گزارشی از جنجال رسانه‌ای پروژه پارک بزرگ تبریز: گل به خودی ستاد احیای دریاچه ارومیه/ “حوضچه” پارک بزرگ تبریز مصوبه قانونی دارد

گزارش تصویری: آغاز عملیات اجرایی پارک بزرگ تبریز

درحالیکه ایجاد حوضچه‌ی پارک بزرگ تبریز، مطالعات کارشناسی و مصوبه‌ی ستاد احیای دریاچه ارومیه را با خود همراه دارد، یکی از اعضای اصلی این مجموعه در اظهار نظری عجیب مدعی شد که پروژه یاد شده بدون مجوز بوده و باعث کاهش آب دریاچه ارومیه خواهد شد.

مهرداد خوشکار مقدم:

درحالیکه احداث “حوضچه” پارک بزرگ تبریز علاوه بر طرح مطالعاتی، مصوبه‌ی شورای فرهنگی-اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه را به همراه دارد، یکی از اعضای اصلی این کمیته با اظهار نظری عجیب، صورتجلسه‌ای را که خود در آن حضور داشته انکار کرده و مدعی شد که “دریاچه” پارک بزرگ تبریز در خشکیدن دریاچه ارومیه موثر خواهد بود!

ماجرا از این قرار است که روزنامه ایران در تاریخ ۲۲ مردادماه جاری با مطلبی تحت عنوان “ساخت دریاچه مصنوعی با حقابه دریاچه ارومیه!” از قول “علی حاجی مرادی” مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه نوشت: «شهرداری تبریز برای ساخت یک دریاچه مصنوعی، آب رودخانه “آجی چای” را به روی دریاچه ارومیه بسته است!»

طرح این ادعا درحالی که بحران دریاچه ارومیه به دغدغه اصلی تمام مسئولان و افکار عمومی شمالغرب کشور تبدیل شده، بازتاب گسترده ای در محافل خبری داشت و افکار عمومی به حق خواستار روشن شدن اصل ماجرا شدند.

بر اساس قانون، اجرای هرگونه پروژه فنی و عمرانی در مسیر رودخانه های دائمی و فصلی بدون کسب مجوز از دستگاه های ذیربط امکانپذیر نیست؛ حال این حساسیت در خصوص دریاچه ارومیه که صیانت از آن به اولویت نخست منطقه آذربایجان بدل شده، دوچنان بوده و هیچ اقدامی بدون اخذ مجوزهای لازم قابلیت اجرایی ندارد.

به اعتقاد کارشناسان، اظهارات غیرتخصصی در خصوص مسایل مهم منطقه ای و ملی منجر به ایجاد سوءتفاهم و چه بسا تنش نزد افکار عمومی شود؛ لذا اظهار نظر در خصوص مسایل تخصصی باید از طریق مجاری قانونی و مسئولان ذیربط صورت پذیرد. با اینحال اما وقتی خود نهادهای تخصصی و مسئولان آن دچار فراموشی یا اختلاف عقیده می شوند، شکایت کجا بریم…؟!

پروژه ای که آب منطقه ای شروع کرد و به شهرداری واگذار شد

در بخشی از مطلب روزنامه ایران آمده است: «البته پیگیری حاجی مرادی از وزارت نیرو هم مشخص می کند این وزارتخانه هیچ مجوزی برای تخصیص آب از آجی چای به شهرداری نداده است«!

این ادعا درحالی مطرح می شود که بهتر است بدانیم پروژه حوضچه پارک بزرگ تبریز از سال ۸۳ توسط خود شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی به عنوان متولی آب های سطحی در استان آغاز شده و طرح این موضوع که وزارت نیرو از آن بی اطلاع بوده از اساس نادرست است.

پروژه یاد شده در نهایت، اواخر سال ۹۶ طی صورتجلسه ای که به امضای آب منطقه ای و شهرداری کلانشهر تبریز رسیده است، برای بهره برداری در اختیار شهرداری قرار گرفته است.

ادعای بی اساس “پروژه پنهانی شهرداری تبریز” در روزنامه ایران

درحالیکه پروژه پارک بزرگ و “حوضچه” مصنوعی آن پروژه ای کاملا عیان بوده و نیازی به پنهان کاری ندارد، روزنامه ایران با انتخاب میان تیتری با عنوان “پروژه پنهانی شهرداری تبریز” از قول مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه مدعی شد که شهرداری تبریز سرخود اقدام به احداث این دریاچه کرده است!

استفاده از واژه های معنادار که بار منفی داشته و افکار عمومی را منحرف می کند، در خصوص طرحی که به هیچ عنوان مشخصات یک پروژه پنهان را ندارد و تمام مراحل قانونی و کارشناسی را طی کرده است، جای تعجب دارد.

آیا احداث چنین پروژه‌ای می تواند “پنهانی” باشد..؟!

عین مطلب روزنامه ایران را می خوانید:

آن طور که حاجی مرادی قصه را تعریف می کند کارشناسان ستاد احیای دریاچه، ۲۰ اردیبهشت ماه امسال متوجه می شوند که دریچه بند شهید کسایی رودخانه «آجی چای » بسته شده و آب در مسیر جریان نمی یابد. آنها پیشتر مسیر این دریاچه را لایروبی کرده بودند تا بتوانند ۱۰ درصد حقآبه دریاچه ارومیه را از آجی چای بگیرند. حاجی مرادی در این باره می گوید:«ما بررسی کردیم تا ببینیم داستان از چه قرار است، چون می دانستیم که طبق مصوبات قانونی، آبی از این نقطه به کشاورزی نمی دهند

او مسئول تخصیص آب به پروژه های عمرانی را وزارت نیرو می داند. البته پیگیری حاجی مرادی از وزارت نیرو هم مشخص می کند این وزارتخانه هیچ مجوزی برای تخصیص آب از آجی چای به شهرداری نداده است! به گفته او این پروژه در حالی مجوز از وزارت نیرو ندارد که دو سال از شروع عملیات اجرایی آن می گذرد! این کارشناس انجام چنین پروژه هایی را باعث ایجاد مسائلی بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی می داند و می گوید:«ما به ارومیه اجازه انجام هیچ پروژه ای را نمی دهیم. وقتی شهرداری تبریز چنین پروژه ای را کلید می زند؛ باعث اعتراض مسئولان شهر ارومیه می شود.» او می پرسد:«وقتی ما از فاضلاب تصفیه شده، برای احیای دریاچه ارومیه استفاده می کنیم؛ شهرداری تبریز با چه استدلالی حقآبه دریاچه را از رودخانه آجی چای، صرف ساخت یک دریاچه مصنوعی می کند؟»

حوضچه‌ای‌ که دریاچه معنی شد!

در مطلب روزنامه ایران درحالی از حوضچه پارک بزرگ تبریز تحت عنوان “دریاچه” نام برده شده که در برابر دریاچه‌ی مصنوعی خلیج فارس تهران، تنگ ماهی هم به حساب نمی‌آید و به اعتقاد کارشناسان، تاثیری در کاهش یا افزایش دریاچه ارومیه نخواهد داشت.

حال چرا احداث حوضچه ای که می تواند ضمن تعدیل آب و هوای منطقه غرب تبریز، به یکی از پتانسیل های گردشگری این کلانشهر بدل شود تا این حد بزرگنمایی و حساسیت به خرج داده شده جای سئوال دارد!

بر اساس آمار و ارقام رسمی، دریاچه خلیج فارس (چیتگر) تهران ۱۳۰ هکتار وسعت دارد که با عمق ۱۰ متری آن، حدود ۷ میلیون متر مکعب آب را در خود جای داده است؛ درحالیکه بر اساس مشخصات فنی پارک بزرگ تبریز، محوطه‌ی مذکور با طول ۱۰۰۰ متر و عرض ۸۰۰ متر کمتر از ۱۰ هکتار وسعت داشته و با ظرفیتی حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب، از نظر تقسیم بندی در حد حوضچه های آبگیری قرار می گیرد؛ لذا اطلاق دریاچه به آن غیرکارشناسی و بزرگنمایی رسانه ای محسوب می شود.

احداث دریاچه مصنوعی از حقابه دریاچه ارومیه متوقف شد

هماهنگ با این اظهارات، ایرنا هم از قول رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد که معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست دستور توقف احداث یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی با حقابه دریاچه ارومیه را صادر کرد!

در این خبر آمده است:

«فرهاد سرخوش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرگار ایرنا با بیان اینکه اطلاعی از ساخت دریاچه مصنوعی با استفاده از آب رودخانه ‘آجی چای’ در اختیار ستاد احیا قرار نگرفته بود، بیان کرد: پس از انتشار این اخبار در شبکه های اجتماعی دستور بررسی این موضوع صادر و مشخص شد در مسیر این رودخانه برای ایجاد یک دریاچه مصنوعی، آب بند احداث شده است.

وی با تاکید بر اینکه کسی نمی تواند از حقابه دریاچه ارومیه برای هدایت به منطقه ای دیگر استفاده کند، اظهار داشت: تلاش ها برای توقف این طرح بدون درنگ آغاز شد.

وی از نامه نگاری خود با رییس سازمان محیط زیست برای پیگیری این موضوع خبر داد و افزود: این سازمان به استاندار آذربایجان شرقی و وزیر نیرو اعلام کرده است که طرح ایجاد دریاچه مصنوعی از حق آبه دریاچه ارومیه باید متوقف شود.

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه تبعات سنگینی برای آذربایجان شرقی خواهد داشت و مسوولان این استان هم باید برای احیای نگین آبی آذربایجان تلاش کنند.

وی همچنین ایجاد پارک آبی در وضعیت نامناسب ذخایر آبی کشور را غیرمنطقی دانست«.

احداث حوضچه پارک بزرگ مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه!

موضوع جالب و قابل توجه اینکه ایجاد حوضچه مصنوعی پارک بزرگ تبریز در هفدهمین شورای فرهنگی اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه که در تاریخ هشتم اسفندماه ۹۶ به ریاست استاندار آذربایجان شرقی تشکیل شده بود به تصویب رسیده و طرح ادعاهایی مبنی بر عدم اطلاع مسئولان ستاد یاد شده از این پروژه بی اساس است.

در صورتجلسه یاد شده نام “علی حاجی مرادی” به عنوان مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از حاضران در جلسه آمده اما وی هم اکنون با راه اندازی یک جریان رسانه ای، مدعی عدم اطلاع از تصویب آن طرح شده است!

تصویر مربوط به صورتجلسه تصویب حوضچه پارک بزرگ در کمیته فرهنگی-اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه در ذیل می آید:

بر اساس بند چهارم این صورتجلسه چنین مصوب شده است:

«با بهره برداری از حوضچه توزیع آب در مقابل فرودگاه توسط شهرداری تبریز به شرط عدم برداشت آب و جلوگیری از ورود فاضلاب به مخزن استخر موافقت گردید»

همانگونه که در ذیل این صورتجلسه مشاده می شود، تمام مقامات ارشد استانی از جمله مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، خلیل ساعی دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، علیار راستگو فرماندار تبریز، ایرج شهین باهر شهردار کلانشهر تبریز، غلامرضا هاشمی، مدیرعامل وقت آب منطقه ای آذربایجان شرقی و حتی علی حاجی مرادی، مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه در جلسه حاضر بوده اند.

پر واضح است که مصوبات هر کمیته، ستاد یا تشکیلاتی پس از ثبت در اختیار تمام اعضای مربوطه قرار می‌گیرد تا حتی در صورت غیبت یا عدم حضور نیز از مفاد آن مطلع شوند؛ حال ادعای عدم اطلاع افراد یاد شده از این صورتجلسه جای تعجب دارد!

***

حال با توجه به مستندات فوق، سئوال اینجاست چگونه اعضای ارشد ستاد احیای دریاچه ارومیه با گل به خودی ناشیانه، ضمن بزرگنمایی پروژه ی مذکور، مصوبه کمیته ای که خود در آن حضور داشته‌اند را انکار می کنند؟!

منبع : شهریار نیوز

13
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۱ پاسخ

 1. کاظم حسینی گفت:

  آب این حوضچه در مقابل وسعت دریاچه ارومیه و حتی سدهایی که روی اون زده شده، تقریبا هیچ است، متاسفانه به نظر میاد یک حرکتی بوجود آمده که جلوی پیشرفت تبریز گرفته شود. حتی در مورد برجهای آیسان که گفتن تو حریم بازرا هستش و باید متوقف بشه، ما که اینجا هستیم خودمون می بینیم که بازار کجا و جنب پارک گلستان کجا! کجاش حریم بازاره!؟ البته موفق بوده اند و توسعه تبریز در اون حدی که باید و شاید، تقریبا متوقف شده است! اگر به فکر بافت تاریخی تبریز بودند جلوی معماری های ناسازگاری که در محدوده بازار و مسجد کبود هست را می گرفتند.

  15

  3
 2. نم کیم گفت:

  من خواستار بازگرداندن آب‌های دریاچه تهران برای جلوگیری از افت چند سانتی‌متری سالانه خاک این شهر و کمبود آشامیدنی به همراه تعطیلی پارک های آبی این شهر هستم، همچنین آب‌های پارک‌های آبی مشهد باید به مزارع خشک زعفران خراسان هدایت شوند.
  تا زمانی که دخالت و بخالت مرکز متوجه تبریز است، اینگونه واکنش های یهویی هم دور از انتظار نیست.

  12

  6
 3. وحید گفت:

  این حرفها همش سیاسی وضدمنافع آذربایجان هست،،چندهفته قبل به پروژه آیسان حمله کردن والان حوضچه مصنوعی ومعلوم نیست هفته بعدکجارو هدف قراربدن،،امنیت وآرامش منطقه شمالغرب علی الخصوص آذربایجان بینظیره که ممکنه بعضی ها دوس نداشته باشن

  11

  6
 4. ناصر گفت:

  اول ضربه به ورزش تبریز باانحلال سازمان ورزش شهرداری و حالا اشکالتراشی برای سامان گرفتن پارک بزرگ تبریز پس از سالها معطلی. پیدا کنید دستهای پشت پرده را.

  9

  4
 5. علی سادات گفت:

  سلام
  این دفعه اول نیست که چنین افرادی در مورد چنین پروژههایی که تو تبریزاجرا میشه کارشکنی میکنن
  درباره آبگیری پشت سد مدنی هم این کار نشناسها فرمودند گسل تبریز بیدار مشه ولی من متوجه نشدم که چرا دریاچه چیتگر تهران گسل این شهرو بیدار نکرد.یا حتی پروژه باغلار باغی…….
  و اخیرا برجهای تجاری آیسان(ترمینال سابق)
  مخلص کلام اگه این پروژهها تو تهران یا اصفهان یا مشهد بود ایرادی نداشت ولی تو تبریز !!!!!

  13

  5
 6. م گفت:

  واقا باید به حال این مملکت تاسف خورد که رودخونه اصفهان رو می خشکونن تا آب رو منتقل کنن یه استان دیگه اونوقت توی تهران و تبریز دریاچه مصنوعی درست می کنن! آدم نمی دونه قسم حضرت عباس خشکسالیشونو قبول کنه یا دم خروس دریاچه درست کردنهاشونو!

  11

  12
  • ناشناس گفت:

   شما اصفهانیها هم دیگه دست بردارید از این حرفها . آخه کدام رودخونه ، اگه منظورت زاینده رود که سرچشمه های اون در استان چهار محال و بختیاری می باشد و کمترین برداشت آب را هم مردم چهارمحال و بختیاری از این رودخانه دارند و بیشترین برداشت آب از زاینده رود را هم اصفهانیها دارند برداشت می کنند. .حالا یک مقدار کم آب زاینده رود هم به یزد منتقل می شود دیگه خشک شدن زاینده رود را به گردن یزدیها نیندازید . اصفهانیها نه تنها بیشترین برداشت را از زاینده رود دارند بلکه با احداث تونل های کوهرنگ ۱و ۲ دارند مقدار بسیار زیادی از آب سرچشمه های رود کارون را هم مصرف می کنند و با احداث تونل کوهرنگ ۳ دیگه رود کارون را هم شما اصفهانیها خشک می کنید .

   9

   7
 7. mohammad گفت:

  روزنامه ایران دست از سر تیریز برنمیداره؟ علت چیست، همیشه یه پای حاشیه سازیها روزنامه ایرانه؟

  14

  2
 8. اشکان گفت:

  روزنامه بیشرف ایران، تبریز شده خار چشمش، مطمئنا همه جریان سوسک رو یادشون میاد که در این روزنامه نامحترم چاپ شد!!

  13

  4
 9. مسعود گفت:

  روزنامه ایران سوزی باغلاماغا فقط ایش ورر

  6

  4
 10. ناشناس گفت:

  مساحت دریاچه ۲۵ هکتار هست.

  4

  0
 11. در دور دوم دولت احمدی نژاد گروهی از کارشناسان محیط زیست آلمانی برای احیای دریاچه ی اورمیه به منطقه ی آذربایجان سفر کردند، پس از تحقیق و مطالعه، طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به پیکر نیمه جان دریاچه ی اورمیه را، مناسب ترین راه برای احیا را پیشنهاد دادند. آب خزر بعد از شیرین سازی در حومه ی آستارا از مناطقی نظیر گردنه ی حیران و حومه ی شهر اردبیل عبور کرده و به دامنه های جنوبی رشته کوههای سبلان رسانده و از طریق یکی از سر شاخه های رودخانه آجی چای(که از دامنه های جنوبی سبلان آغاز می شود) آب را رهاسازی کنند. ولی این طرح توسط مجلس به تصویب نرسید!!؟؟؟ در صورت تصویب و اجرای این طرح اگر ۱۰۰ تا هم حوضچه و دریاچه ی مصنوعی احداث می شد هیچ تأثیری روی احیای دریاچه ی اورمیه نمی گذاشت.

  3

  10
  • ناشناس گفت:

   اینم از طرح های احمقانه احمدی نژاد هست. اینکه ما بیایم با احداث سد ، برداشت بی رویه از منابع آب و توسعه غیر اصولی کشاورزی دست تو روند طبیعت ببریم تبعات داره و راه حلش جلوگیری از دستکاری طبیعت هست. بعدم شما میدونید شیرین سازی و انتقال هر متر مکعب آب از ارتفاع منفی ۲۸ متری خزر تا ارتفاع بیش از ۱۲۶۰ متری دریاچه ارومیه حدود ۱۰۰۰۰ تومان هزینه داره. با توجه به حجم بیش از دو میلیارد متر مکعبی دریاچه سالانه بیست هزار میلیارد هزینه داره. این در حالیه که بودجه عمرانی ایران ۱۱ هزار میلیارده.

   9

   1
 12. دوه چی اوشاغی گفت:

  بهترین راه جهت احیاء دریاچه ارومیه،استفاده از حق آبه استان آذربایجان شرقی از ارس هست،استانهای دیگه با روش ۳۰۰۰ سال پیش(غرقابی) دارن با آب ارس کشاورزی می کنند و حالشو می برن.میشه با انتقال قسمتی از آب ارس به دشت تبریز هم به صورت مدرن کشاورزی کرد و هم صنایعی که به آب زیاد، نیاز دارند راه انداخت الباقیشم بره تو دریاچه ارومیه.آذربایجان غربی چند ده هزار چاه غیر مجاز حفر می کنند و دریاچه را خشک می کنند،اردبیل حق آبه ما رو میبره کشاورزی می کنه،این وسط یه حوض می خوایم پر کنیم اعتراض میشه.خوبی که از حد بگذرد…

  9

  3
 13. جناب ناشناس در این طرح ابتدا آب خزر توسط موتورهای زمینی دیزل آمریکایی با لوله های قطورتر از ۵۰ اینچ به بالاترین نقطه ی گردنه ی حیران انتقال داده میشد. سپس از بالاترین قسمت گردنه ی حیران تا ابتدای سرشاخه ی رودخانه ی آجی چای به علت شیب تندی که دارد علاوه بر اینکه نیازی به نصب پمپ های آب ندارد بلکه با تعبیه و نصب توربین های تولید برق در مسیر آب، با درآمد حاصل از تولید برق کل هزینه های صرف شده در این پروژه در بلند مدت دوباره به دولت برگردانده می شد. برای احیای کامل دریاچه ی اورمیه به ۷/۵ میلیارد دلار بودجه نیاز هست. در ضمن بودجه عمرانی ایران در حالت کنونی بین ۵۰تا ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال می باشد. تا ۱ سال قبل بودجه ی مورد نیاز برای شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان به استان و شهر یزد ۱۳۰۰۰ میلیارد تومان بود که طولانی ترین پروژه انتقال آب ایران محسوب می‌شود. جناب ناشناس این آمارهای من درآورده را از کجا پیدا کرده و می نویسی؟؟!!! آقای دوه چی اوشاغی آب رودخانه ی آراز شدیدا آلوده هست با زباله های اتمی ارمنستان و بسیار سرطان زاست. (نیروگاه اتمی متسامور)

  1

  8
  • ناشناس گفت:

   چیزی که واضحه اینه که انتقال آب از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتر انرژی مصرف میکنه نه تولید! و واضحه که مصرف انرژی هزینه داره نه درآمد! برای انتقال آب هم ارتفاع خیلی مهمتر از مسافت هست در نتیجه قیمت انتقال آب به یزد و دریاچه ارومیه خیلی تفاوتی نداره شاید در حد همون ۳۰۰۰ تومن. بودجه عمرانی هم روی کاغذ اینقدره. در عمل کمتر از بیست درصد تخصیص پیدا میکنه که احتمالا با این وضعیت اقتصاد امسال کمتر هم میشه. در کل این طرح بیشتر به درد شهر های بندری میخوره و یا نهایتا شهر هایی که خیلی مشکل کمبود دارن اون هم در حد آب شرب و یا صنایعی که امکان جابه جاییشون نیسن مثل معادن و چاه های نفت. علاوه بر تمام این ها دریای خزر در واقع دریا نیست و به آب های آزاد راه نداره و برداشت این حجم از آب میتونه بهش صدمه بزنه.

   2

   0
 14. محمد گفت:

  سازه احداث شده بند انحرافی سد شهید مدنی است متاسفانه معلوم نیست چرا مسئولین استان اتمام وابگیری انرا تعقیب نمیکنند که تکمیل ان در ستاد احیائ دریاچه ارومیه تصویب شده است

  1

  0
 15. محمد گفت:

  ایا دراین استان کسی هست که جواب دهد که چرا سد شهید مدنی ابگیری نمی شود که موضوع بند انحرافی ان این قدر مسئله ساز نشود

  1

  0
 16. دوه چی اوشاغی گفت:

  جناب ناشناس تبریز عزیز!!!!
  این که میفرایید آب رودخانه ارس آلوده هست رفرنسش کجاست؟خودتان به آب نگاه کردید و تشخیص دادید؟
  کل آب آشامیدنی منطقه مغان شامل اصلاندوز،پارس آباد ،بیله سوار،گرمی از آب ارس تامین میشود.ضمن اینکه کل کشاورزی مغان سالهاست با این آب انجام میشود.بنده شخصا با کارشناس اداره آب مغان صحبت کردم و ایشان کاملا مساله ی آلودگی را تکذیب کردند…
  این حرفها رو شایعه کردن تا من و شما دنبال حق آبه استانمون نگردیم.اگه سهم ما از این آب شیرین محقق بشه ،بی کاری در آذربایجان شرقی نمیمونه در ضمن دریاچه ارومیه هم پر میشه

  2

  0
 17. جناب ناشناس به نظرتون آیاوقت آن نرسیده که برای احیای وضعیت آبی ایران پروژه های چند ۱۰ میلیارد دلاری انتقال آب از دریای عمان و خزر به هر نقطه از کشور که به آب نیاز دارد اجرا شود؟ طبق مشاهدات و بررسی‌های ماهواره ای بخش آب و هوای سازمان هوا فضای کشور آمریکا (ناسا) در تابستان سال ۲۰۱۵ ، با این روند مصرف آب و سو مدیریت منابع آبی ، ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی به طور کامل خشک و خالی از سکنه خواهد شد. یعنی باید ۸۰ میلیون ایرانی به علت نبود آب بایستی کشورشون رو ترک کنند. در ضمن برداشت آب از خزر در سایه ی رودخانه های پر آبی نظیر ولگا، کر و آراز تاثیر کمی در وضعیت این دریاچه خواهد داشت . جناب دوه چی اوشاغی یکبار اسم آلودگی رود ارس رو در اینترنت خودتون سرچ کنید و یا وارد سایت های مردمی آذربایجان نظیر یول پرس شوید که مطالب زیادی در مورد آلودگی رودخانه آراز توسط حکومت ارمنستان کودک کش خواهید دید.

  0

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo