در وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار/ “باغشمال” احیا می شود/ شهرداری به دنبال ایجاد شریان تنفسی در مرکز تبریز

پارک باغشمال

 با حمایت های ویژه شورای شهر و شهرداری کلانشهر تبریز، پارک بزرگ باغشمال در وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار به عنوان شریان تنفسی مرکز این شهر احداث می شود.

به گزارش تبریزمدرن، شهرداری تبریز با همکاری لشکر ۲۱ حمزه آذربایجان برای توسعه فضای سبز شهری و همچنین تقویت شریان تنفسی شهر، پارک ۱۰ هکتاری باغشمال را در اراضی نیروی زمینی احداث می کنند.

بازگشایی امتداد ارتش به کمربندی میانی نیز جزئی از همکاری شهرداری تبریز و ارتش است که این مسیر به عرض ۵۵ متر و طول ۵۰۰ متر در مدت یک سال و با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان احداث می‌شود و با اجرای آن، محور مهم شمال به جنوب در هسته‌ی مرکز شهر تبریز امتداد می‌یابد.

اهمیت ویژه پارک باغشمال برای شهروندان تبریزی

شهردار تبریز با بیان اینکه مسیرگشایی امتداد ارتش یادگاری از ارتش جمهوری اسلامی به مردم کلانشهر تبریز است، اظهار کرد: خدمت‌گذاری به مردم لباس و جایگاه نمی‌شناسد و در هر لباس و هر جایگاهی باشیم، برای خدمت به مردم حضور خواهیم داشت که بزرگ‌ترین خدمت‌ها در جامعه نیز توسط ارتش و دیگر نیروهای نظامی و انتظامی صورت گرفته که حافظان امنیت جامعه هستند.

مهندس ایرج شهین باهر در ادامه با تقدیر از همکاری ارتش در انتقال پادگان و بازگشایی امتداد خیابان ارتش افزود: با مسیرگشایی امتداد خیابان ارتش و همچنین احداث پارک و فضای سبز در این منطقه شاهد ایجاد فضایی مناسب برای استفاده شهروندان خواهیم بود.

وی از احداث پارک ویژه باغشمال در این منطقه خبر داد و گفت: این پارک به دلیل واقع شدن در مرکز شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود که به همین دلیل طراحی این پارک به مسابقه گذاشته شده که امیدواریم پس از اتمام زمان مسابقه، مراحل قانونی پروژه طی شده و عملیات احداث این پارک در محل پادگان ارتش آغاز شود.

شهین باهر با بیان اینکه طرح مسیرگشایی امتداد ارتش تا یک و نیم ماه آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد، اظهار کرد: پس از بهره برداری از این مسیر، با مسئله ترافیکی روبرو می شویم که پس از مطالعه مسائل ترافیکی و ارزیابی مسیر، بلافاصله یک تقاطع غیرهمسطح در این مسیر احداث می شود.

شهردار کلانشهر تبریز، احداث فضای سبز و پارک های محله ای را اولویت این مجموعه خواند و گفت: مجموعه ای به وسعت ۱۰ هکتار در شرایط کنونی می توانست منبع درآمد مناسبی برای شهرداری باشد اما نگاه ما به سرمایه های شهری بر اساس منافع شهروندان تنظیم شده و این پارک هم برای آیندگان این کلانشهر مجموعه ای ماندگار خواهد بود.

احیای هویت باغشمال با احداث پارک بزرگ باغشمال

شهردار منطقه ۳ تبریز در گفتگو با خبرنگار شهریار با بیان اینکه این منطقه از لحاظ جمعیتی، جزو پرجمعیت ترین مناطق شهرداری تبریز است، اظهار کرد: ارائه خدمات مطلوب رفاهی به مردم جزو اولویت های اصلی کاری شهرداری منطقه ۳ تبریز است که در این راستا پروژه های مختلفی درحال اجراست که یکی از اصلی ترین پروژه ها، مسیرگشایی امتداد ارتش و احداث پارک باغشمال است.

مرتضی موحدنیا افزود: مسیرگشایی امتداد ارتش با تلاش شهردار تبریز و اعضای شورای شهر و همکاری فرماندهان ارتش درحال اجراست که بیش از ۷۰ درصد از عملیات خاکی خیابان ۵۵ متری ارتش – کمربند میانی انجام شده و در کنار این خیابان، پیاده روی ۱۰ متری با فضای سبز متفاوت طراحی شده است.

وی در ادامه به خیابان ۱۸ متری حافظ – کمربندی میانی اشاره کرد و گفت: عملیات تعریض این خیابان نیز در راستای امتداد خیابان ارتش صورت می گیرد و همچنین یک هکتار از این زمین به ایستگاه قطار شهری، کاربری های عمومی و برخی تاسیسات شهری اختصاص داده می شود.

شهردار منطقه ۳ تبریز با بیان اینکه ۱۰ هکتار از این اراضی به پارک بزرگ باغشمال تخصیص یافته، اظهار کرد: نامگذاری این پارک به نام باغشمال، در واقع احیای هویت اصلی باغشمال در تبریز است چرا که باغشمال در تاریخ تبریز از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. بر این اساس فراخوان بین المللی برای طراحی این پارک در نظر گرفته شده که امیدوارم طرح های خوبی به دبیرخانه این مسابقه ارسال شود.

تمدید مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز

معاون فنی عمرانی شهرداری منطقه ۳ تبریز در گفتگو با خبرنگار شهریار با بیان اینکه زمان مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز تا شهریورماه امسال تمدید شده است، اظهار کرد: شهرداری تبریز در راستای ایجاد مکانی برای آسایش شهروندان، بازیابی ریه های شهری و بازآفرینی فضاهای سبز و باغات تبریز، پارک باغشمال با مساحت تقریبی ۱۰ هکتار را با هدف دستیابی به ایده های خلاقانه و نو در عرصه طراحی منظر، فضاسازی و الگوسازی از طریق برگزاری مسابقه بین المللی اجرا می کند که زمان برگزاری این مسابقه تا هفتم شهریورماه امسال تمدید شد.

وی افزود: با احداث پارک باغشمال، ۰٫۵ مترمربع به سرانه فضای سبز منطقه افزوده می شود که امیدواریم عملیات احداث بزرگ ترین پارک درون شهری کلانشهر تبریز نیمه دوم سال جاری آغاز شود.

وی با بیان اینکه برخی تأسیسات همچون برق به مسیر امتداد ارتش کشیده می شود، اظهار کرد: پس از تکمیل تأسیسات مسیرگشایی امتداد ارتش و برخی زیرساخت ها امیدواریم این مسیر تا یک و نیم ماه آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

با احداث پارک بزرگ باغشمال و مسیرگشایی امتداد ارتش، ضمن کاهش ترافیک در مسیرهای اصلی، شاهد افزایش سرانه فضای شهری در مرکز شهر خواهیم بود که این مسئله باعث می شود ریه های شهری کلانشهر تبریز در سال های آینده هوای پاکی را استشمام کنند.

برای مشاهده مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال اینجا را کلیک کنید

———————————-

گزارش: شاهین بدرحیدری

10
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۲ پاسخ

 1. ممد گفت:

  کاش شهردار محترم یک ساختمان نمادین مثل ساختمان پارک ارم شیراز که خییلی خوب ئ جالب است بسازند تا جز نمادهای تبریز هم باشد

  2

  4
 2. Arash گفت:

  امیدوارم یه پارک بزرگ و متفاوت در مرکز شهر با ابنیه ای با عنوان باغشمال تا پایان امسال ساخته بشع

  4

  0
 3. Arash گفت:

  پویا جان یه گزارشی از اتوبان کساایی و مشکلاتش مخصوصا باند رفت کم عرض و ۲ لاینش بزار
  واقعا این اتوبان ظرفیت نداره و ابروریزیه و به قتلگاه داره تبدیل میشه هر روز

  5

  0
 4. مجید گفت:

  کاش شهرداری این جرات رو داشت که مساحتشو دوبرابر کنه خیلی عالی میشه برا تبریز شاید هیچوقت همچین فرصتی تو تبریز پیش نیاد هیچوقت پس بهتره دوبرابر کنن و توش کلاه فرنگی قدیم رو هم با همون سبک معماری بسازن…

  8

  0
 5. ناشناس گفت:

  ای کاش کاخهای تخریب شده تبریز در زمان پهلوی اول در این مجموعه احداث شوند

  7

  2
 6. اکبر گفت:

  میخوان تیم داری شهرداری تبریزو منحل کنن.میدونین ینی چی؟؟ینی نابودی تبریز.ینی بیکاری جوونا.هتلدارها.سالن ها.میدونید به خاطر شهرداری هر سال چند صد نفر ورزشکار میان تبریز.چقدر پول خرج میشه.چقدر به توریسم ما کمک میشه.تورو خدا اینو دیگه نزارین.

  0

  6
 7. سینا گفت:

  اخ سوز بور دا دیکی مگر اغاش لار ارتشین الین ده اولان زمان بو شهره اکسیژن ورمیر دی ؟ کی ایندی شهرداری الی لیجاخ کی دو سه برابر وره اونون یری شهرداری الزام السه هر حیاط کی سوکولوپ گابانا بیدا قره اغاج یا قلمه یا اصلا هر نمنه اکیل سین تبریز بالا بالا هاواسی دا جورلنر

  5

  0
 8. مش ممد گفت:

  یری بابا مسابقه طراحی، ساعت میدانینی مترو ایستگاهینا طراحی مسابقه سی گویدولار، آذربایجان میدانینا مسابقه گویدولار، آخیرده ایکیدا بوینی یوغون نمنه ددی او اولدی

  4

  0
 9. نم کیم گفت:

  تعریف پارک در تبریز :بتن آباد همراه با گاها سنگ های خرد شده و شکسته، به طوریکه برای سولاریوم معکوس! گرمای خاسته از کف، آدمی را بسوزاند با قدرت برنزه کردن بدون خطر سرطان،
  همراه با حفره هایی در سایز ها و فاصله های نامنظم برای غرس اشجار اقاقیاو… ؟داری دنبال اسم درخت دیگه ای میگردی؟ نگرد ظاهرا به عمل آورنده اقاقیا ها هم بند پ داره، پس تو اولویت اول و آخره.
  البته چون آبمون زیاده یک قسمت کوچیک هم چمن داریم که همیشه دروازه شیلنگ آب به روشون بازه و آب از چمنها به بتن سرریز شده و یه حالی هم به اونا میده.
  آلاچیق قسمت مورد علاقه پارک سازی در تبریز است، آلاچیق هایی که هیچوقت سایه اش تو خود آلاچیق نیست و در تولید گرما کمک میکنه، بالاخره گرما هم صورتی از انرژیه،، باید از تولید ملی حمایت کرد.
  اینجا مبلمان شهری کاربرد دیگه ای هم داره، پرنده ها به جای اینکه از سرویس بهداشتی عمومی استفاده کنن، به مبلمان شهری رنگ و لعاب میدن حالا تونستی بشین، اونا هم تقصیری ندارن، ورودی سرویس بهداشتی با دلار بالا رفته.
  مراقبت از پوشش گیاهی هم بخوبی انجام میشه، مثلا هر سال پارکها رو با پهن (کود حیوانی) پر میکنن طوریکه یک ماه بو بده و پوشش گیاهی زیرش بمونه ، چون اینجا بذر پوشش گیاهی از پهن ها استحصال میشه!
  بازم بگم؟ بگم؟

  8

  2
 10. ناشناس گفت:

  کاش فکری برای تعریض خیابانهای حافظ. مارالان.طالقانی و انواع مشابه میشد آیا مهندسان شهری خود از این خیابانها رد نمیشوند نسل آینده دارد از دست ما کلافه میشود

  2

  0
 11. ناشناس گفت:

  فقط هیاهوی تبلیغاتی که مثلا داریم کار انجام میدیم آخرسر چندتا آلاچیق ودرخت سنجدیا اقاقیا

  2

  0
 12. ناشناس گفت:

  فقط باید گونه های بومی کاشته بشه

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo