فرصت احیای کنسولگری ها در تبریز؛ تبریز در گذشته دارای ۱۱ کنسولگری بود/ بیشتر کنسولگری‌های تبریز در زمان دولت مصدق تعطیل شدند

 

انتشار خبر درخواست آلمان و روسیه برای ایجاد کنسولگری در تبریز، موجی از انرژی مثبت برای فعالان عرصه تجارت و گردشگری را در این کهن شهر دامن زده است. تبریز در گذشته دارای ۱۱ کنسولگری بود که از جمله آن‌ها می‌توان به کنسولگری آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، اتریش، بریتانیا، عثمانی، جنوا، جمهوری ونیز و عراق اشاره کرد.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از ایرنا، امروزه در همه جای دنیا، تعدد کنسولگری ها به عنوان نمایندگی سیاسی و دیپلماتیک کشورها در یک شهر، مزیت نسبی برای آن شهر محسوب می شود و تلاش برای افزایش تعداد کنسولگری های مستقر در تبریز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در باب اهمیت و تاریخچه کنسولگری کشورهای خارجی در تبریز، اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که کنسول های بسیاری از آنها حتی به انتشار یادداشت های دوران اقامت خود در ‘دارالسلطنه تبریز’ نیز اقدام کرده اند که از خواندنی ترین آنها می توان به کتاب خاطرات ویلهلم لیتن، کنسول آلمان در تبریز در بحبوحه جنگ جهانی اول، با عنوان ‘ماه عسل ایرانی’ اشاره کرد.

از سوی دیگر انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، پایتخت جهانی فرش دستباف در سال گذشته و پاک ترین شهر ایران در چند سال متوالی، ضرورت افزایش تعداد کنسولگری های خارجی را در این کلان شهر مضاعف می کند.

پیشینه ایجاد کنسولگری در تبریز

سابقه ایجاد کنسولگری کشورهای خارجی در تبریز نیز به حدود ۱۷۹ سال پیش باز می گردد؛ انگلیس به عنوان نخستین کشور خارجی در سال ۱۸۳۷ شمسی به ایجاد نمایندگی سیاسی خود در ‘شهر اولین ها’ اقدام کرد.

مورخ و پژوهشگر تاریخ تبریز در این باره گفت: تبریز در گذشته دارای ۱۱ کنسولگری بود که از جمله آن‌ها می‌توان به کنسولگری ایالات متحده آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، اتریش، بریتانیا، عثمانی، جنوا، جمهوری ونیز و عراق اشاره کرد.

کریم میمنت نژاد افزود: این در حالی بود که در همان زمان در پایتخت ایران، تهران، تنها هفت سفارت خارجی فعالیت داشت؛ بیشتر کنسولگری‌ها در محلات قدیمی تبریز همچون ‘ایچری ارمنستان’، ‘بارون آواک’، ‘میدان ترلان’ در خیابان شریعتی کنونی و ‘میارمیار’ واقع بودند.

وی اضافه کرد: عمده فعالیت این کنسولگری‌ها برای امور اقتصادی و بازرگانی بود؛ در آن دوران، مواد اولیهٔ ارزان قیمت آذربایجان مثل پنبه، پشم، ابریشم و صنایع نساجی و بافت فرش، کشورهای اروپایی را به برقراری روابط اقتصادی با تبریز و آذربایجان تشویق می‌کرد.

وی یادآور شد: کنسولگری انگلیس، قدیمی‌ترین نمایندگی سیاسی خارجی در تبریز بود که در سال ۱۸۳۷ میلادی تأسیس شد و در محدوده بلوک امروزی ‘پاساژ’ (کوچه پستخانه قدیم)، در کوچه ‘زرگرباشی’ قرار داشت.

محقق تاریخ تبریز ادامه داد: کنسولگری روسیه نیز که کمی پس از آن تاریخ فعالیت خود را آغاز کرد، در شمال بلوک پاساژ، در کوچه کنسولگری واقع شده بود؛ کنسولگری فرانسه نیز در سال ۱۸۶۶ میلادی در همین کوچه گشایش یافت؛ این کوچه به سبب وجود این ۲ کنسولگری به نام ‘کوچه کنسولگری’ معروف شد. کنسولگری آمریکا نیز در سال ۱۹۰۶ میلادی در کوچه ارک تأسیس شد.

وی گفت: بیشتر کنسولگری‌های تبریز به غیر از کنسولگری‌های آمریکا، شوروی، فرانسه و ترکیه، در زمان دولت محمد مصدق تعطیل شدند؛ در حال حاضر تنها ۲ کنسولگریِ ترکیه و جمهوری آذربایجان در این شهر فعال است.

درخواست ایجاد کنسلوگری آلمان و احیای نمایندگی سیاسی روسیه

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در آذربایجان‌شرقی نیز از درخواست ایجاد کنسولگری آلمان و احیای کنسولگری روسیه در تبریز خبر داد.

اسماعیل بابایی‌راغب  با اشاره به درخواست‌ها برای ایجاد کنسولگری در شهر تبریز، بیان کرد: سفیر آلمان در سفر خود به تبریز درخواست ایجاد کنسولگری را داشت، ضمن اینکه مقام های سفارت روسیه به ویژه سرکنسول این کشور در رشت نیز درخواست ایجاد و احیای کنسولگری در تبریز را داشت که ما نیز راهنمایی‌ها و هماهنگی‌های لازم را انجام دادیم تا بتوانند درخواست رسمی خود را توسط سفارت روسیه در تهران به وزارت امورخارجه ایران اعلام کنند.

بابایی راغب یادآور شد: مکان سابق کنسولگری روسیه در تبریز در زمان حاضر هیچ‌گونه فعالیت کنسولی و یا غیرکنسولی ندارد و فقط به عنوان یک زمین و محوطه در اختیار سفارت روسیه در تهران است.

استقبال از ایجاد کنسولگری های جدید در تبریز 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه در جریان درخواست ایجاد یا احیای کنسولگری در تبریز نیستیم، اظهار کرد: با این وجود از درخواست هر کشور خارجی که در چارچوب قوانین و مقررات کشورمان با وزارت امور خارجه برای ایجاد کنسولگری در تبریز توافق کند، استقبال می کنیم.

رحیم شهرتی فر افزود: ایجاد یا احیای کنسولگری ها در تبریز، امکان خوبی برای توسعه مراوادات تجاری و اقتصادی با کشورهای متقاضی است.

وی با اشاره به مناسبات تجاری و بازرگانی دیرینه تبریز با روسیه و آلمان اضافه کرد: آذربایجان شرقی در زمان حاضر نیز با این دو کشور همکاری های اقتصادی و فنی دارد و ایجاد کنسولگری آنها در تبریز می تواند توسعه این روابط را تسهیل کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: چون تبریز از زمان های دور تا به امروز از مراکز و قطب های اصلی بازرگانی و صادرات و واردات کشور از روسیه و اروپا بوده است، اقدام وزارت امور خارجه در ایجاد یا احیای کنسولگری کشورهای خارجی در این شهر، می تواند افق های جدیدی را پیش روی کشورمان و این خطه برای توسعه مناسبات تجاری با جهان پیرامون بگشاید.

وی یادآور شد: خوشبختانه روابط تجاری و صنعتی تبریز با کشوری مانند آلمان هنوز برقرار است و به عنوان نمونه، تولیدات کارخانه ماشین سازی این شهر به بازار آلمان صادر می شود که ایجاد کنسولگری آلمان ها در تبریز می تواند این روند را تسریع کند.

ایجاد کنسولگری ها زمینه ساز تسهیل در روابط دوجانبه است

رییس اتاق بازرگانی و کشاورزی تبریز نیز با اشاره به قدمت فعالیت کنسولگری دولت های خارجی تبریز در حدود دو سده اخیر گفت: تبریز از زمان های دور در مسیر جاده ابریشم واقع و از شهرهای مهم و تاثیرگذار تجارت این جاده تاریخی از شرق به غرب جهان و بالعکس بود و به همین دلیل نیز دولت های خارجی حتی از دوره ‘ونیزیان’ در این شهر نمایندگی داشته اند.

صمد حسین زاده افزود: این واقعیت تاریخی را نمی توان نادیده گرفت که تا باز شدن راه دریایی خلیج فارس در سال های منتهی به جنگ جهانی دوم، تبریز به عنوان قلب تپنده خطه آذربایجان، تنها ورودی و خروجی صادرات و واردات کشورمان بود.

وی اظهار کرد: امروزه نیز تجار، بازرگانان و صنعتگران تبریز ارتباطات وسیعی با کشورهای آسیای میانه، روسیه و اروپا با محوریت آلمان دارند، به طوری که ۷۰ تا ۸۰ درصد فناوری واحدهای تولیدی-صنعتی تبریز آلمانی است.

رییس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به سفر بیش از ۵۰ هیات تجاری اروپایی به ویژه آلمانی به تبریز در ۲ سال اخیر تاکید کرد: هر چند علاقه مندی این هیات ها به سرمایه گذاری در تبریز به دلیل مشکلات سیاسی و مسایل مرتبط با تحریم خیلی محقق نشده است، اما به طور قطع این روند تغییر خواهد کرد و ایجاد کنسولگری آلمان در تبریز می تواند زمینه ساز تسهیل روابط باشد.

وی روابط تجار، بازرگانان و صنعتگران خطه آذربایجان با روسیه را نیز رو به رشد ارزیابی کرد و افزود: با توجه به عزم سران ایران و روسیه برای توسعه مناسبات فیمابین تجاری، احیای کنسولگری روسیه در تبریز می تواند به تحقق برنامه های مرتبط با این وضعیت کمک کند.

شهرداری پشتیبان ایجاد کنسولگری های جدید در تبریز است 

شهردار تبریز نیز با استقبال از برنامه تقاضای احیا یا ایجاد کنسولگری های جدید در این کلان شهر گفت: مدیریت شهری تبریز نیز با همه امکانات در اختیار از تحقق این برنامه پشتیبانی می کند.

ایرج شهین‌باهر از ایجاد دو کنسولگری اروپایی در شهر تبریز خبر داد و گفت: زمینه فعالیت مجدد کنسولگری آلمان در تبریز با درخواست سفیر این کشور در تهران و پیگیری‌های وزارت امور خارجه، محقق می شود و این مرکز دیپلماسی به زودی در خدمت توسعه ارتباطات بین‌المللی شهر خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که سرکنسول روسیه در رشت نیز درخواست مشابهی برای فعالیت دیپلماتیک در تبریز دارد، افزود: سرکنسولگری روسیه، پس از سال‌ها وقفه، مجدداً در تبریز برپا می‌شود.

شهردار تبریز متذکر شد: شهرداری تبریز، با برخورداری از قابلیت‌ دوستی‌ها، پیمان‌ها و خواهرخواندگی‌های بین‌المللی، پشتیبان فعالیت‌ کنسولگری‌های خارجی در شهر است.

11
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. Aydin گفت:

  همه مسئولان استان باید تلاش کنن تا هر چه زودتر شاهد راه اندازی کنسولگری کشورهای خارجی در تبریز باشیم ….. بی شک این کنسولگریها منافع زیادی برای تبریز و کشور خواهد داشت .
  باید رایزنی ها و همه کارها سریعا انجام بشه و امسال شاهد راه اندازی حداقل ده مرکز کنسولگری در تبریز باشیم …… کاری بدون هزینه اما پر بازده برای تبریز

  9

  0
 2. ناشناس گفت:

  راه اندازی کنسولگریها کار سختی نیست ، آقایان بجای پز دادن و مصاحبه کردن در این مورد ، به حرفها عمل کنند و هر چه زودتر باید این کار بشه و کنسولگریهای کشورهای صاحبنام در تبریز راه اندازی بشه …… #کنسولگری کشورهای خارجی در تبریز را راه اندازی کنید .

  6

  0
 3. ناشناس گفت:

  واقعا از این که پیگیر کنسول گری هستید خیلی خوشحالم و از شما خواهشمندم با توجه به روابط خوبتان با شهردار این موضوع را بیشتر پیگیری نمایید چون هم از لحاظ گردشگری و اقتصادی می تونه وجهه استان رو بالا ببره و ما رو نسبت به استان های دیگه نزد اروپایی ها شناخته تر بکنه هم اینکه شرایط اخذ ویزا رو راحت تر میکنه و دیگه لازم نیس واسه ویزای تحصیلی دو سال صبر کنیم.

  6

  0
 4. Arash گفت:

  فکر کنم در حد حرف باشه وگرنه اگه بخوان ایجاد کنن
  کنسول گری روسیه که تو مارالان هست
  کنسول گری المان هم در خیابان برق لامع هست
  فکر کنم مشکل مکان داره بیشتر مشکل سیاسی هست

  3

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo