رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تاکید کرد: لزوم تدوین الگوهای جدید برای فضای سبز تبریز

نشست کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی کلانشهر تبریز این هفته با موضوع بررسی و ساماندهی فضاهای سبز شهری در محدوده شهر تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر تبریز، فریدون بابایی اقدم، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در این نشست، با اشاره به اینکه محیط زیست مورد توجه جدی شورای پنجم قرار دارد، عنوان داشت: افتتاح تعداد کثیری از پارک های محله ای، و بهره گیری از توان گروه های زیست محیطی در این راستا، نشان از آن دارد که آنچه در طرح تفصیلی برای فضاهای سبز تعریف شده است، قابل تحقق است.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در عین حال خواستار ممیزی دقیق فضاهای سبز موجود شد و افزود: متاسفانه آمارهای مختلفی برای سرانه فضاهای سبز در شهر تبریز ارائه می شود، که امکان برنامه ریزی دقیق را در این حوزه از بین می برد.
بابایی اقدم همچنین با اشاره به ایجاد باغ های سرگرمی در شهرهای بزرگ دنیا، خواستار اختصاص ۳۰ هکتار از اراضی پارک بزرگ تبریز برای این منظور شد.
وی همچنین جنبه اکولوژیکی فضاهای سبز را مهمتر از ابعاد دیگر آن دانست و ادامه داد: باید کیفیت طراحی را در پارک های محله ای بالا ببریم. بابایی اقدم همچنین در این نشست بر تدوین طرح جامع آب تبریز تاکید کرد.
محمد عزتی معاون شهرسازی شهردار تبریز هم در این نشست، شهر تبریز را به لحاظ فضای سبز، فقیر توصیف کرد.
وی ادامه داد: توسعه تبریز تا به امروز تماما برروی باغهای این شهر اتفاق افتاده است. معاون شهرسازی شهردار تبریز از تدوین ضابطه برای صدور مجوز رستوران، هتل و کاربری های مشابه در مساحت ۱۰ درصد از باغات خبر داد و افزود: با چنین رویکردی خواهیم توانست در میان شهروندان رغبت ایجاد کنیم تا خودشان اراضی باغی را حفظ نمایند.
علی مدبر مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری نیز در این نشست، عنوان داشت: در حال حاضر این سازمان ۲۴۰۰ هکتار فضای سبز را تحت پوشش خدمات خود دارد و با این حساب، هم اکنون سرانه فضای سبز به بالای ۱۶ مترمربع می رسد.
مدبر با تاکید بر لزوم وضع قوانینی که برای نگهداری باغ ها مورد نیاز است، ادامه داد: ایجاد فضاهای سبز جدید مثل فضاهای سبز عمودی و فضاهای سبز در بام مجتمع ها در شرایط فعلی ضروری به نظر می رسد.
بر اساس این گزارش، محمد اشرف نیا و سعید نیکوخصلت، اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی را به ریاست فریدون بابایی اقدم تشکیل می دهند.

4
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. Arash گفت:

  تو هر محله ای کمش باز یه باغ مونده باید تملک کنن و پارک کنن باغات کوچه……
  کاش صفاری نصف راه رو هم‌ پارک میکردن کمبود پارک تو اون منطقه احساس مبشه

  1

  0
 2. ناشناس گفت:

  چند سال هست در تبریز ساکن هستم. تبریز واقعا شهر تمیزی هست اما متاسفانه از نظر توسعه فضای سبز بیشتر ضعیف عمل کرده و علنا شهر بدون فضای سبز غنی می باشد علاوه بر این بزرگ راه و خیابان های تبریز بسیار وضعیت اسفناکی داره به طوری که در خیلی از خیابان های مهم شهر چاله و دست انداز به فراوانی وجود دارد و علاوه بر این زیر گذر و رو گذر در این شهر نیز خیلی کم می باشد علی الخصوص مسیر پر ترافیک مانند بازار و آبرسان و خیلی جاهای دیگر.

  2

  1
 3. Arash گفت:

  به امیده پارک بزرگ تبریز و پارک باغشمال

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo