غیبت سوال برانگیز تبریز در گذرنامه های ایران: که با من هر چه کرد آن آشنا کرد!

یادداشت روز: محمدامین خوش نیت

 حداقل به خاطر اعتبار سال ۲۰۱۸ هم که شده نباید این بی مهری و اجحاف را در حق ام القرای اسلام و شهر تبریز که به عنوان پرطمطراق و بی حاصل «پایتخت گردشگری جهان اسلام: متصف شده روا می داشتند.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از آذرقلم، وقتی در مورد قدمت، اعتبار و جایگاه شهرها سخن به میان می آمد، دوست و دشمن، کوچک و بزرگ، از «تبریز» به عنوان سرآمد شهرهای ایران یاد می کند. اما جالب است بدانید که این شهر بزرگ ایران، پایتخت ادوار گذشته و پایتخت گردشگری فعلی جهان اسلام در سال ۲۰۱۸، هرگز جایگاه و نامی در گذرنامه های رسمی جمهوری اسلامی ایران ندارد. کافی است نیم نگاهی به گذرنامه های خودتان بیندازید تا برایتان ثابت شود که در برگ برگ آن، آثار تاریخی شهرهای بزرگ و کوچک ایران با تصاویر و ترجمه انگلیسی ذکر شده تا هم گردشگران داخلی و هم اتباع خارجی، برای یک لحظه هم که شده، با آثار تاریخی این شهرها آشنا شوند. اما نامی از تبریز و آثار آن نیست.

در این پاسپورت ها، مشهد (حرم مطهر امام رضا)، شیراز (حافظیه و تخت جمشید)، بم (ارگ بم)، همدان (مقبره ابن سینا)، مشهد (مقبره فردوسی)، نیشابور (مقبره خیام)، نیشابور (عطار نیشابوری) اردبیل (مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی)، اصفهان(عالی قاپو)، اصفهان (مسجد امام خمینی)، اصفهان (مسجد جامع)، تهران (مصلی امام خمینی)، تهران (برج آزادی)، کاشان (خانه بروجردی ها)، جزو شهرهای بزرگ و کوچکی هستند که ذکر خیری در پاسپورت اتباع ایرانی از آن ها شده و به نوعی با معرفی و تبلیغ این آثار درصدد جذب توریست برای این شهرها برآمده اند.

اما جای تاسف دارد که هیچ نام و نشانی از آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و به ویژه شهر تبریز در این سند جهانی وجود ندارد! به راستی آیا تاکنون مدیران ارشد استانی به مسافرت خارجی نرفته اند تا غیبت سوال برانگیز آثار تبریز و آذربایجان را در این اسناد بین المللی ببینند؟ آیا فرصت اعتراض و پیگیری نداشتند و یا اینکه ترجیح داده اند در قبال این بی مهری اداره گذرنامه و وزارت امور خارجه و یا هر ارگان دیگر سکوت اختیار کنند؟

آیا شهر تبریز، در حد و اندازه نیشابور و بم و کاشان و همدان هم نیست؟

آیا تقرجگاه ائل گلی، مقبره الشعرا، ارک، مسجد کبود، ربع رشیدی، بازار بزرگ تبریز، و ده ها اثر دیگر نمی توانند از فیلتر ممیزان و طراحان و ناشران پاسپورت های ایرانی عبور کنند؟ واقعا جای تعجب و تاسف دارد.

حداقل به خاطر اعتبار سال ۲۰۱۸ هم که شده نباید این بی مهری و اجحاف را در حق ام القرای اسلام و شهر تبریز که به عنوان پرطمطراق و بی حاصل «پایتخت گردشگری جهان اسلام: متصف شده روا می داشتند. شاید نتوانیم اعتراض خود را به گوش مسئولین کشوری و دست اندرکار این امر برسانیم اما سکوت مبهم مسئولان استانی در این باره واقعا تاسف بار است. به قول معروف:

                من از بیگانگان هرگز ننالم          که با من هر چه کرد آن آشنا کرد!

12
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. مسعود گفت:

  بعد وقتی حرفی میزنیم میگن شما تجزیه طلب هستید .

  20

  0
 2. ناشناس گفت:

  اگر واقع بین باشید بجز تهران ها (مصلی امام خمینی)، تهران (برج آزادی)، بقیه درست و به جا ذکر شدند

  3

  10
 3. ناشناس گفت:

  این حجم از تبعیض غم انگیز و تاسف برانگیزه. وای بر تبریز با اصالت و باشکوه من Cry

  10

  0
 4. Hassan گفت:

  آقای محترم! مگر خارجی ها میخوان یا اصلا میتونند پاسپورت ایرانی بگیرند؟ چرا مغلطه میکنید ؟ به نظر شما غیر از اون یه پلیس مرزی چند نفرصفحات پاسپورت ایرانی را میبینند؟ ملت که از اجرای قانون اساسی اسلامی خودشان هم ناامید است وقتی با زبان مادری خودش هم بیگانه میشود. مسلولین محترم ایران( یا چه میدونم همون پرشیا،پارس ) لطف کنند بودجه احیا دریاچه ارومیه را تامین کنند یا از سفره مردم کسر بودجه را تامین نکنند؛…..
  ملت کم لطفی به تبریز را بیخیال میشه!

  3

  8
 5. ممد گفت:

  خاک تو سر مسولین استان

  7

  1
 6. AB گفت:

  و یک سوال دیگر: چرا روی کارت ملی من عکس اماکن دو شهر دیگر که به من ربطی ندارند چاپ شده؟؟؟؟؟؟ حداقل برایهر شهر می توانند عکسی از همان شهر چاپ کنند.

  14

  4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo