاه میکردم منطقه آزادماکو هم فرودگاه بین اللملی به سبک اروپایی احداث کرده اون هم فکر کنم از بعضی شهرهای بزرگ تر احتمالا رفت و آمد بیشتری داشته باشه در آینده به خاطر موقعیت جغرافیایی بهترو مرز بودن با سه کشور مهم منطقه
  البته من اهل این شهر نیستم ولی مهندسی جالبی روش اجرا شده !

  0

  0
  • ناشناس گفت:

   اگه توجه کنید فقط پر رفت و آمد ترین و کم رفت و آمد ترین شهر ها رو گفته. اون شهر هایی که شما میگی حتما چون بینابین بودند عنوان نشدند. اگر باز هم دقت کنی میبینی که فرودگاه سمنان تاکید شده تقریبا غیر فعال بوده اگر اون شهر هایی هم که تو گفتی، غیر فعال بودند می نوشت.

   0

   0
 6. Tabriz گفت:

  با این وضعیت تاسف بار و نا امید کننده فرودگاه تبریز مدیریت فرودگاه باید استعفا بدهد تا شخص بالیاقت و باعرضه تری جایگزین شود …… اگر مدیر فرودگاه تبریز استعفا ندهد ،باید توسط مسئولان استانی برکنار شود .
  یک شخص بی لیاقت یکی از مهمترین بخش های استان را به نابودی کشانده
  مدیر بی لیاقت نمی خواهیم …

  4

  0
 7. Aydin گفت:

  واقعا این آمار کاملا ناامید کننده است ، مدیریت فرودگاه تبریز هیچ کار مثبتی انجام نداده است ، !!!!
  هیچ پیشرفتی نبوده و حتی فرودگاه تبریز پسرفت داشته است …..
  سال ۲۰۱۸ شد اما هیچ کار مثبتی از مدیریت فرودگاه ندیدیم ، نه در بخشهای عمرانی و نه در بخشهای سخت افزاری و نرم افزاری !!!!! کارهای کوچکی هم که بوده توسط شهرداری و دیگر دستگاهها و یا غیر مستقیم توسط مردم بوده است ….
  از مسئولان استان خواهشمندیم بخاطر احترام به نظر مردم مدیریت نالایق فرودگاه تبریز را برکنار کنند ، مردم و دستگاههای دیگر هر چقدر هم تلاش کنند ، این مدیریت بی عرضه فرودگاه همه زحکات را به باد خواهد داد ….. خواهشا این شخص را برکنار کنید .

  3

  0
 8. تبریزلی گفت:

  پایتخت مدرنیته ایران
  شهر اولینها به چه روزی افتاده شدیم پنجم !!! وای بر ما

  2

  0
 9. ناشناس گفت:

  فرودگاه کوچک برای شهری که روزی جهانشهر بود.

  3

  1
 10. محمد گفت:

  جالبه. فکر نمی کردم اهواز در حمل و نقل هوایی جلو تر از اصفهان و تبریز باشه. همچنین رتبه ی کیش هم خیلی خوب بوده به نسبت. همچنین فکر می کردم اختلاف تعداد پرواز های امام خمینی و فرودگاه شیراز بیشتر از اینها باشه ولی حجم پرواز های فرودگاه شیراز هم قابل توجه هست.

  3

  0
 11. mohammad گفت:

  فرودگاه کوچک برای شهری که روزی جهانشهر بود.

  3

  0
 12. ناشناس گفت:

  دوستان ارومیه ای که خیلی ادعای پیشرفتگی شهرشون رو دارند توجه داشته باشند که فرودگاه ارومیه در رده ی چه شهر هایی هست.
  کم و بیش بقیه ی شاخصه های شهر ارومیه هم در حد همون شهر هاست.

  8

  3
  • ناشناس گفت:

   بدبخت عقده ای آدم خیلی حرفا نادیده میزنه اورمیه تا ۵ سال پیش به شدت حتی از شهرهای هم رده ایش هم عقب بود الان بیا ببین چی شده چند نمونه از پروژه هاش حتی از بزرگ ترین کلانشهر ها هم بالاتره حضرت پور به داد شهرمون رسید بنا به اینکه اورمیه سرسبز ترین و زیبا ترین و پرپتانسیل ترین شهر آذربایجان هست اینو به جرات میگم دوستان تبریزی ناراحت نشن تبریز که هیچ حتی اردبیل هم و… هم به لحاظ زیبایی و سرسبزی انگشت کوچیکه اورمیه نمیشن صد برابر زیباتر از جاده چالوس شما تو خان دره سی اورمیه هست الان جناب شهردار از مرز بودن با ترکیه نهایت استفاده رو میبرن برا زیباسازی شهر تفاهمات با ترکیه منعقد شدن تمامی سرمایه گذاری ها اجرای اکثریت پروژه ها متناسب با سبک فوق مدرن توسط ترکیه در آذربایجان غربی بخصوص در اورمیه انجام خواهد شد و البته میشن اورمیا رزیدنس اولین برج مسکونی کشور به سبک کوتا که نمونه هاش در ترکیه و اروپا هست توسط مهندسین ترکیه ای در اینجا در حال ساخته و بعدی ها به مراتب ایجاد خواهند شد من مبنای پیشرفت یک شهرو بر مبنای تفاوتش با چند سال پیش در نظر میگیرم نه اینکه الان چهجوره از کیا عقبه! فقط شهر ما یه شهر مرزی هست خیلی بکر هست و خیلیا نمیان و از دور قضاوت میکنن اورمیه مردمش شادن خیلی روحیه و فرهنگ متفاوتی دارن نسبت به مردم بقیه آذربایجان بیشترین تفرجگاه ها هم اینجا هستن از طرفی تو که میگی فرودگاه برو همین الان اینترنت ببین قدیمی ترین و اولین ترین فرودگاه های کشور برا کدوم شهر ها هستن اورمیه جزو دوسه شهر اول ایران هست که فرودگاه بین المللی داشت اون زمون که نه اصفهان فرودگاه داشت که شیراز نه تبریز اولین شبکه محلی تلویزیونی در ایران به سبک فولکوریت آذربایجانی که تا چند استان ترکیه و خود آذربایجان شرقی موج دریافت میکنن از شبکه استان آذربایجان غربی اولین مرکز آموزش پزشکی اولین دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان و اولین کتاب خانه در شاخه پزشکی اولین مدرسه به سبک اروپایی فقط و فقط فقط مرز بودن هرچی کرده با ما کرده الان بعضیا دارن نونشو میخورن با زمین زدن اورمیه!
   اینو به جد میگم یعنی اینقدر مطمئن حرف میزنم اورمیه تا ۵ سال دیگه از خیلی شهرهای پر ادعا بالاتر خواهد بود منتظرم ببینم اون وقت چی میگی
   بعدشم از فرودگاه اورمیه پرواز مستقیم هست به چندین کشور های مطرح
   مسکو
   سمپترزبورگ
   فرودگاه آتا تورک ترکیه
   فرودگاه آنتالیا
   عراق
   آذربایجان (باکو)
   ارمنستان
   عربستان
   امارات
   و بقیه هم تو راهن
   تبریز الان دو نمایندش هم اهل اورمیه هستن استاندار قبلی هم اهل اینجا بود آذربایجان وقتی اسم میبرید خود ما ساختیمش فکر میکنی کیا تبریزو اورمیه و اردبیل رو ساختن خود ترکا با یه اهدافی بعد یکی خواسته تبریز مستقر شده یکی اورمیه یکی اردبیل یکی زنگان
   از آقای محمد قنگر خواهش میکنم سرویس کلانشهر هارو بیشتر فعال کنن دو سه تا از پروژه های اینجا رو به نمونه مثال مثل سیتادیوم، یا serow یا شهر توریستی اوریاد و … رو بذارن بعد خیلی حرف بزن من بیام بگم حالا تو نمیدونم اهل کجایی بر فرض اهوازی هستی حالا بگم اهواز عقبه عقبه خیلی عقبه که اهواز عقب نشد من فقط خودمو تخلیه کردم اونوقت بفرما از چند جهت یه شهرو بررسی کن بعد قضاوت کن
   مثلا به راحتی با تبریز قیاس کنیم تبریز یه شهر صنعتی با مجتمع های مسکونی زیاد و تفرجگاه کم و سرانه فضای سبز واقعا کم .اورمیه یه شهر تقریبا حالا کم صنعتی با سرسبزی و تفرجگاه ها و اماکن گردشگری زیاد هست ولی هنوزم جا داره بازم ساخته شه
   باید یه شهرو از دید پتانسیل هاش نگاه کرد هیچ وقت اینو مطمئن باش به لحاظ امنیتی یه شهر مرزی رو نمیذارن از خیلی جهان پیشرفت کنه بخصوص در حوزه صنعت پس باید تو چیز های دیگه سرمایه گذاری کرد
   حالا تو چند عنوان هم جزو اولین کارخانه هاست که اونام بخش خصوصین مثل ساندیس اولین و برترین کارخانه تولیدی آبمیوه یا آذر باتری ،مارال صنعت کانتینر سازی بزرگ ترین کانتینر سازی آسیا یا شادلی یا اروم تریلر و…
   شما انتظار نداشته باش شهر مرزی اورمیه که هر یکی دو هفته یه بار شهید تقدیم مملکت میکنه با شهر سوگلی اصفهان یا شیراز تو یه چش بیاد آخه اونا خیلی راحتن نباید راحتیشونو بهم زد!

   5

   3
   • ناشناس گفت:

    به عنوان یک تبریزی حرفاتون رو تصدیق میکنم. ارومیه رو فقط باید دید. خیلی زیباست. ما آذربایجانیها بهش میگیم پاریس ایران

    8

    3
    • ناشناس گفت:

     داداش من نوکرتم افتخار ما هم تبریزه ❤
     ولی به هیچ عنوان نباید پشت همو ما ترکا خالی کنیم اینجا خیلیا دوست دارن از آب گل آلود ماهی بگیرن !

     6

     1
  • ناشناس گفت:

   آمار مسافرت هوایی به اینور اونور چه ربطی داره به پیشرفته بودن اتفاقا به عرضت برسونم فرودگاه اورمیه ۹۰% فقط برای حمل مسافرا به خارج از کشور ترکیه و آذربایجان… کاربرد داره اکثرا اورمیه ایا اهل سفر داخل ایران نیستن نوروز ۹۷ مسافرت هرجا رفتی پلاک ایران ۱۷ دیدی سلام منم براش برسون😂

   2

   2
   • ناشناس گفت:

    خخخخخبابا با کلاس.
    این آمار مربوط به داخل و خارج کشور هست و هر دوتاش توش لحاظ شده.
    اینو گفتم که بدونی کجای کارید وگرنه ارومیه اصلا در حدی نیست که بخواد با کلانشهر های ایران رقابت کنه

    3

    2
    • ناشناس گفت:

     هر وقت یه سفر داشتی اینجا ببین قابل رقابته یانه !
     یه چیز بگم خیالتو راحت کنم این شهری که راجبش حرف میزنی به تمام لحاظ از همه شهر ها ی بزرگ و کوچیک بهتره یعنی اینو یکی مثل من که اصالتا تبریزی هستم و ساکن این شهر قشنگ میتونه درک کنه
     والا نیازی به هواپیما نیست با ماشین شخصی خیلی راحت تره که یا با اتوبوس فاصله اورمیه تا ترکیه در حدود یک ربع هست عزیزم فاصله تا جمهوری آذربایجان در حدود ۳ یا ۴ ساعت اگه اینجا کسی بخواد بره ترکیه دو راه داره یا مستقیم هواپیما اورمیه استانبول یا اینکه با اتوبوس میری وان از اونجا با هواپیما هر جا که خواستی مخصوصا آنکارا که اکثرا کارها اونجا بیشتره برا همین. نمیدونم اهل اهوازی یا کجا ولی خیالت راحت اهواز تو گرد پای این شهر نمیشه
     اول از دست گردو خاکتو هوای جهنمیش خلاص شو بعد بیا هارت و پورت کن
     بلاخره تو دانشگاه اینجا کم اهوازی یا از شهرهای دیگه نیست باهاشون گفتو گوهایی داریم

     تو یکی از اون کلانشهر هایی که میگی رو برام نام ببر در عرض فقط ۵ سال متحول بشه تفاوت های جدید و قدیم این شهر برا خیلیا که این شهرو دیدن واضحه!

     2

     1
 13. محمدرضا گفت:

  بابا مثلا انتظار داشتید که چندمین فرودگاه کشور باشید
  بعلت فعالیت زیاد اصفهان و شیراز د ر آمارگردشگران ورودی ..هنوز هم انتخاب تبریز بعنوان
  بهترین شهر و تمیزترین شهر را باور ندارند
  مگه چقدر توریست به تبریز میاد
  قبول کنیم که عقب هستیم
  شهرستان مرندآزربایجانشرقی

  5

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo