نصب مجسمه دو تن از مفاخر معاصر تبریز در نزدیکی محل سکونتشان

نصب سردیس استاد سید جمال‌الدین ترابی طباطبایی در خیابان ارتش جنوبی

q2.jpg

 سردیس استاد سید جمال الدین ترابی طباطبایی در خیابان ارتش جنوبی توسط سازمان زیباسازی شهرداری تبریز نصب شد.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری تبریز، استاد سید جمال الدین ترابی طباطبایی،سکه شناس برجسته ایرانی و رئیس وقت موزه آذربایجان در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی در محله ی مهاد مهین تبریز چشم به جهان گشود.
او با عنوان پدر سکه شناسی ایران شناخته می شود و از مجموعه آثار وی بیش از سی و پنج کتاب و مقاله علمی در زمینه های سکه شناسی و فرهنگ عامه بر جای مانده است.
وی در دوران فعالیتش هزاران عکس و سند تاریخی و  بیش از سه هزار و پانصد سکه باستانی جمع آوری نمود و سکه شناسان سرشناس جهان از دانش و تجربه او بهره های بسیار برده اند .
استاد ترابی طباطبایی که نامش در سالنامه جاودانه های ایران به ثبت رسیده است در سال ۱۳۸۸ هجری شمسی چشم از جهان فرو بست و اثر حاضر که توسط هنرمند مجسمه ساز کشورمان آقای جعفر پور درگاه اجرا گردیده است به پاس تلاشهای ارزنده آن استاد بزرگوار و به همت شهرداری تبریز در نزدیکی محل سکونت ایشان ساخته و نصب گردیده است.


نصب سردیس استاد غلامحسین بیگجه‌خانی در خیابان فلسطین

q1.jpg

 سردیس غلامحسین بیگجه خانی در خیابان فلسطین توسط سازمان زیباسازی شهرداری تبریز نصب شد.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از روابط عمومی سازمان زیباسازی، استاد غلامحسین بیگجه خانی نوازنده برجسته موسیقی مکتب تار تبریز در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی در محله ی سنجران تبریز چشم به جهان گشود.
او که از کودکی استعداد خاصی در یادگیری شفاهی موسیقی داشت مدتی نزد پدر و سپس در حضور رضا قلی خان زابلی آذر به یادگیری فنون نواختن تار پرداخت.
وی همزمان با تاسیس رادیو تبریز ،فعالیت خود را در آن آغاز کرد و مدتی سرپرست ارکستر ایرانی رادیو تبریز بود و زمانی را نیز در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به تدریس پرداخت.
ایشان در طول دوران فعالیت خود آثار ارزنده ای را در زمینه ی موسیقی مکتب تبریز بر جای گذاشت و در سال ۱۳۶۶ هجری شمسی در شهر تبریز چشم از جهان فرو بست.
اثر حاضر که توسط هنرمند مجسمه ساز کشورمان آقای حسین تک زارع اجرا گردیده است ، به یاد آن استاد والا مقام و به همت شهرداری تبریز در نزدیکی محل سکونت ایشان ساخته و نصب شده است.

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. Arash گفت:

  زیاد مجسمه های جالبی نیست به نظره من
  نه شهرو زیبا میکنه نه چیزی هیچکس هم نمیشناسه
  کاش تو موزه ها نصب کنن یا ابعادش بزرگ تر باشه تا مخاطب جذب شه و اسمشو بخونه
  پویا جان در خصوص جاده اذرشهر دارن اسفالت میکنن و مشکلاتش یه پست بزار مرسی

  1

  5
 2. ناشناس گفت:

  دانلود اهنگ ریبای ستارخان
  http://nex1music.ir/%D8%A2%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%AF-%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D9%86/

  1

  0
 3. آذربایجانلی گفت:

  ” اقدام خیلی خوب و مناسبی هست ”
  قبلا تندیس تمام قد استاد محمدحسین مبین هم در چهارراه ۱۷شهریور (محله چرنداب) نصب شده، ای کاش این روند ادامه داشته باشه.

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo