اکو توریسم چیست؟

 

1455968220360_redirect.php-th3.jpg

لغت Eco Tourism که فرهنگستان لغات با کمک سازمان میراث فرهنگی کشور آن را معادل طبیعت گردی معنا کرده است، از نظر ریشه لغوی از دو جزء Eco و Tourism ساخته شده است.

پیشوند eco  برگرفته از  ریشه ای یونانی به معنی آمیزه ای از مفاهیم محیط زیست و زیستگاه و tourism به معنای گردشگری است این مفهوم بیش از هر چیز طبیعت را تداعی می کند.

در فارسی کلمه بوم را معادل eco  قرار داده اند و به نوعی به Eco Tourism ، «بوم گردی» نیز می گویند. (بوم = سرزمین و زیستگاه)

تعریف اکوتوریسم از منظر انجمن جهانی اکوتوریسم در سال ۱۹۹۱م.: اکوتوریسم یک سفر و بازدید زیست محیطی مسؤولانه  از مناطق طبیعی بکر است که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب آن و ویژگیهای فرهنگی مرتبط با آن انجام می شود، به طوری که باعث ترویج حفاظت گردد و اثرات منفی بسیار کمی از جانب بازدید کنندگان بر محیط به جای گذارد و شرایطی را برای اشتغال و بهره مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی(بومی) فراهم کند.

اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی یکی از شاخه‌های گردشگری است که مبتنی بر جاذبه‌های طبیعی است؛ از سال ۱۹۹۰ اکوتوریسم به عنوان وسیله‌ای برای توسعه پایدار توسط سازمان‌های غیر دولتی، کارشناسان توسعه و مراکز دانشگاهی مطرح و مورد مطالعه قرار گرفت.

با توجه به کتاب اکوتوریسم اثر مگان اپلروود، همانند سایر اشکال فعالیت‌های گردشگری که با هدف گذراندن تعطیلات، انجام کار، شرکت در کنفرانس‌ها، کنگره‌ها یا نمایشگاه‌ها، توریسم درمانی و غیره انجام می‌شود، هدف اکوتوریسم نیز رسیدن به نتایج توسعه پایدار است. بنابراین برنامه‌ریزی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری، فعالیت‌های متعاقب آن و بازاریابی باید بر اساس شاخص‌های پایداری از نظر زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی صورت پذیرد.

اکوتوریست‌ها(بوم‌گردان) کیستند:

اکوتوریستها افرادی هستند که از مرحله علاقه ساده به طبیعت فراتررفته و پا در عرصه شناخت رازها و زیبایی‌های عمیق آن  می‌گذارند.

یک اکوتوریست، خود را نسبت به مراقبت از طبیعت و احترام به فرهنگ بومی  مسؤول می‌داند و به این مسئولیت پای‌بند است.

بنابراین هر کس که به هر طریقی به طبیعت سفر می کند، الزامآ یک اکو توریست به حساب نمی‌آید.

4
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. پانته آ گفت:

    اکو توریسم شهر مارماریس بینظیره من پارسال باتور مارماریس از این شهر بازدید کردم و بسیار زیباست.

    0

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo