شهری که هنر و فرهنگش را همگان دوست می‌دارند تبریز پایتخت فرش و نگارگری

مردم تبریز، هنرمند و دوستدار هنرند؛ این امر را به وضوح می‌توان از صنایع دستی و آثار هنری ایجاد شده توسط هنرمندان تبریزی مشاهده کرد.

به گزارش تبریزمدرن، سفالگری، گلدوزی، قلم ‌زنی و از همه مهم تر فرش تبریز به مثابه یک شاهکار صنایع دستی، شهرتی جهانی برای این شهر به ارمغان آورده‌اند و با نگارگری سالهاست با خود نام چندین مکتب را یدک می‌کشد.

فرش تبریز، تابلویی هزار رنگ است از هنر سرانگشتان مردمی که احساس رقیق و لطیف قلبشان را در میان و تار و پود آن به تماشا می‌گذارند؛ این اثر پر رمز و راز و دلفریب، گاه میهمان دیوارهای منزل است و گاه پوشش نرم زیر پا؛ اما کسی نیست که بتواند از کنار این شاکار هنری، بی تفاوت بگذرد و آن را تحسین نکند.

نقش و نگار رویایی فرش دستباف تبریز، تار و پود زیبایی شناسی جهانیان را شکل می‌بخشد و جلوه‌های هنری زیبا از سنت را در دنیای مدرن فرش‌های ماشینی به رخ می‌کشد.

فرش تبریز نماد عینی معجزه‌هایی از دستان هنرمندی است که زینت بخش موزه‌های معتبر جهان و بازارهای بین‌المللی می‌شوند.

فرش‌هایی با گل ابریشم در رج شمارهای۵۰ و۶۰ ، با چله‌های ابریشمی و طرح‌های ‘ لچک’ و ‘ ترنج’ که طرفداران پر و پا قرصی دارد و نمایش قدرت فرش بافان تبریز در عرصه‌های بین المللی به شمار می‌رود.

فرش‌های دستباف تبریز که در صد سال اخیر با طرح‌های جذابی همچون ‘گلدانی’، ‘درختی’، ‘محرابی’، ‘قندیل دار’، ‘حیوان‌دار’ و‌… بافته می‌شوند، شکوهی از فرهنگ و هنر این خطه از ایران اسلامی را به نمایش می‌گذارند.

اگرچه ظرفیت بی‌بدیل بافت و صادرات فرش دستباف تبریز، در معرفی این شهر تاریخی به عنوان ‘‌شهر جهانی بافت فرش’ نقش مهمی را ایفا می‌کند. نقش و نگار فرش تبریز شاخه‌ای از نگارگری نقاشی ایرانی است.

این نگارگری که علاوه بر جنبه‌های هنری در بخش صنعت فرش هم خودنمایی می کند، بیشتر از دانشگاه به بازار گرایش یافته و در مسیر آموزش استاد شاگردی از دانشگاه دور مانده است.

تبریز خاستگاه نقش و نگار ‘اسلیمی’ و ‘خطایی’ و آذربایجان خاستگاه نقوش فرش‌های عشایری است

فرش تبریز در جایگاه برتر تولید و صادرات این فرآورده فرهنگی و هنر سنتی ایرانی- اسلامی در سطح کشور به شمار می‌رود.

مزیت‌های اصلی هنری و فرهنگی فرش تبریز نسبت به انواع مشابه خارجی‌، مدیون طرح و نقش زیبای آن می‌باشد.

تلاش طراحان و تولیدکنندگان در بومی کردن مولفه‌های هنری غرب و استفاده از آن‌ها در تلفیق با طرح‌های سنتی، به فرش تبریز جایگاهی داده است که مراکز تولید داخل و خارج کشور را یارای رقابت با آن نیست.

طرح‌ها و نقوش فرش تبریز با تلفیقی از رنگ مایه‌های سنتی هنر ایران از جمله لاکی، سرمه‌ای و شاد از جمله طیف‌های وسیعی از صورتی‌ها تا رنگ‌های طلایی و کرم بافته می شوند.

سبک رنگ‌آمیزی این فرش‌ها به طور متناوب همگام با نیاز بازار تغییر می کند ولی با این حال تلاش برای القای حالات سه بعدی و سایه پردازی در جلوه نقوش مطابق با معیار‌های هنر غرب غالبا در شیوه‌های رنگ گذاری دیده می شود.

تبریز در مسیر جاده ابریشم از «چین» تا «ونیز» قرار گرفته و از دوره تجاری سازی فرش (قاجار) تا زمان حاضر، مرکز تجمع تجار فرش بوده است.

مراسم معرفی و اعطای اعتبارنامه شهر جهانی فرش به تبریز به دست شورای جهانی صنایع دستی (World Crafts Council)  در سال ۹۴ صورت گرفت این سازمان  سازمانی غیرانتفاعی و غیر دولتی است. هدف این شورا، توان بخشی جایگاه صنایع دستی، ارتقای همکاری میان سازندگان صنایع دستی در جهان، تشویق، کمک و راهنمایی آنها و توسعه اقتصادی از طریق فعالیت‌های درآمدزا است.

به طور خلاصه، مأموریت این شورا آوردن صنایع دستی و سازندگان آن به جریان اصلی زندگی با پیوند دادن با گذشته از طریق حفظ سنت‌های به ارث رسیده و آینده به واسطه کاربرد فن آوری مدرن در آزمایش، نوآوری و دسترسی به بازارهای جدید است.

فرش‌های تبریز ، چه آن‌هایی که زینت بخش موزه‌های معتبر جهان هستند و یا در مجموعه کلکسیونرهای مشتاق جای گرفته اند و یا آن‌هایی که در مقیاس زیاد و در کیفیت تجارتی سر از بازارها و چهار سوق‌ها در می آورند، همواره خوش اقبال و مشتری پسند هستند.

در سال‌های اخیر بافنده‌های چیره دست تبریزی به تولید فرش‌های گل ابریشم بسیار ظریف با رج شمار ۵۰ و ۶۰ در مقیاس وسیع روی آورده اند.

این گونه فرش‌ها که بعضی با چله‌های ابریشمی هستند، بیشتر با طرح‌های لچک و ترنج و با رنگ‌های غالباً بژ روشن و نخودی بافته می شوند و در رنگ آمیزی گل‌ها و نگاره‌ها از رنگ‌های سرخابی، عنابی و زیتونی به فراوانی استفاده می شود.

فرش‌های تبریز در صد سال اخیر اغلب با طرح‌های گلدانی، درختی، محرابی، قندیل دار، حیوان دار، شکارگاه، هراتی، شاخ و برگی، گلفرنگ، بندی خشتی یا قاب قابی، منظره بافی، قاب قرآنی و نقش‌های هندسی از کوچک ترین تا بزرگ ترین اندازه‌های ممکن بافته شده اند.

نگارگری در تبریز از زمان ایلخانیان بعنوان نگارگری مکتب تبریز اول شناخته شده است.کتاب شاهنامه شاه طهماسب در دوره صفویان یکی از آثار برجسته  ترین کتابهای به یادگار مانده  در دهم هجری در دوره صفویان از  شاخص نگاگری مکتب تبریز دوم به حساب می‌آید.

نگارگری بیان تصویری ویژه ایرانیان و متمایزاز دیگر فرهنگ‌ها  است در این میان نگارگری مکتب تبریز جلوه خاصی دارد. تبریز پایتخت نگارگری جهان اسلام است اولین مکتب مشخصا به مرکزیت تبریز در عصر مغول‌ها و  در نگارگری مکتب دوم مربوط به عصر صفوی است.

تذهیب ،گل و مرغ و نقاشی طبیعت از ویژگی‌های مکتب تبریز است  سرزندگی در عناصر طبیعت و درخشش رنگها در نگارگری زندگی و لباس و پوشش خاص اشخاص را از ویژگی‌های مکتب نگارگری تبریز به یادگار داریم. نگارگری کارکرد زیادی دارد واستادانب چون کمالدین بهزاد و استادان معاصر بسیاری چون فرشچیان و آقامیری ادامه دهنده و شیوه‌هایی از این مکتب را عهده دار شده اند.

جشن عید فطر ،آیین نوروزی ، شاهنامه نگاری و غیره همه اینها در بردارنده فرهنگ و هنر این مرز و بوم دارد. جریان‌های که در احیای نگارگری در شهر تبریز شکل گرفته است تبریز را به سوی مکتب سوم سوق خواهد داد که شیوه پیشنیان را به سبک و سیاق جدیدی با هویت شناسنامه دار ادامه دهد.

میزبانی تبریز با همراهی شهرداری و همت دانشگاه هنرهای اسلامی در برپایی جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری با حضور نمایندگان ارسیکا عنوان تبریز  پایتخت نگارگری شهرهای اسلامی را واقف کرده است.

انتهای پیام/

6
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. Aydin گفت:

  البته ین مورد رو هم اضافه کنیم که فرش دستباف تبریز و آذربایجان سالهاست که ، با جعل و سرقت هنری با عنوان جعلی پرشین کارپت در خارج کشور معرفی و فروخته میشود که باید جلوی این دزدی هنری و فرهنگی فرش تبریز و آذربایجان گرفته شود ….. عملا هیچ نامی از تبریز نیست و فرش تبریز را به زور و دروغ پرشین کارپت معرفی میکنند .
  هر چه زودتر باید جلوی این دزدی فرهنگی گرفته بشه و فرش تبریز بنام تبریز و آذربایجان معرفی بشه …… دیگر نمیگذاریم داشته های آذربایجان را مصادره و به سرقت ببرید .

  14

  3
  • ناشناس گفت:

   چون خودمون به همین فارسا رو دادیم خواستیم باهاشون مثل آدم روابط برقرار کنیم به شدت تمام سوء استفاده کردن
   فرش به نام آذربایجان هس اینو کل دنیا میدونه

   4

   4
 2. فربد گفت:

  سلام من پارسال با تور تبریز به این شهر سفر کردم و از سفرم نهایت لذت را بردم

  2

  3
 3. والله به خدا این که فارس رو کردین دشمن توهمه
  من کلی رفیق تبربزی دارم
  عروسمون هم تبریزیه این داستانیه که شما میگید رو نداریم
  در درجه اول انسانیم بعد همه یه خانواده ایم از لحاظ فرهنگی هم خیلی چیزهامون مشترکه، تنها فرقمون اینه که ابزار ارتباطمون فرق می کنه شما ترکی ما فارسی این نباید باعث تفرقه بشه دوستان

  8

  2
  • ناشناس گفت:

   تو خودتم عروس عرب هایی!
   گمشو بابا

   2

   13
   • ناشناس گفت:

    بابا یخورده ادب داشته باش دیگه مگه چی گفت که فحش میدی؟! آدمهایی مثل تو از داعشم بدتره. آبروی همه رو میبری. یکم آروم باش . بخدا ما تبریزی ها آدمهای بافرهنگی هستیم معلوم نیست کجایی هستی حرف زدن که بلد نیستی حرف نزدن رو که بلدی.

    10

    1
    • ناشناس گفت:

     کسی که معنی ناموس و غیرت رو نفهمیده به یه فارسی که دشمن موجودی و هویت و تاریخ زبان من هست دختر داده این یعنی خیانت به ناموس و ملت آزربایجان
     و ما از همچین ترک هایی نخواهیم گذشت منو امثال من که یه روزی انتقام خواهیم گرفت!
     کسایی که در عین بیخیالی پشت میکنن به ظلم هایی که به ملت آزربایجان شده بی غیرت هایی که تن به این ازدواج های کثیف و سخیف میدن و باعث هر چه بیشتر فرو رفتن آزربایجان در منجلاب و وصل شدن به اقوام وحشی و متولد شدن فرزندان دو رگه بی هویت که حتی حق صحبت کردن به زبان مادریشونم نخواهند داشت جایی در آزربایجان ندارند.
     کسی که تو رو به من برا خر کردن من میگه برادر پشت هر غلطی علیه من انجام میده اون یه موجود پسته و ترک نمایی که ناموسشو در عین بیخیالی یه همچین موجودی میده از حیوانم پست تره
     شما نمیبینید چی به سر آذربایجان میاد؟!
     جلو همین اقوام کرد و فارس جرات حرف زدن راجب بزرگان ترک و حفظ اراضی آذربایجان رو داری؟!
     همینا برا کرد ا تاریخ جعلی و مسخره نساختن ؟!
     تروریست های کرد با ارامنه رو حمایت نکردن؟!
     کولبر های قاچاقچی کردرو که باعث تقویت مالی تروریست ها شدن رو بیمه نکردن؟!
     که الان همین در آمد ها تبدیل به خرید اسلحه و شهدای هفتگی در غرب آزربایجان شده!
     قتل عام های چندین و چند بار در غرب آزربایجان رو که توسط ارامنه ها و کرد ها انجام شده رو انکار نکردن؟!
     تو کدوم کتب تاریخ نوشتن مردم بدونن؟!
     در عوض چهقدر نیمه خالی لیوان حکومت های ترکی مثل قاجار و خوارزمشاهیان و ایلخانان و … رو دیدن بستن به توپ تا ترکا هر چه بیشتر نابود شن و از خودشون متنفر شن!
     همه این ها نقشه هایی هستن برا نابودی ریشه آزربایجان
     و بعضی از هم ملتی های خواب ترک من که روز های سخت آزربایجان رو ندیده از این ها حمایت میکنن ولی به حال ما ترک های بدبخت آزربایجان اسیر در ایران!
     این کامنت رو عاجزانه در خواست دارم منتشر کنید نمیدونید با چه خون دلی نوشتم

     1

     4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo