لباس‌های محلی آذربایجانی، رو به سوی فراموشی؛ بانوان شاغل لباس های سنتی می‌پوشند؟!

لباس‌های محلی آذربایجان فراموش شده اند، جز ایلات مشهور آذربایجان شرقی همچون شاهسون و ارسباران و برخی از روستاها که از پوشش لباس های محلی استفاده می کنند و البته برخی آتلیه‌های عکاسی ، خبری از این لباس‌های محلی نیست.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از هم نوا، خبری در خصوص حضور یک خانم مسئول و کارمندان‌اش با لباس بندری در محل کار خود، در   استان هرمزگان،  نظرم را جلب کرد، آنطور که ایسنا نوشته  بعد از موافقت استاندار هرمزگان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای استفاده از لباس سنتی توسط زنان کارمند در اداره‌های این استان، سرپرست میراث فرهنگی شهرستان میناب به همراه جمعی از همکارانش، همزمان با هفته میراث فرهنگی با لباس بندری به محل کارشان رفتند.البته این اقدام در حالی انجام گرفته که بازخوردهای مثبت و منفی نسبت به آن در فضای مجازی ادامه داد.

سید عباس صالحی وزیر ارشاد پیشتر  اعلام کرده بود بانوان می توانند با پوشش و لباس محلی در ادارات، دانشگاه ها و مدارس حاضر شوند و این موضوع از نظر این وزارتخانه مشکلی ندارد.

او بانوان استان های مختلفی را مشمول این طرح دانسته و گفته هرمزگان، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان های غربی و شرقی، مازندران، سیستان و بلوچستان و دیگر نقاط ایران می توانند با لباس های محلی خود در مدارس، ادارات و دانشگاه ها حاضر شوند.

اقدام “فاطمه باستانی، سرپرست میراث فرهنگی میناب”، در پوشیدن لباس سنتی و حاضر شدن در محل کار از دو جهت قابل بررسی است؛ این اقدام  به صورت خودجوش از یک مسئول دولتی آغاز شده و از همین ، جهت توانسته جمعی از کارکنان را هم در این اقدام با وی همراه کند، در وهله بعدی خانم باستانی مقام فعال در حوزه میراث فرهنگی است و این اقدام او، پاسداری از فرهنگ، تاریخ، هویت و شناسنامه تعبیر شده است.

گرچه «مهارت دوخت پوشاک و لباس های محلی و سنتی آذربایجان شرقی » در فهرست میراث ناملموس آثار ملی کشور ثبت شده است، اما چه فایده که پوشیدن لباس محلی و سنتی در سطح شهرهای استان ما منسوخ شده و به جز در برخی مراسم های ویژه، بعضی روستاها و ایل های عشایر در جای دیگر نشانی از آن دیده نمی شود .

باید منتظر ماند و دید بانوان شاغل در دیگر استان‌ها از جمله استان آذربایجان‌شرقی که تنوع پوششی بالایی در زمینه تنپوش‌های سنتی دارند، به این اقدام بانوان هرمزگانی ملحق می‌شوند یا این اقدام قابل تحسین به نام  استان هرمزگان ثبت و به همانجا محدود می‌شود؟!

منبع: ترجمان صبح/ زهرا حیدری آزاد

13
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. ab گفت:

  اینجا برخی از والدین محترم ما با فرزندان دلبندشان فارسی صحبت میکنند. تا خدا نکنه فرزندانشان ترکی صحبت نکنند که بی کلاسی است . سالهاست که کلمات فارسی به جای کلمات ترکی استفاده می شود و وقتی ترکی چیزی را می گوییم طرف مقابل می پرسد که آن چیست؟ حالا انتظار هم داریم لباس سنتی بپوشند؟ هر کس بپوشد باید خیلی با اراده باشد.

  8

  1
  • ناشناس گفت:

   اتفاقا فارسی حرف بزنن بیکلاسیه، شما پاتو از مملکت بزار بیرون با افتخار بگو تورکم. اونوقت اگه مرزو رد کردی اگه فارسی حرف بزنی از خجالت باید آب بشی بری زمین. بعضی مادرها ب بچه هاشون فارسی یاد میدن چون بیشرمانه مدرسه هارو مکلف کردن با بچه ها سر کلاس و کودکستان باید فارسی حرف بزنین. اگه بچه یاد نگیره خونه اونجا میره ب مشکل برمیخوره. اینم از منفعتهای همجواری ما با فارسهاست متاسفانه. بچه که یه کم بزرگ شد فارس که نمیمونه تورکی حرف میزنه.

   4

   1
   • ناشناس گفت:

    دقیقا آفرین
    ترکی سومین زبان بین المللی و زنده دنیاس
    دومین زبان قدرت مند و کامل دنیاس
    ولی فارسی حتی در حد لهجه هم نیست
    خاک بر سر یه عده ترک هایی که خوابن و خود فروش
    انسان که از هویتش فاصله گرفت از گوسفند پست تره

    3

    2
   • ناشناس گفت:

    ایشان منظورشونو با طنز گفتند و با شما همنظرند

    1

    0
 2. خسروقدیم گفت:

  پویا خان عزیز جسارتا عرض کنم که ارسباران منطقه همیشه قره داغ باقی خواهد ماندباتمام بی مهریهای که بر سر نام مناطق اذربایجان امده است حداقل خودمان مهربان باشیم..
  وانچه که حقیقت وشان واعتبار ان است بیان کنیم والبته یقین دارم که جنابعالی نیز به این مسله اشراف دارید..

  11

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo