‌تخریب مجسمه سنگی صائب تبریزی در منظریه /تفاوت شهروند با شهرنشین در مسئولیت شهروندی است

شهروندی مفهومی ‌است که با مسئولیت و مسئولیت‌پذیری آحاد جامعه همراه است.

به گزارش تبریزمدرن ، در جامعه مدنی، شهروندان دریافته‌اند که بی‌مسئولیتی انسان‌های پیرامونی، آنها را در مسیر پرنوسانی قرار می‌دهد و چنانچه خود نیز نسبت به پدیده‌های پیرامونی بی‌مسئولیت باشد، محیط زندگی خود و دیگران را دچار آسیب می‌کنند، زیباترین احساس خوشایند در مقوله شهروندی، تلاش برای همکاری، تعاون و بار مسئولیت خود و دیگران را به دوش کشیدن است.

اجتماع انسانی شرط لازم شهروندی محسوب می‌شود، ولی شرط کافی نیست. افراد زمانی لقب شهروند به‌خود می‌گیرند که حقوق و تکالیف (مسئولیت‌های) خود را بشناسند و به آن عمل کنند. مفهوم شهروند به‌خودی خود و به صرف جمع شدن و تجمع افراد در کنار یکدیگر حاصل نمی‌شود بلکه این مفهوم در چارچوب و قلمروی جامعه مدنی شکل می‌گیرد.

پس شهروندی نه‌تنها به‌معنای سکونت در یک‌شهر به‌مدت مشخص که به‌معنای مجموعه‌ای از آگاهی‌های حقوقی، فردی و اجتماعی است. زندگی شهری یک زندگی جمعی است و برای موفقیت در این نوع زندگی بایستی فردگرایی و منفعت‌طلبی تا حدودی مهار شده و اخلاق جمعی رواج یابد. قرار دادن مفهوم شهروند در برابر شهرنشین، معنای آن‌را روشن‌تر می‌کند. وقتی فردی نه شهروند بلکه شهرنشین است، عضوی از اجتماع بزرگ است که در آزادی مطلق به‌سر برده و حقوق و تکالیف چندان اهمیتی ندارد و مقید به هیچ اصول اخلاقی، قانونی و اجتماعی نیست.

البته برای شهرنشین هم، قانون هست ولی به غیراز نیروی قهری و زور، ضمانت دیگری برای اجرای قانون نیست و اما «شهروند» فردی است دارای حق و تکلیف که در مقابل هر آنچه در دنیای اطراف آن می‌گذرد احساس مسئولیت می‌کند. مهم‌ترین ویژگی شهروند، آگاهی از قوانین و مقررات زندگی اجتماعی و تبعیت داوطلبانه از آنهاست. بر عکس شهرنشین، آزادی و حق او بی‌نهایت نیست بلکه مرز آزادی او تا مرز آزادی همنوع‌اش است و او تا جایی آزادی دارد که آزادی دیگران را به‌هم نزند. در دنیای پیچیده کنونی نمی‌توان قوانین و مقررات را به زور اجرا کرد و مردم را با قوه قهریه مجبور به رعایت اصول زندگی اجتماعی کرد از طرف دیگر برای همه تعاملات انسان با همنوعان خود، قانون نوشته نمی‌شود و فراتر از قوانین، اصول اخلاقی قرار دارند که با رعایت آنها، زندگی اجتماعی مطلوب فراهم می‌شود.

شهروند قانون را نه به‌خاطر جریمه نشدن، بلکه به این خاطر رعایت می‌کند که ایمان دارد با زیر پا گذاشتن آنها، زندگی در مفهوم اجتماعی آن ناممکن خواهد بود او برای همه موارد، دنبال قانون نیست بلکه تفکر مبتنی بر زندگی اجتماعی او منشأ رفتارهای یک شهروند است.

تخریب مجسمه سنگی صائب تبریزی در منظریه

اگر گذرتان این روزها از منظریه و آبادانی مسکن بیافتد شاهد تخریب مجسمه شاعر والامقام تبریزی  صائب تبریزی در مقابل استخر المپیک آبادانی مسکن خواهید بود

تخریبی که با اسپری انجام پذیرفته و با نوشتن واژه نا مانوس “یرآلما” بر پیشانی صائب تبریزی بر زشتی های این عمل بی خردانه می افزاید!

تبلور چنین بی فرهنگی در جامعه و آن هم در مسجمه شاعری که آوازه جهانی دارد از سوی برخی شهرنشینان و نه شهروندان، کور سوی امید به توسعه تبریز عزیزمان را از بین خواهد برد.

13
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. علی گفت:

  اینگونه افراد واقعا برای جامعه خطرناک هستند وباید تحت درمان قرار بگیرند

  17

  0
 2. ناشناس گفت:

  و اینبار واقعیت عوضی با اسم ایرانی تبریزی و بابک برین ببینین چی ها نوشته خداااااا، انقدر هم کم عقله با همون ادبیات که فارسی رو داخل پارانتز پارسی مینوشت نوشته Laugh بعد نوشته قاشق و چنگال ترکی نیست فارسی است. Laugh اگه یه سر سوزن ترکی بلد بود میدونست بش ( به معنای خالی است در زبان ترکی) و قاب ( به معنای ظرف است) یعنی آخر شل مغزیه که اینارم با عنوان یک ایرانی تبریزی میگه Laugh

  18

  15
 3. Arash گفت:

  واقعا متاسفم برای این شهروند و کسانی کع رو دیوار اسپری میکنند

  14

  0
 4. پارمیدا گفت:

  آخر بی فرهنگیه. همه جای ایران هم همینه. شمال میری رو درختها یادگاری نوشتن جنوب میری روی آثار تاریخی با ارزش اسم کج و کولشون رو حک کردن. میری اصفهان سی و سه پل رو چنگ انداختن، اینم از تبریز ، ادعای فرهنگ چندین هزار سالمون هم گوش فلک رو کر کرده.

  24

  3
 5. مینا گفت:

  ماها فقط بلدیم از مسعولین انتقاد کنیم نه خودمون

  15

  0
 6. ناشناس گفت:

  به عنوان یک شیرازی میگم متاسفم نه تنها در تبریز بلکه در همه ایران این مشکل وجود داره نمیدونم ریشه مشکل در کجاست ولی کسایی که این کارو میکنن قابل تشخیص هستن سطح فرهنگی پایینی دارن

  6

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo