مسئولین استانی چاره‌ای بیندیشند؛ در تبریز ارز گردشگران را به قیمت دلار جهانگیری می‌خرند!

بسته بودن صرافی‌ها در روزهای تعطیل و بعد از ظهر راه را برای برخی مغازه‌داران باز کرده تا دلار گردشگران را با قیمت ۴۲۰۰ تومان خریداری کنند و کلاه گشادی بر سر آنان بگذارند.

فرناز پورعباس:

روز گذشته بر حسب اتفاق سری زدم به یکی از مراکز خرید تازه تاسیس و البته معروف تبریز، که از اقبال بلندم با چند گردشگر خارجی همراه شدم تا علاوه بر معرفی اماکن تاریخی تبریز در خرید و تبدیل ارز کمک حالشان باشم.

از آنجایی که صرافی‌های تبریز همگی در خیابان دارایی هستند و روز تعطیل و زمان عصر خبری از صرافی‌ها نیست گردشگرانی که نتوانسته‌اند ارزشان را تبدیل کنند (لازم به ذکر است که اکثریت گردشگران نتوانسته بودند ارزشان را تبدیل کنند) مجبور بودند تا وجه تمام خریدها را به صورت دلار پرداخت کنند.

نکته جالب اما اینجاست مغازه دارانی که دلار دریافت می‌کردند یا قبول کردند که دلار گردشگران را تبدیل به ریال کنند دلار را با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خریداری می‌کردند! و به گردشگران و ما می‌گفتند که با نرخ دلار جهانگیری کار می‌کنیم! اما همین مغازه دارانی که برخی از آنها دلار در بساطشان داشتند برای تبدیل ریال به دلار به ازای هر دلار ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان دریافت می‌کردند.

اگرچه با دیدن این وضعیت گردشگران را از خرید منصرف و سعی کردم برای حفظ آبرو هم که شده توضیح ندهم چه اتفاقی افتاده است اما به خوبی ضعف گردشگری شهرمان را احساس کردم.

یکی دو سالی است که فریاد می‌زنیم که تبریز را به یکی از شهرهای گردشگری ایران تبدیل کنیم اما در اولین گام آیا نیاز اولیه یک گردشگر را فراهم کرده‌ایم؟ اولین کاری که هر گردشگر در کشوری دیگر انجام می‌دهد تبدیل ارز به پول آن کشور است اما در تبریز چند صرافی جز در خیابان دارایی وجود دارد؟ چرا نباید در هر مجتمع تجاری یک صرافی وجود داشته باشد تا علاوه بر سهولت تبدیل ارز از سوءاستفاده از گردشگران جلوگیری شود؟

به عینه شاهد بودم که در زمان کمتر از یک ساعت چند گردشگر خارجی که ظاهرا برای یک کنفرانس پزشکی به تبریز آمده بودند نزدیک به بیست میلیون تومان خرید کردند، خریدهایی که تنها شامل صنایع دستی و لباس بود، اما نمی‌دانم که چرا با سوء استفاده برخی‌ها و مشکلات پیش رو باید چنین گردشگرانی را از دست داد.

چرخی در بازار نشان می‌دهد که تابستان امسال برای گردشگری تبریز بسیار رونق داشته و مسافران داخلی و خارجی بسیاری بار سفر به تبریز بسته‌اند اما تمهیداتی که مسئولین برای آنها اندیشیده‌اند چیست؟ چرا باید گردشگر خارجی در به در به دنبال تبدیل ارز باشد و یا چرا باید برخی به بهای سود گذرای خود این مسافران را از شهر فراری دهند؟

چندی پیش بود که استاندار آذربایجان‌شرقی نیز به این موضوع اشاره داشت اما چرا تاکنون مساله خرید گردشگران با کارت‌های اعتباری و ارز خارجی حل نشده است؟ ازقدیم گفته‌اند با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود، اینکه مسئولین بخواهند تبریز به شهر گردشگری تبدیل شود و در مقابل تمهیدات لازم را فراهم نکنند آب در هاون کوبیدن است و باید انتظار ریزش چشمگیر این گردشگران و مسافران را در سال‌های بعد داشته باشیم.

20
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. سرخابلی گفت:

    توی بازار استانبول هم که ۱۰۰۰ مرتبه توریست بیشتری داره همین وضعه،‌ فقط باید خودت بدونی پولت چقدر می ارزه و با بی انصاف معامله نکنی.

    5

    3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo