سرگردانی در پایتخت گردشگری جهان اسلام؛ ظرفیت تکمیل/ کمبود هتل در تبریز احساس شد

ظرفیت تکمیل/ کمبود هتل در تبریز احساس شد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی می‌گوید تقریبا ۱۰۰ درصد هتل‌های تبریز پر است، همین باعث شده مسافران زیادی سرگردان بمانند و کمبودی خوشحال‌کننده در تبریز احساس شود.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از مهر؛ آمدند، برخلاف آنچه تصور می‌کردیم، امسال مسافران به تبریز آمدند. می‌گفتند مسافران پاسپورت به‌دست پشت مرزها منتظر تحویل‌شدن سال ۲۰۱۸میلادی نیستند، می‌گفتند رویداد «تبریز۲۰۱۸» تنها یک آغاز است و قرار نیست امسال اتفاق خاصی بیفتد، اما افتاد.

حالا در نیمه‌های شهریورماه، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی می‌گوید:‌ «ضریب اشغال هتل‌های تبریز و استان تقریبا ۱۰۰درصد است.» این یعنی ظرفیت پر شده است!

حالا مسافران از تاکسی‌های «از من بپرس» سراغ سوییت و پارک مسافر را می‌گردند که شب‌ها بیرون نمانند که می‌مانند. اگر شب‌ها به ائل‌گلی یا دیگر پارک‌های بزرگ تبریز سری بزنید، با چادرهای زیادی مواجه می‌شوید که پناهگاه مسافران پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی شده‌اند.

شاید این صحنه برای شهروندان و مسئولان این شهر دلپذیر باشد که بالاخره در تبریز هم «جای سوزن انداختن نیست» اما این موضوع برای مسافران خوشایند نیست. آن‌ها می‌گویند «با کلی تبلیغات درباره پایتخت گردشگری جهان اسلام تبریز را به عنوان مقصد انتخاب کرده‌اند و حالا یک اتاق خالی در هتل‌های این شهر پیدا نمی‌شود.»

«با توجه به تبلیغاتی که درمورد رویداد «تبریز۲۰۱۸» صورت گرفته بود خوشحالیم که اکنون شاهد این هستیم که تبریز به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مهم توسط گردشگران انتخاب شده است.»

حالا باید روی درب تبریز یک تابلوی بزرگ بزنیم «ظرفیت پر است» و این می‌تواند ذهنیت مسافران را نسبت به شهرمان که به تازگی در مسیر توسعه گردشگری قرار گرفته است، عوض کند. اینکه بسیاری از مسافران در سطح شهر سرگردان باشند و سپس برگردند به شهرشان، اینکه مسافران بعد از برگشتن به شهرشان به هر دوست و آشنایی بگویند «تبریز شهر خوبی برای مسافرت نیست»، اتفاق خوبی نیست.

هم اسماعیل جبارزاده، هم مجید خدابخش و هر استاندار دیگری که روی کار بیاید، بر ضرورت احداث هتل در این شهر تاکید می‌کند. هتل که یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های گردشگری است.

فرشاد رستمی، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی به خبرنگار مهر می‌گوید: «با توجه به تبلیغاتی که درمورد رویداد «تبریز۲۰۱۸» صورت گرفته بود خوشحالیم که اکنون شاهد این هستیم که تبریز به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مهم توسط گردشگران انتخاب شده است».

«حضور مسافران، بستر سرمایه‌گذاری را امن می‌کند»

او کمبود هتل را یک موضوع قابل‌توجه می‌داند: «مجوز ساخت ۲۵هتل را صادر کرده‌ایم که با احداث این هتل‌ها ۳هزار تخت به ظرفیت هتل‌های استان اضافه خواهد شد.»

رستمی حضور مسافران در تبریز را موجب امنیت سرمایه‌گذاران می‌داند و توضیح می‌دهد: «سیاست‌های دولت، استقبال مسافران و دیگر پتانسیل‌های تبریز، بستری امن برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند تا به ساخت و احداث هتل در این شهر بپردازند.»

البته در این میان، موضوع اقامت‌گاه‌های غیررسمی برای مسافران نیز مطرح می‌شود. کمبود هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های مناسب از مشکلات تمام شهرهای ایران به شمار می‌آید و اقامتگاه‌های غیررسمی در سراسر کشور، یک رسمیت خاصی یافته است. حالا تبریز هم با حجم بالای مسافران، به آن دسته از شهرها می‌پیوندد.

اما مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از پلمپ اقامت‌گاه‌های غیررسمی خبر می‌دهد. آبدار می‌گوید: «بخشی از گردشگران داخلی و خارجی توسط افراد سودجو به مراکز اقامتی  غیرمجاز و شخصی هدایت شده و اسکان می‌یافتند که از دید نهادهای مربوطه در امر نظارت خلاف قانون و لازم به پیگیری قانونی بود.»

به گفته آبدار، فعالیت این اقامتگاه‌ها خسارت‌های مادی و معنوی را به دنبال دارد: «خانه‌های مسافر که با مجوز فعالیت می‌کنند، مجاز به پذیرش مسافران هستند که تعداد این خانه‌ها نیز معدود و مشخص است.»

پیچ و خم ساخت هتل

سرمایه‌گذاران که در این طرف قضیه ایستاده‌اند، حالا توجیه اقتصادی لازم را برای احداث هتل‌های جدید دارند، اما آیا روند اخذ مجوز و ساخت هتل آنقدر آسان است؟

سرمایه‌گذاران در جلسات مختلفی که با استاندار آذربایجان شرقی داشته‌اند، گفته‌اند که «باید ماه‌ها بروی و بیایی تا بتوانی مجوز بگیری.» به گفته آن‌ها، گرفتن مجوز «تازه اول سختی‌هاست.» چرا که جنگ و دعوا با شهرداری سر عوارض‌های کلان و نجومی تازه شروع می‌شود.

شهرداری تبریز تصمیم گرفته که برای ساخت هتل عوارضی در نظر نگیرد و همین هم برای سرمایه‌گذاران موضوعی خوشحال‌کننده است اما یکی از سرمایه‌گذاران در جلسه‌ای تعریف می‌کرد که «در کشورهای اروپایی در عرض نیم ساعت می‌توان تمام کارهای اداری احداث هتل را انجام داد و فردای همان روز ساخت و ساز را شروع کرد.»

حالا برخی از سرمایه‌گذاران بر این باورند که اگر اقدام به ساخت هتل کنند، تبریز بیش‌تر در فصل بهار و تابستان شاهد حضور مسافران است و هتل‌داری در دیگر فصل‌های سال توجیه اقتصادی ندارد.

«اگر به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که برنامه‌های مهم‌مان در فصل پاییز و زمستان که معمولا مسافران کمتر در تبریز حضور می‌یابند برگزار شود، هم هتل‌ها خالی نمی‌مانند و هم برگزارکنندگان با مشکل مواجه نمی‌شوند.»

جعفر مهرخانی، فعال حوزه گردشگری در این‌باره می‌گوید: «سیاست‌های کلان اجرایی در تبریز می‌تواند به گونه‌ای باشد که این نگرانی به‌جا و مهم سرمایه‌گذاران را حل کند.»

به گفته او، برنامه‌ها، همایش‌ها و کنگره‌های مهم تبریز در فصل تابستان برگزار می‌شود و مهمانان این برنامه‌ها که از تهران یا دیگر شهرها می‌آیند باعث می‌شوند ظرفیت هتل‌ها پر شود و مسافران سرگردان شوند.

مهرخانی توصیه می‌کند: «اگر به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که برنامه‌های مهم‌مان در فصل پاییز و زمستان که معمولا مسافران کمتر در تبریز حضور می‌یابند برگزار شود، هم هتل‌ها خالی نمی‌مانند و هم برگزارکنندگان با مشکل مواجه نمی‌شوند.»

او جزیره کیش را به عنوان مثال مطرح می‌کند: «در فصل تابستان جزیره کیش هوای نامناسب و بسیار گرمی دارد و به همین خاطر مقصد خوبی برای گردشگران تابستانی نیست به همین دلیل مسئولان این شهر تخفیفات و مزایای ویژه‌ای برای تورهای تابستانی در نظر می‌گیرند که ما هم باید به این شیوه عمل کنیم.»

سال بعد نوبت ما خواهد بود

حالا تبریز در این طرف قضیه قرار دارد، در نیمه پر لیوان. مهم این است که در نیمه پر لیوان غرق نشویم و بتوانیم سربلند از آن بیرون بیاییم؛ بتوانیم ظرفیت خودمان را افزایش بدهیم و عرصه را برای تبدیل شدن به یک جهان‌شهر فراهم کنیم.

امسال مسافران ما را غافلگیر کردند؛ اما باید سعی کنیم سال بعد ما آن‌ها را غافلگیر کنیم، با هزاران هزار اتاق آماده پذیرایی در هتل‌ها.

بهنام عبداللهی

16
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. ممد گفت:

  خواهشا شهرداری و استانداری در دادن مجوز در تسهیل دادن مجوز و کاهش مدت زمان آن تلاش و همکاری کنند

  7

  0
 2. ناشناس گفت:

  بر خلاف نظر بدخواهان تبریز و کاربران غیر بومی این سایت که قبل از سال ۲۰۱۸ هجمه سنگینی را بر علیه تبریز آغاز کرده و مدعی بودند انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی هیچ تاثیر مثبتی برای تبریز نخواهد داشت ولی خودم که تبریزی ام شاهد بودم که ورود گردشگر امسال چقدر بیشتر از سالهای دیگه است. از این گذشته توجه خوبی نیز از باب اعطا تسهیلات از جانب سازمان ملل و سازمان میراث فرهنگی به تبریز شد که در صورت انتخاب نشدن تبریز قاعدتا چنین مزایایی شامل حال تبریز نمی شد.

  7

  2
  • ناشناس گفت:

   مهم سال ۲۰۱۹ یا ۱۳۹۸ هست. صنعت گردشگر نیاز به پایداری داره و نه مسکن ها موقت و مقطعی

   3

   2
  • ناشناس گفت:

   گردشگر داخلی بیشتر شده نه گردشگر خارجی؟ گردشگر داخلی هم بیشتر به خاطر اینه که عوارض خروج از کشور و بلیط هواپیما گرون شده . زیاد نمیشه قطعی گفت که تبلیغات تاثیر داشته .

   0

   0
 3. بچه تبریز آواره در پایتخت گفت:

  چادرخوابی یکی از ارکان اصلی مسافران و گردشگران ایرانیه و پر شدن پارکها از چادرهای مسافرتی طبیعی.حتی اگه هتلها،مسافرخانه ها و مهمانپذیرها هم جای خالی می داشتن،شما در تبریز شاهد این چادرها بودین.دلیلش هم رعایت اقتصاد سفر ایرانیهاست.در همه شهرهای ایران از تهران و شمال تا اصفهان و شیراز و مشهد انبوه چادرها دیده میشه.
  این مسئله رو به کمبود ظرفیت هتلها مربوط نکنید و از استقبال گردشگران داخلی در سفر به شهرتون لذت ببرین.سعی کنید مهمانداران خوبی باشید،که قبلا بارها ثابت شده هستین،تا مسافرهای شهرتون با خاطرات شیرین و به یاد ماندنی به خونه هاشون برگردن.

  12

  0
 4. Arash گفت:

  والا هتل تجارت جهانی همونجوری مونده کی افتتاح میشه؟
  کاش هتل پلاس تبریز در جاده الگلی زودتر تموم شه و افتتاح شه عالی میشه
  کاش تو پارک بزرگ تبریز هم یه هتل کلنگ زنی کنن
  تو منطقه ازاد ارس هم هتل های در حال احداث زیاده ولی متاسفانه تموم نمیشن
  خلاصه باز تبریز با اینکه هتل هاش زیاد شده ولی باز کمبود هتل داره مخصوصا در تابستان

  8

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo