تبریز ۲۰۱۸؛ تبریز همه تبریزی ها

3.jpg

تبریز ۲۰۱۸، تبریز رویداد های گوناگون است.این شهر کهن علاوه بر اینکه خود را برای  پایتخت گردشگری جهان اسلام آماده می کند و گوشه چشمی به زیر ساخت های گردشگریش دارد، انتظاری فراتر در این سال از مردمان خود دارد تا یادآور هویت پر افتخارش باشند. تبریز جهانی تبریز همه تبریزی هاست.

براستی تبریز ۲۰۱۸  منتظر رویدادهای گوناگون و متنوع فرهنگی اجتماعی در حوزه گردشگری است تا به همت خود تبریزی ها بازخوانی شود. این شهر کهن با  عمر گرانقدر خود افتخارات بزرگی کسب کرده است که مجموع آن از دوره های مختلف تاریخ و ار اتفاقات بزرگ لبریز است و اکنون اگر حتی میان آیندگان هم تقسیم شود، چیزی از او کم نخواهد شد.
وقتی نام تبریز را می شنویم چه چیزی از خاطرمان عبور می کند؟ تبریز در ذهن ما وگردشگران داخلی وخارجی چه چیزی را تداعی می کنند؟ تاریخ تبریز با هویت آن گره خورده است و جالب‌تر این که هویت و نام نیک تبریز با مردمان آن عجین است و ۲۰۱۸ سال تبریز و تبریزهای هاست.
۲۰۱۸ علاوه بر اینکه برای مسئولین و متولیان امور شهر مهم است برای هویت دهندگان شهر یعنی تبریزی ها و  شهروندان پر اهمیت تر بنظر می آید.
هویت چیزی است که اکنون تبریز ۲۰۱۸ را با خود درگیر کرده است. اگر تبریز گذشته شناسنامه داری را برای این سال به ارمغان آورده است بایستی تبریزی ها کالبد اجتماعی و فرهنگی فرهیخته ای را برای امروز و آینده آن رقم زنند.تبریز ۲۰۱۸ بیشتر از هرچیزی خواهان آن است که هویت خود را توسط مردمانش برای گردشگران نمایان سازد.
شاید ما بیشتر از اینکه به داشته های مان فکر کنیم به نداشته‌هایمان اهمیت داده ایم،نداشته های تبریز هرچند هم زیاد باشند از داشته ای بنام هویت و اصالت تبریز زیادتر نخواهند بود. مردمان این شهر از دیرباز این حیثیت و فرهنگ را به تبریز بخشیده اند و اکنون نیز باید بیشتر از هر سالی هوای پایتخت جهان اسلام را داشته باشند. چیزی که گردشگران هم به دنبال آن می خواهند به تبریز بیایند والا برج های آنچنانی و خیابان های مجلل کم ندیده اند که شاید هم دلشان را زده است و به قصد دیگری می خواهند میهمان پایتخت گردشگری جهان اسلام باشند.
گفته شده است شهری در جهان نیست این همه مباحثه و مناظره پیرامون گذشته آن در گرفته باشد کدام شهر است که نامش چنین محل بروز نظرات مختلف است. تبریز شهری است کههنرمندان، دانشمندان، سیاستمداران، شاعران و ادیبان را چنین به خود جلب کرده است  و اکنون ۲۰۱۸ برای این تبریز بزرگ و تاریخی پر هویت تعریفی پرمحتوا می خواهد.
رویدادهای مختلفی باید در این سال در قالب هویت تبریز مطرح شود و چنین که از حرف و حدیثها بر می آید نقش مردمانش بیشتر از متولیان دولتی باید باشد چراکه تا اینجای کار تبریز ۲۰۱۸ بیشتر در حجم کاغذهای اداری و بخشنامه ها مدفون شده است.
سده های مختلفی از تبریز را جداگانه و با تأثیرات گوناگون آن در تاریخ و هویت که مهم آن می‌توان بررسی کرد و نقش مردمان را اصل و اساسی دانست.
اتفاقات و رویدادهای پیرامون تبریز گذشته، حال و آینده در این سال بایستی پرنگ تر و مردمی تر برگزار کرد و هویت تبریز را برای همگان یادآور شد و این کار از پس مردمان تبریز و شهروندانش بیشتر از مسوولین بر می آید.
از آغاز سال ۲۰۱۸ مسولین شهری به وسع خود و با وجود این که متولی اصلی برگزاری برنامه این رویداد مهم گردشگری بشمار نمی آیند، کوشیده اند با تبلیغات گسترده در شهرهای مختلف، کشورهای همسایه و منطقه از برگزاری روزو هفته های فرهنگی گرفته  تا شرکت در نمایشگاه های بین المللی ،منطقه ای و داخلی اقدامات گسترده ای را برای فصل گردشگری پیش روی تبریز دست و پاکنند و در حد امکان پیشبینی برگزاری رویدادهای مختلف را در نظر گرفته اند و نمونه هایی از آن در راستای رویداد تبریز ۲۰۱۸ به گفته مسوولان ، برنامه هایی چون اجرای ۴۰ عنوان نمایشگاه در ۴۰ کشور برای معرفی تبریز و جاذبه های گردشگری آن، اجرای ۱۰ شب شعر تبریز برای شهروندان تبریزی در ۱۰ کشور خارجی با محوریت شعر های شهریار و پروین اعتصامی، همایش معرفی سه علامه تبریزی و ایجاد “نمایشگاه بزرگ تبریز در گذر تاریخ” از جمله اقدامات شهرداری برای این رویداد خواهد بود.
“جشنواره بین المللی کارتون شهروندی”، “جشنواره عکس فیروزه”، “هفته فرهنگی در قونیه”، “ترابوزن ترکیه”، خواهر خواندگی با شهرهای “آلماتی”، “باتومی” و “هوشی مینه” برگزاری پنجمین جشنواره نمایش های خیابانی به صورت بین المللی را از جمله شاخص ترین اقدام های فرهنگی اعلام شده است.
برپایی اجلاس شهرداران جهان اسلام و منطقه قفقاز در طول رویداد ۲۰۱۸ ،برگزاری اجلاس گردشگری در مرداد ماه سال آینده، نمایش‌های خیابانی و همایش اتحادیه رادیو و تلویزیون رسانه‌ای از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای تبریز ۲۰۱۸ است.
شهرداری تبریز با جشن و گرامیداشت پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی به پیشواز این رویداد بزرگ رفت و با آغاز سال نو میلادی جشن های فرهنگی و اجتماعی زمستانی خود را به سمت و سوی معرفی ظرفیتهای گردشگری این شهر کهن برد و هنرمندان شهر را در شب چله کنار هم جمع کرد تا هویت سازان و بزرگان فرهنگی و عموم شهروندان را دعوت کند که تبریز ۲۰۱۸ تبریز تک تک تبریزیان باهمت و فرهنگ دوست است که دست در دست هم خواهند داد تا شهر خود را دراین سال به جهانیان بشناسانند.

نقی فرشباف تقی نژاد

 

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo