نگذاریم دلفین‌های خوشحال، از بی‌مهری‌ها غمگین شوند/ از اجاره چند صد میلیونی تا فعالیت ۳ماهه!

نگذاریم دلفین‌های خوشحال، از بی‌مهری‌ها غمگین شوند/ از اجاره چند صد میلیونی تا فعالیت 3ماهه!دلفین ها به دلیل هوش بالای خود در یادگیری آموزش های مربیان خود، همیشه برای تماشاگران عجیب و خارق العاده بوده اند و هستند، هرچند این نمایش ها برای تمام سنین جذاب است، اما برای کودکان و نوجوانان جذابیتی وصف ناشدنی دارد به طوری که تا مدت ها در یاد و ذهنشان به عنوان یک روز به یاد ماندنی ثبت می شود.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از تبریزمن؛ شهروندان تبریزی و سایر مسافران در سال گذشته شاهد نمایش زیبای دلفین های خوشحال در مجموعه دلفیناریوم تبریز واقع در لونا پارک باغلارباغی بودند که البته چندی پیش به حالت تعطیلی درآمده بود و با پیگیری های لازم خوشبختانه خبر فعالیت دوباره آن به گوش می رسد.

مرگ مشکوک دلفین‌ها و بعد هم تعطیلی دلفیناریوم تبریز باعث شد تا حرف و حدیث های بسیاری در مورد این مجموعه بر سر زبان ها و صفحات رسانه ها جاری شود که البته بدون تکیه بر منبع موثق بودند.

واقعیت این است که دلفیناریوم تبریز مرکزی بود که با هنرنمایی دو دلفین، دو فوک و یک وال منحصر به فرد اوقات فراغت شهروندان و مسافران را در سال گذشته پر کرده بود و تماشاگران از آن لذت می‌بردند.

از قبل شایعه شده بود که مرگ دلفین های این مرکز به تعطیلی کشانده اما در گفتگوها معلوم شد که هزینه اجاره بالا باعث شده تا دلفیناریوم تبریز تعطیل شود و با پیگیری خبرنگار “تبریزمن” این امر با همکاری مسئولان شهری و استانی دوباره راه اندازی گردید.

 

این مجموعه از طریق تکنولوژی شبیه سازی شده آب اقیانوس، قابلیت نگهداری انواع پستانداران دریایی را در شهر تبریز فراهم کرده است که پس از تهران و کیش، سومین مجموعه سرگرمی مردم با دلفین ها در ایران محسوب می گردد.

مرگ دلفین ها، ژنتیکی بود

مدیر مجموعه دلفیناریوم تبریز در مورد حواشی مرگ دو دلفین در سال گذشته و شائبه های تعطیلی مجموعه در سال جاری به تبریزمن گفت: در ابتدای تشکیل این مجموعه برای تجهیز و تکمیل دلفیناریوم تبریز ۲ دلفین از کشور روسیه آورده بودیم که یکی از آنها در سال ۹۵ و دیگری در سال گذشته تلف شدند، بر خلاف جو رسانه ای استان، پس از آزمایشات و کالبدگشایی های لازم مشخص شد که مرگ آنها ژنتیکی بوده و کشور روسیه نیز طی مکاتبات مربوطه، این موضوع را تایید کرد.

رحیم محسن زاده ادامه داد: آنها در نامه نگاری های مختلف از ما عذرخواهی نموده و اذعان کردند که این امر، ناخواسته بوده است و وزارت خارجه کشورمان نیز در جریان مسئله هستند و متذکر شدند که برای جبران خسارت، ۲ دلفین دیگر را به تبریز ارسال خواهند نمود لذا سازمان محیط زیست کشور برای روشن شدن این موضوع یک اکیپ متخصص را اعزام کرد تا از مجموعه دلفیناریوم تبریز بازدید نمایند، آنها پس از کنترل تمام موارد، محل نگهداری دلفین ها را با استانداردها تطبیق دادند، فقط تنها ایراد این مکان را عدم تناسب استاندارد این مجموعه با استانداردهای کالیفرنیا ذکر نمودند در حالی که کشور روسیه این امر را تایید کرده بود.

وی سپس با تعجب افزود: مگر واحدهای صنعتی ما با استانداردهای آمریکا همخوانی دارد که این مرکز تفریحی نیز دومی باشد؟!

 

محسن زاده در مورد شائبه های تعطیلی این مرکز نیز گفت: دلیل تعطیلی مجموعه دلفیناریوم تبریز به دلیل اجاره بسیار هنگفت آن بود زیرا پارک باغلارباغی که مجموعه ما در داخل آن قرار دارد به عنوان یک لوناپارک، تنها ۳ ماه از سال – شامل اواخر خرداد تا اوایل مهرماه – را فعال است و در بقیه ایام سال به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در می آید، لذا برای این مدت کوتاه مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از ما اجاره گرفته می شد که قابل تامل بود به طوری که سال گذشته با احتساب ۹ ماه تعطیلی فصول بهار، پاییز و زمستان حدود ۶۰ میلیون تومان متضرر شدیم و تنها سه ماه تابستان را به فعالیت پرداختیم.

وی افزود: پس از این امر نامه ای به مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نوشتیم که قصد انتقال این حیوانات به دلفیناریوم لاهور پاکستان را داریم تا با صدور مجوزهای خروج از کشور، دلفین های تبریز در محلی راحت به زندگی بپردازند که با مخالفت شدید ایشان روبرو شد، سپس با استاندار و سایر مسئولان ذیربط در حوزه شهری از جمله شهردار و اعضای شورای شهر تبریز مذاکره نمودیم و در نهایت مقرر گردید تا طرح های ویژه ای از جمله اختصاص محلی مناسب در محدوده شرق تبریز در نظر گرفته شده و از خروج این حیوانات نادر از ایران جلوگیری به عمل آید زیرا وال این مجموعه، اولین و تنهاترین گونه دریایی کشورمان است که در دلفیناریوم تبریز نگهداری می شود.

مدیر دلفیناریوم تبریز در خصوص رویداد تبریز ۲۰۱۸ هم تاکید کرد: باید کارهای قابل توجهی در شهر انجام گیرد تا انحصاری بودن آنها در سطح کشور احساس شود، ما هیچ رغبتی برای انتقال این مجموعه به خارج از کشور در سال میزبانی تبریز از گردشگران کشورهای اسلامی نداریم اما چه کنیم که متضرر می شویم!

محسن زاده خاطرنشان کرد: البته انتقال تاسیسات و حیوانات دلفیناریوم تبریز بسیار دشوار است و در صورت اخذ وام بانکی و مکان مناسب می توان به فعالیت آن امیدوار بود و در غیر این صورت، انتقال آن به لاهور و یا شهر رشت دور از انتظار نیست زیرا مسئولان آنها با حمایت کامل از حضور این حیوانات شاد در شهرشان استقبال کرده اند.

وی در پایان اضافه کرد: فعلا با همکاری و مساعدت شهردار، اعضای شورای شهر و سایر مسئولان استانی، اجاره این مجموعه به ۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است تا فعالیت آن در سال جاری تداوم یافته و برای سنوات آتی فکری اساسی شود که در این صورت می توان به پیشقراول بودن تبریز همچون گذشته امیدوار بود.

مرگ ژنتیکی دلفین ها تایید شده است

معاون سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی هم در این باره به تبریزمن گفت: با توجه به تولیت و ضوابط سازمان محیط زیست در نگهداری گونه های جانوری، درخواست ایجاد مرکز دلفیناریوم در شهر تبریز مجوز ایجاد آن از طریق دفتر شکار و صید سازمان مرکزی انجام گرفت و جوازهای لازم صادر گردید.

میرمحسن حسینی قمی ادامه داد: مطابق فرآیندهای لازم هنگام صدور مجوز، استانداردهای لازم برای گونه و نیازهای آن با مجموعه های مربوطه تطبیق داده شده و بر اساس آن ابلاغ ضوابط انجام می شود که این امر برای مجموعه دلفیناریوم تبریز نیز صادق است.

وی افزود: در ادامه پروسه نگهداری این دلفین ها، تلفاتی صورت گرفت که برای بررسی علت آن، با استفاده از تجارب دامپزشک متخصص متبوع مجموعه که آموزش های لازم را در کشور مبداء (روسیه) فرا گرفته است بررسی های فنی سازمان و آنالیز کیفیت آب و نوع تغذیه دلفین ها صورت گرفت و مشخص گردید که مکان نگهداری آنها در زمان بررسی، هیچگونه مشکلی نداشته و نارسایی ژنتیکی اصلی ترین دلیل مرگ آنهاست.

حسینی قمی اضافه کرد: روسیه به عنوان کشور صادرکننده دلفین ها نیز قبول مسئولیت کرده و در صدد جایگزین نمودن آنها برآمد، لذا بر اساس بررسی های فنی از نظر ارتقای سطح استانداردهای قبلی که مطابق اصول استاندارد روسیه طراحی شده بود شرکت مربوطه ملزم گردید تا استانداردهای اروپایی را در مجموعه خود رعایت نماید که اگر این مرحله نیز به خوبی انجام شود به طور حتم علاوه بر رضایت دوستداران حقوق حیوانات، کیفیت مجموعه دلفیناریوم تبریز نیز به حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

معاون محیط زیست استان در پایان اطمینان داد: از نظر کیفیت آب و تغذیه، نظارت بسیار دقیقی بر روی دلفین های ساکن تبریز صورت می گیرد تا طراوت و نشاط آنها تداوم داشته باشد.

بدین ترتیب به نظر می رسد فعالیت دوباره مجموعه دلفیناریوم تبریز پس از یک وقفه کوتاه مدت می تواند موجب شادی و نشاط دوستداران تفریحات سالم با جانوران دریایی گردد به شرطی که مسئولان مربوطه به وعده های خود در قبال تامین مکانی مستقل و خاص برای دلفین ها عمل نموده و خوشحالی مردم علاقه مند را دوچندان نمایند طوری که اینگونه سرگرمی ها در کشورهای اروپایی متداول بوده و خلاء مناطق دور از دسترس به دریا را به خوبی پر می کند.

خبرنگار: شهرام صادق زاده

تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
تصویر پارک دلفیناریوم تبریز
7
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. mehrave گفت:

  من دلفیناریوم تبریز نرفتم اما دلفیناریوم کیش رفتم تو سفرم با تور کیش اوضاع رسیدگی به وضعیت اونام اصلا جالب نبود

  2

  0
 2. ناشناس گفت:

  به شدت از حیوان آزاری متنفرم. حقوق حیوانات اگه رعایت نشه هیچ دلفینارم یا سیرک یا باغ وحش نمیخواییم. اول راحتی حیوانات بعد تفریح ما…

  3

  0
 3. ناشناس گفت:

  الان این مجموعه دولفین نداره؟؟

  0

  0
 4. محسن گفت:

  بابا واسه نون شب موندیم از کجا بیاریم ۴۰ یا ۵۰ برا نفری بدیم که ۱ ساعت دلفین می بینیم

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo