“مهرانه‌رود” در مسیر ساماندهی/ عزم شهرداری برای تقویت ظرفیت‌های گردشگری در تبریز

 

مهرانه رود

با اقدامات شهرداری کلانشهر تبریز، مسیرهای ورودی و خروجی «مهرانه‌رود» در مسیر ساماندهی و قرار گرفته ومی رود تا به یک ظرفیت مستعد زیست‌محیطی و گردشگری تبدیل شود.

بهنام عبداللهی: مهرانه‌رود، شریان تبریز است. رودی که اگر خود را به جریان آن بسپاریم، می‌تواند ما را به رویاهایمان در حوزه گردشگری برساند. رودی که جرعه جرعه‌اش برای تبریز فرصت است؛ اگر ظرفیت های آن را دریابیم.

وجود یک رود پرآب در میانه شهری چون تبریز، نعمتی بزرگ و شانس تکرارنشدنی به شمار می‌آید. البته این را زمانی می‌توان بهتر درک کرد که به نمونه‌های ضعیف‌تر چنین رودی در شهرهای توسعه‌‌یافته و اروپایی جهان توجه کنیم.

شهرهای توسعه‌یافته می‌دانند که رودی این‌چنین که دقیقا از وسط زندگی شلوغ و شهری و پرترافیک مردم می‌گذرد چقدر اهمیت دارد، آن‌ها می‌دانند که قدم‌زدن مردم در اطراف رود، می‌تواند امیدشان را به زندگی بیش‌تر کند، می‌دانند که وقتی طعم یک فنجان چای با صدای جریان رود همراه می‌شود، زندگی را برای انسان معنا می‌کند. آن‌ها می‌دانند…، ما هم باید بیاموزیم.

ماهی‌های فرصت را هروقت از مهرانه‌رود بگیریم، تازه است. هنوز دیر نشده؛ هنوز می‌توان مهرانه‌رود را در مسیر توسعه قرار داد؛ التبه اگر بخواهیم.

«ساماندهی و به‌سازی بستر مهرانه‌رود، فارع از اهمیت زیست محیطی، به یک ظرفیت مستعد زیست محیطی و گردشگری منتهی می‌شود.»

مهرانه رود، رودی است با طول ۲۵ کیلومتر که از شهر تبریز می‌گذرد. سرچشمه این رود با عنوان “باسمنج چای” از کوه‌های سهند آغاز می شود و پس از ورود به تبریز، در شمال این شهر “اسبه‌ریز” و قسمت جنوبی “قوری‌چای” نامیده می‌شود. این دو قسمت در محلهٔ پل‌سنگی باغمیشه به یک‌دیگر می‌پیوندند و میدان‌چایی را تشکیل می‌دهندو در قسمت غرب تبریز به آجی‌چای ملحق می شود.

شهرداری تبریز طی دهه گذشته ساماندهی مهرانه‌رود را بر عهده گرفت و توانست با هزینه های گزاف، مسیر داخل شهر آن را ساماندهی کند به این امید که روزی قول و قرار ارگان های مختلف برای آبدار ردن آن به واقعیت بدل خواهد شد. سال‌هاست که طرح‌های زیادی برای به رونق انداختن مهرانه‌رود مطرح می‌شود اما در چندماه اخیر این طرح‌ها در مسیر عملیاتی‌شدن قرار گرفته‌اند.

مهندس ایرج شهین‌باهر، شهردار کلانشهر تبریز در این‌باره می‌گوید: «ساماندهی و به‌سازی بستر مهرانه‌رود، فارع از اهمیت زیست محیطی، به یک ظرفیت مستعد زیست محیطی و گردشگری منتهی می‌شود.»

وی با بیان اینکه شهرداری تبریز از سالیان گذشته سرمایه گذاری های زیادی برای ساماندهی این رود انجام داده است می افزاید: «دفع آب‌‌های سطحی تبریز از جمله نقاط قوت مهرانه‌رود به شمار می‌آید که باعث می‌شود سیل خسارت‌های زیادی را در تبریز به جای نگذارد.»

شهردار تبریز توضیح می‌دهد: «احداث پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌رو، کف‌سازی، به‌سازی و نظافت مسیر مهرانه‌رود از جمله دیگر اقدامات شهرداری تبریز در این مسیر به شمار می‌آید.»

گام ۶کیلومتری برای ساماندهی مهرانه‌رود

در حال حاضر اولویتی که برای ساماندهی مهرانه‌رود در نظر گرفته شده منطقه آغازین رود و منطقه پایانی آن است که شهرداری‌های مناطق چهار و پنج به ترتیب کارهای اجرایی آن را بر عهده گرفته‌اند.

یعقوب هوشیار، شهردار منطقه ۵ تبریز می‌گوید که ۶ کیلومتر از مسیر آغازین مهرانه‌رود با هزینه یک میلیارد تومان ساماندهی می‌شود.

«با توجه به اهمیت تاریخی و گردشگری برج خلعت‌پوشان که در مسیر جاده تهران واقع شده، ساماندهی مسیر ۶ کیلومتری بستر رودخانه توسط این منطقه آغاز شده است«.او در گفتگو با شهریار توضیح می‌دهد: «این ۶ کیلومتر با مشارکت شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در راستای قلع و قمع کردن ساخت‌و سازهای غیرمجاز در مسیر رودخانه انجام می‌شود.»

به گفته شهردار منطقه ۵ تبریز از میدان شهید فهمیده تا باسمنج عملیات عمرانی درحال انجام است و ساماندهی مسیر باسمنج تا کوی استانداری نیز به عرض ۶۰متر و به طول سه کیلومتر از دیگر برنامه‌های شهرداری منطقه ۵ به شمار می‌آید.

هوشیار می‌افزاید: «همچنین فاز سوم ساماندهی مهرانه‌رود از کوی استانداری تا دانشگاه آزاد را شامل می‌شود که در سال‌های آتی انجام خواهد شد.»

وی درباره اهمیت ساماندهی محدوده ۶ کیلومتری مهرانه رود می‌گوید: «با توجه به اهمیت تاریخی و گردشگری برج خلعت‌پوشان که در مسیر جاده تهران واقع شده، ساماندهی مسیر ۶ کیلومتری بستر رودخانه توسط این منطقه آغاز شده است.»

هوشیار با بیان اینکه در فاز اول این پروژه اقدام به رفع تصرف ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرقانونی در بستر مهرانه‌ رود شده است، می‌گوید: «در ادامه ساماندهی بستر مهرانه رود احداث دیوار سنگی به طول ۲۰۰متر شروع شده است.»

 به گفته شهردارمنطقه پنج در این محدوده مسیرهای پیاده‌روی، دوچرخه سواری و همچنین قسمت های خدماتی وتفریحی پیش بینی شده است.

با همین پیش‌بینی‌هاست که می‌توان پیش‌بینی کرد در آینده‌ای نه‌چندان دور همین مهرانه‌رود که منظره‌ای نازیبا در شهر پدید می‌آورد، به علتی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

همسایه‌ای صفوی در جوار مهرانه‌رود

«در طول سالیان گذشته تمام مسیر رودخانه میدان‌چایی به صورت مناسب ساماندهی شده است و  امسال نیز ساماندهی آخرین قطعه از این رودخانه به طول یک کیلومتر تا اتصال به رودخانه آجی چای، با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال انجام می‌شود.»برج خلعت‌پوشان یکی از آثار تاریخی مربوط به دورهٔ صفویان در شهر تبریز است. این برج آجری در جنوب محلهٔ کرکج در ۵ کیلومتری مرکزشهر و در جوار رودخانهٔ مهرانه رود واقع شده است.

برج خلعت‌پوشان در دره‌ای سرسبز در سمت چپ جادهٔ تبریز- باسمنج قرار گرفته و در اوایل دورهٔ قاجاریان به کارگزاران این حکومت اختصاص داشته‌است. بعدها این مکان به مرکز اهدای خلعت، مقام، نشان و هدیه از سوی ولیعهدان قاجار به خدمتکاران حکومتی تبدیل شد.

حالا سرعت‌گرفتن مسیر ساماندهی مهرانه‌رود در حوالی برج خلعت‌پوشان، امیدها را برای تبدیل این برج به مقصد گردشگران افزایش می‌دهد.

مهرانه رود به نحو شایسته از غرب تبریز بدرقه می شود

البته همان‌طور که گفته شد، در حال حاضر ساماندهی بخش انتهایی مهرانه‌رود در غرب تبریز به عهده شهرداری منطقه ۴ است. اکبر امجدی، شهردار منطقه ۴ تبریز، از انجام ساماندهی مهرانه‌رود در ۳فاز خبر می‌دهد.

او در گفتگو با شهریار می‌گوید: «از جاده سبزی‌کاران تا آجی‌چای با هزینه ۶۵۰میلیون تومان پیشرفت ۹۵درصدی داشته است.»

امجدی اضافه می‌کند: «از سبزی‌کاران تا دستگاه پمپاژ اداره آب و فاضلاب به طول ۸۵۰متر با هزینه یک و نیم میلیاردتومان نیز تقریبا تمام کارهایش انجام شده است.»

او می‌گوید: «در طول سالیان گذشته تمام مسیر رودخانه میدان‌چایی به صورت مناسب ساماندهی شده است و  امسال نیز ساماندهی آخرین قطعه از این رودخانه به طول یک کیلومتر تا اتصال به رودخانه آجی چای، با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال انجام می‌شود.»

نیم‌نان و آب مهرانه‌رود و بس…

اقداماتی این‌چنینی، نشانگر توجه مدیران شهری به موضوع مهرانه‌رود است، البته نباید فراموش کرد که ساماندهی بستر مهرانه‌رود تنها مقدمه‌ای برای تبدیل کردن این رود به یک پتانسیل گردشگری به شمار می‌آید.

کارشناسان معتقدند بستری که مهرانه‌رود برای تبریز فراهم می‌کند، نه‌تنها گردشگران داخلی، بلکه گردشگران خارجی را هم می‌تواند به پایتخت گردشگری جهان اسلام بکشاند. همانطور که این‌روزها بازار تبریز، تنهاترین هدف بسیاری از مسافران برای انتخاب تبریز به عنوان مقصد است، روزی مهرانه‌رود هم می‌تواند در این جایگاه برای برخی دیگر از مسافران قرار بگیرد.

همانکه خاقانی شاعر گفته بود: «تا به تبریزم دوچیزم حاصل است/ نیم‌نان و آب مهران‌رود و بس»

18
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۴ پاسخ

 1. مهم‌ترین سرمایه های کشورهای توسعه یافته جهان: ۱- جان و کرامت انسانی ، ۲-طبیعت، منابع طبیعی و محیط زیست ، ۳- میراث فرهنگی، هنری و تاریخی آن کشور . جان و کرامت انسانی : این مسئله ی بسیار مهم و حیاتی زمانی در جامعه ی یک کشور به جدیت گرفته خواهد شد که اعتقادات مزخرف ، خرافی و بی پایه و اساس نظیر خدا، جهنم ، بهشت و روز قیامت برای همیشه به کنار گذاشته شود. طبیعت ، منابع طبیعی و محیط زیست: اگر می خواهیم که مردم کشورمان در حفظ ، نگهداری و بهبود شرایط طبیعی و محیط زیست مشارکت کنند، اولین قدم آشتی، حفظ و مراقبت از طبیعت و حیوانات را به فرزندانمان بیاموزیم.( در سنین کودکی و خردسال) در شهرها شهروندان مسئولیت پذیر می توانند در مراقبت و حفظ درختان و فضای سبز محله ی خود با شهرداری ها مشارکت کنند. میراث فرهنگی ، هنری و تاریخی: تاریخ ، فرهنگ و هنر هر کشوری هویت ، سند و شناسنامه آن کشور می باشد. ملت هر کشوری چه در زمان حال و چه در زمان های آینده می خواهد به توسعه، رشد و پیشرفت برسد، با استفاده از تجربه‌های گذشتگان خود می تواند به خواسته های خویش دست یابد.

  4

  21
  • ناشناس گفت:

   اعتقادات مضخرف نظیر خدا، جهنم و بهشت؟؟؟؟؟؟؟ !!!!!!!! عجب کافری هستی تو. نادون خدا و جهان آخرت همه حق و حقیقت هست . تو نمیفهمی دلیلی نداره نباشه. عجباااااا

   18

   3
   • ناشناس گفت:

    اثبات کن اشتباه میکنه
    با دلیل و منطق

    0

    7
    • ناشناس گفت:

     برو کتاب بخون. فلسفه و منطق بخون. بعد برو چند سالی تحقیق درس و علم و دین شناسی خودت متوجه میشی. تو این سایت که نمیتونم برای چند کافر منبر بزارم!

     7

     0
  • orhan گفت:

   آفرین ، دقیقا درسته

   2

   1
  • فرشید طالب گفت:

   سکولاریسم و لیبرالیسم مخفی در جامعه ما با حرفهای قشنگ و زیبا و دانشگاهی به دنبال حذف خدا و اعتقادات دینی از ذهن مردم بخصوص جوانها می باشد که این امر هم تا حدودی در بعضی ها اتفاق افتاده. آقای ناشناس همه ی این حرفهایی که گفتی درست ولی خدا، و همه ی آنچیزی که مزخرف خواندی وجود دارند… بهتر است به جای تلاش برای مبارزه با واقعیت ها و کفر گویی ها کمی به فکر خودمان باشیم که چه شده به این روز افتادیم که روز روشن در کشور شبعه حضرت علی راه می رویم و خدایی که ما را آفریده و تربیت کرده و رشد داده و قدرتی پیش فدرت عظیم او نداریم انکار می کنیم؟ به قول حضرت علی در عجبم از بشری که آغازش نطفه ای بیش نیست و پایانش جسدی که خوارک مار و مور می شود نیست و در بین دو این انباری از فضولات نیست چگونه و با چه جربزه و پر رویی خدای خود و نشانه ها و گفته ها و آیاتش را انکار می کند!!

   7

   0
   • ناشناس گفت:

    آفرین. احسنت. البته زمان شاه که یه حکومت ضد دینی بود چون مردم و خانواده ها خودشون اهل دین و حلال حرام و حق و ناحق بودند بچه هاشون رو با اعتقادات بالا بار می آوردن که حداقل زیر پنجم ابتدایی حرف نزنن که خدا وجود نداره ولی الان که حکومت گند زده به اعتقادات مردم شاهد خانواده های کافر از هم گسسته و بی دین زیادی هستیم که به بچه هاشون حتی بدیهیات رو یاد نمیدن. متاسفانه نتیجه لقمه حرام بهتر از این نمیشه. آدم یه تابلو نقاشی میبینه میدونه یه پدیدآورنده ای داشته ولی این عظمت هستی و کهکشانها و کیهانها و حتی ذره های هستی که در نهایت نظم و ترتیبند خالقی نداره؟ جالبش اینه که هزار و چهارصد سال قبل در قرآن به چرخش زمین به دور خود و به دور خورشید اشاره شده ولی بعدها گالیله فهمید حرکت چرخشی زمین در مدار رو. خوبه کمی فهمتون رو بالا ببرید و از روی هوای معده افاضه فضل نکنی

    6

    0
 2. داود گفت:

  از متولیان احیای دریاچه ارومیه و شخص شخیص شهردار با درایت تبریز شدیدا خواهشمندیم تا فاجعه اقیانوس پارک بزرگ تبریز مجدداتکرار نشده،جلوی این فاجعه ملی را بگیرند و به فکر راهی برای انتقال آب این رود شبه دریا،از راهی غیر از بستر رود مانند انتقال با هلی کوپتر،تانکروسطل آب و … به دریاچه ارومیه باشند.

  19

  1
 3. Aydin گفت:

  امیدواریم که امکان قایق سواری در این مسیر فراهم بشه، مطمئناً جاذبه توریستی و تفریحی خوبی خواهد بود….
  افزایش فضای سبز و درختکاری در اطراف رودخانه باید شدیدا مورد توجه قرار بگیره و اجرایی بشه تا فضایی زیبا بوجود بیاد.

  4

  0
 4. در علم فیزیک هر انرژی یا نیرویی که نه دیده بشه، نه حس و نه قابل لمس و اندازه گیری باشه بی معنی و بی مفهوم و چیزی شبیه شوخی است. این امر در مورد خدایی که گفته میشه همه جا هست ولی هیچ جایی هم نیست صدق می کنه. در مورد جهنم و بهشت : جناب ناشناس شما در فامیل ، همسایه، دوست، آشنا، نزدیکان خود و کلا در شهر و محل سکونت خود کسی را پیدا کنید که مردگان یا فوتی هایشان بعد از چند ماه یا چند سال دوباره زنده شده و از قبر یا محل دفن خویش بیرون بیاید و از آن دنیا و جهنم و بهشت مستنداتی با خود آورده باشد. امثال من مثل شما نه چشم طمع به بهشت دارند و نه از آتش جهنم می ترسند. در هرجایی از این گیتی که خشکسالی، جنگ، فقر،قحطی، بدبختی و… وجود دارد آنجا جهنم هست و درهر جایی از این جهان که مردم در رفاه، آسایش، راحتی،سعادت و خوشبختی زندگی می‌کنند آنجا بهشت است.

  0

  7
  • ناشناس گفت:

   یک انسان صد در صد مادی هستی که به علم ناقص فیزیک متوسل میشی. یه دور با دقت ترجمه قرآن رو بخون حتما. و دیگر اینکه با چوب مادی به همه چی نگاه نکن. و خدا رو هم در ناشناخته ها جستجو نکن در بدیهیات هم ببین. فلسفه و منطق هم بخون چون در حوزه علوم ماوراالطبیعه خیلی ضعیفی و در حوزه علوم انسانی هم مطالعه کن چون با این دید بسته و مادی خودت اذیت میشی.

   7

   0
 5. اوزگه آتینا مینن تز دوشر ( ترجمه به فارسی : سوار شدن به اسب بیگانه، پیاده شدن زود هنگامی خواهد داشت) دین های ابراهیمی ( یهودیت، مسیحیت و اسلام) با فرهنگ و تمدن ۷۰۰۰ ساله ی ما ایرانی‌ها همخوانی نداشته و بیگانه می باشد. دیر یا زود از کشور ما رانده خواهند شد.

  0

  6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo