مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مطرح کرد؛ “سیلو ی گندم” تبریز در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از  ثبت ملی ساختمای های “سیلو ی گندم” تبریز در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارشتبریزمدرن،  “سیلوی تبریز” نمادی از توانمندی مهندسی، دور اندیشی صنعتگران تبریزی و همچنین نمادی از آمیختگی دانش و علم روز با تجربه کهن مردان آذربایجان است.

“مرتضی آبدار” مدیرکل میراث فرهنگی استان، در ارتباط با اولین سیلوی گندم کشور، بیان کرد: ساختمان تاریخی سیلو تبریز که در خیابان امام خمینی واقع شده است، به لحاظ قدمت فعالیت صنعتی و طراحی خود، جز آثار پر اهمیت تاریخی تبریز محسوب می شود، لذا جهت حفظ و صیانت از این میراث کهن، تلاش و استمرار بر ثبت ملی این اثر جز اولویت های مهم اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت، که خوشبختانه پس از تلاش مستمر معاونت میراث فرهنگی، این اثر تاریخی فاخر به ثبت ملی رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان، در ادامه با اشاره بر اینکه در  دهه اخیر اقداماتی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان، جهت ثبت این بنای تاریخی و فاخر در فهرست آثار ملی انجام پذیرفته است، ادامه داد: سیلو تبریز به عنوان اولین سیلوی گندم ایران، مورد توجه ویژه اداره کل میراث فرهنگی استان و همچنین سازمان مرکزی قرار دارد و طبق پیگیری های مالک این بنا در سال ۱۳۹۰، جهت ثبت ملی این اثر فاخر صنعتی، نخستین اقدامات اداره کل استان آغاز و پیگیری شد.

وی ادامه داد: شایسته است که این بنا به صورت کامل مورد حفاظت قرار گیرد و اگر بنا بر تغییر کاربری آن باشد، به شکل موزه ی صنعتی و یا در غالب کاربری فرهنگی، مورد استفاده قرار گیرد.

آبدار در پایان با بیان اینکه معاونت میراث فرهنگی استان مورخ ۲۳ بهمن ماه سال جاری، مجددا ثبت بنای تاریخی سیلو تبریز را در سازمان مرکزی میراث فرهنگی کشور ابلاغ کرده بود، اظهار کرد: گفتنی است که معاونت میراث فرهنگی با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان، مجددا ثبت بنای سیلو تبریز را ابلاغ کرد و در نتیجه امروز ۱۶ اسفند ماه موفق به کسب رای لازم جهت ثبت ملی ساختمان های سیلوی تبریز شد.

6
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo