با همکاری شهرداری تبریز واصفهان؛ برگزاری همایش صائب تبریزی در اصفهان!

عاون فرهنگی واجتماعی شهرداری تبریز گفت: با همکاری شهرداری تبریز وشهرداری اصفهان همزمان با دهم تیر ماه روز بزرگداشت صائب تبریزی همایش ” صائب تبریزی” در آرامگاه این شاعر تبریزی در اصفهان برگزار می‌شود.

برگزاری همایش صائب تبریزی در اصفهان!
    

به گزارش تبریزمدرن، حجت الاسلام احمد حمیدی با اعلام این خبر اظهار کرد: باتوجه به تفاهم‌نامۀ میان شهرداری تبریز و شهرداری اصفهان ، این دو شهر تعدادی برنامه مشترک با یکدیگر خواهند داشت و یکی از برنامه‌ها این است که در روز بزرگداشت صائب، شهردار تبریز و اعضای شورای این شهر همراه با برخی از اساتید زبان و ادب فارسی ازجمله دکتر”باقر صدری نیا” به عنوان صائب شناس و از بهترین اساتید ادبیات ایران در اصفهان حضور یافته و در برنامۀ صائب شرکت خواهند کرد.

وی افزود: دراین محفل ادبی به موضوع صائب تبریزی پرداخته خواهد شد که این نشست با سخنرانی دکتر “باقر صدری نیا” عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و “سیدمهدی نوریان” استاد زبان و ادبیات فارسی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و استاد علیزاده به عنوان شاعر و مهمانانی از تبریز برگزار خواهد شد.

میرزا محمد علی صائب تبریزی از شاعران عهد صفویه است که در حدود سال ۱۰۰۰ هجری قمری در تبریز زاده شد. در جوانی مانند اکثر شعرای آن زمان به هندوستان رفت و از مقربین دربار شاه جهان شد. در سال ۱۰۴۲ هجری قمری به کشمیر رفت و از آنجا به ایران بازگشت و به منصب ملک‌الشعرایی شاه عباس ثانی درآمد. در زمان پیری در باغ تکیه در اصفهان اقامت کرد و همواره عده‌ای از ارباب هنر گرد او جمع می‌شدند. وی در سال ۱۰۸۰ هجری قمری وفات یافت و در همین محل (باغ تکیه) در کنار زاینده‌رود به خاک سپرده شد.

 

4
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. وحید گفت:

    پویاجان لطفا پیگیرباش که چرا ساعات کاراتوبوسرانی شب زودترتموم میشه!!!واقعا دراین گرما بیشترمردم شب رو برای گردش وخوشگذرونی انتخاب میکنن که اتوبوسرانی هم تعطیل میشه،،،حداقل مسیربی آرتی که بیشترمردم استفاده میکنن میشه هرچندبه صورت محدودتاساعت۱۲شب خدمات رسانی کرد.

    4

    2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo