در شرایط فعلی شهرداری‌ها ناچار به شهر فروشی هستند!

 

رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه منابع درآمدی موجود شهرداری‌ها پاسخگوی نیاز مالی این سازمان به منظور پاسخگویی به مطالبات مردم نیست، گفت: شهرداری‌ها برای تامین اعتبار مورد نیاز برای ارائه خدمات و پرداخت حقوق کارکنان مجبور به شهر فروشی هستند.

حمید بادامی نجات در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه انسجام بخشی به فعالیت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهرهای کشور در دستور کار کمیسیون آموزش و پژوهش شورای عالی استان‌ها است، اظهار کرد: فعالیت‌های این مراکز به منظور بازدهی بهتر باید در یک راستا قرار گیرد و از این رو برای این امر در حال تدوین اساسنامه جدید برای مرکز پژوهش‌های شوراها هستیم.

وی با بیان اینکه بازدید از مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی کلانشهرها نیز در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: با این امر می‌توان از تجربیات کلی برای تدوین سند جامع استفاده کرد و بر این اسای طی هفته جاری از مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان بازدید خواهیم داشت.

رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها همچنین با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای شهرداری‌ها در حوزه درآمدهای پایدار اضافه کرد: باید باور داشته باشیم خدماتی که بر دوش شهرداری گذاشته شده بسیار زیا است  شهرداری‌ها منابع درآمد پایدار کافی را ندارند و کفاف هزینه‌های شهرداری را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه سال گذشته مجلس در اقدامی تبصره دو ماده ۳۹ قانون مالیات برارزش افزده که در واقع ارزش افزوده سوخت شهرداری‌ها را که مبلغ بالایی بود را به طور کامل حذف و به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دهند، گفت: این اتفاق شهرداری‌ها را به اندازه‌ای دچار مشکل کرد که حتی در پرداخت حقوق کارمندان و کارگرانشان نیز دچار مشکل شوند.

بادامی نجات با بیان اینکه منابع درآمدی موجود شهرداری‌ها پاسخگوی نیاز مالی این سازمان به نظور پاسخگویی به مطالبات مردم نیست، تصریح کرد: شهرداری‌ها حداقل برای تامین اعتبار مورد نیاز برای ارائه خدمات و پرداخت حقوق کارکنان مجبور به شهر فروشی هستند و چاره‌ای جز این ندارند.

وی همچنین به تدوین لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها در دولت اشاره کرد و افزود: این لایحه متاسفانه مدتی است که در دولت مسکوت مانده و شورای عالی استان‌ها پیگیر ارسال این لایحه به مجلس هستیم.

بادامی نجات در خصوص اصلاح لایحه ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ما به دنبال افزایش اعتبارات شهرداری‌ها از محل ارزش افزوده هستیم.

وی تصریح کرد: شهرداری‌ها باید به دنبال درآمدهای پایدار باشند اما این اقدام به برنامه‌ای بلند مدت نیاز دارد و زمابر خواهد بود.

4
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. حسین گفت:

  شهرداری میتونه با ارائه مجوزهای ساخت هتل و تفریحگاههای بیشتر و بازاریابی جذب توریست با همکاری میراث فرهنگی درامدزایی کنه

  8

  1
 2. Arash گفت:

  بله درستع ولی شهرداری های ما فقط با اضافه طبقه و تراکم و تغییر کاربری یاد گرفتن درامد زایی کنن
  میتونن با احدتث مراکز تفریحی و تعدیل نیرو کارمندان و بازنشسته کردن زود هنگام کارمندان فروش زمین های متعلق به شهرداری باعث ابادانی شهر شن وگرنه شهرداری با این وضعش و عدم تعدیل نیرو با این حجم کارمتد تبدیل به اموزش و پروش شده که بیشتره بودجش میره حقوق کارمندان و شهر هم از پروژه عمرانی محروم میشه

  9

  0
  • طه گفت:

   ای گفتی شهرداری که میری یه سری کارمند که با گوشی ور میرن تا ۱۰ دنبال صبحانه خوردنن ۱ هم که میشه جمع و جور میکنن دنبال راه فرارن

   3

   0
 3. ناشناس گفت:

  در شرایط فعلی ، شهرداری تبریز باید نیروهای مازادش را تعدیل کند
  شهرداری تبریز حداقل دو برابر نیازش ، کارمند دارد. در صورت تعدیل این نیروها، کاهش قابل توجه هزینه ها باعث می شود تا شهرداری برای کسب درامد مجبور به فروش تراکم و تغییر کاربری فضاهای سبز شهری نشود (که آینده تبریز را به خطر انداخته است)

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo