بازتاب جشن تبریز ۲۰۱۸ در خبرگزاریهای جهان/ وقتی خبر اول رسانه های دنیا شدیم!

 

image.png

پس از ماهها تلاش و انتظار، جشن آغاز پایتختی تبریز در حوزه گردشگردی کشورهای اسلامی با حضور رییس محترم جمهور، جمعی از اعضای کابینه، مسئولین بلند مرتبه شهری، جمعی از وزرای گردشگری و سفرای کشورهای مختلف و شهرداران شهرهای خواهر خوانده تبریز در سالن مجلل مرکز همایش های بین المللی تبریزبرگزار شد.

به گزارش تبریزمدرن، این جشن باشکوه هم از جهت اهمیت عنوان پایتخت گردشگری جهان و هم از منظر سخنان مهم رییس جمهور در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی بازتاب بسیار گسترده ای در فضای رسانه ای و خبرگزاریهای مهم جهان داشت. به نوعی که تقریبا همه خبرگزاریهای مهم کشورهای اروپایی، آمریکایی ، آفریقایی و آسیایی به کمک تصاویر خود، انعکاس خوبی از مراسم و سخنان رییس جمهور به عمل آوردند.

از میان خبرگزاریهای مهم آمریکایی ، خبرگزاریهای ساکرامنتو بیی( Sacramento Bee)، کامن دریمز( (Common dreams، یو ای نیوز((us news، وان امریکا نیوز نت ورک( (one America news networkو پولیتیکوpolitico با قرار دادن تصاویری از مراسم و سخنرانی رییس جمهور، همگی به تبریزو عنوان آن به عنوان پایتخت گردشگری دنیای اسلام اشاره کرد و قسمت های مهم سخنان او را پوشش دادند.

سخنان رییس جمهور در مورد تبعات نقض برجام، بی کفایتی سیاسی و حقوقی ترامپ و البته پاتیبندی ایران به اساس برجام از نکات کلیدی گزارشات خبرگزاریهای آمریکایی بود.

در میان کشورهای اروپایی، خبرگزاریهای معتبر انگلیسی از جمله bbc , prima news  نیز مراسم افتتاحیه رویداد تبریز ۲۰۱۸ را در قسمت اخبار روز انعکاس دادند. در این بین خبرگزاری bbc، هم سخنرانی رییس جمهور در حضور مردم و هم در سالن همایش های بین المللی تبریز را تیتر مهم اخبار خود قرار داده و به هشدار جدی رییس جمهور خطاب به روسای جمهور آمریکا و فرانسه اشاره کرد. اما خبرگزاری prima news با بارگزاری تعداد زیادی تصویر مربوط به مراسم به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اشاره کرد.

 

خبرگزاری معتبر کشورهای ژاپن، تایلند ، چین و هند نیز به کمک تصویری از این مراسم به عنوان تبریز اشاره کرده و قسمت هایی از سخنان رییس جمهور را نقل کردند.

در این میان خبرگزاریهای معتبرماینیچی(the mainichi ( ,و کیودو(Kyodo ) ژاپن ، در توضیح عکس سخنرانی روحانی در تبریز نوشتند: سخنرانی روحانی در مراسم رسمی گردشگری در تبریز، شهر شمالغربی ایران. این خبرگزاریها از میان سخنان رییس جمهور ، به تاکید رییس جمهور بر غیر قابل تغییر بودن مفاد برجام اشاره موکد داشتند.

خبرگزاریهای xinhuanet چین ، Bangkok post تایلند وDeccan Chronicle هند نیز از جمله خبرگزاریهای معتبر آسیای میانه بودند که نام تبریز در تیتر اول آنها جای گرفت و هر کدام قسمتی از سخنان مهم رییس جمهور را مخابره نمودند.

البته خبرگزاریهای UNB بنگلادش و  the frontierpost  پاکستان علاوه بر پوشش سخنان رییس جمهور با تیتر” تبریز از چهارشنبه پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی است” به استقبال این خبر رفته و از سابقه انتخاب تبریز و ظرفیت های آن خبر دادند.

اما شاید پر رنگ ترین پوشش های خبری مراسم جشن انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در خبرگزاریهای قدرتمند کشورهای عربی مانند الجزیره، المنار، یو ان نیوز بیروت، گولف تایمز  و پنینسولای قطرthe peninsulaqatar و میدل ایست مونیتور ((middle east monitor مشاهده شد.

اکثریت این خبرگزاریها با اشاره به روند انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی توسط سازمان همکاری اسلامی در نیجر، به قسمتی هایی از دلایل این انتخاب و پتانسیل های این شهر اشاره کردند. این خبرگزاریها همچنین به نکات کلیدی سخنان رییس جمهور به خصوص به لزوم عدم دخالت ترامپ در امور منطقه اشاره کردند.

 

 

خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان نوشت که تبریز به عنوان سومین شهر بزرگ ایران ، انتخاب به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ را جشن گرفت و از میان سخنان رییس جمهور به هشدار بر علیه اقدامات نابخردانه در قبال برجام توسط غرب اشاره کرد.

 

خبرگزاری استار ترکیه نیز به پوشش خبری این مراسم پرداخته و از تبریز به عنوان پایتخت زیبای گردشگری جهان اسلام یاد کرده است.

سایت نمایندگی سازمان ملل در ایران نیز به انعکاس افتتاحیه رویداد تبریز ۲۰۱۸ پرداخته است.

گفتنی است در کنار اکثریت رسانه ها و خبرگزاریهای معتبر جهان ، خبرگزاریهای خارجی زبان ایران مانند تهران تایمز، ایران دیلی، پرس تی وی، فاینشیال تریبون(Financial Tribune)و پارس تودی با انعکاس گسترده مراسم افتتاحیه، به سخنان رییس جمهور در رابطه با تبریز اشاره کرده و نوشتند: مراسم با شکوه جشن انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی با حضور رییس جمهور آغاز شد. در این مراسم، رییس جمهور با اشاره به استحقاق آذربایجان و تبریز برای چنین جایگاه جهانی، اظهار داشت که تبریز همواره دروازه رتباطی ایران با غرب بوده و خواهد بود. او همچنین با ستایش پاکیزگی و کیقیت بالای شهر تبریز، اظهازر امیدواری کرد که سال ۲۰۱۸، نقطه شروعی برای تبریز برای تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه و جهان باشد.

 

 

 

 

 

 

————————————–
گردآوری و ترجمه : رضا عالش زاده

18
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo