سرویس کلانشهرها/نامه به روحانی درباره ممانعت از تخریب بافت تاریخی شیراز

بافت تاریخی شیراز

جمعی از متخصصین معماری و شهرسازی، جامعه شناسی و حوزه فرهنگ، طی نامه ای به رییس جمهور، خواستار رسیدگی به تخریب خانه های ارزشمند بافت تاریخی شیراز شدند.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، جمعی از متخصصین معماری و شهرسازی، جامعه شناسی و حوزه فرهنگ، طی نامه ای به رییس جمهور، خواستار رسیدگی به تخریب خانه های ارزشمند بافت تاریخی شیراز شدند.

متن نامه به این شرح است:

جناب آقــای رئیس جمهور؛ از آنجایی که شــیراز به عنوان یکــی از پایگاه های هویــت و فرهنگ ایران اســلامی نه تنها متعلق به اهالی شیراز که متعلق به همه ایرانیان است و حفظ این میراث ماندگار فرهنگی از دغدغه های همیشگی فرهنگ دوستان بوده است به استحضار می رســانیم که طی قرن ها بافت مسکونی و تاریخی شیراز با اماکن متبرکه و موردعلاقه مردم شیراز درمجاورت یکدیگر در همدلی و صلح رشــد یافته انــد و هر یک به رشــد و بالندگی دیگری کمک نموده اســت و ایــن دو آن چنان در ذهــن و فرهنگ ایرانــی در هــم تنیده اند که همچــون یک مجموعه یکپارچه عمل می کنند. لیکن در ســال های گذشــته برخی این همدلی و تعادل را برهم زده اند که حاصلی جز تخریب فیزیکــی بافت تاریخی و تخریب وجهه و شــأن اماکن متبرکه در ذهن مردم نداشته است. شاید تخریب فیزیکی خانه هایی با ثبت تاریخی نگران کننده باشــد ولی نگران کننده تر آن اســت که این تخریب با نام اماکن متبرکــه و مورد وثوق قلبی ایرانیان صورت گیرد که همیشه به مهربانی و شفادهندگی و حمایت از خواســته های مردم شــهره بوده اند. این جدایی در طول ۲۰ ســال گذشــته جز نابودی کالبــد معماری میــراث ایرانیان و روح دلبســتگی بــه اماکن متبرکه حاصلی نداشــته اســت. لذا ما متخصصین معمار، شهرساز، مرمت ابنیه، جامعه شناس و اهالی فرهنگ از شما تقاضا داریم با توجه به رویه اعتدالی دولت در ایجاد توازن، با بازنگری در طرح مصوب شورای عالی معماری و شهرســازی و نظارت دقیق بر مقیدشــدن همه نهادها به اجرای طرح مصوب آینده، همدلی و توازن به بافت تاریخی و اماکن متبرکه بازگردد

امضا کنندگان: سید مهدی بهشتی، علیرضا امتیاز، نشید نبیان، رامبد ایلخانی، محمدرضا حائری، شیوا آراسته، علیرضا تغابنی، حمیدرضا ناصرخاکی، آرش بصیرت، پرشیا قره گوزلو، بهزاد اتابکی، محمدباقر طباطبایی، مروارید قاسمی، بابک مطلب نژاد، محمد یاراحمدی، مهرداد زواره محمدی، کاوه بذرافکن، فرهاد احمدی، محسن اکبرزاده، بهرام کلانتری، علی کرمانیان، بابک شکوفی، پرهام تقی اف، شهاب میرزاییان، بهروز منصوری، سام طهرانچی، رضا دانشمیر، مهرداد ایروانیان، ایرج کلانتری، هومن بالازاده، کامران افشار نادری.

5
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳۸ پاسخ

 1. شیراز دارالعلم گفت:

  تخریب این خانه های تاریخی خودسرانه و بدون مجوز و هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی بوده . دلیل تخریب این خانه ها به خاطر طرح توسعه حرم شاه چراغ بوده و مقصر اصلی هم سید علی اصغر دستغیب می باشد . که تولیت حرم شاه چراغ را بر عهده دارد . ایشان از فامیلهای نزدیک شهید آیت الله دستغیب می باشد و هر کاری دلش بخواهد انجام می دهد . به دستور ایشان و شبانه بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی بوسیله لودر چند خانه تاریخی که ثبت ملی هم شده بود تخریب شد . البته قبلاً هم که تولیت حرم شاه چراغ به دست یکی دیگر از اقوام شهید دستغیب بود از این بدترش را بر سر بافت تاریخی شیراز که صدها خانه تاریخی در آن قراردارد آوردند . در زمانی که تولیت شاه چراغ به دست سید مهدی دستغیب که یکی دیگر از فامیلهای نزدیک شهید دستغیب بود و فوت کردند . به بهانه ساخت خیابان بین الحرمین که حرم شاه چراغ و حرم سید علاالدین حسین را به هم متصل کرد ، که هر دو از برادران امام رضا می باشند . صدها خانه تاریخی بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی خراب شد . چند تن از فامیلهای شهید دستغیب با این کارهایشان دیگه آبرویی برای شهید دستغیب نگذاشته اند .
  بافت تاریخی شیراز که بسیار ارزشمند است قرار بود در سازمان یونسکو ثبت جهانی شود ، که متاسفانه به خاطر اشتباهات خاندان دستغیب و کارهای خودسرانه آنها به خاطر توسعه حرم یک امام زاده داره از دست می رود .
  البته یکی دیگر از دلایل تخریب این خانه های تاریخی بی کفایتی شهردار شیراز حیدر اسکندر پور و استاندار فارس اسماعیل تبادار می باشد . که هیچ گونه واکنشی نسبت به تخریب این خانه ها از خود نشان ندادند .
  البته از حق نگذریم تنها سازمان میراث فرهنگی شیراز با تخریب این خانه ها مخالفت کرد . ولی زورشان به خاندان دستغیب نرسید . مردم شیراز به شدت از تخریب بافت تاریخی شیراز به خاطر طرح توسعه شاه چراغ ناراحت هستند . مگر این امام زاده چقدر ارزش دارد که بافت تاریخی شیراز که یکی از نشانه های گذشته شیراز می باشد دارد به خاطر آن نابود می شود . مردم شیراز هیچ وقت اشتباهات سید علی اصغر دستغیب و مرحوم سید مهدی دستغیب را به خاطر نابودی بافت تاریخی شیراز نخواهند بخشید .

  11

  1
  • شناس. شیراز گفت:

   مشکل کار اینجاست که بعضیا بجای کار وتلاش و فعالیت دنبال لذت طلبی و… هستن یا نهایتا تو مجازی جواب اینو اونو میدن و مثلا از شهرشون دفاع میکنن. جواب خیلی حرفارو باید تو میدون کار و عمل داد. اینکه همش بگیم ما اینیم ما اونیم که نشد کار. شهرو دادین دست غریبه ها و خودتون تو رستوران و باغ و فست فود وشمال و علافی خیابونی و کلا هرجا عشق و حال و بی خیالی توش باشه… ادم که نمیشه هم خدا بخاد هم خرما حالا هم که دارن شهرو اداره میکنن که شماها به راحتی به تفریحاتتون برسین بایدم ازشون متشکر بود نه اینکه همش گلایه کرد و به ناچار زیر بارشون رفت

   3

   5
   • ناشناس گفت:

    شناس شیراز .
    امثال تو ریختند در شیراز و دارند آبروی شیراز را می برند . حتی در این سایت هم جز آبروریزی برای شیرازی ها کار دیگه ای نداری .

    4

    5
    • شناس. شیراز گفت:

     اولا که من تا چند نسلم شیرازی بوده و در مرکزیترین مناطق شهر ساکن بوده و هستیم.. دوما امثال شماها هستین که بجای پذیرش معایب و اصلاح فکر ،شبانه روز فقط به دهاتی ها و مهاجران گیر میدین و هرجا کم میارید دهاتی- شهری میکنید اخرشم ادعای مهمون نوازیتونم میشه سوما آدم باید مریض باشه بخاد آبرو کسی رو ببره اینها فقط انتقاد از سر دلسوزی هست که متاسفانه نرود میخ اهنین در سنگ……
     کلا بیخیال، بحث کردن با شماها آدمو مریض میکنه

     3

     2
     • ناشناس گفت:

      آفرین به شما که انسان واقع بینی هستید. درست میفرمایید باید عیبهارا پذیرفت و بعد رفع کرد به به چه چه الکی آدمو میخندونه

      2

      0
   • ناشناس گفت:

    جناب شناس شیراز شما یک لکه ننگ می باشید .

    3

    4
    • شناس. شیراز گفت:

     این فقط نظر تو هست.آدمای منطقی خودشون میدونن لکه ننگ و باعث عقب موندگی شهر من هستم یا امثال تو….

     2

     2
  • خلیج پارس گفت:

   برای درک عمق فاجعه باید اشاره کنم پروژه نابودگر بین الحرمین در دولت اصلاحات و توسط مهندس میر حسین موسوی (نخست وزیر دهه ۶۰ و رئیس وقت فرهنگستان هنر) کلید خورد و اجرا شد. در دوره احمدی نژاد و پاک فطرت هم پروژه نابودگر بعدی کنارگذر شاهراغ (خیابان ۹ دی) اجرا شد و در این دولت هم ادامه همین روند و شاهد هستیم. متاسفانه بافت تاریخی و هویت شیراز در هر دو دولت اصلاح طلب و اصولگرا مورد بی مهری و تخریب قرار گرفت و غم بزرگتر اینکه همچنان این روند با شتاب در حال ادامه پیدا کردن است.

   6

   2
  • ناشناس گفت:

   این خاندان دستغیب ‌که چهل ساله مثل بختک افتادن رو این شهر و دارن این شهرو چپاول میکنن و تو هر گندی که زده میشه دست دارن. رئیس همون شورای شهر که پاکفطرت رو برداشت و اسکندرپور بی عرضه رو به جاش گذاشت ( همون جناب ونیز سوئیس و سوئد) هم از همین خاندان … هست.

   6

   3
  • ناشناس گفت:

   معلوم نیست این امام زاده اصلا جز معصومین باشه یا نه اقا ما نمیخوایم سومین حرم اهل بیت باشیم خدایا مارو نجات بده

   5

   1
   • شیراز دارالعلم گفت:

    شاه چراغ کاملا معلوم که جزو معصومین نیست . خیالت از این بابت راحت باشد .
    شیراز در طول تاریخ به القاب و عناوین مهمی معروف بوده که متاسفانه روحانیت این القاب و عناوین را از شیراز گرفت . و شیراز را بعد از مشهد و قم قرار داد . آن هم به عنوان سومین حرم اهل بیت .

    4

    2
 2. تیرازیس گفت:

  طرح بازآفرینی تاریخ این مملکت و نابود میکنه متاسفانه شاهچراغ عامل اصلی تخریب بافت ارزشمند تاریخی شهر شیراز بوده است

  12

  0
 3. ناشناس گفت:

  در کل شیراز بدک نیست در زمینه حفظ آثار تاریخی ولی انگشت کوچیکه اصفانم نمیشه. اصفهان از همه شهرا بیشتر اهمیت میده

  4

  9
  • شیراز دارالعلم گفت:

   سازمان میراث فرهنگی شیراز و استان فارس نمی گم در بازسازی و مرمت آثار تاریخی در ایران بهترین ، ولی لااقل جزو بهترین ها در کشور می باشد . یکی از مشکلاتی که سازمان میراث فرهنگی شیراز با آن رو به روست عدم همکاری شهرداری شیراز و روحانیت شیراز می باشد .
   این گفته شما هم که اصفهان از همه شهرها بیشتر به حفظ آثار تاریخی اهمیت می دهد اشتباه و معلوم می شه از هیچ کجا خبر نداری . شهر یزد در حفظ و مرمت آثار تاریخی از همه شهرها بهتر کار کرده . به خاطر همین هم شهر یزد به عنوان بزرگترین شهر خشتی در یونسکو به ثبت رسید .
   شهر بم در استان کرمان هم در بازسازی و حفظ آثار تاریخی خود خوب کار کرده . ارگ بم که بزرگترین سازه خشتی جهان می باشد و در یونسکو هم ثبت جهانی شده ، در زلزله سال ۱۳۸۲ تقریبا ۸۰ ٪ آن با خاک یکسان شد و الان بازسازی آن چند سالی که تمام شده . سابقه احداث ارگ بم به حدود ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد و جزو مهم ترین آثار باستانی ایران می باشد . فقط تبلیغات خوبی در مورد آن انجام نمی شود .
   اصفهان فقط در باز سازی میدان کهنه خوب کار کرده . در کل اصفهان هم در حفظ و مرمت آثار تاریخی خود خوب کار کرده .

   3

   3
  • شیرازی گفت:

   چقدر مغرور هستید شما اصفهانی ها. شیراز بزرگ ترین و وسیع ترین بافت تاریخی یکپارچه در خاورمیانه رو داره.
   یکم اطلاعاتتو بالا ببر.
   هرچند که اگه حرفت درست بود و حتی اگه واقعا اختلاف این دو شهر زیاد بود هم شما مجاز نبودی اینطور گستاخانه اظهار فضل کنی. خودتو درست کن.

   7

   2
  • شیرازی گفت:

   راستی، هیچ شهری به اندازه ی یزد اهمیت نمیده. اینو همه میدونن.

   4

   3
  • خال رخ هفت کشور گفت:

   اصفهان یه سی و سه پل را نمی تونه حفظ و نگهداری کنه . اون وقت شما رو چه حسابی می گی اصغهان از همه شهرها بیشتر به حفظ آثار تاریخی اهمیت می دهد . سی وسه پل علاوه بر اینکه ترک بر داشته ، دچار انحنا و نشست هم شده . علاوه بر آن دیوار سی و سه پل یکی از کثیف ترین آثار تاریخی می باشد . حتی با رنگ هم بر روی آن یادگاری نوشتند . حالا احداث نسنجیده تونل مترو توسط مسئولین اصفهان را هم حساب کن . مسئولین اصفهان اگه به حفظ و نگهداری آثار تاریخی اهمیت می دادند ، تونل مترو را از این قسمت نمی کشیدند . البته پل خواجو هم وضعیتی بهتر از سی و سه پل ندارد .
   امیدوارم مسئولین اصفهان بیشتر به حفظ آثار تاریخی خود اهمیت دهند .

   7

   0
   • ناشناس گفت:

    یه اصفهانی این پیام و بقیه پیامهای همشهریت رو نه میخونه نه منفی میده چون سرسوزنی منطق توش نیست. من اصفهانی نیستم ولی در هیچ یک ازآثار تاریخی اصفهان دستنوشته و تبلیغات و.. ندیدم (برعکس شیراز) و اطراف اثار تاریخی اصفهان دستفروش و کانکس و تجمع افراد ندیدم ولی فقط بعنوان مثال زیر دروازه قران شیراز ذرت فروشی ها، دستفروشان و قلیان، افراد بیکار و…. تجمع کرده اند و فضای نازیبا و بدی که نشون دهنده فرهنگشون هست رو ایجاد کرده اند. واقعا متعجبم یه شیرازی از وضعیت عالی و تمیزی آثار تاربخی اصفهان انتقاد کنه!!!
    عجیبا غریبا……

    1

    2
 4. ناشناس گفت:

  متاسفانه شیراز اصلا حواسش به یادگاری نویسهای آثار تاریخیش نیست. همه خط خطی

  8

  0
 5. خال رخ هفت کشور گفت:

  شما تبریزیها فکر می کنید فقط خودتان با مشکل تخریب و عدم مرمت آثار تاریخی توسط مسئولین شهرتان روبرو هستید . می بینید که این مشکلات در شیراز هم وجود دارد .
  لازم که توضیح دهم تخریب خانه های تاریخی بافت قدیم شیراز به خاطر توسعه شاه چراغ می باشد و بانی و مسبب این خرابیها هم روحانیت شیراز و در راس آنها حاج علی اصغر دستغیب متولی شاه چراغ می باشد . البته شهردار شیراز حیدر اسکندر پور هم مقصر می باشد . شهرداری با سکوت خود و‌دادن مجوز در واقع شریک جرم می باشد . حیدر اسکندر پور شهردار مناسبی برای شیراز نیست . ایشان از زمانی که شهردار شیراز شده جز ضرر و زیان چیز دیگری برای شیراز نداشته .
  بافت تاریخی شهر شیراز از نظر خانه های تاریخی جزو غنی ترین شهرهای ایران می باشد . ولی بعد از انقلاب به خاطر اشتباهات روحانیت شیراز که هیچ گونه ارزشی برای آثار تاریخی قائل نیستند و سهل انگاری شهرداری شیراز بسیاری از خانه های تاریخی شیراز به خاطر توسعه شاه چراغ و ایجاد خیابان در بافت قدیم شیراز برای روان کردن ترافیک در اطراف شاه چراغ باعث از دست دادن بسیاری از این خانه های تاریخی باشیم . متاسفانه این اشتباهات و سهل انگاریها هنوز هم از طرف روحانیت و شهرداری شیراز داره انجام می شود و کار به جایی رسیده که گروهی از دلسوزان بافت تاریخی شیراز با نوشتن نامه از رئیس جمهور در خواست کمک برای جلو گیری از تخریب بافت تاریخی شیراز شده اند .

  10

  2
  • صفا گفت:

   به نظر شمادلت از جای دیگه ای پره ولی به هر حال از بعد گردشگری هم که نگاه کنی تعداد زیادی از گردشگران شیراز را به عنوان مکان مذهبی (حرم شاه چراغ) انتخاب می کنند پس منطقی که توسعه ی زیر ساخت های ان حرم در دست باشه تا حفظ خانه هایی قدیمی که دربشان بروی همگان بسته است و هیچ سودی ندارند فقط اسم تاریخی را یدک می کشند و در واقع قفل توسعه ی آن منطقه شده اند.

   2

   6
   • ناشناس گفت:

    این چه حرفیه!!؟ مکان مذهبی هست باشه به اندازه خودشم زیرساخت داره. قرار نیست که کل شهرو صاف کنن بکنن صحن.

    5

    1
   • خال رخ هفت کشور گفت:

    راسیاتش دلم از جای دیگر که پر می باشد و ترسی هم ندارم . فقط اگر بگم مطمئنم پیام من تایید نمی شود .
    ببین دوست عزیز این طرز فکر شما اشتباه می باشد . شاه چراغ به اندازه کافی توسعه یافته . بسیاری از گردشگران خارجی فقط در بافت تاریخی شیراز قدم می زنند تا با پیشینه شهر نشینی شیراز آشنا شوند . حتی بسیاری از شیرازی های نسل جدید را می شناسم که برای بازدید بافت تاریخی شیراز می روند تا ببینند شیراز در گذشته چگونه بوده . البته الان مهاجرینی که به شیراز مهاجرت کرده اند و بافت تاریخی شیراز را برای زندگی انتخاب کرده اند باعث ناامنی بافت تاریخی شیراز شده اندکه متاسفانه مسئولین امنیتی شیراز هم این موضوع را دست کم گرفته اند . اشتباه دیگر شما این می باشد که فرق آثار تاریخی و زیارتی را نمی دانید . حرم قدیمی شاه چراغ را سالها پیش خراب کردند و این حرمی را که می بینید با مصالح ساختمانی جدید مثل بتن و آلماتور ساخته شده و جنبه تاریخی ندارد و هیچ وقت هم به عنوان میراث فرهنگی به ثبت ملی نرسیده و نخواهد رسید . وبارها نقشه آن را تغییر و آن را توسعه داده اند . و اگر هم خراب شود می توانند آن را به هر صورت که خواستند از نو بسازند . در صورتی که بافت قدیم شیراز جزو میراث تاریخی و فرهنگی می باشد و تعدادی از این خانه ها ثبت ملی شده بود . بسیاری از این خانه های تاریخی سابقه ساخت آنها به بیش از۱۰۰ سال می رسید و طی این سالها بدون هیچ گونه تغییر و با همان مصالح ساختمانی قدیم مانند آجر و ملات ساروج و سقف چوبی ساخته شده و پا بر جا مانده بود که متاسفانه بسیاری از آنها را خراب کردند . قبلا گفتم ساختمان قدیم شاه چراغ را سالها پیش خراب کردند و این ساختمان جدید که می بینی با پیشرفته ترین مصالح ساختمانی ساخته شده و بارها توسعه یافته و جنبه تاریخی ندارد .
    بر خلاف تصور شما بافت تاریخی شیراز اتفاقا توریست زیادی هم دارد و بسیاری از شهرهای ایران و جهان آرزوی داشتن یک بافت تاریخی با این وسعت می باشند .
    البته اگر یک وقت توریستی هم نداشته باشد وظیفه شهرداری و میراث فرهنگی می باشد که از آنها مراقبت کند . چون نشانه هویت و پیشینه قدیم شهر شیراز و طرز زندگی کردن مردم شیراز در قدیم می باشد .

    3

    2
 6. شناس. شیراز گفت:

  حالا که همشو خراب کردن یاد نامه نوشتن افتادن الانم تا ده نفر بخان دستورشو بدن و پاراف کنن و زمان جلسه و رسیدگی تعیین کنن همینیم که باقی مونده تخریب کردن تموم شده رفته.یادمه چهارسال پیش این تخریبها شروع شد.. بدتر از اون اینه که برای مکان تخریب شده برنامه ای ندارن و تبدیل به خرابه و زباله دانی ضایعات و یا پارکینگ ماشین میشه که دورنمای شهرو زشت و ناهمگون تر میکنه واقعا ادم نمیدونه چی بگه جز نگاه کردن…

  2

  3
  • ناشناس گفت:

   باز هم خدا را شکر که نامه نوشتند هنوز هم همه اش را خراب نکرده اند . این نامه نوشتن ها به خاطر این می باشد که مابقی خراب نشود . دستشون درد نکنه . شما احتمالا چهار سال که اومدی شیراز و به خاطر همین می گی این تخریبها از چهار سال پیش شروع شده . سابقه تخریب بافت تاریخی شیراز به اوایل انقلاب باز می گردد . یعنی زمانی که می خواستند پروژه بین الحرمین را بسازند . این همه کاربران توضیح داده اند که تخریب بافت تاریخی شیراز به خاطر توسعه شاه چراغ می باشد آن وقت شما تازه می گی هیچ برنامه ای برای مکانهای تخریب شده ندارند . همه متوجه شدند این تخریبها به خاطر چی بوده به جز شما .

   2

   1
   • شناس. شیراز گفت:

    اگه این تخریبها از زمان انقلاب شروع شروع بود که دیگه الان چیزی باقی نمونده بود اقای شیرازی اصیلللل! من تو این کوچه پس کوچه ها بزرگ شدم. این تخریبهای سراسری بخاطر طرح توسعه حرم ایجاد شده که کارهای مقدماتیش از زمان سفر رهبری و انتخاب شیراز بعنوان سومین حرم استارت خورد و کارهای عملی و تخریب تقریبا از سال ۹۳ شروع شد. قبل از اون فضای اطراف حرم (جز تخریبهای ایجادشده بین الحرمین) دست نخورده بود. علت تخرییها رو خیلی خوب میدونم. منظورم اینه که برای توسعه حرم هم برنامه ای ندارن و بسیاری از مکانهای تخریب شده چندساله به همون شکل مخروبه باقی مونده اند و نظم و ترتیبی پیدا نکرده اند. ضمنا خاهش میکنم از تکرار دهاتی-شهری دست بردارید. کدوم شهر اینهمه تکرار میکنن. شعور و درک و فهم مهمه حالا چه دهاتی چه شهری. منکه تو این محلات بزرگ شدم ولی اصلا شما فک کن ما چهارساله بارو بندیل و بقچه جمع کردیم اومدیم شیراز حالا راحت شدی

    0

    0
 7. خال رخ هفت کشور گفت:

  کسانی که تشریف می برند برای زیارت امامان و امام زادگان ، سعی کنند به ضریح فلزی اطراف قبر آنها بوسه نزنند . اصلا بوسه زدن به ضریح امامان و امامزادگان نه واجب است و نه لازم و توسط مراجع تقلید هم توصیه نشده . روزانه هزاران نفر زائر برای زیارت این امامان و امامزادگان می روند که بسیاری از آنها بیمار و مریض می باشند و بیماری بسیاری از انها مسری می باشد . آنها با بوسه زدن و دست کشیدن به ضریح امامان و امام زادگان باعث آلوده شدن ضریح آنها به انواع میکروبها می شوند . مسئولین بهداشت کشور هم متاسفانه هیچ گونه اطلاع رسانی در این زمینه انجام نمی دهند . مسئولین بهداشت کشور حتی در باره آلوده بودن دستگیره دربهای اداره ها که روزانه فقط چند نفر به آن دست می زنند به مردم هشدار می دهند ، ولی در باره ضریح امامان و امامزادگان که روزانه هزاران نفربه آنها بوسه و دستهای کثیفشان را به ضریح آنها می کشنند ، که بسیاری از این زائرین بیمار می باشند کوچکترین هشداری به مردم نمی دهند . من این پیام را حدود ۱۲ سال پیش برای خط ارتباطی روزنامه اطلاعات با مردم فرستادم که تایید و چاپ شد .

  5

  0
 8. ناشناس گفت:

  خیلی رو این برگ چغندر حساب باز کردن. این اگر عرضه این کارارو داشت کا حال و روز مملکت اینطوری نبود.

  8

  0
 9. ناشناس گفت:

  بد نیست که کاربران محترم در جریان باشند ، یک قسمت از محوطه شاه چراغ را تبدیل به قبرستان کرده اند و هر قبر دو طبقه می باشد و هر طبقه را به قیمت دویست و پنجاه میلیون تومان به فروش می رسانند . یعنی یک قبر دو طبقه را به قیمت پانصد میلیون تومان به فروش می رسانند .
  قسمتی از بافت تاریخی شیراز را هم که به مرور دارند خراب می کنند و قرار به محوطه شاه چراغ الحاق شود قرار به قبرستان تبدیل شود و هم چون گذشته این قبرهای دو طبقه را به قیمت پانصد میلیون تومان به مردم بفروشند .
  ببینید خانه های تاریخی شیراز را که تعدادی از آنها ثبت ملی شده بود را دارند تخریب می کنند تا تبدیل به قبرستان در محوطه شاه چراغ کنند و آنها را با قیمتهای سرسام آور به مردم بفروشند . امان از دست روحانیت شیراز .

  3

  0
 10. ناشناس گفت:

  خال رخ هفت کشور و شیراز دارالعلم تمام صفحات با کامنتای طولانی و جروبحث های شما پرشده. لااقل مقداری خلاصه و مفید کامنت بزارید

  1

  2
  • ناشناس گفت:

   شما به جای اینکه از این دو نفر انتقاد کنی بیا و خودت هم از کسانی که دارند باعث نابودی بافت تاریخی شیراز می شوند انتقاد کن . اتفاقا کامنتشون خیلی هم مفید بود . شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که افکار و عقایدی مثل علی اصغر دستغیب متولی شاه چراغ دارد .

   2

   0
 11. ناشناس گفت:

  فکتون که گرم میشه دیگه کسی جلودارتون نیس

  1

  2
  • ناشناس گفت:

   کاربران دارند واقعیت رو می گن این که دیگه ناراحتی نداره . نمی خوای بهشون تهمت ضد انقلاب و ……….. بزنی .

   1

   1
 12. شناس. شیراز گفت:

  به تمام کامنتهای همشهریانم اینو اضافه کنم که در وهله اول باید خانه های دارای ارزش تاریخی شناسایی و وضعیت تملک اون مشخص بشه که اینکار وظیفه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هست که خودشو مسعول ثبت و نگهداری بدونه (که متاسفانه نمیدونه و خیلی سست عمل میکنه) که در اینصورت هیچ ارگانی نمیتونه قانون زیر پا بزاره و شبانه تخریب کنه. الان قطعا از خلا قانونی داره استفاده میشه. صددرصد اگه منع قانونی محکمی وجود داشته باشه هیچ کس به خودش جرات اینکارو نمیده. وگرنه حرف مردم که اهمیتی برا کسی نداره.. در وهله دوم هم این درست که شاهچراغ امامزاده ای بیش نیست ولی درهرصورت از این فرصت بوجود آمده میشه بهره برد و این تهدید رو به فرصت تبدیل کرد و سرمایه ای که بابت توسعه حرم به شهر تعلق میگیره رو جهت جذب توریست بیشتر و ساخت اماکن و بهبود فضای اطراف حرم، ساماندهی خانه های تاریخی و به مرور استفاده از این بودجه در مساعل دیگه شهر بکار برد. همون کاری که مشهد میکنه ولی در سطوح پایینتر…

  0

  0
 13. امیرم گفت:

  این مسئله یک راه حل بیشتر نداره و راهش اینه که خانه هایی که جنبه میراثی و تاریخی دارند شناسایی شوند و به تولیت تحویل داده شود تا به کتابخانه و زائرسرا و …. تبدیل گردند و حفظ گردند .

  1

  0
  • ناشناس گفت:

   آقا امیرم .
   این همه کاربران توضیح داده‌اند که این خانه های تاریخی که تعدادی از آنها هم ثبت ملی شده بود به دستور تولیت شاه چراغ برای توسعه حرم شاه چراغ خراب شده . آن وقت شما تازه اومدی و می گی این خانه های تاریخی باید شناسایی و تحویل تولیت شاه چراغ داده شود تا تبدیل به کتابخانه و زائرسرا شود تا حفظ گردند . تولیت شاه چراغ که کتابخانه و ……. برایش کوچکترین اهمیتی ندارد . من رو شما خیلی بیشتر از اینها حساب می کردم .

   0

   1
 14. لیلا گفت:

  سلام من پارسال با تور شیراز به این شهر سفر کردم و از سفرم نهایت لذت را بردم

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo