رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خبرداد: رتبه ۱۲ آذربایجان شرقی در بودجه عمرانی کشور

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: سهم ما از کل بودجه عمرانی استان‌های کشور در سال جاری ۲.۹۴ درصد است.
رتبه 12 آذربایجان شرقی در بودجه عمرانی کشور
    

به گزارش تبریزمدرن، بهبودی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه آذربایجان شرقی رتبه ۱۲ کشور را از نظر سهم بودجه عمرانی دارد، گفت: سهم ما در بودجه جاری و عمرانی کشور بیش از سهم درآمدی استان است.

وی اعلام کرد: با توجه به وضعیت فعلی بودجه سال ۹۷ درآمد‌هایی که باید در استان وصول شود نزدیک ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۵.۵ درصد رشد داشته و این در حالی است که میانگین رشد درآمد‌های وصولی در سطح کشور ۱۴.۳ درصد است.

بهبودی گفت: در واقع به این ترتیب افزایش فشار مالیاتی و وصولی دولت از محل عوارض و سایر منابع در این استان کمتر از سایر استان‌هاست.

بهبودی با بیان اینکه در سال ۹۶ در رتبه ششم و در سال ۹۷ در رتبه هشتم درآمد‌های وصولی در کشور قرار گرفته‌ایم، افزود: در سال ۹۶ سهم ۲.۹۷ درصدی و در سال ۹۷ سهم ۲.۵۸ درصدی درآمد‌های وصولی کشور را به خود اختصاص داده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: بودجه هزینه‌ای (جاری) استان نیز با رشد ۱۷.۶ درصدی از ۳۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۴۲۴ میلیارد تومان در سال ۹۷ افزایش یافته و استان دارای رتبه ۹ کشور است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری و در کل استان‌ها تعدادی از طرح‌های ملی، استانی شده اند و بودجه آن‌ها به مجموع اعتبارات استانی اضافه شده است، گفت: در همین راستا در آذربایجان‌شرقی تعداد ۴۰ طرح ملی با بیش از ۱۱۸ میلیارد تومان اعتبار، استانی شده‌اند.

بهبودی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر، طی فرایند بررسی و تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی، علاوه بر پیشنهاد دولت بطور معمول یک عدد کلی به سرجمع اعتبارات استان‌ها اضافه می‌شود، گفت: توزیع این اعتبار منطق قابل دفاعی ندارد به طوریکه بین همه استان‌ها اعم از کوچک و بزرگ، پرجمعیت و کم‌جمعیت و برخوردار یا غیربرخوردار به صورت یکسان و مساوی توزیع می‌شود.

وی اظهار داشت: به این ترتیب به تدریج سهم استان‌های بزرگ، پرجمعیت و برخوردار کاهش و بالعکس سهم سایر استان‌ها افزایش می‌یابد.

بهبودی با بیان اینکه سه درصد از درآمد‌های حاصل از فروش نفت بین استان‌های دارای نفت و گاز و نیز سایر استان‌ها بر حسب شاخص‌های محرومیت توزیع می‌شود، افزود: این مبلغ در برخی استان‌های نفتی مثل خوزستان و در استان‌های به نسبت محروم که شاخص‌های محرومیت بالایی دارند عدد قابل توجهی است، اما در استان‌هایی همانند استان آذربایجان‌شرقی به تدریج کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خاطرنشان کرد: پیشنهاد اولیه بودجه در قالب لایحه توسط دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود و بحث‌های کارشناسی و اقناع کننده نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی می‌تواند به افزایش سهم استان منجر شود و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان آماده هرگونه کمک و همراهی لازم در این زمینه است.

آذربایجان شرقی با سهم جمعیتی حدود ۵.۲ درصد از کل جمعیت کشور بیش از ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. پارمیدا گفت:

  بچه ها تو رو خدا بیایین پول دیه این واقعیت رو جمع کنید من با ماشین از روش رد بشم آسفالتش کنم هممون از شرش خلاص بشیم، دیگه شیطونه میگه پاشم هاااا

  23

  0
  • مینا گفت:

   حیف نیس به اون دیه بدیم اون مریضه بابا دست خودش نیست اذیتش کنین ایت هورر کروان گچر

   13

   0
   • پارمیدا گفت:

    عزیزم تخصص خود من درست کردن این روانیاست، یه روانی تحویل بده ببین چه جوری ردیف و شسته و رفته تحویل بدم ولی متاسفانه این واقعیت چون اساسا آدم نیست و در زمره آدمیزاد به حساب نمی آید باید قربونیش بکنیم دیگه. برای چی اکسیژن مصرف کنه آخه؟ حیف نیست

    11

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo