یاد و نام صائب در اصفهان گرامی داشته شد/ تاثیر مکتب تبریز در فرهنگ و هنر نصف جهان

بزرگداشت صائب تبریزی در اصفهان
 ششمین همایش بزرگداشت “مولانا صائب تبریزی” با حضور مهمانان ویژه از تبریز شامگاه یکشنبه در صائبیه اصفهان برگزار شد.

به گزارش تبریزمدرن، دکتر مهدی نوریان، استاد ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان و عضو انجمن ادبی صائب تبریزی شامگاه یکشنبه در همایش بزرگداشت صائب گفت: بدون شک مکتب تبریز به ویژه هنرمندان تبریزی نقش بزایی در ساخته شدن اصفهان ایفا کرده اند.

وی تصریح کرد: امروزه با وجود گذشت صدها سال، هنوز هم تاثیر هنرمندان خطاط و نگارگر تبریزی در کاشی کاری های آثار تاریخی اصفهان به خوبی نمایان است.

این استاد دانشگاه با اشاره به حضور صائب تبریزی به عنوان بزرگترین شاعر سبک هندی طی سده های یازدهم هجری در اصفهان یادآور شد: در تاریخ همواره اینگونه بوده که وقتی یک شهر به عنوان پایتخت انتخاب شده و به مرکز فعالیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل می شود، همه استعدادهای رشتاه های مختلف به آن شهر کوچ می کنند تا دیده شوند.

دکتر نوریان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه صائب تبریزی از آثار پیشینیان خود بهره برده است تصریح کرد: وی را می توان دنباله روی شاعران بزرگی چون سعدی و حافظ و مولانا خواند بطوریکه رد پای اشعار آنان در آثار وی دیده می شود.

دکتر مهدی نوریان، استاد ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان

به گفته این استاد دانشگاه، شعر صائب محموعه رنگارنگی است که همه چیز در آن یافت می شود.

نوریان با تقدیر از نقش و جایگاه تبریز در تاریخ فرهنگ و تمدن ایران زمین گفت: مردم تبریز علاقمند شعر و ادب و فرهنگ ایران بوده و در طول تاریخ همواره از خود یادگارهای ماندگاری بر جای گذاشته اند.

باقر صدری‌نیا” عضو هیات علمی دانشگاه تبریز نیز در خصوص این مراسم گفت: من از خشکی شاعرِ اصفهان یعنی زنده رود متاسفم اما باید ابراز از جوشندگی شطِ جاری شعر و ادب صائب و میراث ادبی‌اش خرسندی کنم.

وی با بیان اینکه ما به‌طور کلی در تجلیل از چهره‌های ادبی کوتاهی کرده و می‌کنیم و این موضوع فقط مبتلابه اصفهان و تبریز نیست ادامه داد: نتیجه ی این بی توجهی ها، تضعیف هویت ادبی و هنری ایران است.

صدری‌نیا وجود مقبره ی شاعران بزرگ ادبیات ایران زمین را گنجینه ای بدیل از گردشگری ادبی خواند و افزود: می‌دانید آرامگاه کمال خجندی هم‌عصر حافظ در تبریز است. چند سال پیش که گروهی از تاجیکستان به زیارت کمال خجندی آمده بودند، در انتهای زیارت، جعبه‌ای از خاک او را به عنوانِ تبرک بردند. وقتی سال پیش به تاجیکستان رفتیم، آنها در کنار رودِ پرخروشِ سیحون آرامگاهی با شکوه برایش ساخته بودند و از همان جعبه خاک قبر نمادینی ساخته بودند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ارتباط ملی فرهنگی اصفهان تبریز اشاره کرد و اظهار داشت: تبریز و اصفهان پیوندهای دیرینه‌ای دارند. از همین عصر صفوی که سخن بگوییم به عباس آباد تبریزِ نو می‌گفتند. در این محله تبریزی‌ها در خانه‌های مجلل زندگی می‌کردند و خاندان صائب هم در همین محل سکونت داشتند.

این کارشناس و صاحب نظر شعر سبک هندی تاکید کرد: صائب در ایجاد همدلی و وحدت ملی و به‌ویژه وحدت بین تبریز و اصفهان اهمیت داشته و امیدوارم بتوانیم کنگره مشترکی را در شان صائب برگزار کنیم.

استاد جمشید علیزاده، شاعر و ادیب توانمند تبریزی

صدری‌نیا با اشاره به اینکه در عصر صفوی حدود ۱۰۰ شاعر فقط از آذربایجان به هند رفتند و صائب هم یکی از آنها است خاطرنشان کرد: صائب از نخستین شاعران در دوران خود است که از ایران به عنوان کشوری واحد سخن می‌گوید. گرامی‌داشتن صائب را به دلیل اصفهانی بودن و تبریزی بودنش نمی‌دانیم و او را به عنوان مفاخر این مرز و بوم ستایش می‌کنیم.

استاد جمشید علیزاده، شاعر و ادیب توانمند تبریزی نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه صائب نزد شاعران تبریز و آذربایجان گفت: انجمن ادبی صائب در سالهای قبل از انقلاب در تبریز فعال بود و بزرگانی چون استاد شهریار در آن جضور می یافتند. در سالهای بعد از انقلاب نیز چنین انجمنی تشکیل و محل به حضور ادیبان توانمندی چون استاد مهرداد اوستا تبدیل شده بود.

وی اظهار امیدواری کرد به دنبال این مراسم، آئین گرامیداشت صائب تبریزی به صورت بین المللی در تبریز نیز برگزار شود.

ششمین همایش بزرگداشت “مولانا صائب تبریزی” به بهانه ی دهم تیرماه، روز صائب تبریزی در جوار آرامگاه وی در اصفهان برگزار شد.


حمیدی خبر داد:

کنگره جهانی صائب تبریزی در تبریز برگزار می شود/ استقبال از همکاری های فرهنگی تبریز و اصفهان

احمد حمیدی

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کلانشهر تبریز از برگزاری کنگره جهانی صائب تبریزی در این شهر خبر داد.

، حجت الاسلام احمد حمیدی شامگاه یکشنبه در مراسم گرامیداشت صائب تبریزی در اصفهان اظهار داشت: صائب تبریزی به عنوان بنیانگذار سبک هندی تاثیر بسیاری در شاعران عصر خود گذاشته لذا کنگره بزرگداشت وی بصورت بین المللی در تبریز برگزار می شود.

وی تصریح کرد: همزمان با رویداد تبریز ۲۰۱۸ تمام صاحبنظران و کارشناسان این خطه آماده می شوند تا سیصدو پنجاهمین سالگرد درگذشت صائب تبریزی را در قالب برگزاری یک کنگره جهانی گرامی بدارند.

وی با استقبال از پیشنهاد تاسیس دبیرخانه مشترک صائب تبریزی مابین شهرهای اصفهان و تبریز یادآور شد: کنگره جهانی صائب تبریزی در تقویم برنامه های تبریز ۲۰۱۸ قرار داشته است.

حمیدی صائب تبریزی را فصل مشترک تبریز و اصفهان خواند و اظهار داشت: آذربایجان و خراسان و اصفهان سه ضلع عرفان و ادب ایران زمین هستند که شاعرانی چون فردوسی ها و صائب ها و شمس و شهریرها را در دامان خود پرورانده اند.


هردار اصفهان عنوان کرد:

ارتقای تعاملات فرهنگی مابین اصفهان و تبریز/ شادی و نشاط مطالبه مردم از مسئولان است

قدرت الله نوروزی ، شهردار اصفهان

 شهردار اصفهان اعلام کرد: به دنبال امضای تفاهمنامه مابین شهرداران های تبریز و اصفهان، تعاملات فرهنگی فی مابین ارتقا می یابد.

، قدرت الله نوروزی شامگاه یکشنبه در مراسم گرامیداشت صائب تبریز در اصفهان افزود: در سفری که همزمان با آئین افتتاح رویداد تبریز ۲۰۱۸ به این شهر داشتیم، تفاهمنامه ای بین شهرداران دو کلانشهر امضا شد که طی آن تعاملات فرهنگی و گردشگری ی مابین ارتقا می یابد.

وی تصریح کرد: به دنبال این تفاهمنامه، به عنوان اولین برنامه ی مشترک در مراسم گرامیداشت صائب تبریزی حضور یافتیم تا به شهروندان هر دو شهر بگوئیم همکاری های اصفهان و تبریز تداوم خواهد یافت.

شهردار اصفهان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز مردم اصفهان با برپایی مراسم بزرگداشت، همشهری تبریزی ها را ارج نهاده اند گفت: این مردی که اینجا آرمیده است می تواند نقطه اتصال و ارتباطات فرهنگی بین تبریز و اصفهان باشد.

نوروزی با اشاره به اینکه تبریز و اصفهان وجه مشترک زیادی با هم دارند افزود: هر دو شهر روزگاری پایتخت بودند و فرهنگ و تمدن ایران زمین در بسیاری عرصه ها مدیون بزرگان و فرهیختگانی است که در دامان تبریز و اصفهان پرورش یافته اند.

وی از تبدیل صائبیه به مکانی همچون حافظیه و سعدیه در شیراز خبر داد و تصریح کرد: اینجا به مکانی تبدیل می شود که هرکس به اصفهان بیاید حتما از آن دیدن خواهد کرد چراکه این موضوع مطالبه اهل فرهنگ و ادب از شهردرای اصفهان است.

شهردار اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود اصفهان را شهری مصیبت زده خواند و گفت: این شهر تشنه بوده و عزادار خشکیدن زاینده رود است.

نوروزی با تاکید بر اینکه در وضعیت کنونی مردم نیاز به شادی و نشاط دارند از عدم همکاری و سنگ اندازی برخی محافل در برگزاری مراسم گرامیداشت صائب گلایه کرد و اظهار داشت: چرا برخی نمی خواهند مردم شاد باشند؛ مگر نه این است که این مراسم، تکریم بزرگ مردی است که به دین و سرزمین خود خدمت کرده است؟!

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: مردم امروز به آرامش نیازمندند و وحدت لازمه آرامش و نشاط عمومی است.

ششمین همایش بزرگداشت “مولانا صائب تبریزی” به بهانه ی دهم تیرماه، روز صائب تبریزی در جوار آرامگاه وی در اصفهان برگزار شد

4
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo