اندر احوالات باغ‌شهر سابق ایران /تیشه بر ریشه فضای سبز در تبریز

تغییر کاربری فضاهای سبز و ساخت مراکز تجاری در تبریز

تبریز-متاسفانه کلانشهر تبریز فقیرترین سرانه فضای سبز در کشور را به خود اختصاص داده و روز به روز این فقر دامنه های بیشتری به خود می گیرد و در حال تشدید تخریب فضای سبز هستیم.

 اسد بابایی:
به گزارش تبریز مدرن به نقل از مهر، تبریز کلانشهری است که در شمال غرب کشور ایران با قدمتی بیش از ۴۰۰۰ سال و با مردمان سخت‌کوش و آزاده شناخته می‌شود. وسعت این شهر ۲۵۰/۹۵۰ کیلومتر مربع و جمعیت‌اش قریب به یک میلیون و هشتصد هزار نفر می‌باشد. این شهر از قدیم الایام مهد تمدن و مرکز اقتصادی ایران بوده و به شهر اولین‌ها معروف است.
اولین به خاطر اولین چاپخانه سربی، اولین سینمای ایران، نخستین مدرسه کر و لال‌ها، ربع رشیدی؛ اولین دانشگاه بین‌المللی جهان و … . حال باید اولینی دیگر به نام این شهر افزوده شود، اولینی که افتخاری بر شهروندانش ندارد: اولین شهر فقیر از لحاظ فضای سبز کشور،اولین شهری که مردمشان خود در حال قطع کردن درختانش هستند.
حال این سوال پیش می‌آید آیا این فقر ریشه تاریخی دارد؟ متأسفانه جواب برای این پرسش “خیر” است. چون این شهر به باغ‌شهر ایران شهرت داشت و سیاست‌های غلط متولیان و مسئولان طی دو و سه دهه اخیر این شهر را به فضای بیابانی بدل کرده است.
حرص و ولع برای ساختن خانه و مراکز تجاری در باغات تبریز به منظور کسب سود بیشتر، توسعه شهر در مناطق برخوردار و خوش آب و هوای تبریز، اشتباهات فاحش در طرح تفصیلی شهر و غفلت از توسعه شهر در شمال شهر، ویران کردن باغاتی همچون باغمیشه، بیلانکوه، بارنج، امیرباغی، چشمه‌لی، باغ لاله و … از عواقب رشد نامتوازن شهر تبریز بر روی فضای سبز شهر تبریز بود.
فقیر بودن شهر تبریز در زمینه فضای سبز از آنجا نشأت می‌گیرد که کارشناسان امر استاندارد سرانه فضای سبز برای هر شهروند را ۲۵ متر مربع اعلام می‌کنند در حالی که این رقم در داخل شهر تبریز ۴ و در حومه شهر ۸/۵ متر مربع است. در حالی که کلانشهرهای دیگر ایران دست کم تا ۱۰ متر مربع فضای سبز سرانه را دارا هستند.
حال که مسئولان امر اراده‌ای برای افزایش سرانه فضای سبز در داخل شریان‌های شهر ندارند، حداقل از تخریب درختان موجود و ساختن برج‌های مسکونی و تجاری جلوگیری کنند. متأسفانه هروز خبرهای ناگواری از آلودگی شهر تبریز و قلع و قمع درختان این شهر، تبدیل شدن پارک‌ها به ایستگاه‌های مترو، تغییر کاربری فضای سبز، تبدیل فضای سبز شهر تبریز به ساختمان شهرداری، احداث ادارات در پارک های جنگلی و پارک بزرگ آذربایجان به گوش می‌رسد که نمونه‌های عینی این حمله ناجوانمردانه برای نابودی درختان می باشد.
امیدواریم که حداقل شهردار تبریز که خود را مدیون و وامدار شهر تبریز می‌داند و در نشست مطبوعاتی اخیرش وعده‌هایی در خصوص توسعه فضای سبز داد، بتواند به وعده خودش جامع عمل بپوشاند.
16
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۳ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  گناه خود تبریزیا هم هست هی افتخار میکنن برج داریم برج داریم من نمیدونم این برج ها به چه دردی میخورن!
  همین بودجه ای که تبربز صرف برج و ساختمان سازی میکنه جاش به فضای سبز اهمیت میداد یکی دوتا شهرک برج سازی درست میکرد حاشیه های جاهای خوب شهر خیلی بهتر بود
  الان ما پدیده ای به نام شهرک برج سازی داریم گویا تبریز فقط شهر برج سازی هست و از فضای سبز و مراکز تفریحی و گردشگری خبری نیست و مردم با این روند افسرده تر خواهند شد!
  برج خوبه ولی برا صاحباش و یه عده سودجو و زمین خوار و … که به فکر پر کردن پول تو جیبی و منفعت خودشونن و این وسط مردم کتک این هارو میخورن!

  6

  1
 2. ناشناس گفت:

  و این در حالی است که تبریز پربارش تر از مشهد و اصفهان و شیرازه. ببین سوء مدیریت چه بر سر ما آورده

  12

  3
  • مهران گفت:

   شیراز پر بارش ترین کلان شهر کشور هست. کمی تحقیق هم بد نیست

   3

   6
   • ناشناس گفت:

    😂😂😂 خندیدیم

    5

    3
    • مهران گفت:

     تو عصر حجر که به سرنمی بریم. می تونی بری تحقیق کنی و ببینی بارندگی شیراز طبق میانگین بلند مدت از تبریز بیشتره. تازه میانگین اعلام شده برای شیراز در ایستگاه فرودگاه هست که کم بارش ترین نقطه شهره. پر بارش ترین نقطه شیراز تا ۴۰ درصد بارندگی بیشتر از فرودگاه داره. مثل ایستگاه گلستان شیراز.برو تحقیق کن لطفا!!!!

     2

     4
    • مهران گفت:

     میانگین بارش سالانه شهر تبریز در حدود ۲۸۵ میلی متر هست. میانگین بارش سالانه شهر شیراز در ایستگاه فرودگاه ۳۱۵ میلی متر. ایستگاه وزارت نیرو در ارم( مرکز شهر) ۳۶۴ میلی متر. و ایستگاه گلستان در شمال غرب شیراز هم بین ۴۰۰ تا ۴۵۰٫ دقیق نمی دونم. بماند که میانگین ایستگاه وزارت نبرو تبریز ۲۳۶ میلی متر هست.

     2

     4
 3. Arash گفت:

  تا زمانی که این کارها انجام نشه تبریز از یزد هم خشک تر دیده میشه باید انقلاب فضای سبز شه تا نتیجه بگیریم
  ۱ کاشتن درخت در تپه های تبریز که چندین ساله تپه های خاکی تبریز اونجوری مونده و کمربند های خاکی اتوبان کسایی که ۵ ساله کمربند سبز میگن
  ۲ تملک به صورت میان مدت تمام باغات باقی مانده در داخل شهر
  ۳ احداث پارک محله ای هر منطقه شهرداری در سال بع تعداد ۵ پارک با ۱۰ منطقه میشه ۵۰ پارک هر چند با متراژ کوجک
  ۴ احداث پارک بزرگ باغشمال در مرکز شهر
  و پارک بزرگ تبریز در غرب تبریز
  ۵ اجرا در عمل مصوبه عدم تغییر کاربری فضای سبز نه به صورت دورزدن مصوبه و ایستگاه مترو کردن فضای سبز اندک تبریز
  و این کارها نیاز به همت میخواد وگرنه تبریز همچنان خشک خواهد بود

  4

  0
 4. آوردن بوردان گفت:

  دو دلیل در وضعیت تبریز و آذربایجان دخیل است. ۱) حضور مدیریت مستقیم و مدیران مرکزگرا با اهداف خاص (و البته معلوم برای روشنفکر آذربایجانی) ۲) حضور مدیران محلی که حتی لیاقت تقسیم بار درازگوش نداشته و ندارند چه برسد به مدیریت جغرافیا و مردم کل آذربایجان. تا این دو دلیل ریشه کن نشود مردم آذربایجان باید در خواب به سر ببرند.

  1

  0
 5. وحید گفت:

  مهندس یه طرفه به موضوع نگاه کردین متاسفانه،،،درسته فضای سبز تبریزفقیره اما بی انصافیه بگیم کاری انجام نشده حداقل ماهی یکباریه پارک افتتاح میشه امابااین وجودکاستی هایی هم وجود داره.نمیشه هرچیزی رو گردن شهرداری انداخت مردم خودشون میتونن هرکدوم یه درخت جلوی خانه یامغازه شان بکارن که اون موقع تبریزگلستان خواهدشد!!!

  4

  0
 6. محمود گفت:

  لعنت خداوند بر تمام کسانی که فضای سبز تبریز را نابود کردند و مجوز ساخت و ساز دادند هر چی رشوه و پول نامشروع از این بابت گرفته اند حرامشان باد واقعا به تبریز خیانت کردند ننگ و نفرین بر شما ها باد.

  6

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo