یادداشتی بر مجسمه‌های رها و شکسته‌ی موزه آذربایجان در محوطه‌ی مقبره‌الشعرا / مرحمت فرموده ما را مس کنید

 

 تصویر مجسمه‌های رها شده و شکسته‌ی مجسمه‌ساز برجسته‌ی تبریز، ایران و جهان در شبکه‌های اجتماعی تعجب عاشقان میراث فرهنگی و هنری این مرزوبوم را بر انگیخت و دل هر کسی را که در دهه‌های گذشته یک بار پای به موزه‌ی آذربایجان گذاشته به درد آورد.

 

 

 

مانند اتفاقات دیگری که هراز گاهی تن‌مان را می‌لرزاند، این بار نیز اقدامی –به نظر ناصواب و غیراصولی- در سکوت رسانه‌ای صورت گرفت و پس از اطلاع‌رسانی آن توسط شهروند خبرنگاران و انتشار عکس‌هایی از مجسمه‌های بی‌نظیر احد حسینی در محوطه‌‌ی مقبره‌الشعرا، منجر به واکنش و درج خبری دفاع‌گونه از سوی نهاد متولی که این بار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی است، شد.

 

موزه‌ی آذربایجان یکی از پربازدیدترین موزه‌های کشور است و بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی که مسافر تبریز بوده‌اند، حداقل یک‌بار از این موزه بازدید کرده‌‌اند؛ چرا که این موزه دومین موزه‌ی پرقدمت‌ ایران و مهمترین موزه‌ی منطقه‌ی شمال‌غرب است. اشیای موجود در موزه‌ی آذربایجان در سه طبقه جای گرفته‌اند و بدون تردید سکه‌های تاریخی موجود در طبقه‌ی بالای این موزه –که یادگار و یادآور حضور سکه‌شناس برجسته‌ی ایران مرحوم ترابی طباطبایی که سال‌ها بهعنوان مدیر این موزه خدمت کرد- و مجسمه‌های احد حسینی در طبقه‌ی زیرین موزه –که با داشتن مضامین انسانی و جهانی و به شکل استادانه‌ای طراحی و ساخته‌شده‌اند و جزو گنجینه‌های هنری و میراث فرهنگی تبریز، آذربایجان و ایران در جهان محسوب می شوند- چون اندام‌های حیاتی و جدایی‌ناپذیر از پیکره‌ی موزه‌ی آذربایجان و به مثابه‌ی هویت آن به شمار می‌آیند.

 

نبود این سکه‌ها و مجسمه‌ها در فضای موزه‌ی آذربایجان همانقدر به این مجموعه آسیب رسانده و آن را از هویت خود تهی می‌کند که جای خالی الماس دریای نور و تخت نادری در موزه‌ی جواهرات ملی!

 

جابجایی آثار حجمی استاد احد حسینی در بحبوحه‌ی تبریز ۲۰۱۸ رخ می‌دهد. تاسف‌بارتر اینکه این عمل به بهانه و در راستای تبریز ۲۰۱۸ صورت گرفته است.”مرتضی آبدار در این رابطه گفت: این جابجایی به منظور ایجاد امکان نمایش آثار فاخر موزه ملی ایران در راستای اهداف تبریز ۲۰۱۸و دستور معاون محترم رئیس جمهور در بازدید از موزه آذربایجان مبنی بر بازبینی محتوایی موزه و طبق توافق به عمل آمده با استاد احد حسینی صورت خواهد گرفت.”

 

آیا انتقال بی‌سروصدا و جابجایی غیراصولی و به اقرار عکس‌های مستند موجود، آسیب رساندن و شکسته شدن مجسمه‌ها و بی‌احترامی به یکی از مهمترین آثار هنرهای تجسمی هنرمند جهانی این دیار و تهی کردن مهمترین موزه‌ی تبریز از یکی از مهمترین ستون‌های هویت‌بخش آن در راستای اهداف تبریز ۲۰۱۸ صورت گرفته است؟

 

آیا مجسمه‌های بی‌بدیل احد حسینی در مکانی شایسته نگه داشته نمی‌شدند؟ آیا این جابجایی نابجا و غیراصولی در راستای “حفظ جایگاه آثار نفیس استاد حسینی” انجام شده است؟ متاسفانه جای خالی شایسته‌سالاری و عدم حضور مدیران متخصص و دلسوز در امور فرهنگی موجب چنین اجحاف‌هایی به گنجینه‌ی هنری و میراث فرهنگی ما می‌شود.

 

در سالیان گذشته نیز نمایشگاه‌هایی با محتوای نمایش آثار فاخر موزه‌ی ملی ایران –از جمله نمایش “مرد در افق تاریخ”- در همین موزه‌ی آذربایجان برگزار شده ولی هیچ تعدی‌ای به بخش سکه‌ها و مجسمه‌های موجود در این موزه صورت نگرفته بود. به مدد تاریخ غنی تبریز و آذربایجان، این شهر مملو از خانه‌های تاریخی و موزه‌هایی است که به دلایل مختلف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان عاجز از تجهیز و راه‌اندازی این فضاهاست. اگر کمبود فضا برای نمایش آثار فاخر موزه‌ی ملی ایران بهانه‌ای است برای تعدی به این مجسمه‌ها، آیا نمی‌شد این آثار در یکی از خانه موزه‌های تاریخی دیگر تبریز به نمایش درآید؟ آیا بازبینی محتوایی موزه درست همزمان با تبریز ۲۰۱۸ قرار است به جای نمایش آثار هنرمندانه‌ی این شهر نمایشگر آثار مکان‌هایی دیگر باشد؟ در شرایطی که تبریز و آذربایجان خود مملو از آثار تاریخی و هنری قابل اعتنا  است که جا دارد در این سال برای گردشگران نمایش داده شوند. اینچنین قرار است تبریز داشته‌های فرهنگی، تاریخی و هنری خود را به گردشگران نشان دهد.

 

به نظر می‌رسد آوردن توجیهاتی چون “در راستای اهداف تبریز ۲۰۱۸” و “بازبینی محتوایی موزه” و “ارائه آثار فاخر موزه ملی ایران” و “تاکید بر لزوم حفظ جایگاه آثار نفیس استاد حسینی” عذر بدتر از گناه باشد. نخستین هدف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پاسداری از میراث فرهنگی و هنری کشور است ولی این سازمان به دست خود تبریز را در سال ۲۰۱۸ از یکی از مهمترین آثار هنری بومی‌اش تهی کرده است. هر چه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک.

 

تا به حال که تبریز ۲۰۱۸ تنها تبدیل به آش دهان سوز و حرف دهان پرکنی شده؛ چون طبلی توخالی چند سالی است شعار داده‌ا‌یم و امروز که در سومین ماه از این سال به سر می‌بریم نه تنها شاهد هیچ اتفاق مبارکی نیستیم بلکه اصلی‌ترین متولی تبریز ۲۰۱۸ خود دست به تخریب بخشی از هویت آن زده است. عطای انتظار رویدادها و اقدامات رو به جلوی فرهنگی در سال جاری در شهر تبریز را به لقایش بخشیده‌ایم؛ از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم مرحمت فرموده ما را مس کنید.

 

ساسان نیک‌رفتار خیابانی

 

6
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۱ پاسخ

 1. رضا گفت:

  دلیل این مقاله رو متوجه نمیشم.خود احدحسینی گفتن که با اطلاع و نظارت من مجسمه ها دارن جابجا میشن و در مقبره الشعرا هم موزه ای با عنوان خودشون قرار ایجاد بشه که احد حسینی خودشون این مطلب رو گفتن حالا چرا نویسنده از دنیا بی خبر این مطلب رو نوشتن سردر نمیارم

  1

  3
 2. على اكبر گفت:

  تبریز نشسته روى صندلى، در عکس

  2

  0
 3. مسعود گفت:

  من بو مجسمه لری گورموشدوم چوخ گوزل دیلر
  نییه اولاری اوردان گوتوروبلر؟
  نمنه اولارین یرینه قویاجاخلار تا ملت باخسین ؟

  3

  1
 4. پدرام گفت:

  تورک ها اگر این کار ها رو نکنن که بهشون جک نمیگن

  0

  7
  • داود گفت:

   اهل کدوم ده کوره ای؟جک نیست جوکه
   چقدر خوب فرهنگ غنی خود و همزبانانت رو داری به نمایش میذاری.
   آقای با فرهنگ،جوک ساختن برای اقوام و قومیتها نشانه عقب افتادگی فرهنگی است.مطالب گفته شده در جوکها باعث چند ثانیه خنده ابلهانی مثل تو میشه ولی با کمال تاسف بی فرهنگی و بی تمدنی سالیان سال بر پیشانی مدعیان فرهنگ و نمدن به اصطلاح ۲۵۰۰ ساله میدرخشه.

   6

   1
 5. پدرا گفت:

  همین کارها رو می کنید بهتون جک می سازند دیگه

  1

  7
  • ناشناس گفت:

   غلط میکنند با ۷ جد و آباد تو. حالا خوبه خودتون بهترین پت و مت های دنیایید.

   5

   1
  • ناشناس گفت:

   امثال ابلهانی مثل تو …. اضافی میخورن درست میکنند. آخرشم چون زاییده افکار مریض شماست به خودتون برمیگرده

   5

   1
 6. mehdi گفت:

  خیلی مشکوکه این حرکت، من خیلی بدبینم،

  2

  0
 7. masoud گفت:

  Alimizdandaki bir ish galmir

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo