با حضور شهردار تبریز؛ آبگیری دریاچه مصنوعی پارک بزرگ تبریز آغاز شد/ احداث و حاشیه بندی انحرافی سد با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان

 

با آغاز آبگیری پروژه اکولوژیکی دریاچه مصنوعی پارک بزرگ تبریز قرار است پانصد هزار متر مکعب آب در پشت سد این دریاچه ذخیره شود.

به گزارش تبریزمدرن، آبگیری بند “آبگیر شهید مدنی” دریاچه مصنوعی پارک بزرگ تبریز با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در حالی آغاز شد که قرار است با تکمیل آن تبدیل به بزرگترین تغرجگاه اکولوژیکی شود.

مهم ترین پروژه شهرداری تبریز در حوزه فضای سبز، پارک بزرگ تبریز است که به عنوان یکی از بزرگترین طرح های شهری تبریزمحسوب می شود و شهرداری تبریز، اجرای پارک بزرگ تبریز را با جدیت پیگیری با فاز بندی و اجرای مرحله به مرحله آن، سعی دارد برنامه ها و طرح های مربوط به این مکان را با دقت و سرعت مضاعف، پیش ببرد.

فاز اول این پارک ۵۰۰هکتاری، به جز فضای سبز، از قسمت های متنوع تفریحی و ورزشی تشکیل شده که آبگیرشهید مدنی، یکی از این قسمت هاست.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز در جریان این بازدید با بیان اینکه این بند که به عنوان یک دریاچه مصنوعی عمل خواهدکرد، گفت: در عین حالی که نقش به سزایی در تلطیف هوا و تامین رطوبت محدوده پارک خواهدداشت، محیطی برای انجام ورزش های آبی نیز می تواند باشد.

محمد اشرف نیا افزود: دریاچه مصنوعی پارک بزرگ تبریز یک پروژه اکولوژیکی است که می تواند شرایط زیست محیطی محدوده اطراف طرح را در حد قابل توجهی تغییر داده و با خلق منظره ای زیبا در غرب تبریز، مسافران و گردشگران را به خود جلب کند. علاوه بر آن، موجب به وجود آمدن اکوسیستمی جدید در منطقه می شود که به پیدایش گونه های جدیدی از گیاهان و مهاجرت فصلی پرندگان منتج می شود.

سعید نیکو خصلت عضو دیگر شورای اسلامی در جریان این بازدید گفت: اجرای تمامی این پروژه ها، علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز تبریز، نکته دیگری را نیز مورد توجه قرار داده است و آن هم، انتشار متوازن فضای سبز در سطح شهر است که این هدف، در کنار احداث پارک های بزرگ چند هکتاری، در پارک های محلات که در وسعت کمتر احداث می شوند، پیگیری می شود.

وی تصریح کرد: پروژه دریاچه پارک بزرگ تبریز، شاخصه های زیست محیطی محدوده اطراف طرح را در حد قابل توجهی تغییر داده و با خلق منظره ای زیبا در غرب تبریز، مسافران و گردشگران را به خود جلب کند. علاوه بر آن، موجب به وجود آمدن اکوسیستمی جدید در منطقه می شود که به پیدایش گونه های جدیدی از گیاهان و مهاجرت فصلی پرندگان منتج می شود.

نیکو خصلت اظهار داشت:  این طرح نیازهای شهر تبریز از بعدهای مختلف ورزشی، فرهنگی، تفریحی با توجه به نیاز سنجی های صورت گرفته، کاربری های مختلف برای خدمات دهی به شهروندان را در خود جای داده است.

24
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۸ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  جالب نیست!
  پارکم به دریاچش نیس!
  دریاچه خوبه به شرط اینکه ببینیم باقی پارک چگونه کار خواهد شد!

  1

  3
 2. وحید گفت:

  خبربهترازاین مگه میشه امیدوارم آب تمیزی رو شاهدباشیم،،پیاده سازی گسترده،،جنگلکاری گسترده هم باید برنامه ریزی کنن.

  5

  0
 3. Arash گفت:

  عالیه انشالا زود افتتاح بشه و با وجود اب پارک بزرگ تبریز هم عالی میشه اگه پارک بزرگ تبریز امسال یه فازش حل شه کم کم مردم در منطقه غرب میتونن از پارک بزرگ استفاده کنن امیدوارم به هتل هم عینه هتل پارس اونجا زده بشع
  به امید شروع پارک های باغشمال در مرکز شهر و
  پارک تبربر در غرب تبریز

  4

  6
 4. چاوشی گفت:

  با سلام.مسئولین محترم شهرداری کلانشهر تبریز در صورت امکان به مشکلات شهرک شهید صیاد شیرازی تبریز که در قسمت ورودی شهر تبریز قرار دارد بیشتر رسیدگی بفرمایید.چندین موارد را نام می برم که در شهرک شهید صیاد شیرازی تبریز و قسمت ورودی تبریز لازم الاجراست.
  ۱٫ از صوفیان تا میدان آذربایجان یک بیمارستان و هتل و حتی یک مکان برای استراحت مسافران و گردشگران داخلی و خارجی وجود ندارد. شهرک شهید صیاد شیرازی که در این مسیر قرار دارد بهترین فرصت را دارد که همه اینها در این شهرک احداث بشه.
  ۲٫ دروازه ای در مسیر تبریز_صوفیان ایجاد شود .مثلا دروازه استانبول که قرار بود توسط شهرداری منطقه شش تبریز در ورودی شهرک شهید صیاد شیرازی تبریز ساخته بشه.

  ۳٫شهرک شهید صیاد شیرازی تبریزهر چقدر بیشتر آباد بشه ورودی تبریز زیباتر خواهد شد.نام شهرک شهید صیاد شیرازی در تابلوهای خیابانها نوشته بشه تا همه مردم بشناسند.
  ۴٫پلیس راه تبریز – صوفیان باید تغییر مکان داده و به بعد از شهرک شهید صیاد شیرازی انتقال یابد.چون اتوبوس شرکت واحد و تاکسی نمی توانند به شهرک شهید صیاد شیرازی مسافر ببرند.
  ۵٫ قطعات زمین تجاری خالی موجود در مسیر صوفیان-تبریز باید به کسانی واگذار شود که قصد دارند مجتمع تجاری به روز مثل مجتمع اطلس ولیعصر در این مسیر ایجاد کنند.به این دلیل که همه توریست ها از این مسیر وارد شهر تبریز میشن.پس این مسیر زیبا ترین جای تبریز باید باشه.
  ۶٫شهرک شهید صیاد شیرازی آب و فاضلاب و گاز و پارک و سالن ورزشی و درمانگاه ندارد.تمام اهالی این شهرک شدیدا به اینها نیاز دارند.خواهشمندیم به اینها فورا رسیدگی بفرمایید.
  ۷٫مغازه هایی که بعد از پل مایان به طرف پلیس راه صوفیان وجود دارند و به اسقاط ماشین مشغول هستند باید تغییر یابند و بجای اینها باید کافی شاپ و رستوران جایگزین شوند چون ورودی شهر را زشت نشان میدهد. و آسفالت مسیر صوفیان-تبریز نباید خراب باشه.چون ورودی تبریز هستش .توریست ها از این سمت وارد تبریز میشن نباید احساس کنند که وارد روستا میشن.
  ۸ . تیر برق های وسط خیابان از شهرک شهید صیاد شیرازی تبریز تا میدان آذربایجان باید عوض شوند و از جدیدترین تیر برق ها در این مکان استفاده شود.منظورم همان تیر برق هایی است که روی پل آبرسان نصب شده.(تیربرق سیاه رنگ)
  این هشت مورد اگه برطرف بشه ورودی شهر تبریز و شهرک شهید صیاد شیرازی زیباتر خواهد شد. باتشکر چاوشی از تبریز ۹۷/۰۲/۲۴

  9

  1
  • Arash گفت:

   مثل اینکه شما تو صیاد شیرازی زیاد قطعه زمین دارین ها؟
   از صیاد شیرازی واجب تر ها هست
   نام پلیس راه تبریز مرند صیاد شیرازی شه واقعا مسخرست مرند جاده ترانزیت
   صیاد شیرازی اسم پلیس راه یعنی چی؟
   هتل تو پارک بزرگ باید بسازن نه صیاد شیرازی

   1

   6
 5. شوالیه گفت:

  اینجا اگر کج سلیقه گی ها و طراحی های ضعیف نشه پتانسیل این رو داره بهترین نقطه تفریحی شهر باشه چرا که هم دریاچه وسیع و هم درختان قطور و زیاد امیدوارم یه چیزی شبیه چیتگر تهران بسازن

  6

  0
 6. چاوشی گفت:

  با سلام.بدبختی ما اینجاست که هیچ کس نمی خواهد این را قبول کند که الان بیست سال تمام هست که پنج هزار خانواده در شهرک شهید صیاد شیرازی تبریز در به در هستند. پنج هزار خانواده که در شهرک شهید صیاد شیرازی تبریز قطعه زمین دارند همه منتظر هستند تا شورای محترم شهر تبریز و شهردار محترم به این شهرک آب و گاز و راه اصلی بکشد تا همه بروند زمین هایشان را بسازند و از اجاره نشینی خلاص شوند.بعضی ها فکر میکنند چون خودشان در بالاشهر زندگی میکنند و ازهمه لحاظ فول هستند و خیال میکنند که همه مثل خودشان به پارک بزرگ نیاز دارند. برای ما اولین چیزی که مهم هست اول خانه هست بعد پارک. پارک مکانی است برای تفریح. پس همیشه یادمان باشد پنج هزار خانواده اسیر و دربه در هستند که منتظرن شهردار محترم به دادشان برسد.اگر باور ندارید در گوگل یکبار بنویسید شهرک شهید صیاد شیرازی تبریز. و آنچه را که در مورد شهرک شهید صیاد شیرازی را نوشته کامل بخوانید و برایتان ثابت بشه که پنج هزار خانواده تا به امروز سرگردان هستند.حالا قبول کنید که برای ما پارک مهم نیست .این شهرک شهید صیاد شیرازی در مسیر ورودی شهر تبریز قرار دارد.یادتان باشد همه توریست ها از جاده تبریز _ صوفیان وارد تبریز میشن.یعنی هیچ توریستی از جاده تهران وارد تبریز نمیشه.بدبختانه شهردار محترم تبریز بجای اینکه جاده تبریز _ صوفیان را آباد کند و بزرگترین مجتمع های تجاری و تفریحی و حتی مترو را در ورودی تبریز قرار دهد تا مسافران و گردشگران داخلی و خارجی هنگام ورود به شهر تبریز احساس کنند که واقعا تبریز شهر مدرن هست .متاسفانه شهردار محترم رفته جاده تبریز _ تهران را آباد کرده که هیچ سودی برای تبریز نداشته است. ما وقتی صحبت از تبریز ۲۰۱۸ میکنیم باید این را هم قبول کنیم که همه توریست ها از مسیر تبریز _ صوفیان وارد تبریز میشن.پس ما اول باید ورودی تبریز را که همان جاده تبریز _ صوفیان هست را آباد کنیم بعد برویم دنبال ۲۰۱۸٫الان چندین سال هست تمام بودجه شهر تبریز برای عینالی خرج میشه.این اشتباه هست.اول ورودی شهر که همان جاده تبریز_صوفیان هست را آباد کن بعد برو جاهای دیگه.امیدوارم همه نظر بنده را تایید کنند.دست همه شما را میبوسم. کوچک شما چاوشی ۹۷/۰۲/۳۰

  7

  0
 7. اگر به نوع ساخت دریاچه های مصنوعی توجه کنید.(دریاچه های چیتگر و شاهگلی) ابتدا لایه ای از کف این دریاچه ها خاکبرداری و خاکریزی شده و بعدا توسط غلطک متراکم و تسطیح شده است. بعد از اجرای این مرحله کف و دیواره های دریاچه ها ی مذکور یا بصورت سنگ و ملات( سنگ چینی) و یا بصورت بتن مسلح(بتن ارمه) انجام یافته. متاسفانه در دریاچه ی پارک بزرگ هیچ یک از این طرح‌ها اجرا نشده، فقط خاکریزی دیواره ها انجام یافته و سپس کمی آب در دریاچه رهاسازی شده است. در چنین شرایطی آب درخاک نفوذ کرده و کم کم دریاچه خالی از آب خواهد شد. ( در ضمن در ته دریاچه، هم جلبک خواهد بست و هم کف دریاچه بصورت باتلاق در خواهد آمد )

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo