استاندار آذربایجان شرقی مطرح کرد: ظرفیت ربع رشیدی در جذب گردشگر به اندازه تخت جمشید/ فعالیت‌های تبلیغاتی رویداد تبریز۲۰۱۸ تقویت شده است

خدابخش گفت: حدود ۷۰۰ سال پیش یک دانشگاه به همت یکی از اندیشمندان بزرگ تبریزی در این شهر راه‌اندازی می‌شود که اکنون به‌عنوان اثر تاریخی ربع رشیدی شناخته می‌شود و در حال مرمت است و در صورت پایان یافتن اقدامات در این بنا، این اثر به اندازه تخت جمشید می‌تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی مؤثر باشد.

به گزارش تبریزمدرن، مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی در  نشست خبری  تبریز ۲۰۱۸ ضمن قدردانی از تلاش‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات سازمان میراث‌فر

هنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خصوص رویداد «تبریز۲۰۱۸» گفت: «”تبریز۲۰۱۸” یک فرصت بسیار خوب است نه تنها برای توسعه گردشگری تبریز و استان آذربایجان شرقی بلکه یک فرصت خوب برای کشور عزیزمان ایران اسلامی است. خوشبختانه بعد از ثبت تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی اتفاقات خوبی روی داده است.»

او گفت: «تسریع در پروژه‌های تأثیرگذار در گردشگری و برگزاری جلسات معرفی تبریز به‌عنوان شهر اولین‌ها نمونه‌ای از این اقدامات است و در حالی که این استان در حوزه‌های مختلف و در صادرات غیر نفتی جزو استان‌های برتر است اما با ثبت تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام شاهد توجه به این حوزه هستیم و گردشگری به‌ محور توسعه استان تبدیل شده است.»

خدابخش افزود: «خوشبختانه در نوروز امسال ضریب اشغال هتل‌های آذربایجان شرقی تقریبا کامل بود. در همین ارتباط جلساتی با توراپراتورها برای ورود و جذب گردشگران خارجی برگزار شده است و در این میان با احداث اقامتگاه‌های بوم‌گردی شاهد استقبال بی‌نظیر گردشگران داخلی و خارجی از این استان بودیم.»

خدابخش گفت: «به اعتقاد من “تبریز۲۰۱۸” که در ۵ اردیبهشت امسال به‌صورت رسمی افتتاح خواهد شد یک فرصت مناسب برای معرفی قابلیت‌های گردشگری آذربایجان شرقی و شهر تبریز است.»

استاندار آذربایجان شرقی افزود: «هیئت دولت کمیته‌ای را در این خصوص تشکیل داده است که یکی از مصوبات این کمیته این است که رویدادهای بین‌المللی برخی از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت ورزش و جوانان در تبریز برگزار شود که برگزاری رویدادهای ورزشی فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت‌های مناسب استان آذربایجان شرقی است.»

او خاطر نشان کرد: «از آقای مونسان و همکاران ایشان تشکر می‌کنم که این رویکرد جدید را به استان آذربایجان شرقی آوردند و در این میان استانداری نیز برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد آماده هرگونه همکاری با سازمان میراث‌فرهنگی است.»

استاندار آذربایجان شرقی هم‌چنین در پاسخ به سؤالی درخصوص مذاکرات با شهرهای خواهرخوانده تبریز و تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری نیز گفت: «از سوی شهردار تبریز مذاکراتی با شهردارانی که با تبریز خواهرخوانده هستند انجام شده و برای حضور در این رویداد از آن‌ها دعوت به عمل آمده است، بسته‌های سرمایه‌گذاری نیز در حوزه‌های مختلف گردشگری از جمله اقامتگاه‌های بوم‌گردی آماده شده است که در صورت تحقق این بسته‌های سرمایه‌گذاری می‌توانیم شاهد رونق و توسعه صنعت گردشگری و افزایش جذب گردشگران خارجی باشیم.»

خدابخش درخصوص حضور سرمایه‌گذاران خارجی در تبریز نیز گفت: «در حال حاضر یک سرمایه‌گذار خارجی در تبریز فعالیت می‌کند که مجموعه گردشگری و تأسیسات هتلی ایجاد کرده است و با توجه به ظرفیت‌هایی مانند فرودگاه تبریز که ماهانه ۱۵۰۰ پرواز دارد می‌توان از این ظرفیت برای افزایش سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کرد.»

او در ادامه در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران درخصوص اطلاع‌رسانی و تبلیغات رویداد “تبریز۲۰۱۸” نیز گفت: «فعالیت‌های تبلیغاتی رویداد “تبریز۲۰۱۸” تقویت شده است، سفرایی را به برخی از شهرها مانند مشهد فرستادیم و بیلبوردهایی در این شهرها نصب شده است، ضمن این که در صداوسیما تبلیغات خوبی در این خصوص صورت گرفته است اما اعتقاد دارم که جای کار بیشتری داریم و باید بیشتر در این حوزه کار می‌شد.»

خدابخش گفت: «در دوره مدیریت قبلی سازمان میراث‌فرهنگی اقدامات و رویکرد بیشتر زیرساختی بود و با ورود آقای محب‌خدایی به معاونت گردشگری رویکردها تغییر کرد و به سمت اقدامات نرم‌افزاری حرکت کردیم و اطلاع‌رسانی و تبلیغات انجام شده است.»

ظرفیت ربع رشیدی در جذب گردشگر به اندازه تخت جمشید

او در ادامه گفت: «در حدود ۷۰۰ سال پیش یک دانشگاه به همت یکی از اندیشمندان بزرگ تبریزی در این شهر راه‌اندازی می‌شود که اکنون به‌عنوان اثر تاریخی ربع رشیدی شناخته می‌شود و در حال مرمت است و در صورت پایان یافتن اقدامات در این بنا، این اثر به اندازه تخت جمشید می‌تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی مؤثر باشد که این اثر تاریخی به لطف رویداد “تبریز۲۰۱۸” در حال مرمت است و می‌تواند به جاذبه مهم گردشگری در تبریز تبدیل شود.»

خدابخش گفت: «باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که گردشگری تبدیل به اولویت این استان شود و در صورتی که گردشگری به اولویت همگان تبدیل شود آن وقت شاهد این هستیم که رفتارها و برنامه‌ریزی‌های ما نیز هماهنگ با گردشگری پیش خواهد رفت.»

او در ادامه به ظرفیت‌های این استان در خصوص مناطق نمونه گردشگری نیز گفت: «در کنار این مناطق نمونه گردشگری، استان آذربایجان شرقی دارای ظرفیت‌های مهمی است که از آن جمله می‌توان به کندوان و جنگل‌های ارس اشاره کرد که پرونده ثبت جهانی آن در دست تهیه است. این درحالی است که جلفا نیز یکی از ظرفیت‌های دیگر استان است و با توجه به این ظرفیت‌ها در واقع از امروز باید بگوییم “از تبریز ۲۰۱۸” چرا که این رویداد نقطه آغاز فعالیت‌ها و اقدامات مهم در برنامه‌ریزی استان آذربایجان شرقی است.»

 

12
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۶ پاسخ

 1. شیرازی گفت:

  البته نیاز به بازسازی داره و همچنین نیاز به تبلیغ هم داره ولی بدون تعصب می گم تخت جمشید معروف ترین بنای تاریخی ایران در جهان هست و فکر می کنم مقایسه ی ربع رشیدی با تخت جمشید زیادی بلند پروازانه باشه.
  بدلیل اینکه تخت جمشید شیوه ی ساخت و معماریش همین الآنش هم موجب تعجب بشر هست و عظیم ترین بنای سنگی ساخته شده به دست بشر هست.
  لطفا کامنت منو وارد مناقشه نکنید و بد برداشت نکنید حقیقته، نیست؟ اینو کسانی که در مورد تخت جمشید تحقیقاتی داشته اند حتما تایید می کنند.

  20

  13
  • ناشناس گفت:

   ربع رشیدی معماری اصیل خودمونه ولی تخت جمشید معماری یونانی است. همین دلیل کافیه که دست به مقایسه سازه خودی با بیگانه نزنی

   15

   11
  • ناشناس گفت:

   قلعه حسنلو ما که ۵ برابر قدمت تخت جمشید شمارو داره!
   تخت سلیمان ما همچنین!
   سه گنبد و…. اینا مگه اینکه نباشن تخت جمشید شما مشهور باشه فقط چون متعلق به آزربایجان هستن عمدا نمیخوایید به دنیا معرفی کنید!
   نگو تخت جمشید معروف ترینه بگو تخت جمشید جعلی ترین و تحریفی ترین و دست ساز ترین بنای تاریخی به دست پهلویه!
   خود اساتید بزرگ خودتون ترک نه ها فارس رو عرض کردم اثبات کردن تمامی ستون های تخت جمشید با کتیبه داریوش که روی یکی از ستون هاس کاملا دست ساز و نقش نوشته جدید هستن!
   هیچ یک از آدم های قدیمی ایران هم تخت جمشید رو تایید و سندی از خودشون راجب تخت جمشید به جا نذاشتن!
   تخت جمشید و پرسپولیس اینا تماما ساخته یونانی ها هستن!
   بدون تعصب برو دنبال حقیقت
   تاریخ ایران رو فقط حکومت های ترک زنده کردن ام از سلوجقی خوارزمی و صفوی و ایلخانی و قاجار و غزنوی و…

   11

   13
   • ناشناس گفت:

    تپه و تل های تاریخی در جای جای ایران زمین پراکنده اند از زابل و شهر سوخته تا شهر دقیانوس و جیرفت در استان کرمان از خراسان تا هفت تپه خوزستان از سیلک کاشان تا مارلیک گیلان و هگمتانه همدان تپه و بسیاری دیگر تاریخی حسنلو در نقده هم به همچین اما مقایسه نابخردانه فقط از عهده تفرقه اندازان نادان بر می آید.

    8

    5
    • شیرازی گفت:

     نیازی نیست زابل و جیرفت رو مثال بزنی. به گزارش معاون میراث فرهنگی کشور تپه ی پوستچی شیراز حداقل ۷۰۰۰ سال تمدن شهر نشینی رو برای شیراز بعنوان یکی از قدیمی ترین شهر های کشور و با قاطعیت قدیمی ترین کلانشهر کشور تایید می کنه.
     روش ساخت و عظمت تخت جمشید در دنیا بی نظیره و قابل مقایسه با هیچیک از بنا های کشور نیست. وگرنه آثار تمدن که بسیار زیاد وجود داره، حتی بسیار قدیمی تر از تخت جمشید.

     3

     4
   • ناشناس گفت:

    تخت جمشید و رضا شاه ساخته ؟؟؟؟!!!؟؟؟ – خخخخخ – دمش گرم.!!!!!!! نقش رستم و چی؟ نقش رجب چی؟ شهر استخر ؟ تخت طاووس ؟ آرامگاه کوروش؟ تنگ بلاغی؟ برم دلک؟ کاخ ساسان سروستان؟ آتشکده فیروز آباد؟ قلعه دختر فیروز آباد؟ شهر گور فیروز آباد؟ شهر بیشاپور کازرون؟ غار شاپور؟ نقش برجسته های تنگ چوگان؟ نقش شاپور داراب؟ دارابگرد؟ نقش‌برجسته تنگ قندیل؟ و ………… تازه آثار دیگری هم مثل طاق بستان کرمانشاه و معبد آناهیتا کنگاور و آثار مربوط به تمدن الیمایی و آثار و ابنیه تاریخی شهر شوش هم رضاشاه ساخته ؟؟؟؟ قلعه بابک و قلعه رودخان هم حتما سلجوقیان ساختن ؟؟؟؟

    6

    4
   • ناشناس گفت:

    کافر همه را به کیش خود پندارد. از بس شما و جمهوری اسلامی امام زاده قلابی و جعلی ساختید فکر می کنید همه چی قلابی و جعلیه Grin

    8

    4
   • شناس. شیراز گفت:

    ناشناس ۱۵:۵۱ فقد همینو میگم که خدا شفای عاجل بهت عنایت فرماید.

    4

    4
  • hosen گفت:

   داداش اسم اهرام مصر رو شنیدی؟البته من تبریزی نیسم که بگی تعصب دارم ولی عظیم ترین بنای سنگی دیگه زیادی گندش کردین

   10

   2
   • شیرازی گفت:

    بله شنیدم. کوچک تر از تخت جمشید هستند. تخت جمشید عظیم ترین بنای سنگی ساخته شده یدست بشر هست. من که گفتم کامنت منو وارد مناقشه نکنید اول تحقیق کنید.

    1

    4
 2. پارسه گفت:

  چرا با حرف های بی ربط و بی منطق، بی تدبیری خودشون برای جذب گردشگر با قیاس ها عجیب و مضحک لاپوشانی می کنن. حضرات به جای توهم کمک کنن تا ورود گردشگر به تخت سلیمان تسهیل بشه و … قیاسهای مع الفارق و به کارشناسان واگذار کنن!!

  16

  9
  • ناشناس گفت:

   لابد کارشناسشم توئی؟!

   10

   7
  • ناشناس گفت:

   کمک کنند ورود گردشگران به تخت سلیمان تسهیل بشه!!!!!! به عقلت شک کردم البته از کسی که ذلیلانه به قبر کوروش سجده میکنه و به خاک میماله خودشو بیشتر از این انتظار نمیره حرف بزنه.

   14

   4
   • ناشناس گفت:

    به عقل خودت شک کن که اهمیت تخت سلیمان و هم درک نمی کنی. در ضمن آرامگاه کوروش در کنار آرامگاه کمبوجیه، تخت مادر سلیمان و غیره در مجموعه جهانی پاسارگاد است و با تخت جمشید متفاوت است. همه آثار تاریخی زیبایی و اهمیت و جایگاه خاص خودشون دارن، فقط حسودان و نادان ها با قیاسهای مع الفارق فقط باعث تفرقه و لاپوشانی ضعف های خود و مدیریت ناکارآمد و عوام فریبی میشوند و به قول حافظ “عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری”

    3

    3
 3. Arash گفت:

  فعلا بهش نرسیدن حتی تبریز ۲۰۱۸ هم اثر نکرد این ۲ ساله تبریز به اثار تاریخی اهمیت داده ولی باید بیشتره از این شه مخصوصا ربع رشیدی دو کمال و خلعت پوشان اصلا معرفی نشده
  باید تو تور تبریز گردی اینا نوشته شه
  کاخ ساعت ربع رشیدی شاهگلی ارک علیشاه
  مقبره الشعرا دوکمال میدان صاحب الامر
  و تمام خانه های زیبای تاریخی اعم از
  نیکدل بهنام …..

  4

  0
 4. ناشناس گفت:

  متاسفانه درآمد میلیاردی تخت جمشید به خود تخت جمشید تعلق نمی گیره و وارد خزانه میشه

  9

  0
 5. ناشناس گفت:

  خخخخخ
  عجب
  Laugh Laugh

  0

  6
 6. شتاس. شیراز گفت:

  واقعا من نمیدونم ‌‌شماها تو بحث گردشگری دنبال چی هستین اخه رب رشیدی کجاش به تخت جمشید؟؟ یکم واقع نگر باشید خاهشا بزور که نمیشه جایی رو بالا برد هر مکانی یه ظرفیتی داره بااین حرفهای بیخود و بی فایده فقط وقت و انرژیی که باید تو زمینه های دیگه صرف و تقویت بشه رو تلف میکنید.

  10

  7
  • ناشناس گفت:

   ربع رشیدی فرقش با تخت جمشید شما اینه که ربع رشیدی واقعیه تخت جمشید شما جعلی!
   حالا برو پی کارت

   10

   12
  • ناشناس گفت:

   شما شیرازی ها تخت جمشیدرو زیادی گنده اش کردین وگرنه همچین تحفه ای هم نیست.

   12

   13
 7. امیرم گفت:

  همه دنیا ایران رو به تخت جمشید می شناسند . تازه ۸۰ درصد مردم کشور خودمان ربع رشیدی رو نمی شناسند چه برسه به توریستهای خارجی .

  5

  4
  • ناشناس گفت:

   این یعنی ظلم.یعنی تسلط فارس بر ترک. اینکه افتخار نداره.تازه ۷۰ درصد دنیا نمیدونن کشوری به اسم ایران هم وجود داره تخت جمشید که پیشکش

   7

   5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo