رها سازی تمامی آب استخر پارک بزرگ تبریز/یک قطره هم از این آب به دریاچه ارومیه نخواهد رسید

شهردار تبریز گفت: اگر دریاچه ارومیه با رهاسازی آب استخر پارک بزرگ تبریز احیا می شود، ما این کار را انجام دادیم.

 

 

به گزارش تبریزمدرن به نقل از نصر، “ایرج شهین باهر” در واکنش به برخی اظهارنظرهای در خصوص اختصاص حقابه دریاچه ارومیه به استخر آب پارک بزرگ تبریز، به خبرنگار «نصر» گفت :این آب بند قبل از ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرایی شده است و متعلق به شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی است و ماموریت این آب بند هم جمع آوری آب های سطحی و هدایت آن به طرف دریاچه ارومیه است و در اصل این یک طرح آبخیزداری است که در داخل پارک بزرگ تبریز توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اجرایی شده است.

وی افزود: شهرداری تبریز در این پروژه فقط عملیات سالم سازی محیط را انجام داده است و جالب است بدانید حجم آب جمع آوری شده در این آب بند نیز از ۳۰ هزار متر مکعب تجاوز نمی کند و عمق این آب بند خیلی کم است و عمیق ترین قسمت آن حدود یک متر است.

با فضاسازی رسانه ای آب بند پارک بزرگ تبریز را در حد دریاچه چیتگر بزرگنمایی کردند

شهردار تبریز ادامه داد: متاسفانه عده ای با ایجاد تنش و فضاسازی رسانه ای این آب بند پارک بزرگ تبریز را در حد یک دریاچه به وسعت دریاچه چیتگر تهران بزرگنمایی کردند و تقصیر خشک شدن دریاچه ارومیه را گردن این طرح پارک بزرگ تبریز انداختند!

شهین باهر گفت: شهرداری تبریز قصد ایجاد تنش با دولت و سازمان های دیگر را ندارد و با اینکه دوستان ستاد احیای دریاچه ارومیه این طرح را از نزدیک دیدند و متوجه شدند که آب به حجم قابل توجهی در این آب بند وجود ندارد، ما برای احترام به نظر ستاد احیای دریاچه ارومیه آب موجود در این آب بند را باز کردیم، هر چند آب به جایی نرسید و نهایتا چند هزار متر جلوتر جذب زمین شد.

اطلاعات مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه اشتباه بود

وی افزود: مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه اطلاعات اشتباهی در مورد آب بند پارک بزرگ تبریز در دست داشتند و در رسانه ها اعلام کرده اند که دریاچه پارک بزرگ تبریز ۶۰۰ هکتار وسعت دارد! در حالی که کل پارک بزرگ تبریز کمتر از این مقدار است.

این مقام مسئول ادامه داد: با مشاهده و مقایسه نقشه هوایی اسخر پارک بزرگ تبریز وسعت این طرح مشخص است و تقریباً هم اندازه میدان آذربایجان است و عمق آن هم از ۲۰ سانتی متر تا یک متر است.

آب استخر پارک بزرگ تبریز را باز کردیم

شهردار تبریز گفت: فکر می کنم مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه با این اقدامات که بیشتر تبلیغاتی هستند، سعی دارند برای خود کارنامه و عملکردی برای احیای دریاچه ارومیه دست و پا کنند و اگر دریاچه ارومیه با رهاسازی آب استخر پارک بزرگ تبریز احیا می شود، ما این کار را انجام دادیم.

شهین باهر افزود: این آب بند از محل حقابه دریاچه ارومیه آبگیری نشده بود و از محل جمع آوری آب های سطحی تبریز آبگیری شده بود که حجم آن بیشتر از ۳۰ هزار متر مکعب نبود و این آب هیچ وقت به دریاچه ارومیه نرسید، اما فضای زیبایی که با آبگیری این استخر در پارک بزرگ تبریز ایجاد شده بود از دست رفت و کسانی را  که قصد انجام سرمایه گذاری در پارک بزرگ تبریز را داشتند را دلسرد کرد. البته ما تلاش می کنیم این سرمایه گذاری ها را جذب کنیم.

چندین برابر حجم آب دریاچه ارومیه پشت سدهای آذربایجان غربی است

وی افزود: کسانی که با چنین کارهایی قصد دارند به مردم بگویند دارند برای احیای دریاچه ارومیه کار می کنند، بهتر است حقابه دریاچه ارومیه را از پشت سدهای آذربایجان غربی که چندین برابر حجم فعلی دریاچه ارومیه، آب پشت شان جمع شده مطالبه کنند.

این مقام مسئول تاکید کرد: اساساً شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی این طرح را برای کمک به احیای دریاچه ارومیه اجرا کرده است.

شهردار تبریز در ادامه گفت: تبریز از فقر فضای سبز رنج می برد و پارک بزرگ تبریز می تواند منطقه غرب تبریز را که کم برخوردار است، متحول کند. اما برخوردهای این چنینی که بیشتر تبلیغاتی و سیاسی هستند، به جذب سرمایه گذاری در این منطقه آسیب بزرگی می زند.

شهین باهر گفت: شهرداری تبریز سرمایه گذاری در منطقه غرب تبریز را در اولویت برنامه های خود دارد و پارک بزرگ تبریز در چند قطعه دارد کار می شود و امیدواریم در آینده ای نزدیک به رقیبی برای پارک ائل گولی تبدیل شود.

باز کردن محدود آب استخر پارک بزرگ راهکاری برای حل مشکل دریاچه ارومیه یا ابزاری برای تخریب تبریز؟!

نکته قابل توجه در رها سازی محدود آب این استخر پارک بزرگ این است که در این گرمای تابستان و با توجه به استفاده های کشاورزان و باغداران، حتی یک قطره هم به دریاچه اضافه نخواهد شد  و به نظر میرسد برخی حب  وبغضها در جهت تخریب تبریز در این تصمیم نادرست دخیل بوده است!!

16
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. داود گفت:

  اقای شهین باهر شما نباید به این زودی تسلیم می شدید،دریاچه در کوه قاف نبود که به اون دسترسی نداشته باشندشما ،هر کی رو که ادعای ۶۰۰هکتاری داشت می تونستید ببرید و یک متر بهش بدید و بخواهید اندازه بگیره،بعد به دریاچه چیتگر هم می بردید تا اون رو هم اندازه بگیرند و مقایسه بکنه،چون مطمئنم این گاگولهای شاس مغز ستاد احیا از روی گوگل مپ نمی تونند اندازه گیری کنند و یا حداقل تخمین بزنند.

  19

  2
 2. داود گفت:

  حالا با این رها سازی فردا دریاچه به سمت مناطق مسکونی پیشروی بکنه و شهرها زیر اب برن کی جوابگو خواهد بود.یا خدای ناکرده یک زلزله ۷ ریشتری بیاد و سونامی بشه کسی جوابگو خواهد بود آیا؟؟؟؟

  15

  1
 3. عرفان گفت:

  کسی که نتونه از نظر و کارش دفاع کنه به درد شهرداری نمیخوره ایشون ضعیفترین شهردار تاریخ تبریز هستن متاسفانه

  15

  3
 4. جعفر گفت:

  واقعا اینکه با یک مصاحبه شهردار کلانشهر تبریز کوتاه میاد و ایده و طرح خودش رو از بین میبره خجالت آوره…
  امیدوارم حذف نشه نظرم

  13

  0
 5. محمد گفت:

  ابگیری سد شهید مدنی که مصوبه ستاد احیای ارومیه است بایستی از نمایندگان استان درخواست شود

  0

  0
 6. zte گفت:

  دوستان در ابتدا منم می گفتم نباید شهرداری کوتاه بیاد ولی بعدا دیدم که نه بابا حرف رو یه کلاغ چهل کلاغ کردن و تهران نشین ها دارن شهرداری رو بد جور میکوبن و با این وضعیت نمیشه آرامش شهر و کشور رو به خاطر یه دریاچه به هم زد نمونه ای از سایتی رو که داره کار رو سیاسی میکنه براتون در زیر میزارم شما اگه واردش بشین نظر منو که به شدت توش انتقاد کردم میبینید همین انتقاد موجب حذف خبر از صفحه اول سایت شد.
  https://www.yjc.ir/fa/news/6643604/%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D8%AB-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DA%86%D9%87-%D9%85%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DA%86%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%87-%D8%B5%D9%88%D8%AA

  1

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo